Skuhrov nad Bělou / ERKOtyp, Richard Vyškovský / 1:300

Odpovědět
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Skuhrov nad Bělou / ERKOtyp, Richard Vyškovský / 1:300

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Obrázek
EDIT: Stavba dokončena. Zahájení 30.5.2010, práce dokončena 14.6.2010 večer.

Historie objektu:
V Dalimilově kronice se píše, že po bitvě na Moravském poli, někdy okolo r. 1280, náležel k odpůrcům Braniborů ve východních Čechách také Drslavic Mutina Skuhrovský. Zda ale již Mutina sídlil na hradě Skuhrově, který by předtím založil, nevíme. Brzy nato přešel Skuhrov do rukou moravských pánů z Meziříčí, což dokládá zápis z r. 1303, kdy se po Skuhrově psal Tas z Meziříčí. V rukou Tasovců zůstal hrad a panství Skuhrov do r. 1387, kdy je Jan z Meziříčí prodal spolu s hradem Rychmberkem Půtovi z Častolovic a Bočkovi z Kunštátu a Poděbrad; ještě v devadesátých letech 14. století se Půta stal ve vztahu ke Skuhrovu jediným držitelem. Osudy hradu od husitských válek neznáme. Páni z Častolovic vlastnili skuhrovské zboží do r. 1440, r. 1454 daroval král Ladislav Pohrobek hrady Skuhrov a Rychmberk jako odúmrť Zdeňkovi Konopišťskému ze Šternberka, který svá vlastnická práva vzápětí ? r. 1455 ? převedl na Jiřího z Poděbrad. V jakém byl tehdy skuhrovský hrad stavu, nevíme. Někdy v 15. století však jistě zpustl; když bylo totiž panství r. 1495 prodáváno Vilémovi z Pernštejna, připomíná se už jen městečko Skuhrov a r. 1558 je hrad Skuhrov výslovně označen jako pustý.

Exteriér, stavební vývoj:
Hrad Skuhrov stával na ostrohu nad říčkou Bělou nad stejnojmennou obcí. Jižní konec ostrožny odděluje od návrší s kostelem na severu příkop, který se spolu s vnějším valem táhne po západním úbočí a končí na jihovýchodě. Pouze na východě, kde je svah velmi strmý, nebylo příkopu ani valu zapotřebí. Za příkopem se na severu rozprostírá obdélné předhradí, v jehož severovýchodním koutě bývala (podle starší literatury věžovitá) brána. Za čelní hradbou stávala obdélná budova. Od mírně lichoběžného jádra na jihu, které po obvodu vymezovala silná hradba, odděloval předhradí široký šíjový příkop. Podoba budov vlastního hradu je nejasná, nejspíš se však jednalo o obvodovou zástavbu na minimálně jižní a východní straně. Existence okrouhlého bergfritu v severovýchodním nároží, kterou předpokládá starší literatura, dnes není průkazná.

Současný stav:
Zděným pozůstatkem hradu Skuhrova jsou trosky obvodové hradby jádra, jenž zvláště na západě dosud dosahují značné výšky. Z hradních budov se dochovaly jen reliéfní náznaky, mimo jiné i proto, že současná úroveň terénu v jádře je kvůli suti vyšší než středověká. Dobře dochované jsou i hradní příkopy, přes něž byly v době nedávné postaveny mosty. R. 2001 byla na hradišti zřízena dřevěná rozhledna.

(převzato ze serveru http://www.castles.cz/)
_________________________________________________________
Model
Model má rozsah 4 A4 strany + asi 2,5 strany návodu. Vzhledem k měřítku 1:300 jsou zredukovány plastické detaily na minimum, takže žádná krabičková okna ani dveře, ale jinak klasická vyškovánka.

Stavba:
Stavbu jsem zahájil podle návodu vstupní branou. Narazil jsem na dost zásadní (nejspíš, snad to nebyly moje gramlavé ruce :lol: ) konstrukční chybu. Vypadá to, že těleso průjezdu je po slepení asi o 1-2 mm širší, než by mělo být a na věži vzniká z obou vnějších stran dost nepříjemná výduť. Vzhledem k následným komplikacím při výrobě terénu jsem je zkoušel všemi možnými způsoby vyrovnat. Výsledek posuďte sami - zkrátka jsem srovnal vnější stěnu za cenu prohnutí uvnitř, které ale naštěstí nebude patrné.
Obrázek

Další postup: Budova purkrabstí hradu
Obrázek
Poněkud obtížnější na přesnost lepení a hlavně rychlost, protože velký díl (tuším č.12, obsahující střechu i obrannou chodbu) se musí lepit najednou. Tady jsem se dopustil první větší chyby, kdy se mi nepodařilo rovně přilepit podbití na vnější straně hradby a to mi jde teď místo do pravého úhlu spíš pod úhlem tak 100 stupňů (nafotit se mi to pořádně nepodařilo, tak bez fotky).

Následovalo slepení s věží a přilepení nádvoří (díl 16). Všechno smaozřejmě během stavby podlepuju svým tradičním postupem karton 2 mm + oboustranná páska, takže se mi nic nekroutí.

Pokračuju slepením velké hradby s brankou do horního hradu. Tady je třeba notná dávka přesnosti, aby byla hradba rovná a pravoúhlá a ještě navíc aby pasovala "síla zdi" průchodu jak má. Z tohoto důvodu jsem podstatně zredukoval chlopně hlavního dílu a vlastně jsem spíš dílem oblepil kartonové těleso. Vlepení síly zdi jsem nechal až na závěr kompletace a kupodivu mi pasoval +/- přesně.
Obrázek Obrázek

Následovala kompletace dolního hradu přilepením hradby k nádvoří a uzavření poslední budovou (stáje?). Dolní hrad je dokončený, pouštím se do terénu nádvoří. Experimentuju s modelářskou hmotou "KERAplast" (snad se to nebude brát jako reklama). Vypadá vcelku použitelně, zatím jsem vyrobil malou terénní bouli na nádvoří (hraju si s myšlenkou na tomto kopečku postavit šibenici :lol: ) a pár skalek u hradby.
Hmota je bílá, ale dá se natírat jakýmakoliv vodovkma a schne na vzduchu. Jediný zápor je, že má tendenci se na okrajích od papíru odlupovat, to jsem ale vyřešil přetřením herkulesem a drží jako přibitá. Terén je zatím hotový tak z 30%, chybí posyp jemně přeosívanými pilinami, takže nekamenujte za flekaté nádvoří ;)
Obrázek Obrázek Obrázek

Zatím jsem, v rozporu s návodem, nelepil střechu věže, nejsem si jistý, jestli ještě nebudu potřebovat přístup dovnitř, a drobné doplňky (prevéty, komíny, podsebití hradeb.
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Skuhrov nad Bělou / Richard Vyškovský / ERKOtyp / 1:300

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Pokračování: Hlavní palác horního hradu
Patrně nejsložitější část stavby, hlavně kvůli zúhlování složitého půdorysu. Žel bohu se někde stala chyba (nevím, jestli moje, nebo vystřihovánky, nebo obou), ale po slepení mi jeden úhel, ať dělám co dělám, prostě pravý nevychází. Doufám, že to zakryju střechou, terén neřeším, ten bude vlastní výroba. Rozdíl oproti vystřihovánce: u dílu 3 jsem ustříhl většinu bílé části dílu, abych mohl stěnu č.1 podlepit co největším kartonem. Jsou přidané výztuhy, abych zajistil tvar.

Tyto fotky už nejou aktuální, půdorys jsem zatím zafixoval terénem nádvoří (podlepen na tl. 2 mm a lepený natupo) a dolepil kousek hradby k válcové věži.
Obrázek Obrázek Obrázek

Podhradí: Dokončený terén uvnitř.
A navíc kus opěrné zdi. Je oproti vystřihovánce upravená - podle návodu se kamenná zeď přehýbala po úhlopříčce. Já ji udělal rovnou a ve spodní části zkrátil a vyztužil na maximální možnou pevnost kvůli budoucí modelaci terénu.

Obrázek Obrázek Obrázek

Podsebití na horním hradě:
Tak tady jsem se překonal, je to rovné a přesné :D . Horní chlopeň dílu 1 zbytečná!
Obrázek Obrázek

Dnes budu pokračovat střechama paláce a případně hradbama.

Průřez mou poslednotýdenní činností:

Zafixování půdorysu nádvoří.
Obrázek
Nepodařilo se mi vytvořit dokonale pravoúhlý tvar, chyba je vidět pod lomeným oknem v levé střední části fotky.

Válcová věž
Obrázek
Věž je vyztužena několika vrstvami papírových samolepících štítků.

Hradby
Obrázek
Opět lehce upravované - většina chlopní odstřižena, lepeno maximálně natupo.

Kompletace hradeb
Obrázek Obrázek Obrázek
Tady vznikl docela vážný problém, protože půdorys hradeb vůbec nekopíruje půdorys nádvoří. Mně to nevadí, protože terén dělám vlastní, ale pro lepení bez terénů to bude asi docela zásadní chyba. Mezery až 3mm

Hradby zvenku
Obrázek
Trochu patrné mezery ve spojích. Tomu se asi vyhnout nedá.

Jabba the Hutt na nádvoří.
Obrázek
Toto zajímavé těleso tvoří základ budoucího terénu...

... který vypadá takto.
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Celkový pohled na horní hrad včetně střech. Ty padly kupodivu až podezřele přesně :D

Detail balkonu.
Obrázek

Palisáda na hradbě.
Obrázek

Detail střechy
Obrázek
Vážně se mi nezdá, že mi to pasuje až tak dobře :D

Kompletní spodní hrad
Obrázek Obrázek

A celý Skuhrov
Obrázek Obrázek

Začátek stavby terénu
Obrázek
Model posadím na kus extrudovaního polystyrenu (36x16x5cm)

Obrázek
Všechny stěny fixuju na místě pomocí obyčejných špendlíků a pak zaliju lepidlem. Drží jako přibité.

Obrázek
První část "skal", pro změnu taky z polystyrenu. Opět uchycení špendlíky.

Obrázek
...a pižlání pomocí pájky. Na celý kopec samozřejmě přijde keramická hmota.

Zatím mám dokončené skály kolem horního hradu, u spodního ještě chybí dodělat jedna zeď.

Pokračování. Dnes odpoledne jsem domodeloval terén a na celou plochu z polystyrenu nanesl dříve zmiňovanou keramickou hmotu. Také jsem dokončil opevnění hradu posledním kouskem hradby u spojnice horního a dolního hradu.

První fáze vzniku terénu: Hrubá modelace z polystyrenu. Lepidlo ze spodu a zafixování špendlíkem (většinou ho tam nechávám)
Obrázek

Druhá fáze: Definitivní modelace tvaru pomocí pájky. Dnes je venku u nás 33°C, v pokoji mám ještě o nějaký stupínek navíc. Řezání polystyrenu pájkou v těchto podmínkách vřele doporučuji zkusit :lol: . Nic neosvěží víc než horký toxický dým ;)
Obrázek

...a tady už je kompletně vymodelovaný terén. Zase až takový drobek to ani při měřítku 1:300 není.
Obrázek

Třetí fáze: Napatlání keramiky na polystyren. Drží to velice dobře, protože povrch je drsný. Z kilového balení jsem spotřeboval něco mezi čtvrtkou a třetinou. Po lehkém zavadnutí jsem ryl do hmoty skály a snažil se znázornit nějakou tu strukturu. Pomáhala mi špejle, štětec a originální kámen ze zahrady.
Obrázek

Tak se kochejte 8-)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na předposlední fotce je krpa, která se mi povedla při stavbě :oops: čárnul jsem tam štětcem a vypadá to jako zásah po dělové kouli. Přetírat to už radši nebudu...

Dnes hotovo, nechávám 24 schnout
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Skuhrov nad Bělou / Richard Vyškovský / ERKOtyp / 1:300

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Poslední stavební fotky:

Obrázek Obrázek
První nátěr, zředěná tempera.

Obrázek
Tady už je víceméně hotová skála. Bohužel jsem nefotil během práce, ale postup:
:arrow: Na keramickou hmotu jsem natřel hodně zředěnou šedo-hnědou temperu. Vůbec nevadí nepřesné domíchávání a fleky.
:arrow: Po zaschnutí přišla na celé těleso hustší šedá tempera (snažil jsem se přiblížit odstín skály "kamenům" ve vystřihovánce, protože se dá předpokládat že hrad stavěli z materiálu přímo na kopci). Barva nesmí být příliš hustá, aby nezakryla strukturu!!!
:arrow: Opět pauza na zaschnutí, následovala patina (tady se uplatnily moje dávné zkušenosti s plastikovými modely) - strukturu kamene jsem znázornil kombinací "suchého štětce" (různé bílé a světle šedé odstíny, co nejhustší barvy, vymáchat v tom štětec a skoro do sucha ho vytřít v ubrousku a pak jenom zbytkem barvy přejíždět po povrchu - jako když dítě překresluje minci tužkou přes papír), a "washe" (naopak hodně zředěná tmavá barva napouštěná štětcem do spár a kolem postíraná)
:arrow: Když jsem byl s výsledkem spokojený, následoval posyp některých částí skály.

Dnes jsem model dokončil nějakými drobnostmi (prevét, konzoly,...) drobnými retušovacími opravami střech a hradeb, natřel okraje tmavě šedou barvou, doplnil cedulku a měřítko, udělal padací mosty a lávky, na věž osadil vlaječku, ale hlavně vytvořil z islandského mechu keříky a větve kolem celého hradu. Nejvíc hrdý jsem ale stejně na "ozdobu" spodního nádvoří ;)

Cedulka: Kancelářský papír, rozmáčený naředěnými vodovkami (patina), opálený nad svíčkou a osazený pomocí "hřebíků" (špendlíků) do "kamenné" (polystyrenové) hory.

HOTOVO!
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Skuhrov nad Bělou / Richard Vyškovský / ERKOtyp / 1:300

Příspěvek od 2BeerOrNot »

NUŽ KOCHEJTE SE, PŘÁTELÉ VE ZBRANI (řekněte že skalpel a nůžky nejsou zbraň...)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

A detaily:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tímto uzavírám svůj Skuhrov a na závěr resumé:
:arrow: Model se stavěl pohodově, ale ne úplně snadno.
:arrow: Vzhledem k absenci přílišně se opakujících prvků (desítky oken) je model vhodný i pro méně trpělivé povahy (i mě).
:arrow: Nemůžu posoudit, jak by model vypadal bez výztuh, ale mám obavy, že by ani zdaleka nestál rovně.
:arrow: Před slepením každého dílu stojí zato prohlédnout si, jestli by nějaká chlopeň nešla odstříhnout, protože papír je dost silný a hmota potom rychle narůstá a vznikají nepřesnosti.
:arrow: Jak pasuje terén netuším, ale ani jedno ze dvou nádvoří nesedělo. Hlavně u horního vznikaly obrovské mezery u hradeb. Možná za to může můj systém výztuh, každopádně je na to potřeba dávat pozor.
:arrow: Ještě připomínám nepřesnost ve vstupní věži - viz první příspěvek.
:arrow: model má i s terénem rozměr 36x16 cm, na výšku /i s přidanou vlajkou/ nějakých 18 cm, takže vleze i do menšího bytu.
:arrow: Možná ještě časem přidám zábradlí na hradby, ale jak se znám, už se mi do toho nebude chtít.
:arrow: Na úplný závěr přeju hodně štěstí dalším stavitelům Skuhrova ;)

PS: Kdo si všiml šibenice na prvním nádvoří? Má dokonce i oprátku z mého vlastního vlasu, ale to už foťák nezvládl... A kdo pozná, co je to pod tou "budkou" na dřevěné pavlači horního hradu?


PÁPÁ !

Obrázek
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Skuhrov nad Bělou / ERKOtyp, Richard Vyškovský / 1:300

Příspěvek od Mikuláš »

Potvrzuji nalezené nedostatky: taky mi neseděl průjezd v bráně, tvar vnějšího konce podsebití u brány i terény nádvoří. Kupodivu poměrně složité díly jako hradby prvního nádvoří se dají postavit bez potíží.
Uživatelský avatar
Bassmimouš
Příspěvky: 67
Registrován: ned 29.1.2012 11:08
Bydliště: Plzeň

Re: Skuhrov nad Bělou / ERKOtyp, Richard Vyškovský / 1:300

Příspěvek od Bassmimouš »

Tuze moc pěkně ztvárněné. Gratuluji k dokončení. Některé detaily jedna plus, třeba místo dopadu hovínek :lol: .
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Skuhrov nad Bělou / ERKOtyp, Richard Vyškovský / 1:300

Příspěvek od Niraj »

Taky gratulace. To naturálno pod prevétem, to je dobrej humáč :mrgreen:

Čím plácáš ten terén? Píšeš "keramická hmota". Takže k sehnání někde ve výtvarných potřebách? To vytvrdne normálně na vzduchu?
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Skuhrov nad Bělou / ERKOtyp, Richard Vyškovský / 1:300

Příspěvek od Vojta Č. »

Kochy kochy.
S tim pod tím prevétem jsi to festovně přepísknul, to je spíš eklhaft, jako kdyby si někdo šel odložit na tu zeď právě teď. Anebo udělej teda celou patu zdi brutálně neudržovanou (odstřikující bláto a vzlínající voda od terénu, sem tam odpadlý kus omítky, o kterou se nikdo nestará...) Takhle na tý relativně čistý zdi se mi to dost nelíbí.

Jinak parádně postavený, pěkná sochařina se skálou, hezky obrostlý, škoda by byla, kdyby si to všichni pamatovali jako "ten hrad s těma hounama pod výsernicí".
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Skuhrov nad Bělou / ERKOtyp, Richard Vyškovský / 1:300

Příspěvek od Niraj »

Ještě bych se chtěl vrátit k té Keramické hmotě. Co je to zač? Řeším teď taky terény, tak nevím čím to naplácat. Podklad polystyren. Nebo u měnších modelů stačí plácat trávu přímo na polystyrén bez zpěvnění hmotou?
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Skuhrov nad Bělou / ERKOtyp, Richard Vyškovský / 1:300

Příspěvek od Vojta Č. »

Není to čirou náhodou tadyto?
Obrázek
Z toho se dá asi hezky sochat...
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Skuhrov nad Bělou / ERKOtyp, Richard Vyškovský / 1:300

Příspěvek od Niraj »

Aha, takováhle tuhá hmota? Jsem právě myslel, jestli se to nerozdělá do "řídka" a neplácá tak a pak nechá zaschnout. Něco jako sádra. A vůbec, co použít modelářskou sádru? Netuhne tak rychle, leccos by se dalo stihnout vymodelovat. Jen nevím, jesli by to třeba na polystyrenu drželo a jestli by to pak časem nepraskalo.
Makr
Příspěvky: 311
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Skuhrov nad Bělou / ERKOtyp, Richard Vyškovský / 1:300

Příspěvek od Makr »

Já používám sádrokartonářskou sádru Uniflot.
Tu si naředíš, jak budeš potřebovat. Když budeš chtít hrubší strukturu,
přimíchej tam třeba trochu písku a patlej i skoro zavadlou. Ta se "trhá" na cucky,
který dobře znázorňujou hrubý skaliska. Suchym tvrdym štětcem "vypícháš" další struktury,
který se daj ještě "roztáhnout.Pro měřítko 1:200- 300 řekl bych ideální.
Dá se to všude sehnat a neni to tak drahý, jako modelářský hmoty. Navíc 5 kilo,
to je spooooousta modelů. A nejen modelů !!! Foto na požádání e-mailem. :-))
Martin
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Skuhrov nad Bělou / ERKOtyp, Richard Vyškovský / 1:300

Příspěvek od Niraj »

Jo díky, sádrokartonářskou sádru znám, a to velmi dobře. Ja jaře jsem dobudoval podkroví :-) Dobrej nápad, neschne tak rychle, dobře se s ní dělá. Jen právě mám obavy, jestli jakákoliv sádra po zaschnutí, nebude časem praskat a drolit se.

Jde to naplácat i na polystyren? A používáš pro zpevnění třeba nějakou gázu namočenou v sádře? Nebo zkrátka nakypeš sádru na podklad a modeluješ?
Makr
Příspěvky: 311
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Skuhrov nad Bělou / ERKOtyp, Richard Vyškovský / 1:300

Příspěvek od Makr »

Niraj píše:Jo díky, sádrokartonářskou sádru znám, a to velmi dobře. Ja jaře jsem dobudoval podkroví :-) Dobrej nápad, neschne tak rychle, dobře se s ní dělá. Jen právě mám obavy, jestli jakákoliv sádra po zaschnutí, nebude časem praskat a drolit se.

Jde to naplácat i na polystyren? A používáš pro zpevnění třeba nějakou gázu namočenou v sádře? Nebo zkrátka nakypeš sádru na podklad a modeluješ?
Jestli sádra elektrikářská, nebo obyčejná praská, netušim. Rychle tuhne, takže s ní nekamarádim. Uniflot je pro mě ideální. Kydam to rovnou na polystyren a s praskáním potíže nejsou. Tenhle materiál je dělanej právě na "pružný" spoje sádrokartonu, takže sám o sobě má ideální vlastnosti. Použití gázy se mi jevilo jako zcela zbytečné. Nejdřív většim plochym štětcem a potom si po zavadnutí hraju s dalšíma vrstvama. Vše závisí na tom, jak to "padne" každýmu do ruky. Jediný, co všem vřele doporučím je sádru, ať použijete jakoukoli, před nanášením zbarvit. Hnědou, nebo zelenou. Hlavně nenechat bílou, pokud plánujete při stavbě vrtat dirky na stromy.. Vrtá se totiž po "zatravnění", takže každej ždibec bílé na trávě i v křoviscích "ruší". Je vidět a blbě se odstraňuje.
Bude to asi vidět na fotkách, až umístím Hazmburk do "ostatní" architektury. Dokončuju ho a je tam vidět, že nenabarvená sádra, tedy skoro bílá barva po vyvrtání direk na "zasazení" stromů je vidět i v minimálním množství. Ale pokud se na místo dostanu se štětcem, samozřejmě jí zbavím. Úmyslně bílá místa nechávat nebudu :-)

A jejda, úplně jsem zapoměl Pivaři pochválit dílo. Moc hezký to máš. Smažit extruďák pájkou musí bejt super !! :lol: To vůbec nezávidim. Taky jsem to kdysi zkusil a fofrem jsem skočil zase po obyčejnym polystyrenu ;)
Martin
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“