Černá věž - České Budějovice / Dukase, Milan Bartoš / 1:165

Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Černá věž - České Budějovice / Dukase, Milan Bartoš / 1:

Příspěvek od Tomáš B. »

Ta stříška tam totiž vůbec nepasovala. Tím, jak je model dělaný jako jednoduchý i propracovaný v jedno, to někdy působí potíže. Například římsy nemzi jednotlivými patry jsou v jednoduché variantě bez podlepení 1mm kartonu, na což je zkonstuována i stríška. No když se jede v plné verzi, tak stříška nepasuje a musí se vyříznout požadovaný otvor. Ale i tak ta stříška moc dobře dokupy nešla a ta římsa pod ní taky ne... Všechny okna jsou plastická, byť některé ve schodišti do věže jen podlepená.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1739
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá věž - České Budějovice / Dukase, Milan Bartoš / 1:

Příspěvek od Aki »

nebylo by jednodušší ufiknout kus tý římsy? hlodat díru do střechy věže mi přijde trochu divočejší... :)
Knox

Re: Černá věž - České Budějovice / Dukase, Milan Bartoš / 1:

Příspěvek od Knox »

Michal Traj píše:Ahoj, krásná práce. Jen ta stříška na apsidě se ti trošičku zkroutila :D . Jinak ty pidiokýnka jsou plastická?
Není to aspida, ale plášť schodiště :D
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Re: Černá věž - České Budějovice / Dukase, Milan Bartoš / 1:

Příspěvek od Michal Traj »

Já vím, už jsem to také zjistil :D
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá věž - České Budějovice / Dukase, Milan Bartoš / 1:

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Zdar chlapi
Shodou okolností mám Černou věž právě na stole, jsem se stavbou jenom o trochu dál jak Tom a se stříškou byl jediný problém, a to s římsou pod ní (díl 29?), tam mně to nešlo dopasovat úplně přesně. Římsu (z kartonu) bylo potřeba vyříznout, nejlíp pod úhlem sklonu střechy, pak to padlo perfektně. Jestli se mně bude chtít, hodím sem nějaké foto.

Jinak: pěkně náročné je vyřezání oken kolem ručiček ciferníku a dodržení geometrie cibule střechy - doporučuju vyrobit si pomocná žebra z kartonu a vlepit je dovnitř. Ono se bez těch žeber klidně může stát, že z dílů 64 a 65 uzavřete kruh a jeden díl vám zůstane :lol:

Rád si nechám poradit, z čeho udělat sloupky ochozu. Špejle je moc tlustá, párátko taky. Čili - co má asi 0,5 mm v průměru, má kruhový tvar, je rovné a dá se natřít temperou?
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Černá věž - České Budějovice / Dukase, Milan Bartoš / 1:

Příspěvek od Vojta Č. »

Tuha do mikrotužky? Tenčí drátek, omotanej cigárpapírkem? ;)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1739
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá věž - České Budějovice / Dukase, Milan Bartoš / 1:

Příspěvek od Aki »

zkus nějakou elektru a nakup si kousky různých drátů a kabelů... nebo železářství...
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Černá věž - České Budějovice / Dukase, Milan Bartoš / 1:

Příspěvek od Tomáš B. »

2BeerOrNot: Tak hezké reportáže jsi vždycky měl, copak, že se ti je už nechce dělat? Rád bych koukl na tvou černou věž a myslím, že nebudu sám. Hlavně ty finty s ořezáním okolo stříšky se budou budoucím stavitelům hodit. Já měl už patra slepená k sobě a něchtěl jsem riskovat, že se mi nepovede vyříznout přesně římsu z 1mm kartonu, která už byla napevno mezi patry. Volil jsem tedy vyřezání střechy a věřím, že takto to stavebníci tenkrát provedli i na samotné věži. Metodou pokus omyl to probíhalo takto: omyl, omyl, omyl a konečně zase omyl, protože jsem zařízl už trochu moc :D Ale co už, geometricky vyměřovat by to nebyl ten správný adrenalin, co jsem chtěl.

Jak píše Beer, vyřezání otvorů pro okna v ciferníku je fajn trénink na trpělivost a přesnost. Protože návody moc nečtu, tak jsem začal dělat zmiňované patro, pak jsem se u těch ručiček zasekl a říkal jsem si, že si Milan z modelářů snad střílí. Hledal jsem ho marně na skypu (abych si postěžoval), tak jsem vytáhl návod a tam jsem si přečetl, že to mám fakt vypižlat. Tady je porovnávací fotka, ať víte, o čem tu tlacháme.

Ještě jsem chtěl říct, že ten "půlměsícovitý nesmysl" na jednom okně posdleního patra je natištěný v jednoduché variantě modelu v rovině fasády. V rámci složitější verze se vyřízne i s celým oknem, aby se tam vlepilo plastické okno a vzápětí se nový díl "půlměsíce" natupo lepil opět do roviny fasády. Pointa mi samozřejmě došla, když už jsem to měl hotové ;)
Obrázek Obrázek

Návod jsem objevil v pravý čas, takže vím, že toto patro se nemá lepit ke zbytku věže, ale udělá se i s ochozem, pak se střechou a nakonec se dvě "půlky" věže dají dohromady. Takže to je na fotce jen položené nasucho.
Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1739
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá věž - České Budějovice / Dukase, Milan Bartoš / 1:

Příspěvek od Aki »

eh, ty ručičky jsou celkem hustý :) ale na druhou stranu - kdo si netroufne, nemusí okýnko vyřezávat, že jo :)
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá věž - České Budějovice / Dukase, Milan Bartoš / 1:

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Tak přidávám nějaké slíbené fotky ode mě ze stavby. Samotná věž je celkem jednoduchá krabička, tak snad jenom nějaké postřehy pro následovníky.

:arrow: Schodiště
Obrázek

Obrázek
Z vlastní blbosti jsem udělal chybu při vyztužování oblouku vlepováním pásků papíru - takže se mi kus zdi děsivě zvlnil. Tohle je výsledek, se kterým jsem po hrůzné nehodě VELICE spokojený. Jinak vyřezávat ty miniokénka je celkem o oči...
Stříška - můj postup, na rozdíl od Toma, byl takový, že jsem římsu podlepil stejně jako všechny ostatní, ohranil díly "X", přilepil na patro pod ním a až jsem měl slepené a přilepené schodiště, střechu jsem si nasadil a obkreslil její tvar vč. sklonu na římsu, kterou jsem potom odřízl a vypižlal. Výsledek celkem slušný.

:arrow: Schody a pomník
Obrázek
Tady je malý problém, jak zmiňoval Tom, že model je nachystaný v jednoduché i složité verzi. Na dílu věže jsou nakreslené schody jako rampa, to ale nevadí, protože toto místo (šipka) bude zakryté soklem, který ale také není pro "zubaté" schody vyřízlý. Na to je třeba dát pozor a opatrně vyříznout před přilepením.

:arrow: Detail okno a ciferník, 5. patro.
Obrázek
Asi nejmenší a nejtenčí věc, kterou jsem kdy z papíru vyřezával. Ale i když se tomu ze začátku těžko věří, dá se to vyřezat :D


:arrow: Cibulka
Obrázek

Obrázek
Jak jsem psal výš - a určitě si pomocný díl A nalepit na karton a vyřezat si 8 kusů na každý díl 64 a 65 kvůli udržení tvaru cibule.

A co teda mám slepené...
Obrázek

Zatím tenhle drobek měří něco přes 30cm.
Kacířská myšlenka: I kdyby mně nevyšla stavba ochozu, pořád by ta věž vypadala celkem hezky i bez jednoho patra... :twisted:
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Černá věž - České Budějovice / Dukase, Milan Bartoš / 1:

Příspěvek od Tomáš B. »

Patro s ochozem jsem rozdělal, ale zatím odložil. Šel jsem teda na střechu. K jednotlivým cibulím jsou v modelu šablony jejich tvarů (řez kolmý k plátu cibule). Já teda nepoužil ten vnější, ale ten jakoby vnitřní zbytek. Natvaroval jsem všechny 4 díly bez oken do příslušného tvaru a zajistil je vnitřním žebrem přilepením za dolní a horní chlopeň, pak jsem ke každému přilepil podchlopeň a následně jeden plát cibule s oknem. Tak to mi vznikly 4 čtvrtiny.
Obrázek Obrázek

Pro lepší manipulaci, jsem žebra postupně přemístil z části bez okna na část s oknem. Jinak by se mi dvě čtvrtiny k sobě špatně lepily.
Obrázek Obrázek

Takto dvě vytvořené poloviny už k sobě skoro pasovaly i bez lepení. Jinak se mi u jiných cibulí vždy stávalo, že se chtěly uzavřít už z šesti dílů místo osmi. Beer je šikovnější, zůstává mu jen jeden :D
Obrázek Obrázek

Následně jsem pomocná žebra z obou polovin odstranil a slepil je k sobě. Následovalo jen pojištění v podobě horní a dolní vodorovné výztuhy. S výsledkem jsem spokojený a celá cibule se mi dělala daleko lépe. Trochu jsem se rozčiloval jen u posledního spoje. Obyčejně jsem se rozčiloval už při slepování čtvrtin k sobě. Takže milí autoři, řezy cibulemi jsou super. Díky Milane.
Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá věž - České Budějovice / Dukase, Milan Bartoš / 1:

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Super, jsem zvědavý, jak se popereš s horními cibulkami, protože tam už se žebra dovnitř vlepují hůř (málo místa, menší poloměry) a celkově je to o dost větší piplačka (tloušťka papíru už trochu vadí i při naslinění a předtvarování podle šablony.

Já tu svoji střední cibuli vyloženě pos...lepoval jak to jenom šlo, ale přes spoje jsem stejně musel nakonec udělat maskovací papírové pásky. Ale teď když se na to dívám, jak to zaschlo, tak to ani zdaleka nevypadá tak hrozně, jak se zdálo po nalepení... :D

Teď přeju hodně trpělivosti se zvony - ten největší mi tam nevlezl úplně celý, dole jsem ho musel kousek ošidit.
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Černá věž - České Budějovice / Dukase, Milan Bartoš / 1:

Příspěvek od Tomáš B. »

Před asi týdnem jsem obnovil práce na věži s tím, že bych ji chtěl mít do Neratovic hotovou. Slepil jsem obě cibule a další části střechy.Tento víkend jsem se dostal k ochozu, jde to docela pomalu, ale myslím že stíhám. Většina částí je osazována zatím nasucho.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Černá věž - České Budějovice / Dukase, Milan Bartoš / 1:

Příspěvek od IceZero »

Černou věž mám kousek od bydliště takže další modýlek na který se do Neratovic těším. Jen tak dál
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Černá věž - České Budějovice / Dukase, Milan Bartoš / 1:

Příspěvek od Tomáš B. »

Konečně se dostávám k dokončení tohoto vlákna.

Podstavec se sochou patřící před Černou věž, na druhé fotce hotové zábradlí a sloupky na ochozu, na třetí fotce dokončená věžička.
Obrázek Obrázek Obrázek

Když jsem měl model hotový, tak jsem si všiml, že jsem někdy při kompletaci zavadil štětcem s černou retuší o schodiště, a vytvořil jsem si tam flek. Byl již zaschlý, takže jeho odstranění se podle předpokladů nepovedlo. Použil jsem tedy záložní sken, který jsem musel trochu rozměrově upravit, abych mohl nově vytištěným dílem oblepit ten původní.
Obrázek Obrázek

Tady je tedy již dokončený model.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na modelu jsme pracoval 53 a půl hodiny. Ale celková stavba rpobíhala strašně dlouho, začal jsem někdy v březnu, ale pak se dlouho nic nekonalo, než jsem zase pokračoval. Dovolím si malou statistiku, kolik dnů v měsíci jsem na modelu vždy dělal.
Březen - 8 dnů (14 hodin 33 minuty)
Srpen - 9 dnů (11 hodin 25 minut)
Září - 5 dnů (6 hodin 48 minut)
Říjen - 3 dny (2 hodiny 30 minut)
Listopad - 9 dnů (18 hodin 17 minut)

V přepočtu na 1 den modelaření to vychází lehce přes hodinku a půl.
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“