Stránka 1 z 1

Dotaz - modelářství ve výuce na ZŠ, je to možné?

Napsal: čtv 14.5.2015 17:17
od mikalan
Dobrý den,

jsem učitelka dějepisu a napadlo mě propojit ho s pracovními činnostmi. Chtěla bych zakoupit model, popř. modely pro začátečníky, středověké hrady nebo město. Žáci by ve skupinách skládali na pracovkách + šli by na exkurzi do nějakého + by chystali referáty o dotyčném místě, popř. k tématu.

Zajímá mě, jak dlouho by skupině o 4 žácícj trvalo složit 1 jednodušší model hradu. Je to pro začátečníka vůbec možné? A s vyučujícím, který to nikdy předtím nedělal? Nebo si k tomu máme na hodiny pozvat někoho zkušeného?

Jo, myslím to pro Zš, nejsou to nijak zruční žáci na manuálním učňáku či tak něco, sedmá třída. Je reálné toto nějak provést?

Moc děkuji za vaše názory

Re: Dotaz - modelářství ve výuce na ZŠ, je to možné?

Napsal: čtv 14.5.2015 21:00
od mikalan
Dobrý den,

moc děkuji za odpověď.

K Vašemu návrhu
group b píše:Co nekupovat model, ale co si ty domečky vyrobit sami.
tato varianta by byla myslím výrazně delší, kdyby to měli žáci chystat celé, tolik času si nemohu dovolit tomu věnovat.

Obecně nemám představu, jak dlouho by tyto činnosti trvaly. Kdybychom měli dejme tomu takového městečko http://www.papercraft.cz/eshop/product/ ... ecko-729-/" onclick="window.open(this.href);return false;. Netušíte, jak dlouho by ho vyrábělo 16 žáků?

Případně jak dlouho by trval skupince 4 žáků jeden jednoduchý hrad? Dějepis je 2x týdně, pracovní činnosti jednou, tak než s tím ve škole přijdu, chtěla bych mít představu, o jaké hodinové dotaci se asi bavím.

A moje další otázka. Zvládneme to tedy je bez odborníka? Je v každém balení modelu nějaký návod?

Re: Dotaz - modelářství ve výuce na ZŠ, je to možné?

Napsal: pát 15.5.2015 6:55
od Matys
Zde mohu připojit i svou malou zkušenost. Netýká se tey výuky na ZŠ, ale letního tábora.
Předloni jsme měli téma divoký západ a součástí bylo, že za vyhrané soutěže dostávali odíly jednoduché vystřihovánky domků a domečků, ze kterých vznikaly jejich westrenová městečka. Domečků bylo nekolik typů, ale v zásadě se jednalo o jednoduché kvádry a jehlany pouze v obrysech. Výherci domek slepili, vybarvili a pak "připíchnuli" na desku z polyše kterou si taktéž upravili po svém.
Myslím si, že takto by klidně mohlo vzniknout i zmíněné středověké městečko, společnou prací klidně i hrad.

Pokud jde o samotnou činnost dětí, tak se ukázalo, že je to jako se vším. Malá část měla k tomuto opravdu odpor, ale většinu to vcelku chytlo. Většina dětí (věkové rozpětí 7-15) se této zálibě nevěnuje, takže to bylo jejich takové poprvé, ale zhostili se toho více méně všichni dobře. Jde jen o to je správně namotivovat a pak jsou to již jen jednoduchá činnosti. Stříhat umí (problem je většinou držet se obrysu), lepit také ,byť se u toho někteří opravdu zapatlají a pak už je to v podstatě jen omalovánka.

Problém byl trochu v dětské prostorové orientaci, protože jim z kraje nebylo moc jasné co a jak ohnout a kam to pak přilepit. To by se ale dalo vyřešit podrobnější návodovou kresbou. Druhý problém byl v tom, že ani většina vedoucích se této zálibě nevěnuje, takže si první domek slepili pod vedením, aby byli vůbec schpni dětem poradit co a jak.

Jako oživení výuky se mi to zdá jako dobrý nápad. Bude to ovšem chtít dobrou přípravu. Tedy mít představu o tom co se bude lepit, vystřihovánku mít dopředu připravenou (klidně jen vzor, žáci si pak mohou narýsovat sami) a pak malou zkušenost s tím, jak se to vlastně lepí.
Pak už bude záležet jen na chuti dotyčných žáků se tomuto projektu věnovat. Vždy se ale najde v kolektivu někdo kdo bude remcat.

Každopádně přeji hodně úspěchů ;)

Re: Dotaz - modelářství ve výuce na ZŠ, je to možné?

Napsal: pát 15.5.2015 10:03
od yvan
Z poměrně krátké osobní zkušenosti o podobné činnosti. Když je to chytne, tak to půjde. Laikovi bych doporučil poptat u kolegů z pracovních hodin, jak jsou na tom ty které třídy se zručností, pak si to zkusit sám na sobě a z toho si zhruba udělat představu. U toho zjistit základy a postupy, aby pak nenastala chvilka napětí před rozmačkáním. Volil bych z české produkce, pokud je potřeba psaný návod. Například u Betexy bývají i instrukce, rady, tipy a info o předloze srozumitelně v češtině.

Re: Dotaz - modelářství ve výuce na ZŠ, je to možné?

Napsal: pát 15.5.2015 11:35
od Gerry
Hezký den vespolek a zdravím kolegyni od fochu dějepisného :-). A jsem rád, že nejsem sám, koho tohle napadlo. Bohužel v návalu dalších povinností a narůstající byrokracie jsem řešení "všechno já" založil ad acta a řeším to tak, že do hodin beru jako názorné ukázky svoje modely. Podle mne by to ale realizovatelné bylo, zvlášť ve spolupráci právě s učitelem pracovek, případě s nějakým jiným modelářem (i forma modelářského kroužku není špatná).
Každopádně počítejte spíše s delší dobou, u hradů či rozsáhlejších modelů zvlášť...a pokud mezi dětmi nebude nějaký již zkušený modelář, tak určitě připočtěte dobu na sbírání zkušeností.
Pokud byste měla nějaký konkrétní dotaz, rád poradím.

Re: Dotaz - modelářství ve výuce na ZŠ, je to možné?

Napsal: sob 16.5.2015 17:49
od AmatER
Sedmáci už by na tom nemuseli být s využitím geometrie zas tak špatně, aby si nějaký jednodušší tvar typu domečku nedokázali narýsovat sami, horší bude je k tomu motivovat, aby to neflákali "aby to nějak prošlo a nic navíc", když to má být hodnocená školní práce - ale nedělal bych z nich úplně neschopné <censored>, to si nezaslouží.
Nicméně je to podstatně složitější a v podstatě multioborový projekt, který může znalosti sedmáků přesáhnout (hlavně geometrie - třeba konstrukci průniků složitějších tvarů např. střech pomocí sklápění a promítání - nějaké to výtvarno a praktické dovednosti při práci s nástroji a materiálem bych si dovolil zesamozřejmit a historické souvislosti si schopní jedinci dokážou vygůglit levou zadní) a žádné jednoduché, jednoznačné a okamžité řešení existovat ani nemůže.

Re: Dotaz - modelářství ve výuce na ZŠ, je to možné?

Napsal: sob 16.5.2015 18:17
od jiri.k
A co Bestr s Navrátilem ty mají taky hezký modely a jsou i tak trochu jednoduchý. Jsou na netu a občas se vyskytují i v abc a časostroji myslím.

Re: Dotaz - modelářství ve výuce na ZŠ, je to možné?

Napsal: ned 17.5.2015 7:57
od Jirka Z.
Přidám také pár slov. Pokud žáci nemají zkušenosti s modely, tak bych se do nějakých vydávaných modelů (ať již kteréhokoli tvůrce) nepouštěl. Jednak modely hradů nejsou jednoduché a začátečníci s nimi budou mít problémy. A to jak konstrukční, tak hlavně časové. Druhak nezkušený člověk bude trávit až moc času přemýšlením nad tím, jak se má co vlastně sestavit. Osobně bych šel cestou vytvořit si model sám. Nároky? Papír (ideálně kreslící čtvrtka), pravítko (trojúhelník), tužka, pastelky, nůžky, lepidlo. Celý areál bych sestavil z geometricky jednoduchých objektů - stejně při pohledu na historické objekty se vše skládá z kvádrů, krychlí, jehlanů. V 7. třídě by měl tyhle jedoduché objekty při geometrii zvládnout každý (na komplikace typu válců, kuželů, průniků stěn bych se vykašlal). Časová náročnost? Narýsovat krychli nebo kvádr max. 5 minut i s kybicováním; vybarvit cca 10 minut (podle toho, jak se tomu bude kdo věnovat); narýhovat tupou stranou nůžek a vystřihnout max. 5 minut, slepení zhruba 5 minut. Navíc při lepení (resp. nechávání jednotlivých lepených spojů zaschnout) se dá již pracovat na dalším objektu. Takže podle letmého součtu mi to vychází, že každý by mohl zvládnout 2 domy za vyučovací hodinu. Třeba hradby půjdou ještě rychleji. Všechno tohle soudím podle vlastních zkušeností - přesně takto jsem s modelařinou před hromadou let začal (kreslil jsem si hrady, zámky, městečka, kostely... Vše sestavené ze základních geometrických tvarů). Snad Vám tento nástřel nějak pomůže.

P.S.: a doufám, že se nám zde s výsledkem pochlubíte. ;)

Re: Dotaz - modelářství ve výuce na ZŠ, je to možné?

Napsal: pon 18.5.2015 12:49
od rebel8
Pro začátek můžete zkusit tyto jednoduché hrady: http://juegosinfantileseducativos.com/2 ... illos.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Upozorňuji na absenci podrobnějších návodných kreseb.
Jedná se o ručně kreslené modely a při vytisknutí na formát A3 se již projevují velké nepřesnosti.
Doba stavby jednoho modelu dle zručnosti modeláře cca 2 - 4 hodiny.

Re: Dotaz - modelářství ve výuce na ZŠ, je to možné?

Napsal: stř 20.5.2015 18:31
od Tomas
Od Betexy 3D PUZZLE - to by mohlo být řešení, které je není časově tak náročné jako stavět komplet papírové modely. Jsou celkem 4 druhy, obsahuje to i pěkně zpracované informace o dané stavbě. Nepotřebujete lepidlo atd. Je otázka, jestli pro tu 7. třídu to ale už není zase až moc jednoduché pro vaše účely, ale na druhou stranu, určitě tím nemůžete "zabít" třeba 2-3 měsíce, tak proč ne.

http://www.betexa.cz/puzzle/" onclick="window.open(this.href);return false;

Existují také 3D Puzzle světových staveb, sám mám doma např. Tower Bridge z Lidlu za pár korun a nevypadá to špatně. Stejné prodává teď hračkářská firma a je o více jak 100% dražší akorát v jiném obalu.

Bohužel více českých staveb zpracovaných jako 3D Puzzle zatím není.

Re: Dotaz - modelářství ve výuce na ZŠ, je to možné?

Napsal: stř 20.5.2015 18:33
od Tomas
jiri.k píše:A co Bestr s Navrátilem ty mají taky hezký modely a jsou i tak trochu jednoduchý. Jsou na netu a občas se vyskytují i v abc a časostroji myslím.
V podstatě se dá říct, že modely Betexa = Bestr a Navrátil co se týká autorství a konstrukce (kreslili právě pro Betexu většinu modelů).

Re: Dotaz - modelářství ve výuce na ZŠ, je to možné?

Napsal: stř 20.5.2015 18:41
od belja
Dobrý den,

zkuste se podivat na nase stranky s jednoduchymi modely vhodnymi pro zacatecniky: http://www.betexa.cz/vystrihovanky/jednoduche/" onclick="window.open(this.href);return false; . Mimo jednoduche vam mohu doporucit i jednodussi modely hradu ci zamku.
Pripadne nas nevahejte kontaktovat, jsme schopni vam modely doporucit ci navazat vzajemnou spolupraci, pripadne vam jako skole poskytnout nejake slevy.

email: tomas@betexa.cz
tel: 549 216 356

S pozdravem
Tomas Belka Jr.
http://www.betexa.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Dotaz - modelářství ve výuce na ZŠ, je to možné?

Napsal: stř 27.5.2015 16:34
od hank
Na zahraničních internetových stránkách se dá najít spousta námětů pro děti, třeba tady
http://www.kaukapedia.com/index.php?tit ... e_Altstadt" onclick="window.open(this.href);return false;
je celé středověké městečko z jednoho německého časopisu pro děti z 80. let nebo tady
http://www.grundschule-pretzschendorf.d ... odels.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Vaši kolegové z německé strany Krušných hor vyprojektovali pro svoje žáky 48 jednoduchých modelů skutečných staveb z jejich obce... A pan učitel Godwin T. Petermann z berlínského předměstí Marienfelde dokonce vede své žáky (má 4. a 6. třídu) ke 3D modelování ve Sketchupu, takže si mohou něco nakreslit sami... viz tady: http://www.meineschule.de/" onclick="window.open(this.href);return false;