MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Hláska, hradby a strážnice.

poslední stavbou první části MPR I je typická středověká hláska - obranná pozorovací věž v systému opevnění. Delší hradba má hrázděný ochoz, kratší má ochoz jednoducháý zděný. K delší hradbě přiléhá hrázděná stavba strážnice.

Stavba příjmená, hradby je na místě podlepovat a aby fungovalo podlepení spolu s vlepovaným ochozem, je dobré stavbu provádět od začátku jako celek (nebo aspoň dohromady hlásku s delší hradbou).
Následovat (někdy) bude střed města.

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od rybak »

Nádherná nostalgie.
Tak to asi teď moc diorámat neslepíš, co?
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Ahoj, díky ;-) je fakt, že žádnou kubelovinu už jsem hodně dlouho neslepil. Ale ještě jich dost mám, tak určitě někdy přibudou, ale kdy, toť otázka. Teď opravdu hořím pro MPR.

Tak ještě pár fotek první části MPR I zatím seskládané spíš na sucho. Je to bezpochyby ta nejznámější část, kterou se kdysi jistě pokusila slepit velká část modelářů.
rekapitulace: první polovina (bloky A,B,C - brána, dvě bašty a domy 1,3,5) - 7xA4 (pravda, někde zbývají navíc rezervní plochy terénů)
druhá polovina (blok D - hláska, hradby, domy 2,4,6) - 6xA4 (opět s terény navíc)
celkem 13 formátů A4 jsem zvládl v rekordním čase 2 a půl měsíce.

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od Martin Č. »

dominantou a středobodem prostřední části i celé MPR I je

Městská radnice

Uprostřed náměstí samostatně stojící renesanční radnice s vysokou hodinovou veží a ochozem. Předobrazem modelu byla Richardu Vyškovskému radnice v Dobrušce. Liší se jen drobně (krom proporcí, oken, jedna stěna v reálu bez oken, schodiště a komplikovanější střecha věže).

Nejrozsáhlejší budova městečka je i pokud jde o detaily (2 štíty a především ochoz) i stavbou nejtěžší. Lepí se ale dobře, jen při důkladném podlepování stavba déle trvá. Slepení ochozu je pravda trochu piplačka, opět na hranici mých modelářských schopností, trvalo mi to skoro 3 týdny, než jsem to po sporadických včerech dal dohromady. Vzhledu rozhodně pomůže vylepšení v podobě prořezání vzduchu v zábradlí ochozu i balkonu (o což jsem se pokusil).
Na neúprosných fotkách hotové stavby vystupuje spousta nedokonalostí, v reálu jsem ale s výsledkem dost spokojený. Je to asi první stavba, která rozhodně obstojí i v konkurenci současných modelů jako samostatná věc do vitríny. Pokud by se na jedné finální fotce se světlejším pozadím zdálo, že věž trochu letí, je to tím, že jsem fotil ještě stav, kdy horní patra věže byla postavena na radnici volně, bez přilepení.
Zatím musím říct, že všechno perfektně sedí, opravdu to bylo zlaté Mistrovo období.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Městská kašna.

před radnicí uprostřed náměstí stojící typická barokní kašna zdobená sochou ve středu kašky a nárožními "vázami".

Nějak jsem ji hůř narýhoval, tak mi to sedlo možná trochu hůř, na fotce dost hrůza, v reálu to ujde. Je to kašna, no.

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Dům č.7

Rohový renesanční dům s výrazným kruhovým arkýřem a začínajícím podloubím. Dům je zdobený freskami a psaníčkovou výzdobou. Předlouhou byl Mistrovi rohový dům na náměstí v Telči.

poměrně pohodová stavba, hůře se jen některé dily napojují při jejich průběžném podlepování (vždy mi chvíli trvá domyslet postup). Drobné nepřesnosti padají na mé ruce.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od Lukáš »

Moc pěkné to máš. Rád si při tvém reportu zavzpomínám, jak jsem ji celou sám kdysi také lepil, když tehdy v ábíčku vycházela (u MPR I to vlastně bylo druhé vydání). Máš už rozmyšlené, kam to po dokončení dáš? ;)
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Díky, Lukáši, těší mě, že se líbí. Zvlášť modeláři tvého kalibru ;-) Také si to užívám.
A kam s ním? No díky tolerantní manželce máme rozsáhlé vitríny z kterých postupně stěhuji větší věci (Poštornou, Červenou Lhotu, Litice,...) pod poklopy jinam. Takže dílčí uložení je a bude. A ideu, kam to dám sestavené, mám taky (i ještě když nevím, zda to doma projede :))
Horší to bude, pokud budu po letech pokračovat na dalších částech...to budem muset opravit chalupu, abych tomu všemu vyčlenil místnost :-)
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od rybak »

Moc pěkný.
Kde bereš ty originální předlohy modelů?
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od Martin Č. »

rybak: Díky, jsou to v podstatě 3 skupiny. Něco znám delší dobu sám, že jsem tam jednou či víckrát byl (Telč, Rakovník,...) Něco jsem zjistil v jedné facebookové skupině, kde se MPR takto řešila (např. Dobruška). A protože tam nebylo všechno, některé jsem cíleně vyhledal na netu např. v památkovém katalogu podle klíčových architektonických znaků - takto jsem našel např. Latrán v Krumlově, kde jsem delší dobu nebyl a náhodně domy v Chomutově a v Litoměřicích, kde jsem nebyl nikdy, ale pan Vyškovský odtam zjevně čerpal. Tam mě to docela překvapilo.
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od rybak »

Wau, klobouk dolů. Úžasná badatelská činnost.
Doufám, že tvé informace použije Standa do archeologie, ať to tu zůstane navěky.
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Dům č.9

další gotický dům na úzké parcele s lomeným podloubím. Podobných u nás až tolik není, tak se díky výraznému středovému arkýři jako možná dílčí inspirace jeví např. kamenný dům v Kutné Hoře. Líbí se mi i zadní dřevěná pavlač.

Stavba pohodová, vše sedí, jen je při podlepování, jak jsem psal výše, nutné dobře volit postup. I po letech jsem v modelařině stále nešika a modely si dokážu často poškodit či různě upatlat špatně odloženým štětcem a pod. To se mi tentokrát povedlo na jedné z bočních stěn, což naštěstí schová sousední dům.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Domy č.11 a č.13

Dům č.11 je dvoupatrový vrcholně barokní palác s podloubím a bohatě zdobenou fasádou, jehož předlohou je Dům u Pěti panen v Litoměřicích.
K němu přiléhá jednoduchý menší patrový dům č.13 z období klasicismu jehož střechu zdobí pro tuto dobu typický trojúhelníkový štít (tympanon).

Domy se lepší pohodově, jen jsem nedával moc pozor a nedbal návodu a zbytečně lepil fasády (okna a podezdívky) u domu 13, které budou přiléhat k hradbám a sousední faře. Snad se to v základním měřítku schová, u zmenšeniny by to byl při síle papíru větší problém. Ale jak jsem psal výše, množství zmenšených MPR mě nepřekvapuje, ale sám bych to asi nezvládl. Barokní štíty jsou pro mne tak akorát.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek



Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Bašta č. 3 a hradba

Renesanční, nahoře otevřená čtyřboká bašta navazující na hradbu s hrázděným ochozem.

jde vlastně o dva samostatné objekty - baštu a hradbu, které mi také pod rukama vznikly s asi dvoutýdenním odstupem.
Ochoz volně otevřený do města jsem po úvaze (stejně jako předchozí kousky hradeb) doplnil o jednoduché zábradlí, trochu jsem zplastičtil padací mříž branky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR I / R. Vyškovský, BB art / 1:140

Příspěvek od Martin Č. »

Tím je hotový blok F , třetím a posledním celkem střední části bude protilehlý blok G.
Hádám, že hrubá papírová stavba MPR I může být tak v polovině nebo se k ní blížit (závěrečná část s kostelem a barbakánem je, myslím, nejrozsáhlejší).

Skoro je škoda, že hradba bloku F přiléhá hned k domům, úplně je to schová a přitom jsou zezadu tak hezké.


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“