Jachta Spray / W.M.C. Models / 1:50

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Jachta Spray / W.M.C. Models / 1:50

Příspěvek od Horas »

...Ukázalo se, že ta "loď" je velmi starobylá šalupa jménem Spray. Sousedé o ní prohlašovali, že byla postavená roku jedna našeho letopočtu. Spray stála na poli v bezpečné vzdálenosti od slané vody, pečlivě zajištěna podpěrami a přikryta plachtou. Obyvatelé Fairhavenu, jak snad ani nemusím podotýkat, jsou lidé šetrní a obezřetní. Sedm let si kladli otázku: "Co ten kapitán Eben Pierce má asi s tou Sprayí za lubem?" Toho dne, kdy jsem se tam objevil, nastal na místní klepařské burze čilý ruch: konečně někdo přišel a vzal si starou Spray do parády! "Rozeberete ji, že jo?" - "Kdepak, asi přestavím." Překvapení, úžas. "Vyplatí se vám to?" zněla otázka, na niž jsem rok či déle odpovídal v tom smyslu, že už se vynasnažím, aby se mi to vyplatilo.
Joshua Slocum, Sám na lodi kolem světa


Když jsem přemýšlel, co z modelů, které na mě ve skřini čekají, mám začít lepit jako další model, tak jsem se nerozhodnul, že to bude jedno z mnoha letadel, ale malá plachetnička. Prostě proto, že plachetnici z papíru jsem ještě neslepil, zatím jen ze dřeva.
Předloha je slavná plachetnice Spray námořního kapitána Joshua Slocuma, který s ní mezi lety 1895 - 1898 jako první osamělý mořeplavec obeplul zeměkouli. Napsal o ní zajímavý cestopis, který několikrát vyšel i u nás a který jsem jako malý kluk měl strašně rád. Trup lodi byl 12 metrů dlouhý, Slocum opravil starý vrak lodi, zpevnil trup vytvořil na ní dvě kajuty, přidal automatického kormidelníka, který mohl držet směr i bez obsluhy. Loď pohání jedna velká vratiplachta na hlavním stěžni s možností zadní plachty a stěhovky.

Model vydalo litevské vydavatelství W.M.C., je v měřítku 1/50 a i splachtami by loď měla být dlouhá 40cm. Vystřihovánka je vytištěna na deseti stranách papíru formátu A4, k dispozici je 6 stran návodových kreseb a stručný návod v litevštině a ruštině. Na tisku dílů se mi líbí pěkně ztvárněný povrch dřeva a jemné linky u nástaveb, které jsou z velké části bílé a už teď tuším, že bude výzva je čistě slepit. V jednom německém eshopu se mi podařilo najít doplňky - laserová žebra, laserované detaily jako je kormidelní kolo a kladky, plátěné plachty a dřevěná ráhna a nitě. Ne všechno použiju, místo natisknutých červených plachet bych chtěl vyrobit šité ze světlého plátna, ráhna použiju tmavá ořechová a asi využiju trochu lepší nitě od Amati z mých zásob.

Stavbu jsem začal složením žeber trupu, všechno sedělo dobře až na žebro 5, u kterého neseděl laserový díl, takže jsem žebro podlepil a vyřezal klasicky. Kýl je ze čtyř vrstev milimetrového kartonu, i s papírem vystřihovánky má tloušťku 5mm, takže tady není šance, aby se něco kroutilo :). Ale i tak jsem jednotlivá žebra lisoval v knížkách. Prkna paluby jsem narýhoval. Není to moc vidět, ale snad by to mohlo trochu zlepšit dojem z lodě.
Po slepení kostry jsem jednotlivá pole zaplnil hmotou na aranžování květin, šlo to dobře, stačilo s kousků hmoty nařezat klínky a ty zatlačit do jednotlivých mezer, jejichž boky jsem natřel červeným herkulesem. Hmota se vevnitř ochotně smáčkla a po vytvrdnutí jsem ji nejdříve ořezal nožem a pak obrousil brusným papírem. Šlo to dobře, ale doporučuju to všechno dělat v koupelně ve vaně a po práci model důkladně vyfoukat a použité nářadí i sebe důkladně osprchovat, protože kousky hmoty jsou dost ostré, škrábou a ke všemu se lepí.
Pak jsem trup přetřel herkulesem, lepidlo nateklo do otvorů v hmotě a pěkně vytvrdilo povrch. A nakonec došlo ještě k finálnímu přebroušení. Původně jsem chtěl použít ještě další vrstvu z tmelu na dřevo, ale protože povrch trupu má být dvouvrstvý, tak jsem tmel vypustil.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Jachta Spray, W.M.C., 1/50

Příspěvek od JoskaM »

Paráda, to budu sledovat.
Eggy
Příspěvky: 108
Registrován: pát 21.9.2012 20:28

Re: Jachta Spray, W.M.C., 1/50

Příspěvek od Eggy »

Moc dobrá volba, budu se těšit na výsledek! ;)
Uživatelský avatar
Mimapnd
Příspěvky: 263
Registrován: ned 24.6.2012 9:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Jachta Spray, W.M.C., 1/50

Příspěvek od Mimapnd »

Tak toto je paráda. A ten postup s tou penou, eňoňuňo. Držím palce a budem sledovať.
Čus
M.
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jachta Spray, W.M.C., 1/50

Příspěvek od Horas »

5. července jsem po celý den vedl Spray neklidným mořem, ale ona si k večeru vzala do hlavy, že se obejde bez kormidelníka. Řídil jsem ji jihojihozápadním směrem, ale vítr ji trochu strhával stranou, takže se dostala do klidnějšího proudu, směřujícího k jihovýchodu, a podávala přitom svůj nejlepší výkon: osm uzlů! Vztyčil jsem všechny plachty, abych bez ztráty času překřížil pravidelnou lodní linku a abych se co možná nejdřív dostal do příznivého Golfského proudu. Kvečeru se mlha zvedla a umožnila mi tak pohled na slunce právě v tom okamžiku, kdy se dotklo moře. Pozoroval jsem je, jak zapadá a mizí za obzorem. Pak jsem se obrátil k východu a tam, jakoby na samé špičce čelenu, se na mne usmíval úplněk, stoupající z moře. I kdyby se na přídí objevil sám Neptun, nebyl by mě mohl více vzrušit. "Dobrý večer, pane!" zvolal jsem, "velice mě těší, že vás vidím." Od té doby jsem si mnohokrát s mužem na Měsíci povídal a plně jsem mu důvěřoval po celou dobu plavby.
Joshua Slocum, Sám na lodi kolem světa


Díky všem za důvěru, snad vás nezklamu a vysochám z té vystřihovánky něco pěkného.
Pokračoval jsem první vrstvou opláštění, která je složená ze dvou dílů, na každém boku lodi jednom. Díl má na sobě natištěnou vnitřní stranu ostění nad palubou, takže se lepí od paluby a pak dolů ke kýlu. Ty spodní bílé části mi ne úplně kopírovaly tvar lodi, vznikaly mezi nimi mezery a nebo se naopak překrývaly, takže jsem ty díly stříhal a mezery pak doplňoval čtvrtkou. Po vytvrdnutí jsem první vrstvu znovu obrousil a šlo se na druhou. Tu tvoří pásy planěk od přídě k zádi, opět se lepí odshora dolů. Čekal jsem, že mi ty pásy nebudou sedět, že budu muset hodně stříhat a popřípadě využívat náhradní texturu z vystřihovánky, nakonec jsem s tím neměl žádný problém, při použití mírné síly se ty plaňky celkem ochotně lehaly jedna vedle druhé. Po nalepení jsem odříznul konce pruhů na zádi a nainstaloval záď lodi a nakonec i opláštění kýlu. Není to úplně dokonalé, ale já mám z výsledku celkem radost :)
Spodek lodi má pěknou texturu dřeva, která je ale nerealistická, protože ve skutečnosti byla loď pod čarou ponoru natřena jedovatou na mědi založenou barvou, která byla pravděpodobně zelená a chránila trup před sášní, sasankami a jinou zvířenou.
Z laserů jsem vytvořil i stojánek, který budu používat při stavbě, model bude ale nakonec stát na čepech, které budou zapuštěny do kýlu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Jachta Spray, W.M.C., 1/50

Příspěvek od JoskaM »

krásný ladný tvar
Zdeněk
Příspěvky: 114
Registrován: čtv 13.10.2016 19:34
Bydliště: Hostomice pod Brdy

Re: Jachta Spray, W.M.C., 1/50

Příspěvek od Zdeněk »

Moc pěkné !!! Budu sledovat.
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jachta Spray, W.M.C., 1/50

Příspěvek od Horas »

Z Horty jsem vyplul časně ráno 24. července. Při odjezdu z přístavu vál lehký jihozápadní vítr, ale s východem slunce začal v prudkých nárazech dotírat, takže už necelou míli od břehu mi přišlo náramně vhod, že jsem plachty opatřil skasávacími pásy. Sotva jsem skasal hlavní plachtu o dva díly, narazil na Spray tak prudký poryv větru z hor, až jsem se lekl, že to stěžeň nevydrží. Rychlým pohybem kormidla jsem posadil lod' proti větru. Jedno upínací lano na návětrné straně však uletělo a druhé se natrhlo. Moje plechové umyvadlo vyzvedl vítr do vzduchu a mrštil jím přes francouzskou školní loď bůhvíkam. Celý den při plavbě podél vysokého pobřeží foukal více či méně nárazový vítr; naštěstí jsem se dostal do závětří jakési vyvýšeniny, takže jsem mohl v klidu opravit úpony potrhané vichrem. Ještě jsem ale ani nestačil skasat plachty, když vtom z nějaké škvíry mezi skalami vyrazila čtyřveslice s celníkem na palubě, který byl přesvědčen, že mu padl do rukou nějaký pašerák. Dalo mi dost práce, než jsem mu vysvětlil pravý stav věcí. Jeden z jeho lidí - pravý mořský vlk - nicméně pochopil, oč běží, a zatímco jsme se s jeho představeným dohadovali, skočil ke mně na palubu, vytrhl mi z ruky již připravenou úponu a přátelsky mi pomohl dát lanoví do pořádku.
Joshua Slocum, Sám na lodi kolem světa


Zespodu do kýlu jsem navrtal dvě díky o průměru 2mm, do kterých se později vsunou čepy stojánku a pak už jsem mohl dokončit opláštění kýlu a přidat zbývající vyztužovací plaňky. Připevnil jsem kormidlo a na palubu jsem přilepil waterways (nevím, jak se tomu říká česky). Pak jsem už musel slepit a osadit kormidelní kolo i s lanovým ovládáním kormidla, protože později bych se k němu už špatně dostával. Kormidelní kolo jsem vyrobil z laserů, vypadá docela dobře. Docela jsem měl problém s protahováním lana skrz ty drobné papírové kladky, které navíc mají tendenci se rozpadat. Další kladky asi budu napouštět vteřiňákem. Trup jsem dokončil přidáním horní části boků, dílem 24. Ten sednul na trup téměř bez problémů, jen vepředu byl trup o malinko širší, díl 24 jsem tedy vepředu rozstřihnul, roztáhnul podle boků a vzniklou asi dvoumilimetrovou mezeru jsem vyplnil z rezervy.

Pokračuju ve stavbě zadní kabiny, v ní jsem vyřezal a zasklil okénka. Podařilo se mi ji slepit do mírné vrtule, to se mi ale ještě podaří opravit.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Jachta Spray, W.M.C., 1/50

Příspěvek od Lukáš »

Moc pěkně slepeno a nádherně prezentováno včetně úryvků z knihy. Lodě mi nic neříkají, ale tady se těším na každý další příspěvek.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2394
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Jachta Spray, W.M.C., 1/50

Příspěvek od Brzdič »

Krásná práce, už jsem obdivoval na FB. ;)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Jachta Spray, W.M.C., 1/50

Příspěvek od kaktusak »

Chceš jako říct že to kormidlo je opravdu funkční ?
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jachta Spray, W.M.C., 1/50

Příspěvek od Horas »

Ahoj, no, já si musel tu knížku půjčit v knihovně. Dokonce ve dvou vydáních (1973 a 2001) s nadějí, že v jednom budou nějaké mně neznámé fotografie a nebo plán lodi. Bohužel jsou obě vydání úplně stejné. Je tam zajímavé číst, jaká byl už při plavbě Slocum celebrita, ve všech přístavech, kam doplul, ho znali, často mu opravovali loď zadarmo, hostili ho kapitáni velkých parníků a nebo starostové přístavních měst. A všichni brali osamělé obeplutí světa jako výjimečný čin. Dneska je to docela běžná disciplína.
Knihu doporučuju. Ofotil jsem si z ní zajímavé pasáže a chci je dávat k jednotlivým postům. Inspiroval jsem se u Štefína, který to tak dělal u Scharnhosta. Dávám to rovnou i na facebook, protože tam je hodně lidí, kterým to může posloužit jako inspirace. Kormidlo není pohyblivé :) V tomhle měřítku by to šlo asi stěží a rychle by se to rozbilo.
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jachta Spray, W.M.C., 1/50

Příspěvek od Horas »

Druhého dne, časně zrána 4. srpna, jsem objevil Španělsko. Zpozoroval jsem ohně na pobřeží a podle toho jsem usoudil, že ta neznámá země je obydlena. Spray stále udržovala stanovený kurz až k pevnině, do jejíž blízkosti se dostala někde u Trafalgaru. Po malé odchylce pak proplula Gibraltarskou úžinou, kde přistála téhož dne ve tři hodiny odpoledne, necelých dvacet devět dní od vyplutí z mysu Sable. Na konci téhle zkušební jízdy jsem se cítil naprosto zdravý, nijak přepracovaný nebo zdřevěnělý; byl jsem prostě v tak skvělé kondici jako vždycky, i když tenký jako tříska.
Ještě za bílého dne, hodně dlouho po přistání, jsem zahlédl dva italské barky, plující podél afrického břehu Gibraltarské úžiny. Spray je o kus předhonila ještě před mysem Tarifa. Pokud vím, předehnala kromě parníků všechny lodi, které pluly napříč Atlantským oceánem.
Joshua Slocum, Sám na lodi kolem světa


Slepil jsem obě kabiny, zadní ubytovací a přední kuchyň a sklad a začínám vytvářet palubní doplňky jako je kotevní vrátek nebo ruční čerpadlo. V tuhle fázi jsem už musel slepit čelen. Ten je stočený z jednoho kusu a je zvláští tím, že vepředu je kulatý a vzadu už čtverhranný. Stočil jsem ho jako kulatý a teprve pak jsem smáčknul zadní část do čtverce. Do otvoru v přídi jsem ho vlepil už před instalací vrátku a přední kabiny. Kdybych lepil loď podle čísel, tak bych ho tam už nestrčil.
Hlavní stěžeň vyrobím z ořechové kulatiny, ta má dole průměr 6mm a nahoře 3mm, takže mě čeká hodně broušení. Ořech je tvrdý, ale má super barvu a texturu, která se namořením planěk z měkčího dřeva jen špatně napodobuje.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jachta Spray, W.M.C., 1/50

Příspěvek od Horas »

Za noci vítr zesílil a Spray hladce uháněla průlivem. Za rozbřesku 3. září, kdy už měla Kanárské souostroví pětadvacet mil za sebou, nastalo náhlé bezvětří, věštící další větrnou bouři Vskutku se brzy rozpoutala a přinesla s sebou prach z afrického pobřeží. Vichr příšerně burácel, a přestože nebylo právě období uragánů, moře se během hodiny zbarvilo červenohnědým prachem. Po celé odpoledne byl vzduch rozvířeným prachem nasycen, ale vítr, který se v noci stočil k severozápadu, jej zase odvál na pevninu, takže Spray měla nad sebou opět jasnou oblohu. Její stěžeň se teď ohýbal pod silným, vytrvalým tlakem a vydutá plachta se až rousala ve vodě, když se trup lodi skláněl do vln a opět stoupal vysoko nad ně. Příval vod, otřásající lodí a ztrácející se pod jejím kýlem, mě naplňoval hlubokým vzrušením. Byla to nádherná plavba!
Joshua Slocum, Sám na lodi kolem světa


Z kousku prkénka a z mosazných trubiček jsem udělal podstavec. Namořil jsem ho olejovým mořidlem a pak ho přelakoval. Čepy se vsunou do otvorů v kýlu a loď celkem v pohodě na nich stojí. Není to ale dokonalý, jak jsou žebra z papíru, tak to bude mít tendenci se vyviklávat a podélně naklánět. Z toho důvodu budu při stavbě dál používat papírový stojánek z laserů vystřihovánky.
Dokončil jsem zábradlí na zádi a pomalu začínám přemýšlet o lanoví. Je to trochu problém, protože nemám žádné přesné plány a samotná Spray se při plavbě dost měnila. Verze z vystřihovánky je pravděpodobně po opravách v Sydney, kde asi dostala zadní besanový stěžeň a čelenovou čnělku. Budu si muset všechna lana nejdřív nakreslit a předem promyslet, z jakého materiálu je udělám. Na lana mám nitě pro dřevěné modely od firmy Amati, ale třeba vodní stěh bych vyrobil z řetízku.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
numi
Moderátor
Příspěvky: 849
Registrován: pon 12.12.2011 12:11
Bydliště: Třinec

Re: Jachta Spray, W.M.C., 1/50

Příspěvek od numi »

Krásně čistá stavba.
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“