Dělení ocelové kulatiny

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Dělení ocelové kulatiny

Příspěvek od ofeckin »

Ahoj, zajímalo by mě, jak "krájíte" ocelovou kulatinu středních rozměrů (tj. 1,0 mm apod. - prostě kousek nad hranicí přeštípnutelnosti kleštěma, žádné půlcentimetrové válce)?

Jedu o víkendu domů, tak jestli má cenu hledat v dílně pilku na železo a pilník, nebo si mám dovést i jiná udělátka.

Díky za radu ;)
Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělení ocelové kulatiny

Příspěvek od Asiolo »

Použil bych Dreml nebo jinou mini brusku do které bych upnul ten nejjemnější kotůčik na dělení. Pokut to nemáš skusil bych jemnější pilníček takového tvaru aby tam byla ostrá hrana ( pilník nožový , trojuhelníkový , mečový apod. ) tím bych postupně po obvodu kulatiny brousil drážku až bys probrousil a oddělil . Dál by šla i lupenková pilka s listem na železo ale zase co nejjemnější zub. Ale asi nejjednoduší by bylo to prostě uštípnout kleštěma a pak zabrousit...
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2397
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Dělení ocelové kulatiny

Příspěvek od Brzdič »

Pokud je to nějaký měkký kov jako měď, hliník, tak používám skalpel, prostě to v místě kde potřebuji přeříznu. Na tvrdší kov jako hřebíky, sponky, atd. používám vrtačku s diamantovým kotoučkem. :)
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Dělení ocelové kulatiny

Příspěvek od ofeckin »

Právě že je to ocelová kulatinka o průměru 1,0 mm .. myslel jsem si, že to v pohodě uštípnu štípačkama, ale bránilo se to fest. Ono se to na první pohled nezdá, ale je to opravdu ocel, přijde mi to tvrdé minimálně jako hřebík. Předtím jsem měl ze stejného materiálu menší průměry (0,3 a 0,5 mm), ty nebyly tak houževnaté a daly se při troše násilí přeštípnout kleštěma a dobrousit. Pilníčkem by to bylo jak pilovat mříže :)
Asi to fakt vezmu pilkou na železo a dohladím pilníkem ... vrtačku našim nemůžu dlouhodobě "ukradnout" :-/
Jinou kulatinu stejného průměru jsem zatím nesháněl. Sponka je tuším 0,8 mm a to je málo, navíc je krátká. Měd jsem zkoušel a vlní se, nevypadá to dobře.
Každopádně díky za rady, do budoucna asi koupím nějakou levnou vrtačku a kotouček ..
Uživatelský avatar
B@F
Příspěvky: 171
Registrován: pon 23.1.2012 15:50
Bydliště: Louny / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělení ocelové kulatiny

Příspěvek od B@F »

Na 1 mm oceli by měly normální (tím myslím dostatečně masivní a pevné) štípačky stačit, v nejhorším se jim trochu pomůže kladivem. Přeštípnout jde i drát z kola, a to jsou dva milimetry velice houževnaté oceli. Jestli máš problémy s jedním milimetrem, tak to buď bude nějaký speciální matroš na pružiny nebo rýsovací jehly, který nepůjde ohýbat ani pilovat a na modelaření se stejně hodit nebude, nebo máš moc malé nebo nekvalitní kleště.

Anebo ty jehlové pilníky nebo bruska, jak napsali Asiolo a Brzdič.
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Dělení ocelové kulatiny

Příspěvek od ofeckin »

S tím kladivem mě to taky napadlo, jen mi to přišlo strašně násilný :D, extra velké štípačky někde budou, tak to po víkendu zkusím.

Koukal jsem i na přímé brusky, na netu jsem našel nějakou úplně nejlevnější bez bovdenu za vcelku přijatelnou cenu 370,- s "příslušenstvím" čítajícím 40 ks .. Nedělám si iluze o kvalitě, ale asi by to na moje občasné ukrojení kulatinky, dobroušení kostry nebo přesné ukrojení špejle či hranolku stačilo, nepotřebuji hned nějaký profi nástroj ..

Díky za tipy ;)
Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělení ocelové kulatiny

Příspěvek od Asiolo »

Nojo čoveče, jak píše B@F , páč já normálně štípu v ruce hřebík 3mm a to kvalitníma kombynačkama. U těch 3mm to už chce brát opakovaně z více starn ale jak říkám normálně v ruce. Takže ty máš opravdu nějakou ocel ( páč hřebík není ocel ale obyč železo) a nebo extrémně špatný kleště , nebo malou sílu , nebo kombynaci obojího a to bys pak nepřeštípl ani vlas... hihi
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Dělení ocelové kulatiny

Příspěvek od ofeckin »

Asi můžu prohlásit, že chyba byla někde mezi rukama a ocelí :) .. ale těma kleštěma jsem tenčí drátky štípal v pohodě :?
Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělení ocelové kulatiny

Příspěvek od Asiolo »

Tak tu tyčku máš zatraceně tvrdou a taková je ti k ničemu. Najdi ji něco měkčího.
DDM Vetrnik
Příspěvky: 139
Registrován: sob 11.2.2012 23:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělení ocelové kulatiny

Příspěvek od DDM Vetrnik »

Pokud se jedná o ocelový drát (pravděpodobně ještě kalený), tak jedinou možností je bruska (Dremel, Proxoon nebo jiná No name) s kotoučkem. Pokud Ti není líto břitu kleští tak vezmi to kladivo, prašti do těch kleští s tím drátem a pak ty kleště rovnou vyhoď. :roll:
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Dělení ocelové kulatiny

Příspěvek od ofeckin »

... takhle to dopadne, když se někdo, kdo patlal vždycky jen architekturu, vydá do vod techniky .. :oops:
No dobrá, přemluvili jste mě (ač mi to láme srdce, protože ta ocelová metrová tyčka, která několik let kdesi ležela, má nádhernou patinu), dojdu si někam pro měď .
Nemáte nějaký tip, kde v Brně sehnat různý rozptyl měděných průřezů? (Případně přeštípnutelnou ocel) Dík ;)
Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělení ocelové kulatiny

Příspěvek od Asiolo »

napadá mě skusit v železářství jestli budou mít mosaznej svářecí drát..
ivant
Příspěvky: 23
Registrován: sob 21.1.2012 11:50

Re: Dělení ocelové kulatiny

Příspěvek od ivant »

ahoj zájdi do elektra kde predávaju káble a nakupiš po metri ked nemáš kde inde zohnat len si zober šubler a pomeraj si priemery ,alebo skus zberné suroviny neviem ako sa to u vás volá tam farebný nosia medené droty roznych priemerov a odkupiš na kilá
Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělení ocelové kulatiny

Příspěvek od Asiolo »

jo aj u nás nosija farební farebné kovy...
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“