Licence

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Licence

Příspěvek od JoseFxx »

Je to zamotané. Ale Škoda Liaz a AZNP (dnešní Škoda Auto) ani v té době neměli moc společného.
RTO se řešily přes Karosu. Já myslim, že tohle bude chťít hledat, ale co vzniklo před rokem 1989 moc patentů nemá.
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Re: Licence

Příspěvek od Honz88 »

Zatím jsem tedy došel k tomuto:
Licence se vztahuje na název, logo a vzhled (průmyslový vzor). U toho posledního je ale vlastnictví omezeno jen na dobu 5 let od registrace průmyslového vzoru, přičemž po jejich uplynutí může vlastník prodloužit zápis o dalších 5 let a pak stále dokola. Platnost však může protahovat maximálně do 25 let.
Takže třeba v těchto případech
http://isdv.upv.cz/portal/pls/portal/po ... 182&lan=cs" onclick="window.open(this.href);return false;
http://isdv.upv.cz/portal/pls/portal/po ... 753&lan=cs" onclick="window.open(this.href);return false;
už nejspíš žádné autorské právo na vzhled výrobku neplatí a nikdo nemůže po autorovi modelu chtít nějakou licenci za použití tvaru karoserie. To ale neplatí pro název a logo, ty by musely z celé vystřihovánky zmizet.
Je to takhle?
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Licence

Příspěvek od jbb »

Honz88 píše:... To ale neplatí pro název a logo, ty by musely z celé vystřihovánky zmizet.
Je to takhle?
Ne, není. Viz jak jsem psal výše. Název a logo se vztahují ke konkrétní třídě výrobku. Vystřihovánka není stejná třída výrobku jako automobil.
Ostatně, když vydáš kalendář s fotkama, také nemusíš loga na fotografiích začerňovat...
hank
Příspěvky: 265
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Licence

Příspěvek od hank »

Já jsem na pojem licence narazil ve své praxi v následující souvislosti.

Jedna nejmenovaná firma v ČR se rozhodla, že bude vyrábět puzzle a stolní hry a přitom zjistili zájem zákazníků o motivy z některých filmů (např. Pán prstenů, Bořek stavitel, Garfield, Asterix, Shrek). Absolvovali tedy certifikační proces a licenci pro používání jinak 100% copyrightovaných motivů pro tento účel dostali. (BTW, podmínky udělení takové licence např. firmou Walt Disney jsou zveřejněny tady: http://www.ehow.com/how_5179544_obtain- ... cense.html" onclick="window.open(this.href);return false; .) Zhruba řečeno, zákonné podmínky pro její udělení nejsou a v podstatě záleží na libovůli držitele copyrightu, jestli tu licenci udělí nebo ne, i když se člověku může zdát, že všechny předběžné podmínky splnil.

Tu firmu to mimochodem stálo těžké peníze. Ale jde o výrobce, kterému se vrátí (možná už vrátily). Disney nikomu jinému než výrobcům licence nedává. Na druhé straně, když nejde o kšeft, tj. když používání něčeho (značky, loga, motivu, vzoru...) neslouží tvorbě zisku, tak by s tím problémy neměly být. Ale ony jsou, o čemž svědčí třeba údajná nutnost spalovat pod celním dozorem falešné značkové oblečení objevené v tržnicích místo toho, aby se dávalo třeba charitám a přes ně dětským domovům. Dokonce ani odstranit viditelná loga prý nestačí.

Já si ani nejsem jistý, jestli takto používaný pojem "licence" má vůbec oporu v našem právním systému. Mohl by se k tomu právník vyjádřit? Chápu ho jako udělení copyrightu, ale copyright je pojem z anglosaského práva a spousta nedorozumění a tahanic spočívá právě v odlišném pojetí benevolentnějšího evropského autorského práva a přísnějšího amerického copyrigthu.

Obecně bych však řekl, že základní kritérium bude zřejmě v tom, za jakým účelem chcete to logo (motiv, vzor...) používat. Jestli na kšeft, tak licence - nelicence, předběžná dohoda s držitelem duševního vlastnictví bude vhodná vždycky. A na druhé straně, občas si někdo nějaká ta "práva" nárokuje z neznalosti nebo prostě z ješitnosti, tak takového bych důsledně odkazoval na autorský zákon.
hank
Příspěvky: 265
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Licence

Příspěvek od hank »

Honz88 píše: Podle této logiky by každý reportér, který zmíní v novinách či časopise např. název nějakého auta, měl platit licenci za to, aby to tam vůbec mohl uvést?
Takový výklad je samozřejmě nesmyslný a právě toto je upřesněno v autorském zákoně. U nás má číslo 121/2000 ve znění pozdějších zákonů (81/2005, 216/2006) a takové užívání upravují třeba §§ 34 (média), 31 (citace) apod.
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Licence

Příspěvek od jbb »

"Ale ony jsou, o čemž svědčí třeba údajná nutnost spalovat pod celním dozorem falešné značkové oblečení ..."
Pomiňme proč se to nedá dát na charitu, to vážně netuším. Nicméně tam je ten hlavní problém právě v označení chráněné třídy produktu příslušným logem. Pokud by prodával asiec například stavební kolečko s logem adidas, nemělo by to ničemu vadit.
Problematiku audiovizuálních děl neznám, chápu ovšem rozdíl mezi "použiju fotku nafocenou někým jiným" (=neoprávněné užití fotky) a "nafotím si sám" (=a je už jedno co na té fotce je). Co se týče třeba figurek z filmů, tam to může být řešené možná tím užitným vzorem.
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Re: Licence

Příspěvek od Honz88 »

jbb: Po přečtení tohoto článku si nejsem jistý, jestli se dá na odlišné třídy výrobků spoléhat.
http://mam.ihned.cz/c1-14129200-automob ... h-miliardy" onclick="window.open(this.href);return false;
Část textu vložím přímo sem.

Škoda Auto uděluje licence k užívání ochranných známek (a dalších práv z průmyslového a duševního vlastnictví) na výrobu reklamních předmětů, jež schvaluje tzv. Známková licenční komise značky Škoda. Ta uděluje např. licence na výrobu modelů škodovek, mezi nejčastější patří licence na výrobu modelů závodních vozů Škoda Octavia, Octavia WRC a Škoda Fabia WRC. Automobilka rovněž uděluje licence na výrobu počítačových her, ve kterých vystupují její vozy, a na textilní, papírové, dárkové a upomínkové předměty s ochrannými známkami Škoda.

Možná záleží přímo na konkrétní firmě, jak si podmínky nastaví.
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Licence

Příspěvek od jbb »

No právě. To je to c) v mém prvním příspěvku.
V krajním případě otázku vždy řeší soud a to je dneska jako ono Cromwellovo "Když zasedá parlament, nemůže si být ctihodný občan jist ctí, majetkem, ani životem"
Jsem si naprosto jist, že "Simply Never" nemá právní nárok zdaleka na to, na co si myslí že právní nárok má. Ale na druhou stranu, jistě to nebudu prověřovat u soudu, protože na to jsem trochu malej pán. Takže za mne co už jsem psal - nejvíce tuhle bandu potrestáte tím, že si budete kupovat domů jiná auta než ta jejich (kde se připlácí i za volant a zpátečku).
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Licence

Příspěvek od AmatER »

Mě osobně docela dost překvapily reakce lidí z EvoBusu (což je autobusová odnož koncernu Daimler, disponujícího značkou Mercedes-Benz, která svou hodnotou a významem nějakou splašenou slepici strčí do velmi hluboké kapsy)...
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Re: Licence

Příspěvek od Honz88 »

A jaká byla ta reakce, můžu-li se zeptat?
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Licence

Příspěvek od JoseFxx »

AmatER píše:Mě osobně docela dost překvapily reakce lidí z EvoBusu (což je autobusová odnož koncernu Daimler, disponujícího značkou Mercedes-Benz, která svou hodnotou a významem nějakou splašenou slepici strčí do velmi hluboké kapsy)...

Co myslíš tou splašenou slepicí?
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Licence

Příspěvek od jbb »

Pepo, splašenou slepcí dle mého skromného názoru myslí firmu "Škoda peněz" :lol:
Nic ve zlém, nechci tu rozpoutat flame, ale mám pocit že se Češi dělí na dvě skupiny - nekritické obdivovatele Škodiffky a na zapřísáhlé odpůrce té samé značky. Já a zřejmě i AmatER jsme v té druhé skupině :roll:
My doma vlastníme pouze jeden památeční Favorit a jakoukoliv jinou škodovku bych přijal pouze pokud by byla zadarmo...
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Licence

Příspěvek od JoseFxx »

Tak se na to koukněte z hlediska historie tato automobilka je třetí nejstarší na světě.
Je pravda, že Benz, Daimler a Maibach byli první.
Škoda peněz už to není, je to německé auto v českém kabátě.
Licence se odvíjí, ale od české povahy.
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Licence

Příspěvek od bernie »

Honzo, nad nasi spolecnou antipatii k ceskemu producentovi bychom mohli potrestat v hospode peknych par pullitru, ale ouha, kdyz jsem min tyden videl ze uz i u Renaultu se za rezervni kolo plati - nove clio gt.

I milovnikum vozu s diamantem na pridi horkne zivot.
Vlcacka
Příspěvky: 455
Registrován: pát 20.1.2012 21:42

Re: Licence

Příspěvek od Vlcacka »

Čekám co čeká ty, co by chtěli být věrni modrému oválu. :-D
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“