Zájezdní hostinec ze Slezska/ZKV, Richard Vyškovský/1:150

Odpovědět
lukše
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17.10.2012 15:05
Bydliště: Hulín

Zájezdní hostinec ze Slezska/ZKV, Richard Vyškovský/1:150

Příspěvek od lukše »

Tak jsem se rozhodl zde po delší době opět něco ukázat :shock: . Jedná se o zájezdní hostinec ze Slezska, který byl poprvé vydán v ABC téměř před 30ti lety, model mám již téměř hotový, ale fotky z průběhu stavby nějaké mám. Tento model jsem zde ještě nikde nenašel (kromě jedné fotky od Standy F v galerii autorů-Přemysl Kubela). Také jsem se u tohoto modelu pokusil o modelový terén a na to, že se jednalo o můj první větší terén (zatím jsem dělal terény pouze kolem malách samotných budov) si myslím že se mi celkem povedl :D ;) .

Nejprve ještě nějaké údaje:
Autor: Richard Vyškovský
Vydavatel: Zlatá kniha vystřihovánek
Měřítko: 1:150
Rozsah: 3,4 stran A4

O přeloze jsem téměř nic nenašel, tak alespoň věta ze samotné vystřihovánky:
Předlohou vystřihovánky se stal jeden ze zájezdních hostinců, které kdysi stávaly při obchodních cestách ve Slezsku.

Tak a teď již k samotné stavbě.
Nejdříve jsem sestavil všechny budovy:
Hlavní objekt(střecha je pouze na sucho)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Stáje a kůlna
ObrázekObrázek Obrázek
Špýchar
Obrázek Obrázek

Zde mám všechny další papírové části, které budu na model lepit později:
ObrázekObrázek Obrázek Obrázek

A tady všechny zatím hotové papírové celky:
Obrázek

Potom jsem začal se stavbou terénu. Protože hlavní objekt má verandu (nevím jak to přesně nazvat), která docela dost zasahuje nad terénem, zatím jsem střechu nelepil k obvodovým zdem a zpracoval jsem terén kolem budovy, teprve poté jsem budovu zastřešil a doplnil na ní trámky a sloupky.
Obrázek Obrázek Obrázek
Potom už následoval klasický postup-jednotlivé budovy a papírové terény jem postupně lepil na podložku a doplňoval kolem nich terén. Na volná místa jsem ještě použil modelovací hmotu Polák.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Na těchto fotkách je vidět že jsem terén nedotáhl až ke krajům z toho důvodu, že okraje zakryje rámeček.
Obrázek Obrázek

tak a toto už je vlastě aktuální stav-chybí pouze dostavník a dva formanské vozy, ty ještě namám slepené.
ObrázekObrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jinak stromy a keře jsou vlastní výroby pomocí drátěné kostry a foliáže naturex od Poláka, tráva je mix více barev a velikostí statických trav a molitanové drti (většina také od Poláka), hlína na cestách je ze skutečné hlíny a vyšlapané cestičky jsou štěrk a prach také od Poláka.

Tak to je zatím vše ;) .
lukše
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17.10.2012 15:05
Bydliště: Hulín

Re: Zájezdní hostinec ze Slezska/ZKV, Richard Vyškovský/1:15

Příspěvek od lukše »

Zdravím všechny, model je hotov(ý).

Nejprve tedy dostavník a formanské vozy
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Přestože jsou jejich kola docela malá, podařilo se mi z nich vyřezat všechen vzduch. U vozů jsem ještě doplnil podle Standy F ty kroužky na ojích (díky Stando za ten nápad, i když ty je máš zamozřejmě lepší :lol: ).

Nakonec jsem ještě hostinec doplnil hranicí dřeva vlastní výroby ze špejlí. Dlouho jsem přemýšlel, kam bych ji umístil, nakonec jsem ji dal přímo do dvora ke hlavní budově, sice částečně zakryla některá okna, ale lepší místo jsem nenašel.
Obrázek


Tak a jdeme na závěrečné fotky, i přes to, že jsem se snažil je vyfotit co nejlépe, bohužel jsou některé stále tmavé (to platí i pro fotky z prvního příspěvku).
Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na závěr ještě malé shodnocení - co mám napsat, model se lepil jako všechny modely od RV dobře, žádné větší chyby jsem nezaznamenal (všechny jsou spíše způsobeny mými rukami :D ).
z menších chyb si pamatuju pouze, že čela sudů u formanského vozu byla větší než obvod jejich plášťů, ale to jsou pouze takové snadno opravitelné chybičky.

To je tak asi všechno, tak zas někdy :lol: .
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Zájezdní hostinec ze Slezska/ZKV, Richard Vyškovský/1:15

Příspěvek od Venca 21 »

Paráda! Opravdu pěkné.
Ty tmavé fotky nejsou taková tragédie, horší je, když jsou přesvětlené, to už pak jde špatně opravit. U těhle tmavších stačí v editoru fotografií trochu upravit jas, případně kontrast a dá se z toho vyždímat docela pěkná fotka. Dovolil jsem si upravit jeden z tvých tmavších snímků:

Obrázek
lukše
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17.10.2012 15:05
Bydliště: Hulín

Re: Zájezdní hostinec ze Slezska/ZKV, Richard Vyškovský/1:15

Příspěvek od lukše »

Díky za pochvalu a za radu, tady už ty fotky tak nechám, ale u příštího modelu už se je pokusím upravit.
míša kulička
Příspěvky: 269
Registrován: pát 20.1.2012 22:45

Re: Zájezdní hostinec ze Slezska/ZKV, Richard Vyškovský/1:15

Příspěvek od míša kulička »

Ahoj, celkově se mi diorámko líbí, ale nesedí mi tam trochu ty cesty, myslím si že ta " hlavní " by byla víc uježděná a u té " boční " mi připadá že pokud by vyjížděli ze vrat už z povozem, tak by tam byl větší oblouk.
Ale klobouk dolů, taky bys se chtěl dopracovat jednou k takovým výtvorům.
lukše
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17.10.2012 15:05
Bydliště: Hulín

Re: Zájezdní hostinec ze Slezska/ZKV, Richard Vyškovský/1:15

Příspěvek od lukše »

Díky za slova chvály, jinak si myslím, že na tom nic složitého není, chce to jenom trochu zkušenosti abys věděl, co je jak nejlepší udělat, sám s tím spíše teprve začínám a experimentuju. U té boční cesty by asi opravdu měl být větší oblouk, ale to mě napadlo až když už bylo pozdě, tak zase u dalšího modelu... A ta uježděná cesta to nevím jak bych udělal, ale hlína ze které jsem ji dělal byla moc jemná a aby se na podložku přilepila po celé ploše tak jsem ji musel lepit ve více vrstvách, proto tam jsou takové vlnky a hrudky.
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“