Podklady pro HMS M-15

Podkladové materiály, fotky, plány ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ficzech
Příspěvky: 7
Registrován: úte 22.4.2014 11:17
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Podklady pro HMS M-15

Příspěvek od ficzech »

Ahoj, chystam se na svuj prvni model lodi. Proto jsem si vybral model na zaklade proklamovane nizsi obtiznosti. Jedna se o britsky monitor z prvni svetove valky HMS M-15.
Momentalne shanim podklady a informace a historii, pokud mozno elektronicky, ale kdyz nebude zbyti, tak i odkaz na tistene materialy. Nasel jsem neco malo na wiki a par usmudlanych obrazku a tot vse. Dekuji za jakekoliv nasmerovani.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 721
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Podklady pro HMS M-15

Příspěvek od Jirka Z. »

Hold nesmíš spoláhat jenom na wikipedii, ale musíš využít na maximum možnosti hledání na netu... :roll:

Jinak - nevím jak podrobné údaje se snažíš zjistit, ale detailní lodní deník s událostmi den po dni bych moc nečekal. Jde o poměrně malou loď a vždycky se většinou sledovaly spíše ty velké... A s pár ušmudlanými fotkami to nebude jiné. Člověče, kdyť ta loď šla ke dnu 1917 po 2,5 letech služby. Kolik myslíš, že tenkrát bylo fotografů a v jakém rozlišení fotili...

Nicméně jsem trochu potrápil Google, Naval history, Wreck site a další weby a vypadlo na mě dohromady toto:

HMS M-15

- Monitor třídy M15.
- Postavena v docích William Gray & Co., Ltd., ve West Hartlepool (Sunderland). Tato loděnice postavila 4 lodi z celkového počtu 14 lodí této třídy, lodi označené M15 až M28.
- Výzbroj: 1x BR 9.2in 45cal Mk. IX Single, 1x BR 3in 45cal 12pdr 20cwt QF HA Mark I Single; 1x BR 57mm 6pdr 40cal Hotchkiss QF Mk I II Single
- Parametry: maximální rychlost 11 kt (20,369 km/hod); standardní výtlak 540 tun; maximální délka 54 metrů; šířka 9,4 metru; ponor 2 metry; výkon parního stroje 800 hp
- Posádka: 69 osob
- Něco k historii:
o Základ lodi položen 1. března 1915.
o Na vodu spuštěn 28. dubna 1915.
o 1. června 1915 předán do užívání Britskému námořnictvu (HMS).
o V červnu 1915 byl odtažen na Maltu, kde byl vyzbrojen děly z vyřazené (blíže nespecifikované) bitevní lodi. Posléze odvelen do přístavu Mudros na řeckém ostrově Limnos.
o 30. srpna 1915 se zapojil do Bitvy o Gallipoli, když ostřeloval lodní cíle v Ak Bashi Liman v Turecku.
o V lednu 1916 se dostává do Egypta, kde je určen k ochraně Suezského kanálu.
o 11. listopadu 1917 torpédován německou ponorkou UC-38 během třetí bitvy o Gazu u Deir el Balah u Palestinského pobřeží. Následkem torpédování se potopil, zahynulo 26 mužů posádky.

Jirka Z.
Uživatelský avatar
ficzech
Příspěvky: 7
Registrován: úte 22.4.2014 11:17
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Podklady pro HMS M-15

Příspěvek od ficzech »

Diky Jirko,
taky trochu umim googlit, takze to je v podstate to samy, co sem nasel ja :) Kazdopadne diky za snahu. Doufal jsem spis ve vic fotek, vic detailu nebo nejaky nakres. Leda ze bych kontaktoval nejakou kapacitu v Britanii. Jinak se budu muset smirit s tim malem, co jsme nasli.
F.
Odpovědět

Zpět na „Podklady ke stavbě“