TAZ 1203 / Attimon / 1:24 - HOTOVO

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Uživatelský avatar
Pospa
Příspěvky: 24
Registrován: sob 21.1.2012 17:32
Bydliště: Praha, Litoměřice, Pardubice, Česká Lípa

TAZ 1203 / Attimon / 1:24 - HOTOVO

Příspěvek od Pospa »

Splnilo se mi přání a na trhu se objevil kloudný model civilní sanitky a to sama Škoda 1203!
Od začátku roku na něm s přestávkami pracuji a až teď jsem se rozhodl něco nafotit a dát to sem. Vím, že stavbu už publikoval Martin1807 na starém DF a že řeší problém s "mléčným" sklem v prostoru pro pacienta. Což mě vlastně čeká taky, ale mám nějaké nápady, které chci nejdříve odzkoušet.

Takže legendární dvanáctsettroska... (neboli, jak říká taťka, naše jediné čtyřstopé vozidlo :) )
Obrázek

Začal jsem odspoda...
Obrázek Obrázek
...jednak jsem chtěl dělat něco jiného než Martin, ale hlavně jsem chtěl mít pevný základ až budu tvarovat korbu. Ty dvě traverzy pod podlahou jsem udělal z kartonu a podlahu také podlepil. Zkrátka jsem se snažil, aby se to nezkroutilo.
Obrázek Obrázek ObrázekObrázek

Pokračoval jsem kabinou a vybavením v ní...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Volant jsem dělal poprvé z drátu. Není úplně kulatý, ještě jsem nevyhmátl ten gryf...

Takže můj dosavadní postup...
Obrázek

Teď mě čeká prostor pro pacienta. Rád bych tam dal nějaké dobové vybavení, ale tenkrát toho asi moc nevozili, ne? Protože jsem mladší ročník, tak jsem je ani nezažil jezdit. Jen si tak představuju, že doktor měl svoji brašnu a v autě tak bombu s kylíkem...
Naposledy upravil(a) Pospa dne pon 21.5.2012 11:39, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: TAZ 1203 / Attimon / 1:24

Příspěvek od martin1807 »

No joo budem sledovat... dlhsie som uz nic nezlepil ale uvažujem ze buduci vikend už niečo zlepim.:) Tvoju stavbu budem sledovat.. zatial to mas lepsie ako ja tak drzim prsty... Mna caka predny interier karoseria a podvozok... no čím začnem ešte netusim. :oops:
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: TAZ 1203 / Attimon / 1:24

Příspěvek od bernie »

Mléčné sklo:

varianta 1 - koresem nalepený cigaretový papír na folii v požadovaném provedení

varianta 2 - vymaskovaná folie a plochy pro mléčná pole a pruhy potřené koresem. Nechat zaschnout a pak přetáhnout sušším štětcem s barvou požadovaného odstínu. Barvenou plochu samo s sebou dovnitř vozu

Mohlo by to takto fungovat?
Ověř metodou pokus a omyl a dej pak vědět ;)
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: TAZ 1203 / Attimon / 1:24

Příspěvek od khaRel »

Ještě by se to dalo udělat obyčejnou barvou na zdi- mléčná skla u nás na škole na únikových východech, na záchodech a na oknech ve vlacích jsou taky tak udělaná. Navíc by to vypadalo víc hand-made. Myslím, že by to tomuhle autu mohlo i celkem slušet, když se taková ta pěkná mléčná skla vyrábí až dneska :)
jiri.k
Příspěvky: 484
Registrován: úte 3.1.2012 21:55
Bydliště: praha

Re: TAZ 1203 / Attimon / 1:24

Příspěvek od jiri.k »

já jsem dělal sklo obyčejnou bělobou
Pavel M.
Příspěvky: 533
Registrován: pát 20.1.2012 22:52
Bydliště: Liberec

Re: TAZ 1203 / Attimon / 1:24

Příspěvek od Pavel M. »

Ahoj
koukam ze jsi se pustil do sanitky,ale jak jsem koukal chybi autorum ovldacka na majak se sirenou a vysilacka,ktera byla na prepazce mezi sedackama!Jinak v ambulantnim prostoru toho moc nebylo nebot uz v te dobe se rozdelovali sanitky na PREVOZOVE A RLP!
Ale pokud si dobre pamatuji tak tatka mel v sanite v zadu na levem boku kramerovy dlahy,ktere tam byli za takovym drzakem uz si presne nepamatuji jak to bylo :cry:
Uživatelský avatar
Pospa
Příspěvky: 24
Registrován: sob 21.1.2012 17:32
Bydliště: Praha, Litoměřice, Pardubice, Česká Lípa

Re: TAZ 1203 / Attimon / 1:24

Příspěvek od Pospa »

Díky za nápady na mléčné sklo! Až to bude aktuální, budu zkoušet co se dá... Trochu to komplikuje i to, že do toho musí ještě kříže. Pokusím se vaše a moje nápady odzkoušet a nafotit výsledky.

rzp - nemáš náhodou fotky? Našel jsem nějaké, ale nevím co je co. Rád bych to tam udělal. Pak mě překvapilo to RLP. To už tenkrát fungoval Rendez-Vous systém? Já myslel, že to je věc nedávná...

Jinak, protože jsem měl trochu času, postoupil jsem dále. Udělal jsem prostor pro pacienta...
Obrázek Obrázek Obrázek
...zkoušel jsem to trochu vylepšit a udělal madlo, na sedačce trubky, na nosítka dal jakousi matraci a dal jim i lepší kolečka...
Obrázek Obrázek Obrázek

Taky už mám hrubý základ podvozku (chybí výfuk a nějaké drobnosti)...
Obrázek
A takhle to vypadá dohromady
Obrázek

A teď dělám na karoserii. Začal jsem čumákem a odkoukal od zkušenějších, jak se dělají světla. Dělám je poprvé a mám pocit, že to rýhování mám moc řídké. Chtěl jsem to "zašpinit" šmirklem, ale bál jsem se, abych to nezničil. Alobal nemám, tak ještě nejsou hotová, ale doufám, že to vylepší.
Obrázek Obrázek

Takže zatím takhle do teď...
Obrázek
Uživatelský avatar
Pospa
Příspěvky: 24
Registrován: sob 21.1.2012 17:32
Bydliště: Praha, Litoměřice, Pardubice, Česká Lípa

Re: TAZ 1203 / Attimon / 1:24

Příspěvek od Pospa »

Tak jsem s tím zase o kousek pohnul. Mám v podstatě hotovou karoserii, jen tam chybí doplňky. Hezky to všechno sedí, takže problémy jsem jen měl s tím co slepím dříve a co potom. Bohužel mi tam dost vadí špatně udělaný přechod čelní sklo-střecha (protože jsem si nepochopitelně nejdřív nalepil vnitní díl rámu skla) a pomačkaný zadní díl střechy (to jsem zase nadvakrát lepil vnitřek střechy). Je to ale vidět jen když se na to soustředíte, jen je to škoda.

Sice jsem slíbil pokusy s mléčným sklem, ale nějak jsem to odflákl. Nejdříve jsem použil jednu speciální lepící pásku. Je taková poloprůhledná a vypadá téměř jako to mléčné sklo. Byla profláklá tím, že po sobě nenechávála lepidlo, tak se používala třeba na okna. Jenže kýženého efektu jsem dosáhl až po třech vrstvách a navíc druhý den jsem zjistil, že se místy odlepuje a dělá to tak bubliny. Navíc jsem někde vyčetl, že ty sanity ve skutečnosti měli za tím oknem plastový destičky, takže to zřejmě nebylo vyloženě mléčný sklo. No zkrátka jsem využil vašich rad a zabarvil to jen bílou a myslím, že výsledek je celkem dobrý...
Někdo mi ještě radil začoudit to vteřiňákem, ale to jsem nepřišel na vhodný postup. A cigaretový papírek jsem sehnal jen takový proužkatý, tak ten taky vypadl...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A takhle dopadl můj první pokus o světla... Teď už vím, že ty rýhy musí být hustčí :?
Obrázek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2394
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: TAZ 1203 / Attimon / 1:24

Příspěvek od Brzdič »

Zatím parádní stavba a ty světla jsou luxusní. S tím rýhováním mám stejný problém u Tatry.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: TAZ 1203 / Attimon / 1:24

Příspěvek od Pavel Pejša »

Teda mě se tahle raz dva troska moc líbí. Pereš se s tim výborně a ty světla vypadaj hezky. Jen tak dál. Parádní práce.
CSR
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 8.3.2012 21:19
Bydliště: Praha

Re: TAZ 1203 / Attimon / 1:24

Příspěvek od CSR »

Moc pěkná práce. Jde ti to opravdu pěkně od ruky.
johnny7
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24.1.2012 17:53

Re: TAZ 1203 / Attimon / 1:24

Příspěvek od johnny7 »

Velmi pekna praca. Som zvedavy ako sadnu zadne dvere.
Uživatelský avatar
Pospa
Příspěvky: 24
Registrován: sob 21.1.2012 17:32
Bydliště: Praha, Litoměřice, Pardubice, Česká Lípa

Re: TAZ 1203 / Attimon / 1:24

Příspěvek od Pospa »

Kluci, díky za kladný ohlasy!

Pokračoval jsem dál a nasadil karoserii na podvozek. Vpředu se mi vmáčkli dveře, ale to se mi pak v finále povedlo opravit...
Obrázek Obrázek

Johnny7 - Zadních dveří jsem se taky bál. Chvíli jsem koketoval s myšlenkou, že bych je dal na panty a udělal je otevírací, ale zavřené by to nevypadalo dobře. Nakonec tedy skončí otevřené napevno, aby bylo aspoň trochu vidět dovnitř.
Obrázek

Pak jsem dodělal doplňky na karoserii, podvozek a nakonec jsem si nechal doslova třešničku na dortu - maják. Odkoukal jsem od Brzdiče jeho způsob (Díky! I když nechápu jak tu folii přetahuješ přes kopyto. Mně se to buď propálí nebo je to tuhý...). Takže jsem si jen překresil díly modelu na folii a slepil (bylo to mnohem složetější než to zní, vteřiňák na tak lesklým povrchu moc nedrží). Vnitřek jsem dělal podle skutečného majáku (jde o Teslu AZD 500), i když jsem si to ulehčil a udělal jen ty tři rotační listy. I tak jsem s výsledkem celkem spokojen...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Čímž je sanita hotova. Model je to krásný, jen moje zpracování není úplně dokonalé. Hlavně mě mrzí chyby na karoserii (je trošku výš než by měla být, celulitida na střeše a na levém bohu jsem ji ohnul o přepážku mezi kabinou a nástavbou). Na druhou stranu jsem čekal, že to bude horší. Bál jsem se hlavně těch oblých míst, ovšem model je zpracován přesně a všechno skvěle sedí! Navíc je to teprve můj druhý model po několika leté pauze, kdy jsem lepil pouze ábíčko a hold jsem si musel projít chybama na který člověk prostě musí přijít sám.
Takže zde fotky výsledku...
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 999
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: TAZ 1203 / Attimon / 1:24

Příspěvek od Tomáš S. »

Gratuluju k dokončení, dufám že tak nějak bude někdy vypadat ten můj-sice to už ambulance nebude ale ale... 8-) ;)
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2394
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: TAZ 1203 / Attimon / 1:24

Příspěvek od Brzdič »

Pěkně udělaný model, klobou dolů.

Ještě k té folii. já mám tu výhodu že si to můžu nahřát nad kahanem kde ten plamen je soustředěný tam kam má, ale i tak je to potřeba dobře nahřát z obou stran a pak rychle přetáhnout přes kopyto. Popáleným prstům jsem se nevyhnul, připečená folie na prstu žádná slast není, ale co by jsem pro ty naše modely neudělaly. :lol:
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“