Sd.Kfz. 166 Brummbar / GPM / 1:24

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Odpovědět
Wallander
Příspěvky: 7
Registrován: pon 23.1.2012 13:11

Sd.Kfz. 166 Brummbar / GPM / 1:24

Příspěvek od Wallander »

Historie

Samohybné dělo Sd.Kfz.166 Brummbär (medvěd), se začalo vyrábět roku 1943 na popud samotného führera, který sám začal vymýšlet inovaci v podobě osazení samohybky minometem ráže 210 mm, tento plán se však nikdy nerealizoval.
Brummbär využíval podvozku v té době nejtěžšího německého tanku Panzer IV. Na podvozku byla pak navařena rozměrná hranatá a těžká věž. Poháněl ho motor Maybach HL 120 TRM

Výzbroj tvořila houfnice StuH 43 L/12 ráže 150 mm a délkou hlavně pouhých 180 cm, s váhou téměř 2 tun a dostřelem 4300 m.
Protipěchotní ochrana z prvu chyběla úplně, později byl namonován kulomet MG 34.

Bojovou premiéru si Brummbär odbyl v operaci Zitadelle, kde se projevili jeho nedostatky jako velká váha a absence pěchotní rychlopalné zbraně, takže byla vélká část strojů zničena. Později se Brummbär účastnil mimo jiné i v bojích v Československu a Maďarsku.


Stavba modelu

Pokud vás některé napadne že už jsem někdy někde fotky modelu brummbära prezentoval tak máte pravdu. Stavěl jsem tenhle model asi před třemi lety jako svého prvního poláka a pokazil jsem co jsem mohl. Využil jsem Numiho ( dík ) sbírky a objednal ho znovu. Budu se snažit ho stavět podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, při stavbě hodně používám pro inspiraci fotky od Bernieho z jeho skoro legendární čistokrásné stavby tohoto stroje. Z rychlostí to je horší, mám možnost lepit pouze o víkendech a navíc mi do toho leze stavba messra, i když ten je ted uložen k ledu, takže to bude běh na hodně dlouhou trať. Grafické zpracování Brumma je krásné, opravdu na úrovni Hala


Začal jsem klasicky vanou a obšívkou, zde se vyskytl problém. Nevím jestli zato můžu já, ale vnější obšívka mi vzadu přečuhuje dobrý 1,5 mm a vnitřní jsem musel vzadu o ten samí díl zkracovat. jinak ovšem vše padlo krásně, hodně času se snažím věnovat retuši a správnému stínování dílků.

:arrow:

Obrázek

Obrázek


-----

Počítal jsem původně s dlouhou stavbou ale s takhle dlouhou zase ne :lol:
Naštěstí vánoční klid mi umožnil si k tomu zase chvilku sednout, ale, ale moje oleštění stěn a retuš za žárovkového světla modelu neudělala dobře, asi si ted myslí o zlodějích :)
Obrázek
co k tomu říct, musím to přeretušovat, zjemnit křídou a zítra si du koupit, něco co svítí bíle :)

-----

dneska po příchodu od zubaře s oteklou hubou jsem se rozhodl vyfotit dosavadní postup :)

Začal sem práce v interiéru

:arrow:
Obrázek

Obrázek

Obrázek
tu u té nástavby ve prostřed je třeba celé to podlepit kartonem jinak to bude prohnuté

Obrázek

momentálně mám rozdělané náhony na přední kola, pověstné svou nepřesností takže bojuju jak se dá :)

-----

převodovka, náhon a ridičovo apartmá je již pevně přiherkulesováno na svých místech :)
vyskytl se problém ve vystřihovánce, ta plošinka před řidičovýma nohama ( jsou na ní přilepeny pedály) je krátká v oblasti kde se lepí na převodovku, když jsem studoval bernieho fotky tak jsem zjistil že to řešil zabarvením šedivou, já tam přilepil kousek z náhradních čtverečků ve šmikajdě, ale asi jsem měl taky barvit, není to ono...

:arrow:
Obrázek

Obrázek

následuje práce na motoru

-----

motor už mám hotový asi týden ale až teď sem se dostal k tomu ho nafotit :)
:arrow:
Obrázek

exhumoval jsem některé části z mého starého brumma, respektive ty tři kolena dole a ještě nějaké zrezlé serepetičky...tehdy, při první stavbě, se mi totiž podařilo namíchat dobrý odstín a při lepení tohoto motoru sem s retuší zápasil snad nejvíc z celé stavby

-----

takže, po delší době jsem zhruba dokončil houfnici, práce byla pohodová, všechno sedělo , až na stáčené díly hlavně a osy otáčení houfnice, tam si dejte pozor.

Největší problém ale bylo napasování spodku od houfnice do vany, hádala se s převodovkou o místo, nakonec to vyřešil až skalpel, více ale na fotkách
:arrow:
Obrázek

Obrázek

zde je již zmíněná chyba vystřihovánky

Obrázek

Obrázek

dále budou následovat blatníky

-----

Člověk si tak odpočine u těhle hranatých tvarů... :)

Blatníky, nejvíce barvené díly na modelu , jsou na svých místech. Kvůli popletení stran jsem musel navíc barvit i vnější boční strany blatníků, naštěstí jsem trefil odstín a není to moc poznat. Lepil jsem je vteříňákem, byly různě zprohýbané a herkulem to nedrželo.

Obrázek

Pak následovaly držáky nábojů, tréning na kolmé vyřezávání.

Obrázek

Obrázek

-----

Začínám věž:
:arrow:
Obrázek

Nepovedlo si mi uprostřed toho kruhu dodržet hrany, ale naštěstí tam přijde kryt.

-----

Věž je zhruba smontovaná a připravená na detaily.
Měl jsem problém tam nacpat ty police, vycházejí o něco níž než mají.

Jinak relax :wink:

:arrow:
Obrázek

Obrázek

Obrázek


No, a teď si budu muset najít nějakou povídavou nahrávku a dokončit tohle strašidlo a náboje :)

Obrázek

-----

Klid převánoční doby mi konečně umožnil dodělat pár prací na brummovi.
Jedinou upravou bylo seříznutí hrany přední strany věže, jinak by nešla přilepit na vanu.
Jinak vše ve věži sedlo perfektně :wink:

:arrow:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

-----

Po dnešku mám za sebou přední stranu vany, na problém volných pantů jsem nenarazil. Jen modelování těch oblých ,,výfuků" byl docela oříšek.

:arrow:
Obrázek

Kompletace věže a vany se docela blíží, až mám z toho vítr :)

-----

Včera jsem si udělal radost spíchnutím poslední práce před přilepením věže.
Tím byl oblý díl kanonu, poměrně náročný na tvarování. Původně jsem měl v plánu dát brumovi také plachtovinu na kanon jako bernie, ale ještě se uvidí. Docela se mi ta polokoule líbí. :wink:

:arrow:
Obrázek

Obrázek

-----

Po pár chvilích přemýšlení jsem vzal do ruky lepidlo a rozhodl se zkusit štěstí. S výsledkem jsem víceméňě spokojen. Je už pozdě a fotit při žárovce není dobré, takže jen jedna ochutnávka :wink:

:arrow:

Obrázek

-----

Přídána zadní nadmotorová část, jediným místem děsu bylo lepení k zední stěně věže, měl jsem jí maličko prohlou a vznikly mi tam mezery. Vyzkoušel jsem na vyplnění postup vteřiňák+barva a povedlo se, vznikne dojem jemného sváru. :wink:

:arrow:
Obrázek

Zde je vidět chyba, zapříčeněná delší vnější obšívkou, vznikne mi mezera mezi zadním čelem mot. prostoru a čelem nadmotorové části, vyplním to asi další deskou kartonu. Mezera není centimetrová, horní čelo ještě přijde přirazit dolů :wink:

Obrázek

-----

Poslední dnešní zářez v podobě Věcí Větracích :) . Po frustrujícím zjištění, že motor a následně i tyhle větráčky budou jen minimálně vidět (brum bude stejně jako bernieho v jedoucím momentě), jsem se vykašlal na kulaté čepičky a tyčku na druhé straně větráčků.

:arrow:
Obrázek

-----
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“