Spitfire Mk.IIa / WAK / 1:33

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
mungo
Příspěvky: 24
Registrován: úte 21.2.2012 9:14

Spitfire Mk.IIa / WAK / 1:33

Příspěvek od mungo »

Konečně jsem se odhodlal pustit se do mého prvního "poláka". Rozhodnutí urychlila předloha, kterou je stroj Tomáše Vybírala.
Model je určen začínajícím modelářům a hodně zjednodušený. A to tak hodně, že se mi vlastně moc nelíbí (náhled na model) Chci si ale vyzkoušet hlavně práci s velkými plochami (obšívky trupu a křídel), se kterými nemám žádné zkušenosti a mám z toho trochu vítr.
Prozatím tedy kokpit. Ten se skládá pouze z vnitřní obšívky, sedačky a kniplu, který zatím nemám osazen (podle návodu pouze rovný drátek). Všechny "detaily" jsou jen nakreslené na obšívce.
Pokud jsem správně pochopil návod a nic nepřehlédl, tak sedačka je zjednodušená tak moc, že je z vnější strany bílá. Není to moc vidět, ale přesto jsem ji zamaloval přibližným odstínem vodovkami.
Nechápu proč, ale "podstavec" pod sedačkou má chlopně. Opět nevím, jestli jsem něco nezkonil, ale připadalo mi to jako takový "chlopňový freestyle" a asi by bylo lepší chlopně odřezat a lepit natupo. Vůbec mi to nedávalo smysl.
Zkoušel jsem nasucho díl vnější obšívky a vypadá to, že bude sedět přesně.

Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) mungo dne úte 1.3.2022 11:43, celkem upraveno 1 x.
VaclavSebek
Příspěvky: 1
Registrován: pon 11.10.2021 9:56

Re: Spitfire Mk.IIa / WAK / 1:33

Příspěvek od VaclavSebek »

Pěkný! Taky lepím prvního "poláka", MiG-29 taky od WAK, tak se chci něco přiučit. Jsem překvapený, jak přesný model od WAK je. Téměř vše sedí na desetiny milimetru.

Jak na kabinku? Jak na lepení papíru na celuloid?

Těším se na další postup!
mungo
Příspěvky: 24
Registrován: úte 21.2.2012 9:14

Re: Spitfire Mk.IIa / WAK / 1:33

Příspěvek od mungo »

Menší postup. Vše docela sedí. Obšívka je proti žebrům ("laserovanky") trochu delší. Nijak ji neupravuju, protože textury na sebe hezky navazují a na žebra lepim jen bodově. Projevilo se to hlavně u kabiny, kde vnější obšívka přesahuje vnitřní na obou stranách o cca milimetr. Ale není to nic, co by se nedalo zamaskovat. Jen doufám, že se to neprojeví při usazování kabinky.
Moc se mi nedaří plynulé přechody mezi jednotlivými segmenty, ale to je způsobeno spíš rukama a mou nezkušeností. Zatím mě práce na modelu těší.

Obrázek Obrázek Obrázek
mungo
Příspěvky: 24
Registrován: úte 21.2.2012 9:14

Re: Spitfire Mk.IIa / WAK / 1:33

Příspěvek od mungo »

Stavba (snad) zdárně pokračuje. Obšívka po celé délce trupu na sebe hezky navazuje (nepřesnosti na přechodech jsou moje chyba), ale kostra je opravdu na každém žebru o cca 2mm menší.
Moc ale nepasují podvozkové šachty (opět maximálně zjednodušené). Díl, který se lepí po obvodu šachty, nepasuje ani délkou ani kresbou. Vyřešil jsem to tak, že jsem ho rozřezal na jednotlivé segmenty tak, aby navazovala kresba, a lepil po těchto částech. Dále pak nesedí šířka šachty do výřezu v křídle. Musel jsem výřezy udělat o cca 2mm širší.


Obrázek Obrázek Obrázek
mungo
Příspěvky: 24
Registrován: úte 21.2.2012 9:14

Re: Spitfire Mk.IIa / WAK / 1:33

Příspěvek od mungo »

Když se nejstarší dcera osypala neštovicemi a já zůstal s dětmi doma, naivně jsem si myslel, že budu mít na lepení víc času, když nebudu chodit do práce. Opak je samozřejmě pravdou, takže tempo lepení se rapidně zpomalilo. Nicméně obšívka celého modelu je hotova. Hodně jsem zápasil s přechodem trup-křídlo. Díl se ohýbá ve dvou osách, což mi připadalo nereálné a první pokus na levé straně trupu jsem zprasil. Na druhé straně jsem si s tím už poradil líp. Konstrukce je tedy správná, ale chce to trpělivost.
Problém se mi vyskytl u křídel. Kostra zasahuje jen do půlky křídel a poslední segment obšívky se lepí již jen "ve vzduchu" a jeho profil se tedy tvaruje jen tak od oka.

Obrázek

Protože jsem ten poslední segment zřejmě nevytvaroval přesně (i když mi spoje sedí), vznikl mi zlom na náběžné hraně a špička křídla se mi zkroutila do vrtule (na obou stranách). Asi bych doporučoval zkusit si kostru křídla samodomo prodloužit.
Ocasní plochy se lepily hezky bez jakýchkoli problémů. Směrovka mi tedy letí trochu stranou, ale to je moje chyba.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
mungo
Příspěvky: 24
Registrován: úte 21.2.2012 9:14

Re: Spitfire Mk.IIa / WAK / 1:33

Příspěvek od mungo »

Už pár dní mám hotovo, ale k nafocení jsem se dostal až dnes.
Hodně mě zklamal vrtulový kužel. Je tvarován do špičky a úplně tak narušuje elegantní profil spitfiru. Taky výfuky jsou zjednodušené tak výrazně, že jsou tvarově úplně mimo. Vrtule měla být podle návodové kresby "plochá". Trochu jsem ji zkroutil, ale i tak je to od reálné předlohy dost daleko.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Kabinku jsem lepil poprvé v životě a dost jsem ji zmastil. Prvním problémem bylo, že na kabince není nijak naznačeno, kam nalepit "rámečky" (díky všem za rady!). Vyřešil jsem to tak, že jsem si slepil kostru, která byla určená pro verzi bez průhledné kabinky, tu jsem vložil do plastové kabinky a podle toho jsem odhadl, kam asi rámečky patří. Bohužel jsem patla a přehodil jsem vnitřní a vnější díly, takže mi to barevně nesedí. Při vyřezávání jsem navíc poškodil zadní část a musel jsem poslední segment rámečku vyrobit a přilepit zvlášť. Do slova a do písmene poslední kapkou byla ta vteřinová, která mi zatekla mezi kabinku a přední pancíř.

Obrázek

Podvozek je také maximálně zjednodušen a musím se přiznat, že už mě v této fázi model moc nebavil, tak jsem to slepil jak mi to přišlo pod ruku.

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Sečteno a podtrženo: model je určen začínajícím modelářům což s sebou nese celou řadu zjednodušení, které mají docela výrazný vliv na celkový vzhled letadla. Jako největší chybu vidím absence kostry křídel, kvůli které je obtížné udržet jejich geometrii. Jinak mi ale vše sedělo moc hezky a všechny chyby a nepřesnosti jdou za mnou.
Pokud tedy někdo třeba začíná s polskými modely (stejně jako já), je to myslím dobrá volba. Jestli byste si ale chtěli slepit opravdu hezký spitfire, doporučoval bych sáhnout po jiném modelu.

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“