jak namíchat barvu

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
scaniar2000
Příspěvky: 19
Registrován: pon 13.2.2012 9:34
Bydliště: Sokolov (Most)
Kontaktovat uživatele:

jak namíchat barvu

Příspěvek od scaniar2000 »

Nedávno jsem na netu narazil na stránku http://colorschemedesigner.com/" onclick="window.open(this.href);return false; kde si najdu odstín podobný na modelu a na stránce http://www.colorhexa.com" onclick="window.open(this.href);return false; si najdu jaké barvy použít na správný odstín.Třeba to někomu pomůže. ;)
Uživatelský avatar
V.E.N.A.
Příspěvky: 304
Registrován: sob 21.1.2012 14:33
Bydliště: Vysoké nad Jizerou (Krkonoše)

Re: jak namíchat barvu

Příspěvek od V.E.N.A. »

Tohle sem dlouho hledal! Díky!!
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 1000
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: jak namíchat barvu

Příspěvek od Tomáš S. »

Parádní objev :!: :shock: . Dřív když jsem míchal barvy tak jsem si pomáhal inkoustovou tiskárnou a to tak že jsem si počkal až nějaká barva bude docházet (třeba červená) a až došla tak jsem něco vytisknul. To jsem pak porovnal s originálem ve správných barvách a zapsal si z čeho se ta a ta barva skládá... :lol: 8-) Příklad: Když docházela červená tak jsem vysledoval že světle šedá se skládá z červené, zelené a modré... :)
Uživatelský avatar
scaniar2000
Příspěvky: 19
Registrován: pon 13.2.2012 9:34
Bydliště: Sokolov (Most)
Kontaktovat uživatele:

Re: jak namíchat barvu

Příspěvek od scaniar2000 »

já se vždy k odstínu dopracoval,ale smíchal jsem dohromady snad půlku barev než jsem došel k uspokojivému výsledku :lol: no a pak mi kamarád designer řekl,že jsou programy pro ty co vytvářejí web,tak jsem pátral a vypátral tohle.Najednou jsem zjistil,že nemusím použít devět barev ale jen dvě max tři :shock: :o
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: jak namíchat barvu

Příspěvek od Vojta Č. »

Ale pořád to podle mě nemůže fungovat - RGB vůbec, tak se míchají světla a ne barvy. CMYK je sice pro tiskové barvy, ale předpokládá to absolutně přesné výchozí odstíny (Cyan, Magenta, Yellow) a absolutně přesné dávkování, které mikrokapičkami dělá tiskárna. Obojí je IMO v domácích podmínkách naprostý scifi.
A to se nebavíme o tom, jak přesně reprodukuje barvy běžnej ne-profi monitor bez barevné sondy a co potom leze z tiskárny...
Pro zajímavost a pro webdesign jsou tyhle stránky fajn, a ty efekty jsou čím dál lepší :)
Něco ke čtení:
http://cs.wikipedia.org/wiki/CMYK" onclick="window.open(this.href);return false;
http://cs.wikipedia.org/wiki/RGB" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: jak namíchat barvu

Příspěvek od Asiolo »

pro - scaniar2000 - Já si myslim a ze skušenosti vím že některé barvy, odstíny byrev , prostě ze dvou ani třech nenamícháš. Musíš použít třeba 5 barev aby to byo ono. Jedná se sice o takové ty "divné odstíny neidentifikovatelných barev" ale i bez toho si myslim že se většinou používaj a nebo by se měly používat barvy lomené a nikoli uplně čisté odstíny.
Z čehoš vyplívá že v každé té míchanici barev přibyde ještě min. jedna kterou ten odstín zlomíme.
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: jak namíchat barvu

Příspěvek od peetee »

Pokud mají Vojta a Asiolo pravdu, tak snad nás to může navést aspoň k tomu, jaký okruh barev potřebujeme k namíchání potřebné barvy (asi nikdo z nás nebude odměřovat pikolitry, pipetovat apod.).
Uživatelský avatar
bh69
Příspěvky: 68
Registrován: sob 4.2.2012 7:48
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: jak namíchat barvu

Příspěvek od bh69 »

i když teoreticky stačí 3 barvy, malíři v praxi používají většinou dva různé odstíny od každé základní barvy - jeden chladný a druhý teplý. Např. do zelena laděnou studenou citronovou žluť a oranžovější kadmium, nebo ostřejší světlou kadmiovou červeň a k tomu teplejší kraplak apod. Každopádně se používají jako základ žluté, modré a červené. V praxi se ale stejně používají namíchané barvy - hlavně země (sepie, umbra ..) a zeleně.

Takže spíš než pomůcky pro webdesign bych hledal na stránkách určených pro zájemce o malování, je jich taky spousta.
wlofy
Příspěvky: 19
Registrován: pát 20.1.2012 22:23

Re: jak namíchat barvu

Příspěvek od wlofy »

Ve starem abc jsem videl vzornik pro nekolik desitek barev a jak je namichat z cca 5-6 zakladnich.
Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: jak namíchat barvu

Příspěvek od Asiolo »

Co se týká přímo techniky míchání- Já postupuji tak že promíchám 2-3 základní barvy a potom na ŠPIČKU ale opravdu jen letmo přejet špičkou štětce po další barvě kterou lomím nebo tonuji a takovích tonovacích barev bývá většinou více.
např. mám doretušovat jakousi červenou- dám si nejbližší červenou a vedle na paletu dám - hnědou, zelenou, žlutou, černou, okrovou, bílou...
v praxi pak domíchám většinou více hnědé a třeba okru a bílé. A pak dolaďuji odstín těmi doplňkovími barvami JEN NA ŠPIČKU ŠTETCE.
Tu špičku štětce ZDURAZŇUJI páč je to z pravidla rozhodující množství aby nakonec nevznikla nějaká vyblitá šedivá.
Uživatelský avatar
scaniar2000
Příspěvky: 19
Registrován: pon 13.2.2012 9:34
Bydliště: Sokolov (Most)
Kontaktovat uživatele:

Re: jak namíchat barvu

Příspěvek od scaniar2000 »

mne šlo právě o to,si to míchání zjednodušit,vědět jaké barvy použít jako základní.Samozřejmě,že pak dolaďuji,ale už nemusím tolik tápat
Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: jak namíchat barvu

Příspěvek od Asiolo »

Dobře
No to ale nemusí bejt zas tak složité abys na to potřeboval nějakej vzorník. Těch základních barev a jejich odstínu zas není tolik abys to nedostal do oka za poměrně krátkou dobu skoušení. ( myslim např. tmavě oranžová - tak si vemu červenou do ni žlutou a mám oranž, aby stmavla tak přidávám hnědé, černou apod.)
Je ale potřeba počítat s tím že barvy které se prodávaj např. v tubách maj několik odstínů od jedné barvy základní ! Když se tu mluví o hnědé tak si někdo představí sienu pálenou a někdo zas sienu přírodní , jinej zas umbru a jinej zas hněď van dickovu... takže bacha na to
Proto říkám - koukni na věc kterou chceš retušovat a vyber z krabice základní barvi které jsou k tomu nejbližší.
Já to dělám tak že na tu věc čumim z blízka tak dlouho až mi dojde které barvy použít...
hank
Příspěvky: 265
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: jak namíchat barvu

Příspěvek od hank »

bh69:

Tak pod tohle se podepíšu oběma rukama, já jsem jako železniční modelář vyrůstal v 60. a 70. letech pod vlivem návodů a postupů pana železničního modeláře a zároveň učitele výtvarné výchovy Vladimíra Zusky z Jesenice u Rakovníka a moje první modelářské barvy při tvorbě krajiny na kolejišti byly tempery. Jeho postupy skutečně vycházely z míchání barev typu siena pálená - ultramarín - umbra atd. a z nich šly namíchat nejen přírodní barvy (země, skály, vegetace...), ale i barvy staveb a nakonec i vozidel. Vzpomínám si například na svůj úžas při zjištění, že hodně zastaralý a opršelý nátěr kdysi zeleného osobního vagónu (neudržovaný hytlák, vůz ze stavebního vlaku nebo nějaký vrak používaný jak zahradní bouda nebo kurník :) ...) lze 100% trefit čistým ultramarínem. Nebo na to, jak pan Zuska učil nepoužívat černou a bílou s tím, že v přírodě nic čistě černé ani čistě bílé taky není. Ale to by bylo na delší řeč. Musí se zkrátka zkoušet pořád dokolečka a tradice práce s barvami u výtvarných umělců je sice možná méně vědecká než práce se světlem v prostoru RGB nebo míchání barev CMYK, ale zato je mnohem delší (stovky let...) a skoro všechno už někdy někdo vymyslel a použil.

zdraví
hank
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“