Návěs ZTS CN 23 TO / Ripperworks / 1:32 HOTOVO!

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Návěs ZTS CN 23 TO / Ripperworks / 1:32 HOTOVO!

Příspěvek od Majo71 »

Pred pár dňami som dokončil ťahač T148 NTt 6x6 Benzina viewtopic.php?f=62&t=4322" onclick="window.open(this.href);return false; a tak som sa logicky vrhol na náves :-) Model to určite nie je jednoduchý, takže je to trochu výzva, a na rozdiel od ťahača, som sa rozhodol, že stavbu budem prezentovať, tak majte so mnou trpezlivosť a zhovievavosť...

Prácu som začal korpusom cisterny - pri stavbe som použil Zollovu balzovú metódu a musím povedať, že to ide pekne: z celkovej dĺžky cisterny som si odpočítal 0,5 mm z každej strany (aby sa tam vošli podlepené čelá) a narezal som si 2 balzové (2,5 mm) lišty vypočítanej dĺžky. Tie som prilepil obojstrankou na boky cisterny v priestore, vymedzenom šípkami k narýhovaniu. Samozrejme som predtým odstrihol chlopne. Do vnútra strechy cisterny som ešte vlepil do oblúka natvarovaný kus 1,5 mm balzy, cca vo veľkosti vrchnej ohrádky. Potom som vlepil opatrne obe čelá (podlepené kartónom 0,5 mm) - tu musím povedať, že je dôležité si obe čelá dobre natvarovať podľa profilu cisterny, pretože na tom 0,5 mm sa to lepí fakt dosť blbo, takže je dobré, keď papier nepruží a ešte je dobré si nechať po stranách väčší priestor ako 0,5 mm (cca 0,7-1,0 mm) - viď ďalej. Rovnako je dôležité v úvode si správne natvarovať korpus cisterny. Moc sa mi nepodaril pravý zadný roh cisterny, kde mi práve kvôli nie dobrému natvarovaniu zadné čelo stále vyskakovalo z korpusu a lepil som ho asi na 3 pokus, bolo to aj tým, že som si nechal len 0,5 mm priestor - myslel som, že to bude stačiť, ale mýlil som sa, takže mi čelo vyliezalo z korpusu. Našťastie, to nie je až tak badateľné a skúsim to zatrieť bielou farbou. Medzi bočné nosníky som ešte vlepil 4 výstuhy - tie som si odmeral presne tak, aby po vlepení udržali širku cisterny 7,4 cm.
Takže zatiaľ tak a tu sú nejaké fotky (ospravedlňujem sa za "kvalitu" 2-6 fotky, nemal som pri sebe foťák, je to fotené mobilom):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Majo71 dne úte 17.2.2015 20:38, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Návěs ZTS CN 23 TO/Ripperworks/1:32

Příspěvek od Majo71 »

Ďalšou prácou bolo spracovanie 2 bočných líšt. Pre zachovanie geometrie som postupoval zase ako Zollo, t.j. podlepil lišty balzou. Keďže je každá lišta na jednom konci skosená, tak som to urobil tak, že korpus lišty som podlepil 2 mm kartónom (taká je šírka bočníc lišty), pričom som hornú časť skosenia nechal voľnú:

Obrázek

následne som to podlepil obojstrankou (bez hornej časti skosenia):

Obrázek Obrázek

bočnice lišty som odstrihol od korpusu lišty a po celej dĺžke podlepil obojstrankou, skosenú časť som podlepil kartónom 1 mm:

Obrázek Obrázek

bočnice som prilepil k telu lišty a na kartón v skosenej časti som prilepil vrch - hotovo:

Obrázek Obrázek

Hotové lišty a prilepené k cisterne:

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Návěs ZTS CN 23 TO / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od Majo71 »

Pokračoval som zlepením "kastle", kde som si hlavné diely zase podlepil balzou. Medzitým som prilepil na balzové nosníky 2 pomocné prúžky balzy (zase podľa Zolovho návodu) a spracoval som ohrádku cisterny. Teraz rozmýšľam, ako do dielu 3e vlepím laserovú mriežku, ktorú mi na objednávku vyrobil Teo (dnes som ju pretrel bielou Agamou, pretože bola vypálená na kartóne s farbou ladenou mierne dožlta).

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Návěs ZTS CN 23 TO / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od Majo71 »

Pretože sa momentálne viac venujem inému projektu,ktorý chcem stihnúť do Vianoc, tak sa mi trochu práce na cisterne zbrzdili. Ale čo-to som porobil.
Po pretretí 1 vrstvou bielej Agamy a 2 vrstvami bielej anilínky som vyrezal laserovú mriežku. Biela farba stále nie je úplne v odtieni šmikajdy, ale určite je lepšia ako pôvodný laserový diel a ten kontrast to trochu i oživuje podľa mňa. Vymyslel som to tak, že som na pôvodnom dieli 3e podlepil rub mriežky obojstrankou, vyrezal len okienka s mriežkami a laserovú mriežku som prilepil odspodu. Rovnako som si podlepil aj opačnú stranu, kartónom zo zbytku laser. mriežky. Diel 3e to dobre spevnilo a nemusel som ani upravovať bočné chlopne. Prilepil som hotový rám na strechu cisterny a následne do neho opatrne a postupne vlepil diel 3e aj s mriežkou. Toť postup a výsledok:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Príprava na prilepenie spodnej časti cisterny - podľa Zolovho návodu diel 1d rozdelený na 2 časti, toto je jedna z nich, natvarovaná podľa čela a spevnená balzou:

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Návěs ZTS CN 23 TO / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od Majo71 »

Tak po dlhšej dobe som späť pri cisterne - podarilo sa mi medzitým uzavrieť jej spodok (postupným a opatrným prilepovaním na pomocné balzové lišty), následne som prilepil už pripravenú "bedňu", ktorej jednotlivé diely boli podlepené balzou, ku dnu cisterny a bedňu uzavrel:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nasledovať malo prilepenie všetkých poklopov a ich držiakov a podobne, ale ja som si tieto diely odložil až na koniec stavby (okrem 3 poklopov 3f), pretože pri kompletácii podvozku cisterny ju budem často pokladať na strechu a nechcem, aby sa mi tieto drobné diely zničili:

Obrázek

Ďalej som postupoval pravým blatníkom - po zlepení rubu a lícu schol (spolu s ľavým blatníkom) 24 hodín pod záťažou, aby sa neskrútil do vrtule:

Obrázek

a prilepenie na podvozok cisterny:

Obrázek Obrázek

Obdobne som spracoval aj ľavý blatník. Toto je stav, v akom to mám momentálne:

Obrázek Obrázek
nasledovať budú ďalšie diely blatníkov:

Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Návěs ZTS CN 23 TO / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od Majo71 »

Blatníky kompletné:

Obrázek

Nasleduje ľavý nosník:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Návěs ZTS CN 23 TO / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od Majo71 »

Tak som konečne dal dohromady podvozkový rám - chcelo to pracovať opatrne a hlavne vždycky to nechať aspoň 24 hod. schnúť pod záťažou, aby sa to neskrútilo:

Obrázek Obrázek

Potom som spracoval vzduchojemy, ale ešte som ich k rámu neprilepoval, pretože neviem, ako sa mi tam vôjdu perá:

Obrázek

A momentálne už pracujem na oboch nápravách:

Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Návěs ZTS CN 23 TO / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od Majo71 »

Pretože podvozok je model sám o sebe (má dohromady 190 fyzických dielov!), priblížil by som jeho stavbu trochu podrobnejšie.
Po spracovaní rámu nasledovalo zlepenie náprav a listových pier, pri inštalácii ktorých si treba dať setsakramentský pozor, aby ste ich správne uložili - majú byť uložené dlhšou časťou smerom k okraju rámu (na čo upozorňuje aj návod), ale držiaky torzných tyčí sa lepia trochu asymetricky, čo moc na návodnej kresbe nevidieť. Každopádne, podvozok mi dal dosť zabrať, hlavne čo sa týka času, pretože tyčiek a podobných drobných prkotín je tam viac než dosť. Namiesto drôtov som na 1 mm diely použil profily Evergreen, výhodou bolo, že sú biele, takže ich nebolo potreba ani natierať :-) Nakoniec všetko sedelo ako malo a na úplnom konci som nalepil oba vzduchojemy, a bol som rád, že som si to nechal až nakoniec, trošku tam vadili torzné tyče, ale viditeľné plošky na úchytoch vzduchojemov ešte zaretušujem. Takže, podvozok je komplet a teraz sa chystám osadiť ho na cisternu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A hotový podvozok:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Návěs ZTS CN 23 TO / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od Majo71 »

Podvozok prilepený k cisterne, spolu so zadným nárazníkom a zadným rámom + zadné svetlá a zadné blatníky:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Následne postavený stojan cisterny:

Obrázek
a spolu s odrazkami prilepený k cisterne:

Obrázek Obrázek Obrázek

Ešte rebrík a vrhnem sa na kolesá.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Návěs ZTS CN 23 TO / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od Majo71 »

Dnes som spracoval rebrík a konečne som nalepil dekle a ostatnú drobotinu na strechu cisterny:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
PedroSunchez
Příspěvky: 135
Registrován: stř 12.11.2014 12:51

Re: Návěs ZTS CN 23 TO / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od PedroSunchez »

ten žebř je z plastových profilů? A japato, že příčle žebříku nemají stejné rozteče? To by si obsluha mohla pěkně nabít kokos :) Jinak pěkná, čistá práce, líbí se mi.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: Návěs ZTS CN 23 TO / Ripperworks / 1:32

Příspěvek od Majo71 »

Máš pravdu, sekunďák bol rýchlejší ako ja a než som stačil tyčku posunúť, tak to držalo na fest. Už som to nechcel trhať, bál som sa, že to celé zničím, pretože je to z plastu. A tým sa dostávam k druhej Tvojej otázke: áno, je to z plastového profilu Evergreen.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Návěs ZTS CN 23 TO / Ripperworks / 1:32 HOTOVO!

Příspěvek od Majo71 »

Takže, dnes som dolepil poslednú dvojmontáž a....

Obrázek

a hlásim, že je konečne hotovo!

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A nakoniec pár fotiek s ťahačom:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Čo dodať nakoniec? Model to určite nebol jednoduchý, tvarovanie veľkých oblín chce fakt presnosť, počas celej stavby (ostatne ako aj pri stavbe ťahača) je treba dávať bacha na čistotu rúk, pretože tých bielych plôch je tam viac než dosť, podvozok je kapitola sama o sebe, ale výsledok určite stojí za to, je to skutočne impozantný model. Už sa teším na ďalšiu T148 z inej stavebnice RW. Pekný večer všetkým.
vašekh
Příspěvky: 754
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Návěs ZTS CN 23 TO / Ripperworks / 1:32 HOTOVO!

Příspěvek od vašekh »

Paráda, moc se ti povedla pěkná souprava!
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: Návěs ZTS CN 23 TO / Ripperworks / 1:32 HOTOVO!

Příspěvek od Majo71 »

Díky Vašku! Tvoje "cas-ky" sú tiež moc vymazlené :-)
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“