Gigantické jeřáby - konstrukce

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Uživatelský avatar
Matys
Příspěvky: 112
Registrován: sob 7.1.2012 11:11
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Gigantické jeřáby - konstrukce

Příspěvek od Matys »

Při včerejším brouzdání na internetu jsem narazil na jednoho takového malého drobečka.

Jedná se o jeřáb Sarens SGC 120 - jeřáb s nosností 3200 t.
pro představu:
http://www.sarens.com/en/equipment-solu ... crane.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

Tento drobeček se vyrábí jako kovový model v měřítku 1:50 a i jako model dosahuje poměrně úctyhodných parametrů. Jen představa výšky modelu 2,6m je impozantní a základna o průměru 872 cm to pěkně dokresluje.

Napadla mě tedy myšlenka, jak by se tento model asi choval v provední z papíru.
U těchto jeřábů je samozřejmě základem úspěného provozu dokonalá rovnováha mezi břemenem zavěšeným na háku a protizávažím, které vše díky páce vyrovnává, takže všechny neuvěřitelné síly, které zde vznikají se v podstatě "vyrovnávají" a na hlavní konstrukční celky sice působí, ale dle mého názoru už ne tak extrémě. Nicméně, nikam nezmizí a stále působí v uloženích jednotlivých ramen a spojích hlavních celků.
A tady bych měl trochu dotaz na místní lepiče a konstruktéry.
Je v možnostech papíru vydržet síly, které budou působit na tato místa v papírovém provedení?
Tedy je reálné postavit takovýto model čistě z papíru?
Osobně si myslím že příhradová konstrukce stočená z papírových trubiček a napuštěná vteřiňákem bude dostatečně tuhá aby zvládla rameno o celkové délce cca 2,6m. Nebude asi nijak lehká, ale asi ani nijak extrémě těžká, navíc rameno je vyvázáno k druhému, které je uchyceno k celé plošině s protizávažím, takže příhrada (díky svým vlastnostem bude síly roznášet) by měla být v pohodě. Ale co právě uložení tohoto ramena k celku? A co konstrukce plošiny, která to celé nese?
Osobně bych měl obavu, že by zde mohlo dojít ve finále k nepěknému zborcení a tedy ke zmaření vynaložené nemalé práce.

Je tedy podle Vás takovýto papírový model reálný?

Díky za názor ;)
Uživatelský avatar
Matys
Příspěvky: 112
Registrován: sob 7.1.2012 11:11
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Re: Gigantické jeřáby - konstrukce

Příspěvek od Matys »

A ještě jeden drobek.
Jedná se o jeřáb Terex CC 8800-1 s nosností 1600 t
http://www.trucks-cranes.nl/nederlands/ ... s8800.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Trochu menší jak SGC 120 nicméně problematika výdrže papíru asi stejná.
jiri.k
Příspěvky: 484
Registrován: úte 3.1.2012 21:55
Bydliště: praha

Re: Gigantické jeřáby - konstrukce

Příspěvek od jiri.k »

někde na internetu jsem viděl model autojeřábu který udržel láhev piva.
Uživatelský avatar
Matys
Příspěvky: 112
Registrován: sob 7.1.2012 11:11
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Re: Gigantické jeřáby - konstrukce

Příspěvek od Matys »

ten obrázek si taky matně vybavuji..... ale nevzpomenu si kdo ho tu prezentoval a k jakém modelu to bylo :?
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Gigantické jeřáby - konstrukce

Příspěvek od Vojta Č. »

Na velké jeřáby se ptej tady na té adrese:
http://papermodelers.sk/viewtopic.php?f ... 997&hilit=" onclick="window.open(this.href);return false;žeriav
Teď ho měl v Brně a právem za něj dostal Papírového krále, protože to je neuvěřitelný...
Jeřáb s lahváčem je už historie, jeden z prvních modelů, na který jsem na internetu koukal a z internetu stahoval a furt dobrý a furt k mání tady:
http://jleslie48.com/nosportscrane/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Matys
Příspěvky: 112
Registrován: sob 7.1.2012 11:11
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Re: Gigantické jeřáby - konstrukce

Příspěvek od Matys »

Jo to je přesně ten dotyčný obrázek ;) , z té stránky jsem si taky stahoval, ale vůbec jsem si na ni nevzpomněl.... díky za nasměrování.
No z návodu k jeřábu je patrné že se spoustou lepenky se dá zvládnout cokoliv.

A taky díky za nasměrování na slovenské fórum.... hodně pěkně pokoukání. Hlavně trochu přesvědčení se o únosnosti papíru a takovýchto velkých dílců.
Akorát....asi se případně přidržím měřítka 1:50, protože na 1:25 mám doma poněkud nízké stropy....ostatně....s výškou 4,13m v případě Terexu bych je měl asi nízké i v práci na dílně :D
vašekh
Příspěvky: 755
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Gigantické jeřáby - konstrukce

Příspěvek od vašekh »

Ahoj, pokud mohu připojím svůj názor. S jeřáby se setkávám poměrně často ve své práci. Ohledně příhradového jeřábu Terex. Vem si předlohu z APB Plzeň. Tam mají Terex Demag CC2800. Myslím na naše poměry postačujicí jeřáb pro papírový model :-) Tento stroj se používá pro stavbu větrných elektráren. Ohledně příhradu nevím nevím jak bys lepil jednotlivé konstrukční trubky k sobě. Nešlo by to, protože musíš zachovat přesnou strukturu jednotlivého příhradu. Pokud by jsi to nedodržel zhroutilo by se ti to.
Osobně bych spíše preferoval kolový jeřáb. Například Terex Denag AC 500. Měřítko 1:50. Nebo by stálo za zvážení jeřáb Liebherr tam je velká škála možností výběru typu. Například Hanyš má novou 500 a je to super stroj.
Navíc pokud by jsi volil kolový jeřáb do útrob by se dalo podle výpočtu uložit závaží na stabilizaci modelu při plně vyloženém výložníku. Představa takového Liebherru LTM 11 200 9.1 je impozantní :-)
Uživatelský avatar
Matys
Příspěvky: 112
Registrován: sob 7.1.2012 11:11
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Re: Gigantické jeřáby - konstrukce

Příspěvek od Matys »

Všechny názory jsou určitě vítány ;)

Terex CC2800 od APB je taky nádherný kousek, menší bráška v řekněme národních barvách, takže se z něj stane další stroj na seznamu. Ostatně, ten seznam se po tvém příspěvku nějak více rozrůstá, takže si pořád nejsem jistý, který z jeřábů by měl vyrůst jako první. Zatím tedy ale stále vede CC8800-1 jako zástupce kategorie superlift, no uvidíme.

V kategorii kolových jeřábu se taky najde nějaký ten kousek po kterém jsem koukal. Osobní malou zkušenost mám pracovně s Liebherrem LTM 1200 od Hanyše, nic většího jsme zatím nepotřebovali.
Představa LTM 11200 9.1 je určitě impozantní. Mám takový dojem, že návrh tohoto jeřábu proběhl na starém foru... a pokud se nepletu tak ho tam prezentoval Štefíno (ale stoprocentně jistý si nejsem) , takže je dost dobře možné, že se objeví od něj.

Co se týče příhrady, tak s těmi zkušenost mám. Ne sice v modelovém provedení, ale v tom reálném. Pět let je jako konstruktér maluji, takže problematika s tímto spojená mi je vcelku jasná. Právě proto mě i zajímá možnost převedení do modelové podoby. Pokud se povede dodržet základní pravidlo, aby se osy jednotlivých prvků stýkaly v jednom bodě a nevznikala tak škodlivá excentricita, tak to bude fungovat. Ovšem, reálné provedení bude poněkud piplačka. No, dokud se to nevyzkouší v reálu, tak to teoreticky je možné, ale předpokládám že i prakticky bude celek funkční.

Stabilizace pomocí protizávaží by v modelové provedení měla být reálná stejně jako u skutečného stroje. Je jen otázkou, kolik hmoty přidat na zadní část jeřábu, aby byl dostatečně vyvážený a zároveň to udržel papír a všechny spoje.

Takže jistotu mám v tuhle chvíli asi v tom, že bych jeřáb tohoto typu chtěl vyzkoušet. Výsledek je ve hvězdách.

Zatím tedy asi takto.
Příhradové rameno, pásový podvozek a měřítko 1:50 (podle mě asi nejvhodnější)
Favoritem je zatím ten Terex CC8800-1. Provedení zřejmě SSL, rameno do 108-mi metrů (v měřítku 2160 mm) – skutečnou délku ještě domyslím, možnost adaptovat někdy v budoucnu na jinou verzi SWSL, SFVL, možná i adaptace s přidaným boombosterem.

No..... uvidíme co z toho nakonec vznikne :lol:
Uživatelský avatar
atlon
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20.1.2012 22:43
Bydliště: Levice, Nitra
Kontaktovat uživatele:

Re: Gigantické jeřáby - konstrukce

Příspěvek od atlon »

tak toto čítanie je zaujímavé, držím palce nech máš chuť a čas do toho ísť ;)
vašekh
Příspěvky: 755
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Gigantické jeřáby - konstrukce

Příspěvek od vašekh »

Tady na fotkách máš CC2800 výška od základny byla 106m, pak se přistavěla ještě na výšku 140m, aby se dala zvednou gondola a vrtule. S chutí do lepení příhradu. Při představě všech těch spojů a jednotlivých trubek potěš :-) Ale ne to je sranda, jen příhrad lepit tak 6 měsíců. Sám jsem nadšený pro takovýto jeřáb. To by byl pěkný model.


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Matys
Příspěvky: 112
Registrován: sob 7.1.2012 11:11
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Re: Gigantické jeřáby - konstrukce

Příspěvek od Matys »

atlon ...
díky, chuti je spousta :) , ale ten čas.. no však to všichni znáte, ne ;)

vašekh ...
Musím říci, že jsi mě s těmi fotkami docela dost nakousnul k té CC2800 :D
Co se týče samotného jeřábu, tak je to pořád docela velký stroj a proč nezačít něčím menším a tu CC 8800-1 si nechat jako další kousek, že :D
Navíc je to v barvách české firmy s pěknou možností rozšířit flotilu jeřábů o další kousky ve stejných barvách, nemluvě o ostatní pomocné technice.
Příhrada jako taková je na tomto typu jen "o kousek" menší, nicméně pořád bude v měřítku lepitelná. Co jsem tak koukal tak hlavní pásnice příhrady (rohové trubky) mají průměr 200mm, což jsou pěkné 4mm v měřítku. Diagonály pak vycházi na cca 2mm a na 85ti metrové rameno jich tam bude 256ks, což zase není tak hrozné číslo.
Zkusím se na to o víkendu mrknout. Pohledat nějaké detailnější podklady k jednotlivým konstrukčním prvkům, zatím nacházím spíše CC2800-1, tak musím zkusit porovnat jak moc se od sebe liší a případně něco rozkreslit.
No a pak už jen vyřešit dilema, jestli tisknout v barvě jako klasickou šmikajdu a nebo v bílé a malovat :D .... zásadní to problém :D
Nebo dáme paralelku? :twisted:
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 628
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Gigantické jeřáby - konstrukce

Příspěvek od Kuba78 »

chuti je urcite spousta, ale verim ze po prvnim pul metru jerabu by te presla.. delat to z papiru by byl masakr. proc neudelat z papiru vsechny bezne veci (spodek, podvozek, atd) a prihradovinu z plastovych profilu? Pak to muzes cele pekne striknout.
Uživatelský avatar
Alfik
Příspěvky: 277
Registrován: sob 21.1.2012 17:44
Bydliště: Velká Hraštice

Re: Gigantické jeřáby - konstrukce

Příspěvek od Alfik »

Tak u nás ve firmě byl onehdá tento(alespoň pro mě)macek.Zvedal uvnitř haly 80ti tunovou pec.
Přijelo s ním 5 kamionů zátěží a příslušenství.
Obrázek
Obrázek
naházel si na záda veškerou zátěž...
Obrázek Obrázek

...pak stačilo šáhnout dovnitř do haly...
Obrázek

...tam zvednout celou pec(rotační pec pro tavení hliníku,co se neodstěhoval do Humpolce)
Obrázek
Obrázek

Údržbáři jen navlékli kroužek a bylo hotovo.
Sestavení jeřábu trvalo 2 hodiny a to samé rozebrání,samotná práce pak asi 1 hodinu.
Uznávám že oproti jiným uvedeným jeřábům je to drobek.
Omluvte kvalitu,foceno při ranním rozbřesku mobilem.

A teď koukám,že na http://jleslie48.com/nosportscrane/index.html" onclick="window.open(this.href);return false; je skoro ten samý jeřáb...
vašekh
Příspěvky: 755
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Gigantické jeřáby - konstrukce

Příspěvek od vašekh »

CC 2800-1 je určitě jinak konstrukčně koncipována než ten větší bratr. tady máš základnu s kabinou strojníka a tam u toho budeš montovat jednotlivé části k sobě. Nehledě na to, že teda jen konstrukčně pásy bude docela zajímavý boj. Na prvních dvou fotkách máš základnu CC a na dalších je AC 500. Myslím taky dobrý stroj :-)


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
vašekh
Příspěvky: 755
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Gigantické jeřáby - konstrukce

Příspěvek od vašekh »

Alfíku to máš fotky nové pětistovky co má Hanyš. Pěkný stroj :-) Jak tak koukám tak odhaduji protizátěž kolem 100 tun :-) My jsme minuule dělali s 350 a usazovali jsme barák 53m daleko od osy jeřábu 2,5 hodin patkování a házení protizávaží 98tun, 10 minut práce a pak zase sbalit. parádní práce :-)
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“