Skansen ABC / Richard Vyškovský (aj Pavel Blecha)

Odpovědět
mirec116
Příspěvky: 540
Registrován: úte 8.9.2015 12:48

Skansen ABC / Richard Vyškovský (aj Pavel Blecha)

Příspěvek od mirec116 »

Prvý model zo série "Skansen ABC" bol publikovaný presne pred pol storočím. Autormi papierovej vystrihovačky s názvom "nádraží se skladištěm a zahrádkou" v mierke 1:160 s rozsahom 2 strany A4 sú Richard Vyškovský a Pavel Blecha, model bol publikovaný v časopise ABC č. 2 ročník 18 (vyšlo dňa 28.09.1973).

Obrázek

Tento model je najstarším, ktorý som robil z originálneho výtlačku. Práca s päťdesiatročným papierom bola celkom zaujímavá a mierne nostalgická, hrany sa v ohybe ľahko lámali a preto som sa zameral na citlivú retuš vodovými farbami. Konštrukcia modelu viac-menej sedela, iba diel terénu č. 4 som si musel vyrobiť nový - vo vystrihovačke je nesprávne zrkadlovo otočený.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

V sérii "Skansen ABC" bolo postupne publikovaných viac ako 60 modelov, z ktorých mám doteraz zlepených približne pätinu. Ostatné chcem stavať chronologicky tak, ako vychádzali - takže ma čaká zábava pomedzi iné modely na mnoho rokov...
mirec116
Příspěvky: 540
Registrován: úte 8.9.2015 12:48

Re: Skansen ABC / Richard Vyškovský (aj Pavel Blecha)

Příspěvek od mirec116 »

Druhým modelom z tejto série a zároveň prvou ľudovou stavbou je Slovácký statek z Luhačovického Zálesí, vystrihovačka bola publikovaná v časopise ABC č. 7 ročník 18 (vyšlo dňa 07.12.1973). Rozsah a mierka ako pri nádraží.

Staval som z originálneho tenkého papiera a všetko pasovalo.


Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Eggy
Příspěvky: 108
Registrován: pát 21.9.2012 20:28

Re: Skansen ABC / Richard Vyškovský (aj Pavel Blecha)

Příspěvek od Eggy »

Tak to je retro-paráda. Těším se na celou sérii (u tebe to bude coby-dup :) )
mirec116
Příspěvky: 540
Registrován: úte 8.9.2015 12:48

Re: Skansen ABC / Richard Vyškovský (aj Pavel Blecha)

Příspěvek od mirec116 »

Tretím modelom série je Tkalcovská chalupa z Jizerských hor opäť v mierke 1:160, ktorá vyšla v čísle 8 ročníka 18 (dňa 21.12.1973). Stavba z originálu a presnosť horšia ako pri predchádzajúcich modeloch.


Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
mirec116
Příspěvky: 540
Registrován: úte 8.9.2015 12:48

Re: Skansen ABC / Richard Vyškovský (aj Pavel Blecha)

Příspěvek od mirec116 »

Štvrtý model skanzenu - Selská usedlost ze Sedlecka je vo vystrihovačke označená ako jihočeský statek. Mierka 1:150, publikované v čísle 12 roč. 18 (15.02.1974).

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Piaty a šiesty model som zlepil v roku 2019 - drevený Kostol Všetkých svätých v Sedlišti (okres Frýdek-Místek) a zvonicu v Ostrovci (okres Rokycany), ABC č. 10 roč. 19 (24.01.1975).

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“