Iveco Crossway Záruba M&K / Venca 21 / 1:43

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Iveco Crossway Záruba M&K / Venca 21 / 1:43

Příspěvek od Venca 21 »

Po dokončení modelu autobusu Crossway v barvách Veolia jsem se pustil do autobusu stejného typu, ale jiného dopravce. Liší se, kromě nátěru, pouze dveřmi - přední jsou jednokřídlé, zadní široké a ozdobnými kryty kol.

Tentokrát již budu průběh tvorby dokumentovat. První prací jsou kola - jelikož jsou opatřeny poklicemi, odpadá práce s výrobou ráfků a vnitřních nábojů a základ je poměrně jednoduchý. Díly poklic, které jsou chromované, jsem si vyřezal na plotru ze samolepící vysoce lesklé "chromové" fólie. Ty jsem nalepil na připravené podkladové dílky z černé čtvrtky, pomocí druhé vrstvy čtvrtky jsem vytvořil prolisy. Fólii jsem po nalepení na takto vzniklý podklad opatrně dotvaroval podle prolisů. Výsledkem jsem byl docela mile překvapen :)

Obrázek Obrázek Obrázek

Pro osazení os kol do nosičů náprav používám stočenou a slepenou trubičku ze slabšího papíru, která zabraňuje "vyhlodávání" otvoru v nosiči důsledkem otáčení špejle. Většinou požívám slabý černý papír, tentokrát však nebyl po ruce, tak jsem tam loupnul červený. Aspoň je to veselejší :lol: (Stejně to nebude vidět)

Obrázek Obrázek Obrázek

A na řadu přišla karoserie - zatím jsem vystřihnul základní díl a podlepil boky. Celek zatím odpočívá a prosychá pod několika kilogramovou zátěží zábavné literatury. Střechu s oblými přechody do boků budu podlepovat až po dokonalém proschnutí boků, protože pak už nebude možné díl rozložit do roviny. Pro dnešek vše :)

Obrázek
Schumy.0003
Příspěvky: 1232
Registrován: ned 29.1.2012 19:49

Re: Iveco Crossway Záruba M&K / vlastní tvorba / 1:43

Příspěvek od Schumy.0003 »

Venca, vypadá to moc pěkně, těším se až to bude hotově
Uživatelský avatar
CoBa
Příspěvky: 65
Registrován: pát 20.1.2012 21:26

Re: Iveco Crossway Záruba M&K / vlastní tvorba / 1:43

Příspěvek od CoBa »

Zrovna dnes v noci pri ceste z Bavorovskeho plesu, jsem tankoval ve Vodnanech, prave u Zaruby, a jak je tam mel krasne vyskladany.. Paradni predloha a jeste paradnejsi model..
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Iveco Crossway Záruba M&K / vlastní tvorba / 1:43

Příspěvek od Venca 21 »

CoBa: Záruba už rok má pouze kamiony, autobusy koupilo ČSAD Autobusy ČB, Crossway i ostatní vozy bohužel přišly o "cákance" a jsou bílé. Tenhle (a některé další) model bude památkou na staré dobré Zárubácké časy ;)

Mírný pokrok v mezích zákona:
Nakonec jsem změnil strategii a střechu s oblými přechody jsem podlepil ještě před naohýbáním a vytvaroval až po proschnutí. Postup byl jednodušší a i výsledek se mi jeví lepší, než tomu bylo u předchozího modelu. Zatímco model prosychal pod zátěží, připravil jsem si lemy blatníků. Ve skutečnosti tam není ostrá hrana, ale oblý přechod, to je však v tomto měřítku nad mé síly.

Obrázek Obrázek

Pokračuji vlepením výztuh do karoserie. Používám trochu jiný způsob rozložení výztuh, než u modelů Michala Antonického, jedna hlavní výztuha je uprostřed vozu, dvě menší určující tvar horní části vozu jsou umístěny nad nápravami. Postupně přibydou ještě další výztuhy, ale až v pozdější fázi stavby.

Obrázek Obrázek

Zadní čelo jsem opatřil "dutinou" v motorové části a vlepil do karoserie. Přechod mezi boky a zádí zatím tvoří ostrá hrana.

Obrázek Obrázek Obrázek

K docílení oblého přechodu hranu z vnitřní části opatrně tvaruji pomocí zaobleného předmětu, v tomto případě násady štětce. Toto opakuji tak dlouho, než dosáhnu uspokojivého výsledku. Zpravidla hranu ještě zpevňuji z rubu přilepenými vytvarovanými pásky papíru, které po zaschnutí fixují výsledný oblý tvar.

Obrázek Obrázek Obrázek

Oblina ještě potřebuje zaretušovat bílou barvou, ale jelikož jsem došel ke zjištění, že bílá vodovka není až tak bílá, vymýšlím náhradní řešení. V nejbližších dnech se budu věnovat přední části vozu.
Zatím Na shledanou :)
Schumy.0003
Příspěvky: 1232
Registrován: ned 29.1.2012 19:49

Re: Iveco Crossway Záruba M&K / vlastní tvorba / 1:43

Příspěvek od Schumy.0003 »

budeš dělat i klimatizaci?????? bylo by to moc pěkné....
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Iveco Crossway Záruba M&K / vlastní tvorba / 1:43

Příspěvek od Venca 21 »

Vzhledem k tomu, že tento vůz klimu nemá, tak ne. Třeba někdy v daleké budoucnosti udělám ještě verzi ČSAD Autobusy České Budějovice, a.s., provozovna Písek (uf, delší název dopravce už vymyslet nešel?) :lol: a ty už klimatizaci mají. Určitě klimatizace bude na píseckém Citaru, ev. písmeno D ;)
Uživatelský avatar
CoBa
Příspěvky: 65
Registrován: pát 20.1.2012 21:26

Re: Iveco Crossway Záruba M&K / vlastní tvorba / 1:43

Příspěvek od CoBa »

Jak jsem rikal model pecka.. Ale vrta mi hlavou co jsem to tam teda vlastne videl :-)
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Iveco Crossway Záruba M&K / vlastní tvorba / 1:43

Příspěvek od Venca 21 »

CoBa: Tak ono ČSAD dále parkuje exzárubovo autobusy u Záruby. A pár starých Karos o polep nepřišlo úplně, ale jen o loga, pruhy zůstaly, tak třeba jsi viděl ty ;)

Dnes jsem pokročil v přední části - čelní okno, přední čelo, nárazník se zapuštěnými mlhovkami - průměr je cca 2 mm, vše zkompletované a vlepené do karoserie. Stěrače budou později ;)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Záď vozu jsem dokončil přilepením nárazníku s prolisem s SPZ:

Obrázek Obrázek Obrázek

Ještě před osazením vodorovných vnitřních výztuh, které přijdou na řadu zítra, jsem na střechu instaloval dva poklopy:

Obrázek
Schumy.0003
Příspěvky: 1232
Registrován: ned 29.1.2012 19:49

Re: Iveco Crossway Záruba M&K / vlastní tvorba / 1:43

Příspěvek od Schumy.0003 »

Vašku, jak si prohlížím tvoje fotky, ta to je paráda, krása. Zasloužíš si poklonu......
Schumy.0003
Příspěvky: 1232
Registrován: ned 29.1.2012 19:49

Re: Iveco Crossway Záruba M&K / vlastní tvorba / 1:43

Příspěvek od Schumy.0003 »

Vašku, jak je to s tiskem????? Na jakej formát jsi to tiknul??????
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Iveco Crossway Záruba M&K / vlastní tvorba / 1:43

Příspěvek od Venca 21 »

Do modelu jsem vlepil dvě vodorovné výztuhy - přední a zadní a také dvě tvarované výztuhy v oblasti kol, které zároveň vymezují prostor pro uchycení nosiče náprav:

Obrázek Obrázek

Tyto výztuhy nejprve přilepím vrchní částí na vodorovnou výztuhu mezi rysky a teprve potom lepím svislé části k bokům karoserie a průběžně při tom kontroluju a případně dolaďuju polohu výztuhy tak, aby po vlepení nápravy s koly byly tyto kola vycentrované vůči lemu blatníku.

Obrázek Obrázek

Po vlepení náprav a spodních krycích desek zbývalo dodělat jen stěrače a zrcátka.

Obrázek Obrázek

A nyní se již můžete kochat hotovým modelem 8-)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
CoBa
Příspěvky: 65
Registrován: pát 20.1.2012 21:26

Re: Iveco Crossway Záruba M&K / vlastní tvorba / 1:43

Příspěvek od CoBa »

Paradni, fakt pecka.

BTW: Udelas i CSAD verzy? Jezdi s ni tzv. ridic Caryfuk ...
Schumy.0003
Příspěvky: 1232
Registrován: ned 29.1.2012 19:49

Re: Iveco Crossway Záruba M&K / vlastní tvorba / 1:43

Příspěvek od Schumy.0003 »

Paráda.....
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Iveco Crossway Záruba M&K / vlastní tvorba / 1:43

Příspěvek od Venca 21 »

CoBa: ČSAD verzí myslíš ČSAD Jihotrans, nebo ČSAD Autobusy ČB? Zatím dalšího Crosse v plánu nemám, ale kdyby na něj někdy došlo, tak asi nějaký náš písecký ve sparťanských pruzích (ačkoli Spartě nefandím, ani Slavii) :mrgreen: Tzn. ČSAD Autobusy ČB, včetně klimatizace. ;)
Jinak v nejbližší době si dám s lepením vlastních modelů malou pauzu, odreaguju se něčím oficiálně vydaným - v šuplíku čekají ŠL11 a LC735 a další adepti na slepení, možná dám i něco neautobusového, třeba Škodu 1000MB od Attimona, kterou jsem si objednával společně s LC 735. Volné chvíle vyplním tvorbou dalších kousků v PC. :)
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Iveco Crossway Záruba M&K / Venca 21 / 1:43

Příspěvek od Mikuláš »

Docela dobře si dokážu představit, že ten model je po úpravách vydán v "autobusové" edici EasyWorks...
Odpovědět

Zpět na „Autobusy“