Predstaveni se + nekolik poznamek, myslenek...

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Odpovědět
Fingon
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 1.8.2013 22:44
Bydliště: Wien

Predstaveni se + nekolik poznamek, myslenek...

Příspěvek od Fingon »

Zdravim vsechny,

tak jsem po letech zase zacal s lepenim (nejprve jsem dlouha leta bastlil a patlal jako dite, pak jsem v pozdnim teenagerskem veku zase prestal, na kratko se vratil kolem roku 2010, kdy jsem udelal snad tri nebo ctyri jednoduche modely a ted jsem zase zacal, ve zralem veku 27 let, a paradoxne diky pritelkyni. Vpodstate nikdy jsem nemel ve svem okoli nikoho, s kym bych se mohl o modelovani bavit, dva mi spoluzaci ze zakladni skoly sice jeden cas lepili, ale dlouho u toho nevydrzeli, spis mam pocit, ze to lepili jen proto, aby dovnitr mohli narvat petardy a vyhodit Egyptskou namorni lod do vzduchu (nevim, jestli to bylo pri tomhle, ale je docela mozne, ze prave kus plachty s Hatsepsovet privedla jednoho z nich do nemocnice s poranenym okem. Dostal se z toho).

Muj tata chvili lepil take - nejprve jsme udelali jeden nebo dva modely spolu (vzpominam si na Nadrazi Borkovice), potom se vrhnul na Betexacke modely hradu a zamku a s temi se mu darilo celkem dobre, i kdyz nekdy jsem mu musel poradit, jak co patri do sebe. Krome papiru jsme spolu dali dohromady i par plastikovych aut Montisystem (nelepila se), pozdeji jsem si je uz stavel sam, coz ho docela mrzelo - kazdopadne jsme behem nekolika let poridili prakticky celou sbirku, rozhodne vsecho, co tehdy bylo na trhu (myslim, ze novych modelu uz Kovozavody - Vista Semily vydaly jen malo). Jinak jsem zprasil i nekolik plastikovych letadel, model Titanicu s motorkem, co pres veskerou peci poustel vodu plus nejakou historickou plachetnici - a hodne jsem si uzil s nekolika stavebnicemi Walachia - drevene budovy z tramku, ktere se lepily k sobe. Mozna z toho neco znate. Ale zpet k papiru

Nikdy jsem nebyl na zadne soutezi (ostatne kvalita meho lepeni nebyla bohuzel nikdy prilis na vysi, to teprve nyni se opravdu snazim), ale jeden cas jsem byl clenem CPM, kolem roku 2000-01 nebo tak - jeste porad mam jeden nebo dva exkluzivni modely, ten Unimog urcite (tady by stalo za to se asi zeptat, jestli by nebyl problem predat ho dal - jestli to neni spojene se jmenem nebo tak. Vozidla nelepim, a tohle je navic hodne titerne. Dal bych to do bazaru, ale radsi se zeptam odpovednych osob z pozustalosti CPM, jestli je to vubec dovolene).

Vzdy jsem nejvic tihnul k architekture a predevsim k Vyskovskemu. Bohuzel jsem uz nemel moznost vyzkouset novou generaci, i kdyz jsem slysel o O. Hejlovi i o komsi ze Slovenska; mimo ceskych jsem slepil i dva modely od Olivera Beihammera z Regenbogen/Duhy, ktere byly sice hezky navrhnute a dobre se lepily, ale kresba mi vubec nevyhovovala (Klaster Melk a hrad Taufers, Sv. Petra mam jeste neslepeneho). Mozna jsem slepil jeden slovensky model, o polskych jsem jen slysel. Az dodatecne jsem se dozvedel o francouzskych a nemeckych modelech, ale to uz jsem nelepil.

Co se architektury tyce, mam slabost pro MPR (slepil jsem bohuzel jen prvni dve casti MPR I, zato nektere budovy az trikrat - myslim, ze Dum CP. 4 byl muj uplne prvni model, dostal jsem se k nemu diky skolnimu sberu.), Skanzen ABC (slepil jsem urcite dobrou polovinu vseho, co kdy vyslo, mozna i 3/4. Mezi me lasky patri Statek z oblasti Hane, ktery bych si rad slepil znovu. Take me zajimaji hrady, zamky a tvrze, predevsim od Vyskovskeho, Betexacke se mi prilis nelibily provedenim, i kdyz jejich vysledna podoba je casto majestatni.

Dale jsem lepil Miniboxy (opet prakticky komplet vse, co vyslo v meritku 1:100), nektere krajiny, lepil jsem Miniaerosalon ABC a snad vsechny ptaky, ktere vysly v ABC kolem rocniku 40 (ostatne cislo 24/39 bylo prvni, co mi bylo koupeno, mel jsem pak kompletni rocniky az do 47 -48 uz jsem tusim cely nedokoncil. Hodne se mi libila vesmirna technika a lode, ale specialne u druheho zmineneho jsem moc uspesny nebyl. Dodnes mam ve skrini trup USS Arizony bez palub.

A co dal? Momentalne nemam cas nic lepit (zitra odjizdim na dvoutydenni dovolenou, takze Chalupa z Jizerskych hor byla na cas posledni veci, kterou jsem slepil), ale momentalne tu mam jeste Mlyn z Veseleho kopce a Staveni a spychar z Rokycanska. Tyhle tri mi zustaly proto, ze nemam v oblibe tramky ze sirek, ale tato nechut se da prekonat. Pak jsem si jeste privezl jakousi tvrz, ale u te se pocita i s modelovanim terenu a do toho se mi moc nechce. Mozna bych si mohl postavit zamek Pardubice, nebo Romanticky hrad (u rodicu mam i Ruinu, tady bych taky chtel jednou postavit tyto dva modely vedle sebe).

Pokud u modelareni tentokrat vydrzim na delsi dobu a ne jako minule, mel bych chut postavit si veskere hrady a zamky, ktere vysly v ABC ci v Erkotypu; postavit komplet vsechny tri MPR (doufam, ze Velkou knihu vystrihovanek jeste sezenu), pokud mozno postavit znovu a lepe Skanzen ABC v cele se Statkem s oblasti Hane a jine velke stavby lidove architektury. Sehnat a (znovu)postavit Sedm divu sveta - se Sfingou a Semiramidinymi zahradami jsem byl celkem spokojeny, Diova socha nedopadla bohuzel moc dobre, Artemidin chram jsem vzdal kvuli tune sloupu a Rhodsky kolos, Mauzoleum a Majak jsem snad ani nikdy nezkousel, i kdyz nekde je muzu mit, treba nekompletni. Zkusit se seznamit s rotundami Ondreje Hejla. Koupit si nejaky nemecky ci francouzsky model (kdysi jsem na skolnim vylete koupil spanelsky model Gaudiho Sagrada Familia, ale prilis mne nenadchl), mozna postavit pritelkyni Schönbrunn:-P Kdesi jsem zahledl model kompletniho galorimskeho mesta s odnimatelnymi strechami, pripomnelo mi to serii Svetova architektura a rozkladaci Dum rimskeho patricie - to opravdu mela tahle serie pouze tri stavby? (jeste holandsky gracht a pueblo). A potom treba seberu odvahu a strihnu do prvniho vydani Titanicu od Megagraphic, ci do jine Gersnerkovy lodi.

Nyni myslenky:

1) existuje nejaka databaze, treba jen ceskych, modelu? Vim, ze Vyskovskeho dilo bylo shrnuto v te knizce, kterou jsem si zapomnel poridit a ted uz je vyprodana, ale co ostatni jmena? Badalec, Gersnerek, Antonicky+Skokan, ten clovek, co se specializoval na lokomotivy a postavil i model prurezu jadernym reaktorem atd. atd. Nebo Betexa, vydala stovky modelu a zdaleka ne vsechny stale nabizi ve svem portfoliu (vzpominam si na jednoduchy kostely a katedraly, co se ani nemusely lepit, nebo naprosto otresne vybarveny model jakehosi nadrazi na Sumave, i s okynky na folii)...

2) je nadeje, ze bych mohl vymenit netknutou sbirku modelu zanru, ktere jsem nikdy nelepil (formule, motorky, stavebni stroje, tanky a vojenska technika, auta obecne) za stavby? Plus, mnoho z nich ma navody oxeroxovane, vadi to?

3) uz jsem se o tuto problematiku dlouho nezajimal, ale pred lety prodavali v jednom brnenskem antikvariate (Alfa pasaz) stara ABC. Ten uz bohuzel zrusili, ale mozna vite o jinem? Hodne by mne zajimala posledni leta ABC, treba Cervena lhota mi uplne utekla.

4) tohle ani neni otazka, spis vaham, jestli bych si mel udelat seznam modelu, ktere jsem kdy stavel, a pak zaplakat nad tim, jak silene jsem je zprznil a pak je zkusit sehnat a postavit znovu a lepe? :-p

5) neni uz tenhle text prilis dlouhy?
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Predstaveni se + nekolik poznamek, myslenek...

Příspěvek od Vojta Č. »

Týýýjo, ty ses rozepsal :D

Tak jenom k těm myšlenkám:
1) Pokus byl, ale nevím, jestli se o ty stránky někdo stará a jestli je komunita dostatečně naplnila... Je to jedna z věcí, která se rozjela ještě na starém fóru a možná tam půjde dohledat. Příležitostně upustím link.
Jinak po autorech je docela hezky tříděná Papírová archeologie tady. Ale zase to není kompletní výčet modelů jednotlivých autorů.
2) Určitě jo, a nevadí.
3) Já teda nevím, ale po výstavách se potuluje několik archivářů, u kterých se dají starší i novější ABC za rozumnej peníz pořídit. Antikvariáty jsou spíš o náhodě a štěstí.
4) Jak chceš, ale já bych se k modelům z minula už nevracel. Zjistíš, že život a modelařina je už opravdu jinde. Jde to docela dobře dokumentovat i na starých polských modelech při srovnání s novýma.
5) Jo, ukrutně ;) :)

Nicméně vítej a jsem zvědav, co z tebe vypadne ;)
mauricio
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 10.5.2012 19:14

Re: Predstaveni se + nekolik poznamek, myslenek...

Příspěvek od mauricio »

V antikvariátech se ABC pořídit dají, třeba v Brně vím o dvou nebo o třech, kde jsou - problém ovšem je, že to je většinou nárazová pozůstalost, takže tam mají jednu krabici a nic víc -a ta krabice je po čase už dost protříděná. Podíval bych se spíše po burzách, Aukru apod., ty antikvariáty jsou fakt dost o náhodě.

Tu Červenou Lhotu bych ale někde měl mít, pamatuju si, že to bylo snad někdy v roce 2000? Nějaký výroční ABC s bílým obalem a zlatými nápisy. Mrknu a když najdu, za nějaký mírný peníz bych to klidně i pustil.
Fingon
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 1.8.2013 22:44
Bydliště: Wien

Re: Predstaveni se + nekolik poznamek, myslenek...

Příspěvek od Fingon »

mauricio píše: Tu Červenou Lhotu bych ale někde měl mít, pamatuju si, že to bylo snad někdy v roce 2000? Nějaký výroční ABC s bílým obalem a zlatými nápisy. Mrknu a když najdu, za nějaký mírný peníz bych to klidně i pustil.
Mam sken z te knizky o Vyskovskem (pouze seznam praci), ve kterem je uveden rok 2003. Jinak to zatim nespecha:-) Musim udelat prehled toho, co vlastne mam, co nemam atd. Kazdopadne diky za nabidku.


Coz mi pripomina posledni otazku, kterou jsem zapomnel napsat - vi se neco o tom, jak si Vyskovsky vybiral modely k navrhnuti? Casto do toho asi mela co mluvit redakce, nebo neco delal na zakazku (pamatuji si, ze delal neprodejny model zamecku, ve kterem sidli reditelstvi Temelina ci co, plus veci pro mesto Breclav - Pohansko a Postoransky kostel) ale prijde mi, ze si hodne vybiral treba hrady, ktere v realu ani nestoji. Spousta tech pozdejsich hradu z Erkotypu nebo treba hrad Sion jsou rekonstrukce. Na strane druhe z realnych zamku a hradu se zameroval spis na architektonicky zajimave veci, nez na veci zname (jak to napriklad delala Betexa).

BTW, podarilo se mu nakonec vytvorit ten Riesenrad z Pratru? Kdesi jsem s nim cetl rozhovor, ze si to vzdycky pral... pisu v minulem case, nekde jsem cetl, ze uz bohuzel nezije, ale mozna to byla jen kachna...? Aspon doufam.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Predstaveni se + nekolik poznamek, myslenek...

Příspěvek od Standa F. »

Vidím, že jsi fanda 8-) .
O RV piš v čase přítomném. Loni zemřela po krátké těžké nemoci jeho paní, ale pan architekt stále pracuje na jednom velkém vystřihovacím projektu. Dej mu papírový bůh stálé zdraví a pevnou ruku.

Jak si RV vybíral modely - sám si odpovídáš zcela správně - něco mu zadala redakce ABC, něco zadavatelé a vydavatelé, něco si vybral dle vlastního srdce a chuti. Do té tisícovky narýsovaných stránek se vejdou všechny myslitelné eventuality.

Napsal jsem Ti SZ a e-mail - měl bych zájem o toho Unimoga ze Zpravodaje CPM - kdysi jsem, coby redaktor ZCPM, Zpravodaje půjčoval přátelům a tato členská vyčihovánka mi kdesi zmizela ... :? Díky Ti předem za reakci.
Fingon
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 1.8.2013 22:44
Bydliště: Wien

Re: Predstaveni se + nekolik poznamek, myslenek...

Příspěvek od Fingon »

Standa F. píše:... pan architekt stále pracuje na jednom velkém vystřihovacím projektu. Dej mu papírový bůh stálé zdraví a pevnou ruku.
Tak to je moc dobre, uz jsem se bal. Coz mi pripomina, pod nekterymi modely byla podepsana i Anna Vyskovska, to byla ona pani? Pripadne je to dcera?

Jinak v odpoved k predchozimu prispevku - nahodou mi to nepripada spatne, vratit se ke starsim modelum. Mozna to plati o technice, jejiz zpracovani je s postupujicim lety propracovanejsi a propracovanejsi, u architektury uz byl tenhle postup uz nekdy v osmdesatych letech a jde spis o to, jake modely a jakeho rozsahu byly zpracovany, nez o propracovanost. Aspon tak to vidim. Plus nektere ty modely povazuji za resty a chci je mit d/postavene znovu/lepe.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Predstaveni se + nekolik poznamek, myslenek...

Příspěvek od Standa F. »

Ano, paní Anna (manželka RV) odešla loni na konci roku, dost náhle. Občas byla spolu-podepsána pod modely, ke kterým sháněla podklady a fotografie.

Pokud jde o to vracení se ke starším modelům - proč ne, záleží na chuti. Osobně se tím bavím ohromně ;) . Až omrzí staré pokrótky, zkusím něco modernějšího. A naopak, kdo se týrá se složitým modelem, rád si pak třeba dodá nové chuti starší krabičkou.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Predstaveni se + nekolik poznamek, myslenek...

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj

To: Fingon
Zkus se podívat :arrow: na stránky od Migase, tam je si myslím na výběr jak modelů tak abíček docela dost ;) Jinak tě také vítám mezi patlaly :lol:
Můj názor na starší modely z abc je velice pozitivní a rád si něco ze starších abíček slípnu :D , přeci jenom mají své kouzlo :geek: ale ty nové jsou zase pěkně vychytané co se detailu a propracovanosti týče, sice lepím svou premiéru, ale je to fakt relax a veliká zábava 8-) Těším se na nějaké reporty :arrow:
Tomas
Příspěvky: 201
Registrován: ned 22.1.2012 16:28

Re: Predstaveni se + nekolik poznamek, myslenek...

Příspěvek od Tomas »

Ahoj,
v Brně se stále dají sehnat v některých antikvariátech ABC (skoro) zadarmo, zkusit můžeš třeba na Kotlářské ulici asi 100m od Lužánek /zastávka Pionýrská/. Akorát nevím v době dovolených, jak je tam zrovna otevřeno. Je jich tu více, ale jak již psal někdo výše, je to nárazové, ale objevují se i celé ročníky. Co se týká aktuálních modelů včetně modelů od RV, když se podíváš na adresu v mém podpisu, tam je aktuální nabídka, možnost převzetí také v Brně kousek od Lužánek případně pokud jsi z Vídně, tak by to šlo i poslat levněji než přes ČP. Případně můžu poslat i poměrně obsáhlý seznam modelů z ABC, kdyžtak mi pošli emailovou adresu ;-)
Jinak podle toho co jsi dříve lepil, se dívám, že jsme na tom podobně s tou MPR a Miniboxy ;-)
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“