Prosím o Váš názor

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 724
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Prosím o Váš názor

Příspěvek od Jirka Z. »

Už zhruba dva roky mi leží v hlavě myšlenka na modelářskou výstavu. Nějak jsem se dostal do bodu, kdy bych rád znal Váš názor.

V roce 2018 nás čeká velmi významné jubileum. Připomeneme si 100 let od vzniku samostatného Československa. Celé toto období se dá krásně dokumentovat na technice. Od vozů s loukoťovými koly s rychlostí lidského běhu, parních lokomotiv a plátnem potahovaných letadel jsme se dostali do doby vozů atakujících bez problémů hranici 300km/h, rychlovlaků, letadel několikanásobně překračujících rychlost zvuku a strojů objevujících vesmír. Na spoustě techniky je Československo podepsáno. Ať již v podobě značek, které se dožili současnosti (Škoda, Tatra, Aero…), nebo v podobě značek, které známe jen z vyprávění nebo srazů historické techniky (RAF, Wikow, Z, Beneš-Mráz, Hodek…). Dlouhá řada výrobků těchto i dalších značek se stala předlohou pro velké množství modelů napříč různými „odbornostmi“.

A co se mi vlastně honí hlavou (když pominu průvan :lol: )? Bylo by docela zajímavé na jednom místě soustředit právě modely techniky, která má nějaké spojení se stoletým vývojem naší země. A to jak modely strojů naší výroby, tak modely techniky zahraniční, která sloužila nebo slouží i u nás (ať již v armádě, u IZS, na drahách, v aeroliniích nebo leteckých klubech, závodní technika českých jezdců…).

Výstava se neobejde bez širšího zapojení modelářů. A to nejen papírových, ale určitě i ve spolupráci s kitaři, „vláčkaři“ i dalšími obory.

Je mi jasné, že celé plánování nebude jednoduché a zabere spoustu času a nervů. Co mě ale v tuto chvíli zajímá, je Váš názor. Co říkáte na tuto myšlenku? Stojí za uvažování, nebo je to naprostý výplod šílence (a mám se jít nahlásit do tepláků v Bohnicích :roll: )?

Předem děkuji za Vaše názory. Jirka Z.
Uživatelský avatar
Dolly
Příspěvky: 113
Registrován: pon 21.1.2013 17:49
Bydliště: Praha 5 - Zličín

Re: Prosím o Váš názor

Příspěvek od Dolly »

Proč ne, monotematické modelářské výstavy rovněž probíhají - miniboxy, hrady, . . . . Takže třeba výstava týkající se vývoje československé a české techniky v průběhu století. Otázka je jak moc je tuzemská technika mezi modeláři zastoupena a na jak rozsáhlou výstavu by vydala - přece jenom je to zlomek toho, co se vystavuje, byť docela významný. Třeba Tatrovek 815 by se našlo bezpočet - ty by asi takové výstavě dominovaly.

Jenom nevím, zda tímto tématem slavit 100. výročí samostatného Československa / Česka. Technický pokrok má svoji kontinuitu, český průmysl tady byl již za císaře pána, za 100 let se tu vystřídalo několik režimů a pokrok si jde svojí kontinuitou napříč epochami.

Takže si představuju, že si prohlížím modely Tatrovek 815, L-200 Morava, L-39 Albatros, Embéčko, Tatraplán, Letadla Avia BH .., tank Škoda, rypadla, traktory . . . a připomínám si tím 100. výročí samostatnosti. Trochu mě to nejde s tím výročím dohromady, je to spíš o jiných idejích. Ale monotematická česká výstava se mě jinak jeví jako docela dobrý nápad.
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 628
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Prosím o Váš názor

Příspěvek od Kuba78 »

a je to jen iniciativa jednoho silence ktery ma zrovna vychazky z Bohnic (abych te tak volne parafrazoval) nebo planuje tento silenec napriklad kooperaci treba NTM kde bych si to dovedl predstavit jako tematickou vystavu?
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 724
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Prosím o Váš názor

Příspěvek od Jirka Z. »

To Dolly: V tuhle chvíli to mám rozmyšlené trochu jinak, než jak to interpretuješ, asi jsem to napsal v úvodu nepřehledně. Ve zkratce: určitě si nepředstavuju nic ve stylu co se u nás vyrábělo v roce 1918, co potom a co nyní... Spíše bych to viděl: jaká letadla byla na sportovních letištích v roce 1918, jaká v průběhu dalších let a co nyní. A ve stejném duchu třeba technika hasičů, ČSA, autobusy a trolejbusy městských doprav atd. Spíše než vývoj našeho průmyslu bych to viděl na vývoj techniky u nás používané.

To Kuba78: Tak v tuhle chvíli je to samozřejmě šílený nápad jednoho šílence... :roll: Ale s Model Hobby to začalo stejně, taky to byl jenom šílený nápad a výstavu tam budeme letos dělat už po čtvrté... Pokud se do toho pustím, tak bez spolupráce s nějakou organizací (ať již NTM nebo někdo jiný) se to určitě neobejde.
Uživatelský avatar
atlon
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20.1.2012 22:43
Bydliště: Levice, Nitra
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o Váš názor

Příspěvek od atlon »

nechápem prečo stále riešite len Česko keď nápad je o Československu!!

Jirka Z - ináč skvelý nápad , určite by to bola parádna zbierka modelov v rôznych mierkach ;) Už len keď si zoberieš armádu, MHD, ČSAD a podobne, tak by to bolo celkom zaujímavé a pestré ;)

len tak pre zaujímavosť koľko techniky je v armáde čo sa používala za 41 rokov (1948-1989):
Technika Československé lidové armády 1948 - 1989
Uživatelský avatar
B@F
Příspěvky: 171
Registrován: pon 23.1.2012 15:50
Bydliště: Louny / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o Váš názor

Příspěvek od B@F »

Zajímavý nápad. Jestli dojde na realizaci, rád přispěju pár exponáty (historický větroň, moderní lokomotiva, nějaké autoveterány, plus případně cokoli, co do té doby ještě slepím).

Nesourodá měřítka se dají řešit falešnou perspektivou - viz dioráma Vylodění.
Uživatelský avatar
LSD
Příspěvky: 166
Registrován: sob 21.1.2012 14:21

Re: Prosím o Váš názor

Příspěvek od LSD »

Teda že se v armádě jezdilo i na Babettách jsem netušil :D ale jinak nápad je to skvělý, kdyby se to realizovalo, přidal bych se
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 724
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Prosím o Váš názor

Příspěvek od Jirka Z. »

Chtěl bych všem poděkovat za reakce a názory, které se ke mně dostaly jak tady ve vláknu, tak i mimo něj. Díky nim už vím, že tuhle myšlenku opouštět rozhodně nebudu...

Děkuji. Jirka Z.
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“