Kola

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Pavel M.
Příspěvky: 533
Registrován: pát 20.1.2012 22:52
Bydliště: Liberec

Kola

Příspěvek od Pavel M. »

Ahoj kolegove
mam k vam dotaz jak z kola,ktere je jednoduche udelat kolo mombirovane??
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Kola

Příspěvek od Vojta Č. »

Jednoduše to nejde :)
Složitě to jde různě - přísahal tu někdo, že je schopnej to z toho papíru za vlhka vymodelovat. Docela bych tomu u nějakýho silnějšího kartonu věřil.
Míň složitý je promrskat matematiku a konstrukci kužele (nebo to pohledat na starym fóru) a vykonstruovat si bombírovaný boky sám ;)
A nebo holt metodou pokus - omyl analyzovat nějaký kolečka a zkusit to trefit ;)
Uživatelský avatar
fantomas666
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 12:43
Bydliště: Olomouc

Re: Kola

Příspěvek od fantomas666 »

Možná tím kdo přísahal jsem byl já. Ano jde to z jednoho kusu a bez vyřízlého klínu. Dělám si bočnice vždy nové z černého papíru který kupuji velký arch za cca 35,- kč v Globusu. Koleček z něj uděláte vagon. A jeho sílu bych taky hádal na 160 ;)
Pavel M.
Příspěvky: 533
Registrován: pát 20.1.2012 22:52
Bydliště: Liberec

Re: Kola

Příspěvek od Pavel M. »

Ahoj prosim te a okolik je zvetcujes???
Uživatelský avatar
fantomas666
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 12:43
Bydliště: Olomouc

Re: Kola

Příspěvek od fantomas666 »

Já to dělám stylem pokus omyl. Až jsem spokojený s výsledkem tak stejných průměrů vyřežu zbytek kol.
ivant
Příspěvky: 23
Registrován: sob 21.1.2012 11:50

Re: Kola

Příspěvek od ivant »

ahojte na toto je program volá sa KP mám ho v pc na starom fore bol aj na stiahnutie stačí to tam pozriet
Uživatelský avatar
B@F
Příspěvky: 171
Registrován: pon 23.1.2012 15:50
Bydliště: Louny / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kola

Příspěvek od B@F »

Ať zbytečně nepátráte... tady je to všechno pohromadě, přímo u "výrobce":
http://papergallery.mzf.cz/download.php?slozka=programy" onclick="window.open(this.href);return false;

Jestli vám tam nějaký výpočet chybí, stačí říct, dotvořím (pokud to nebude vyložená ptákovina a když zrovna nebudu moc líný :) ).
Uživatelský avatar
jezdec
Příspěvky: 162
Registrován: sob 21.1.2012 8:15
Bydliště: Chotěšov Plzeň-Jih

Re: Kola

Příspěvek od jezdec »

Stránka obsahově pěkná, ale graficky stojí za nic moc. Ty žlutý písmenka strašně tahají oči. Možná by bylo lepší zvolit tmavý text na světlém pozadí a taky zvětšit font.
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Kola

Příspěvek od Venca 21 »

Zdravím, chtěl bych se s vámi podělit o můj "zlepšovák" na bombírování kol. Použil jsem kovové oko, které se používá např. pro zpevnění otvorů v plachtách apod. V mém případě má oko průměr 25 mm, ale vyrábí se v různých velikostech. Pro lepší manipulaci při bombírování jsem ho přilepil vteřinovým lepidlem k dřevěnému špalíku a vytvořil jsem si tak jakési kopyto. Boky pneumatik vystřihnu z černé čtvrtky, vcelku, nevystříhávám žádný klínek. Funguje to ale i na běžná kola z vystřihovánek s vystřiženým klínkem. Bombíruju na sucho, pomocí zkráceného štětce, který též používám k retušování hran (takže vlastně multifunkční nástroj :lol: ), jehož tupý konec jsem si zakulatil podle tvaru kopyta. Jde to perfektně a kdybych použil slogan z reklamy na jistý prací prášek z ranných devadesátých let - A bez namáčení!!! :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
speedfoot
Příspěvky: 7
Registrován: úte 29.5.2012 18:02
Bydliště: Teplice

Re: Kola

Příspěvek od speedfoot »

Ahoj já to řeším tak že na namotaný kolo z boku přilepím menší kolečko z kartonu, takovou obruč kterou donutím bok pneumatiky s texturou udržet tvar. Může to být i několik slabších vrstev který budou stupňovitě menší a menší. Pro představu přikládám nákres a obrázek výsledku.
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“