silniční kamoin LIAZ 100.47

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: silniční kamoin LIAZ 100.47

Příspěvek od IceZero »

no myslím, že návěs k tomuhle silničnímu tahači kdysi v ABC vyšel taky, jen mám nejasný pocit že to bylo komplikovanější... tahač vyšel postupně v měřítku 1:43 a 1:32, jen ten návěs byl pouze v menší variantě, ale nejspíš by to v kterýmkoliv xeroxu dokázali správně zvětšit (cca na 134,3% a je to)
pokud se pletu tak se omlouvám za mystifikaci :?
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: silniční kamoin LIAZ 100.47

Příspěvek od Makr »

Určitě nepleteš Ajsi,
už to mám potvrzeno a v pátek budu hledat v archivu.
A nedam pokoj, dokud ho nenajdu. Mam takové matné tušení, že to byl návěs na přepravu osobních vozů a že několik dílů bylo jen černobíle a v návodu dokonce Xerox doporučen.

CO se týče "zadního" válečku, už je vlepen na místo. Fotku si myslím nemá smysl dávat...
Takže, mám-li tento modýlek shrnout, musím uznat, že i když je oproti dnešním modelům velice zjednodušený, přesto se z něj dá s většími, či menšími potížemi sestavit hezký model, který potěší zejména méně náročné modeláře- pro mě tedy jako malovaný ,-) . Je řešen s otáčecími i zatáčecími koly a barevně hezky sladěn, pokud prominete snad všechny odstíny zelené ábíčkovského tisku.
Jeho velké mínus je jakoby narychlo zpracovaný návod s různými "odskoky" pokračování práce. I výše několikrát zmiňovaný "váleček", v textu není uvedený vůbec. Kresba, byť je třípohledová s několika "pérovkami" postrádá značení několika dílů a při stavbě mnohdy není dobrým vodítkem, jak který díl natvarovat a kam s ním. Například tvarování přední masky s čelním sklem proběhlo až při přilepování spodního zakrytí kabiny.
Dalším mínusem jsou některé výše popsané nepřesnosti, které ale nejsou neodstranitelné, nebo zabarvitelné. Horší je, že se na tyto "drobnosti" dá přijít teprve až "pasováním" na správná místa a práce se tím zbytečně protahuje.
Nějaké drobné grafické nedostatky si myslím, že k ruční kresbě tak nějak patří a nemá smysl se jimi samostatně zabývat.
Přes to všechno chci pánům autorům poděkovat za hezký modýlek, který zaujme v mojí vitrínce přední místo, jakožto prvního tahače sestaveného vůbec a vám všem za sledování, komentáře a laskavý přístup k někomu, kdo mezi vás přišel nejdříve "jen na čumendu".-)
Přesto pár obrázků navíc s bleskem.
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek
Krásný večer přeje Martin
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: silniční kamoin LIAZ 100.47

Příspěvek od komar »

Ano, návěs v ABC vyšel - v měřítku 1:43 . Jedná se tuším o skříňový 3-nápravový.
Vystřihovánka obsahovala rám podvozku a čela skříně (mám pocit, že tam byl i nějaký prolis zboku, proto si myslím, že je to skříň ;) ) Boky si modelář musel zhotovit ze svých zásob. 100% ho mám v archivu. O návěsu na přepravu aut z ABC nevím (krom NPA-7 miniboxu).
V 1:32 kdysi vyšel přepravník na auta od Šikory a spol., myslím, za americkým truckem.
A zapřáhnout asi můžeš cokoli od PKG návěsů,nějaký určitě seženeš. Ta tvoje pěkná "líza" si nějaký zaslouží.
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: silniční kamoin LIAZ 100.47

Příspěvek od chuan »

Já to věděl, že z toho nakonec bude parádní model. Gratuluji k dokončení vypadá to parádně
k.ondra89
Příspěvky: 46
Registrován: sob 28.7.2012 12:14
Kontaktovat uživatele:

Re: silniční kamoin LIAZ 100.47

Příspěvek od k.ondra89 »

Byl to kontejnerový návěs NK 342824.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: silniční kamoin LIAZ 100.47

Příspěvek od Lukáš »

Jeden obrázek z mojí galerie

Obrázek
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: silniční kamoin LIAZ 100.47

Příspěvek od IceZero »

tak malá nápověda...

zkus ročník 36 a číslo výtisku 22 - (v tom čísle vyšla ještě karavela Isabela ) a návěs byl v měřítku 1:43, v čísle 21 vyšel v tomto měřítku tahač
ApeX
Příspěvky: 163
Registrován: ned 4.8.2013 15:26

Re: silniční kamoin LIAZ 100.47

Příspěvek od ApeX »

Vypadá to skvěle,model je jednoduchý a pěkně slepený.Měl bych dotaz ohledně retušování,Zajímalo by mě jak co nejlépe zaretušovat narýhovanou hranu.Mě se to povede vzácně s tím že nezašpiním tisk.Retušuji štětcem a vodovkami ale i přes opatrný postup se mi stane že mnohokrát trochu zašpiním tisk,Je na to lepší technika?
Uživatelský avatar
Chimenes
Příspěvky: 458
Registrován: sob 21.1.2012 12:56
Bydliště: Ovčáry
Kontaktovat uživatele:

Re: silniční kamoin LIAZ 100.47

Příspěvek od Chimenes »

Já mám tuto techniku - kvalitní tenký štětec, pevná ruka...
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: silniční kamoin LIAZ 100.47

Příspěvek od Makr »

Děkuji všem.
Archiv prohrabu až zítra, dnes mě všechno bolí a děkuji za nápovědu. Karavelu mam, budu hledat "poblíž".
S retuší jsem si u tohoto modelu moc starosti nedělal ApeXi. Z mého pohledu je nejlepší retuš ta, která "není vidět". Tzn: co nejpřesněji namíchat odstín a pak si můžeš klidně dovolit přematlat i kus plochy. Já to mam docela hodně opatlaný, ale nevadí mi to. Víc mi vadí, že na každý dílek bylo potřeba namíchat jiný odstín. A možná i proto jsem si s tím hlavu nedělal. Chtěl jsme si něco malého, milého a hezkého slepit, ne se trápit jak na Kozím hrádku s plotem, lidma, šindelema a kdoví čim ještě... Velmi dobrým pomocníkem v abc tisku, kde jsou barvy spíš kropenaté a ne souvislá jednolitá vrstva jednoho odstínu se mi osvědčilo přidat do barvy trochu akrylový Steel. Tím se v barvě udělají ty "krupičky" a jednolitost je rozbitá na cucky. Trochu to připomíná metalízu a další výhoda je v tom, že v každém úhlu světla a pohledu to drobet změní odstín, takže je retuš vlastně těžko poznatelná.
Dalším mým pomocníkem v retuši je spíš širší štětec, který ale dobře dobře drží špičku. Nedávno jsem koupil dva od Revell. Mají sice blbou rukojeť do trojuhelníku, ale špičku drží bezvadně. Jen stojí kolem 80i peněz a je třeba se o ně taky trochu po práci i při práci postarat. Pak vydrží o chvilku dýl. Rukojeť je modrá se "zlatavým" koncem a označení 2. Nebarvit koncem a špičkou, zvášť hrany o kterých píšeš, ale "bokem" celého "chlupatce". Špičku používám pouze tam, kde potřebuju protáhnout různé linky a drobnosti. Jak ze štětce začínají jednotlivý chloupky ostávat, tak je vytrhnu kolmo na uchycení, nebo odříznu skalpelem, aby měl pořád ten původní tvar.
Nemám nic jiného vyzkoušeno. Navíc retušuju temperama a zjistil jsem, že každá barva vlastně potřebuje trošku jiný "přístup". A nevím proč, zatím se mi nejlépe retušovala formule Toro Rosso STR1. Tam je červený býk na modrém základu a ve spoustě odstínů, takže když nenamíchám přesně "tady" tak o kousek dál to sedí a postupně si na paletce přidáváš světlo, nebo stíny, nebo jiný tony... I rozhodčí mě podezřívali, že je to přebarvený model. Nebyl, jen retuš, nic víc. Nic lepšího poradit neumim. Snad jen ještě to, že někdy retušuji několikrát.
Možná, že když se Ti nedaří "zachytit" správný odstín, že máš třeba i takovou žárovku ve světle, která změní odstín barev a pak na denním světle koukáš, jak jsi mohl tohle vůbec namíchat. Já mam u stolu tu nejobyčejnější "žlutou" žárovku 40W a zatím se mi daří odstíny chytat docela dobře....
A co se týče přetažení mimo hranu, to je spíš o zkušenosti. Dobrým pomocníkem jsou i "uchošťouři", když přetáhneš, tak zlehka namočenou vatičkou barvu setřeš. Mělo by to být ale rychle, než se barva stačí vpít do papíru a než zaschne. Nebo retušovat řidší barvou, kde přetah nebude tolik vidět ,ale to pak budeš muset to udělat třeba dvakrát, nebo i třikrát, než to bude ono. V každém případě je to hlavně o cviku. Čím víc toho slepíš, tím to bude pořád lepší.
Přeju hodně zdaru.!
Martin
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: silniční kamoin LIAZ 100.47

Příspěvek od Makr »

Dobrý ráno.
Tak je to tu :D návěs nalezen !
Přesně, jak psal Lukáš i s fotkou, je to on. Mam i tahač v pidiměřítku a jsem velice překvapený, jak je to pěkný tisk. O návěsu se to říct ale už nedá... Ten má řídký tisk jako tahač zvětšený na 1:32. A teď mě napadlo, že to určitě bude tim, protože zvětšený vyšel až potom, takže proto ty "divné" barvy a odstíny. Když tedy návěs zvětším na 1:32, bude to opravdu ošklivý. Napadlo mě, že by stálo zato si ho vyčistit, ale to bych musel mít návěs naskenovaný. A to je ta sranda, že nemam skenr :D
No nic, včera jsem říznul do Lotuse 107B a jak ho dodělam, zjevim se v tiskárně, jestli mi s tim pomůžou, doma vyčistim a necham vytisknout na 1:32. Předpokládám, že když mam originál, tak by s tím neměl být problém. A k tomu by se hodila i nějaká hezká "tapeta" na boky skříně a přiznam se, že k této barevné kombinaci mě moc nenapadá, co bych tam měl dát. Máte někdo nápad? Třeba fotku nějaké dopravní společnosti, nebo reklamu? No, je to tahač čsad, tak nevim,... Ale celá bílá skříň mi ten pohled na soupravu docela kazí. Co myslíte?
Tady foto, že nekecam. A trošku mě zamrzelo, že na stránce s návěsem je obrázek celý soupravy a tam je vidět, že mam spojler na střeše špatně natvarovaný... Ach jo. Když ho urvu, poničim to a to už nechci riskovat...
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: silniční kamoin LIAZ 100.47

Příspěvek od Standa F. »

Fajn, že ses v záplavě moderních modelů náklaďáků pustil do tohoto retra - držím pěstičky a budu se těšit na výsledek ;) .

Jen pro drobnou orientaci v tom "zvětšování" a "zmenšování" - dovol mi ocitovat sama sebe:

... Pavel Skokan se dočkal svého prvního modelu v ábíčku dne 8. 1. 1991, kdy vyšlo číslo 9/35 a v něm zelený silniční kamión LIAZ 100.47 v měřítku 1:32. Michal Antonický Pavlovu konstrukci vybarvil a vytvořil návodnou kresbu dle standardů ABC. V úvodním textu k modelu čteme: „Konstrukci vystřihovánky pro vás připravil Pavel Skokan z Čepiroh u Mostu.“ Autor model dokonce výtečně doplnil o kontejnerový návěs NK 342824. V měřítku 1:32 ho ale v redakci odmítli pro svoji velikost. Nakonec se našlo řešení – zmenšit model kamiónu i návěsu na měřítko 1:43. Zmenšený LIAZ vyšel tedy znovu v čísle 21/36 a návěs hned v následujícím č. 22/36 ...

Ještě doplním, že tento návěs v původní velikosti 1:32 nikdy nevyšel, pouze onen zmenšený. Tisk je lepší - doba a technika se za ten rok a půl posunula.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: silniční kamoin LIAZ 100.47

Příspěvek od Makr »

Ahoj.
Tak poslušně hlásim, že vyčištění návěsu je hotovo, tak když v tiskárně na mě budou mít v týdnu náladu, zajedu tam co nejdřív a následně začnu pižlat. Kontejner, respektive díly oplášťování, jsem nakreslil taky a hodil je do barev tahače, takže teď to jsou 4 stránky vystřihovánky a jedna strana návodu. Jestli jsme kreslil přesně, nebo správně zadával rozměry stránky, do které jsem kreslil, poznám bohužel až po vytisknutí. Soubor jsem ale nevyhazoval, tak kdyby byla nutnost ho nějak upravit, udělam to a nedam pokoj, dokud to nevyhodim. Teda, nesestavim :)
Standovi: Já ani nevim proč jsem se do něj pustil. Připadal mi nějakej takovej hezkej, jednoduchej. Možná jako zkouška, jestli se mam pouštět do všech těch Ripperů Worksů a PéKá grafiků :-), co mam doma, nebo je hodit na Aukro :-)) a ruce pak do popelnice.
:!: Jestli můžu poprosit: Lukáši, přihoď sem i fotku návěsu zespoda, abych se lépe orientoval u přichycení kontejneru na návěsu atp. Předem i zadem děkuji ,-)
A všem ostatním, jestli "přijdou" na okuk, kdyby jste měli nějakou fotku skutečnýho kontejneru, klidně sem obrázek taky přihoďte. Nedovedu si vůbec vybavit, že bych někdy takovej konťas kdy na silnici viděl...
A až přijdu na to, jak sem přihodit obrázek toho, co jsme s tim spáchal, přihodim. Nebo to mam nechat jako překvapení rovnou až na stavbu?
To je zatím všechno a brzy ahoj.
Martin
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: silniční kamoin LIAZ 100.47

Příspěvek od Lukáš »

Jasně, dnes nebo zítra to nafotím. Není to nic složitého, spodním přesahem je kontejner nasazen na podvozek a je to sundávací a tamdací.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: silniční kamoin LIAZ 100.47

Příspěvek od Lukáš »

Přináším slibované záběry na klíčová místa. Blatníky by se podle návodu měly zabarvit (což jsem tehdy dávno samozřejmě neudělal), u zvětšeného modelu by určitě bylo lepší je vylepit papírem vhodné barvy.

Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“