Licence

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Licence

Příspěvek od Honz88 »

Již po několikáté jsem zde na fóru narazil na zmínku o potřebě nějaké licence při kreslení modelů (převážně techniky) a dost mě to překvapilo. Jen ze zvědavosti by mě zajímalo, nač autoři potřebují licenci od výrobce, když jen chtějí vytvořit papírový model. Byl bych rád, pokud by mi někdo osvětlil, proč a v jakém případě se licence musí kupovat. Ne, že bych to měl v plánu, ale jen mi to prostě pořád vrtá hlavou.
Díky.
Schumy.0003
Příspěvky: 1232
Registrován: ned 29.1.2012 19:49

Re: Licence

Příspěvek od Schumy.0003 »

Honz88:
To samé vrtá hlavou mě, ale myslím si že to je práce spíše vydavatele.
Uživatelský avatar
Mimapnd
Příspěvky: 263
Registrován: ned 24.6.2012 9:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Licence

Příspěvek od Mimapnd »

vytvorit si mozes cokolvek, pre seba, pre kamaratov, ale ak to chces sirit komercne (cize mat z toho zisk), tak tam uz potrebudej povolenie (cize licenciu) od vlastnika objektu, ktory si si vytvoril.(Ak sa mylim, tak si to necham rad vysvetlit.)
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 999
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Licence

Příspěvek od Tomáš S. »

Tak třeba ty auta - třeba Škodovka - aby jste model mohli legálně a s klidným srdcem prodávat veřejnosti, musíte si koupit od Škodovky licenci. Jedná se hlavně o licenci na znak firmy tedy v tomto případě okřídlený šíp nebo některé typické tvary daného auta.

Pokud tohle neuděláte (nebo ?nějak? zákonně neobejdete) může vás to mrzet...

Některé firmy jsou rády za model a berou ho jako dobrou reklamu a licenci vám poskytnou zadara (třeba se uzavřou dohody, že bude její logo viditelně na obálce, firma dostane určitý počet výtisků pro reklamní účely a tak), ale některé hlavně světově známé firmy na tom chtějí vydělat a licenci poskytnou za nějakou částku + samozřejmě že budou na finálním výrobku nějak "vidět". ( jsou známé a jejich výrobky se lidem líbí a ví se že si lidé koupí věci s jejich logem, tak proč na tom trochu nevydělat, že?). Mají na to právo a vše je košer, výše částek za licence se nám může nelíbit, ale to je vše co s tím můžem dělat 8-).

Prostě je to taková ochranná známka firmy.
Uživatelský avatar
rebel8
Příspěvky: 159
Registrován: sob 21.1.2012 8:30
Bydliště: Plzeň

Re: Licence

Příspěvek od rebel8 »

Přesně tak, pro sebe si můžeš vytvořit cokoliv chceš.
Jiná věc nastává, kdy budeš chtít model vydat. Zde je to už otázka spíš pro právníky na průmyslové vzory a licence.
Autor by měl kontaktovat výrobce, který mu zdělí nejspíše částku, kterou požaduje za použití názvů, log, atd.

Zde pár odkazů, jak to funguje u počítačových her (viz. loga Škoda)
http://www.ceske-hry.cz/forum/viewtopic ... 761cf9e0b9" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.igcd.net/images/021/228.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://arma-cwa.ru/wp-content/uploads/2 ... 20-ofp.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

odkaz na zahraniční forum na téma trademark licence firmy Lockheed Martin:
http://www.papermodelers.com/forum/arti ... cense.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Vydat něco na vlastní pěst bych si zrovna netroufal. Spoléhat dnes na to, že výrobce je za oceánem, a že se to nedozví, se v době internetu opravdu nedá.
Navíc pokud bys chtěl tvořit další modely, tak určitě není dobré si výrobce naštvat, ale spíš se sním domluvit na spolupráci a přesvědčit ho, že model je pro něj reklama.

Mohlo by být zajímavé počtení, jaké zkušenosti a peripetie mají autoři při jednání s výrobci aut, sportovních vozidel, zemědělské techniky, vojenské techniky, lodí, letadel atd..
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Re: Licence

Příspěvek od Honz88 »

Pokud jsem to tedy správně pochopil:
Licence se teda vztahuje na tvar výrobku, logo a název.
Řekněme, že bych jako vydavatel měl v plánu vydat model například Škody 105. Tento typ se přestal vyrábět více něž před 25 lety, takže licence se na něj tedy nevztahuje (alespoň tedy na tvar karoserie). Abych licenci obešel, musel bych z modelu odstranit všechna loga a názvy a název "Škoda 105" bych nesměl použít ani na titulní straně. U typů aut mladších než 25 let se to bez licence vůbec neobejde.
Popravdě mi to přijde dosti přitažený za vlasy :-(
Podle této logiky by každý reportér, který zmíní v novinách či časopise např. název nějakého auta, měl platit licenci za to, aby to tam vůbec mohl uvést?
Uživatelský avatar
Mimapnd
Příspěvky: 263
Registrován: ned 24.6.2012 9:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Licence

Příspěvek od Mimapnd »

u reporterov sa tomu hovori sloboda slova abo tak volako...
ak chces, alebo mas v plane vydat nejaky model, napr. Skoda 105, preco sa neopytas v skodovke? alebo rovno nejakeho vydavatela, co uz so skodovkou jednal a ma uz aky taky vztah/skusenosti?
Schumy.0003
Příspěvky: 1232
Registrován: ned 29.1.2012 19:49

Re: Licence

Příspěvek od Schumy.0003 »

Někde jsem četl, že se žeší, jestly se to vyrábí nebo ne. A podle toho se to řeší
Uživatelský avatar
snekousek
Příspěvky: 149
Registrován: čtv 20.12.2012 13:54
Bydliště: Planeta Země

Re: Licence

Příspěvek od snekousek »

U podle poslední věty je to trošku jinak.Jako fotograf bych třeba měl mít souhlas pokud budu fotit něčí dům nebo nějakou osobu.Ale něco jiného je pokud se jedná o reportáž nebo dokument a tam už mít souhlas nemusím.To se týká i reportérů v novinách a tv. Jinak je to u památek které souhlasu nepodléhají.
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Re: Licence

Příspěvek od Honz88 »

Mimapnd: O modelu Škody 105 neuvažuju (alespoň zatím), vzal jsem to jen jako příklad :-) Mou hlavní oblastí zůstávají pořád stavby, kde se naštěstí tohle řešit nemusí.
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Licence

Příspěvek od jbb »

Tak, ono je to totiž daleko nepřehlednější a nejistější, než se zdá na první laický pohled.
a) otázka ochranné známky. Tady by to mělo být jednodušší. Ochrannou známku přeci nemůže jen tak někdo jiný použít, ne? Nemůže! Ale pouze v příslušné třídě výrobku. Jestliže tedy výrobce vyrábí třeba auta (myslím že třída 12), tak nemůžete vyrobit auto se stejným logem/značkou. Ale když chcete vyrábět třeba nábytek? Pokud si zkusíte zaregistrovat značku pro tuto jinou třídu (nevím z hlavy, která to je), tak by to mělo jít bez potíží.
Aha! Takže když si třeba CAT zaregistruje všechny třídy (na rozdíl od Škoda, Tatra, Iveco, ti mají jen některé - viz rejstřík UPV), tak už nikdo jiný nesmí vyrábět třeba hračku CAT? Ne tak úplně... Protože ochranná známka řeší výrobce, nikoliv produkt. Jestliže tedy budete prodávat dřevěný model bagru pod značkou "Ekodřevěné hračky od Kačky", je vcelku jedno, že je to bagr CAT, nicméně musí být zřejmé že výrobce je ta Kačka a ne CAT.
A pokud byste to ráčili hledat, tak existuje už i rozsudek evropského soudu, kdy firma Opel žalovala výrobce autíček, že to autíčko mělo na čumáku znak oplu. Vyhrál výrobce autíček, nález soudu uvádí, že je zjevné kdo je výrobce a že použití loga nesnižuje vážnost firmy Opel.
b) otázka samotné předlohy. To je (ještě) složitější. Co už je předloha? Vezměme si třeba UDSku na podvozu Kama3 s motorem Cummins (hypoteticky, asi to takhle nejezdí). Koho budeme žádat o povolení? Výrobce podvozku? Nástavby? Motoru? Nebo dokonce výrobce rychloměru či měrky na olej? A jakým právem vůbec může výrobce uplatňovat svůj nárok? Užitným vzorem třeba na tvar kastle? A jaký je rozdíl, jestli vydáváte kalendář s fotkama dvaceti různých náklaďáků nebo jestli vydáváte papírovej model?
c) realita. Jsou výrobci, kteří to neřeší. Jsou výrobci, kteří mají radost, že jejich stroje jsou známé (Stavostroj, dnes Amman). A jsou výrobci, kteří doufají, že jim něco z toho kápne - typicky se tak chová firma "Simply Never" ŠkodaWerke. Za sebe mám jasno - Škodovku kreslit nehodlám a skutečnou škodovku si (i) z těchto důvodů nikdy nekoupím - což doporučuji i Vám. Jak vyplývá z a) a b), je dost pravděpodobné že by člověk mohl spor vyhrát, ale hrát si na Dona Quiota nehodlám. To raději zase udělám radost lidem ze Stavostroje (z válce měli velkou radost a chlubili se, které už modely mají ve svém minimuzeu...)
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Re: Licence

Příspěvek od Honz88 »

Jbb: Díky za vyčerpávající příspěvek.
Teď mě napadá konkrétní případ. Pokud bych se čistě teoreticky někdy v budoucnu rozhodl vydat svůj model autobusu Škoda 706 RO, existuje vůbec někdo, koho bych měl žádat o licenci? Jednak se autobus vyráběl do roku 1956, ikdyž má v názvu Škoda a má i její logo, ve skutečnosti byl vyráběn firmou Liaz Rýnovice (popř. Avia Letňany). Takže vlastně s dnešní mladoboleslavskou Škodou nemá společného vůbec nic. Logo se navíc od té doby výrazně proměnilo. Takže teď babo raď.
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Licence

Příspěvek od JoseFxx »

No spíš bych se obrátil na Škodo Plzeň
Vlcacka
Příspěvky: 455
Registrován: pát 20.1.2012 21:42

Re: Licence

Příspěvek od Vlcacka »

Honz88 píše:Jbb: Díky za vyčerpávající příspěvek.
Teď mě napadá konkrétní případ. Pokud bych se čistě teoreticky někdy v budoucnu rozhodl vydat svůj model autobusu Škoda 706 RO, existuje vůbec někdo, koho bych měl žádat o licenci?
¨

Zkus o tomhle poklábosit s pány od MegaGraphic, určitě něco podobného řešili u RTO.
Uživatelský avatar
rebel8
Příspěvky: 159
Registrován: sob 21.1.2012 8:30
Bydliště: Plzeň

Re: Licence

Příspěvek od rebel8 »

JoseFxx jakou Škodu Plzeň konkrétně myslíte :)
Dříve to byl jeden národní podnik. Dnes Škoda holding - vlastníci práv loga (tzv. indiána) a názvu Škoda, pak několik samostatných firem, které mají smlouvy využívání znaku Škoda na svých výrobcích.
příklad: Doosan - turbíny, Pilsen steel - výroba oceli, modelárna, slévárna, kovárna, výroba hřídelí, Škoda Machine tool - obráběcí stroje, TS Plzeň - výroba lisů a válcovacích tratí, Škoda JS - jaderné strojírenství.
Některé firmy prosperují, některé jsou ve fázi klinické smrti, některé závody již pod drnem.
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“