Nanášení vteřinového lepidla.

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Nanášení vteřinového lepidla.

Příspěvek od Asiolo »

Zajímalo by mě co se vám osvědčilo jako aplikátor na sekundák ?
já používám jehlu ale má to tu nevýhodu že když chci nanést opravdu mini množství tak jakoby přímo na špičce nic není a tak musím jehlu naklonit a spouštět lepidlo spíše ze strany hrotu...
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1640
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Nanášení sekundáku

Příspěvek od JoskaM »

Dám si kapku a tu pak "likviduji"
Ono jde o to v čem máš lepidlo. Byla mi nabízena "tužka" tentký plastový hrot a jehla na čištění. Bohužel jsem to kdysi měl a nic moc. (lepidlo dobré jehla nešla po pár aplikacích vytáhnout.
Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Nanášení sekundáku

Příspěvek od Asiolo »

Buď jsem to někde viděl nebo je to můj fantas ale něco mi říká že na to jsou aplikátory které mají na hrotu snad očko nebo něco v tom stylu (mikro
očko) nezná to někdo ?
Jde mi o to že z té jehly ta kapka , když je hodně malá , tak nesjede ale jakoby navzlíná spíš nahoru... takže pak z té jehly nanáším spíš z boku než z hrotu.
Uživatelský avatar
djpavel
Příspěvky: 298
Registrován: pát 20.1.2012 23:16
Bydliště: Klatovy

Re: Nanášení sekundáku

Příspěvek od djpavel »

Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Nanášení sekundáku

Příspěvek od Asiolo »

Aha
No a má to někdo odskoušené ?
Uživatelský avatar
Bakulda
Příspěvky: 710
Registrován: úte 3.1.2012 20:24
Bydliště: Benešov

Re: Nanášení sekundáku

Příspěvek od Bakulda »

Já tedy používám obyčejný tenký špendlík. Lehce smočím špičku do lepidla a přenesu na určené místo.
Jakožto prevenci před ulpíváním zbytku lepidla na špičce okamžitě za točivého pohybu otřu na připravený pásek papíru.
Melchior
Příspěvky: 102
Registrován: ned 22.1.2012 16:57
Bydliště: Pardubice

Re: Nanášení sekundáku

Příspěvek od Melchior »

Ahoj, mněl bych dotaz:

Jak pracujete s lepidlem (herkules,sekunďák):
Napíšu jak to myslím.

Když chci slepit nějaké díly k sobě, tak jsi z tuby (používám TENYL) vymáčknu trochu na karton a z toho to pak nanáším na lepené plochy. Jak to děláte vy ? Máte herkules zavřeny a vždy si odlejete nebo pořád otevřený ? netuhne to ? nebo snad při každém slepení otvíráte a zavíráte lepidlo ??
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Nanášení sekundáku

Příspěvek od Vojta Č. »

Tenyl? Proč, probůh? Jinak mám malou lahev Herkulesu a zavírám jí jenom když třeba dlouho stříhám nebo rýhuju. A lovim v ní seříznutou špejlí. kterou si postupně uřezávám a ořezávám, jak ji zrovna potřebuju mít špičatou nebo placatou :) Asi to tuhne, ale ne tak, aby to stálo za řeč. Matně si vzpomínám, že jsem jednou nechal otevřenej Herkules přes víkend, tak se na vršku udělala taková blána, ale ta se vyndala a vesele se lepilo dál.
Uživatelský avatar
jezdec
Příspěvky: 162
Registrován: sob 21.1.2012 8:15
Bydliště: Chotěšov Plzeň-Jih

Re: Nanášení sekundáku

Příspěvek od jezdec »

Obrázek

Na téhle fotce je vidět kde mám herkules - né, na klíně není :D

Kinder vajíčko mám přilepené na víčku a v něm herkules. Když lepím je odkrytý, po lepení zavřu - zlehka. Když začne houstnout, přidám kapku vody a rozmíchám. Když je ho už málo, nechám otevřené zaschnout a potom vydloubnu zbytky - jde to krásně. Lepidlo nanáším párátkem.


Sekunďák si odkápnu do důlku ve svíčce. Nezaschne tak rychle.
Melchior
Příspěvky: 102
Registrován: ned 22.1.2012 16:57
Bydliště: Pardubice

Re: Nanášení sekundáku

Příspěvek od Melchior »

Vojta: Proč ne ? v těch šmikankách od p. Vyškovského se v návodech píše o TENYLU tak jsem ho sehnal a sním lepím, sničím jiným nemám zkušenost, drží to perfektně, nemůžu si stěžovat.

Ale zvyklalo mně, že tu každý používá HERCULES tak jsi ho, až mi dojde TENYL, skusím pořídit a porovnat.
Azaret
Příspěvky: 113
Registrován: pát 20.1.2012 21:37
Bydliště: Troubky

Re: Nanášení sekundáku

Příspěvek od Azaret »

Co se tyce nanaseni lepidla tak sem asi barbar, nic mene si z male pixlicky herkulesu odkapuju primo na podlozku. A nanasim vetsinou spendlikem. Jednou za cas podlozku celou oloupu a vyperu.
Co se sekundaku tyce tak sem si ho daval taky do vypaleneho otvoru ve svicce, ale ted co mam novou cajovou svicku tak nic moc a mam pocit ze to nanasim i s tim voskem.
Uživatelský avatar
jezdec
Příspěvky: 162
Registrován: sob 21.1.2012 8:15
Bydliště: Chotěšov Plzeň-Jih

Re: Nanášení sekundáku

Příspěvek od jezdec »

Lepidlo na podložku :) to se nebojíš, že v tom vymácháš díly?
Azaret
Příspěvky: 113
Registrován: pát 20.1.2012 21:37
Bydliště: Troubky

Re: Nanášení sekundáku

Příspěvek od Azaret »

Delam jen malicky kapky v rohu. A v posledni dobe cistostavby nedelam, takze me to opravdu netrapi.zkousel jsem i to kinder vajicko, ale tohle se mi pro okamzite pouziti osvedcilo nejvice. Jinak nanasim z te male lahvicky a na velky plochy stetcem z velke lahve. :-)
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2398
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Nanášení sekundáku

Příspěvek od Brzdič »

A já zase Herkules nanáším z té žluté tuby na její víčko špejlí a z víčka to pak patlu po modelu špejlí ořezanou do špičky. Stajně to dělám i s vteřiňákem. :D
Uživatelský avatar
Koppik
Příspěvky: 42
Registrován: sob 21.1.2012 0:35
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Nanášení sekundáku

Příspěvek od Koppik »

Momentálně se mi osvědčil způsob PET víčko + seřezaná špejle, či proužek papíru. Naliju Herkules na dno, které má plastový výlisek těsnění. Je to osvědčená dávka lepidla, kterou spotřebuji než lepidlo zaschne. Je to ideální i pro lepení natupo. V tom víčku to vždy trochu zatuhne takže se s lepidlem lépe pracuje, ale né zase tolik aby to neteklo.

Jinak v době, kdy jsem plnil poličky ABC modýlky jsem taky šátral špejlí v otevřené flaše s Herkulesem ;)
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“