Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Dnes jsem po dlouhé době klikl ke kolegům do Německa, a vidím dokončenou Lichnici
http://www.kartonbau.de/forum/index.php ... adID=28336

Je tam i pěkně nafocen postup stavby barbakánu, takhle podobně jsem ho lepil i já.

Je to taková zkroucená housenka...
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Je načase opět se kousek posunout dál...
Hodně času jsem trávil sháněním podkladů pro tvorbu terénu, jeho vyměřovaním apod.
Když bylo vše hotové spojil jsem celý hrad v jeden celek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Poté následovalo přilepení celého komplexu na 5cm polystyren, jeho zatížení a dokonalé proschnutí - nechal jsem schnout asi 2 dny 8-)
Obrázek

Ještě než jsem vše přilepil k základně z polystyrenu, vyřezal jsem si i základ pro obraný val.
Tolik prozatím vše, momentálně budu pokračovat v tvorbě terénu.
Makr
Příspěvky: 311
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Makr »

Co to kladivo? :o
Barbare!!
:lol:
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Mno na svá kladívka nedám dopustit, co se přilepení domečku k podložce týče

Zde malá ukázka jak jsem před lety lepil jednotlivé bloky MPR 2+3
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1740
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Aki »

kladívkovej systém je fajn... ale... nebyla by lepší kovadlina? :D
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Již nějakou dobu pylně pracuji na tvorbě terénku okolo Lichnic,
než přistoupím k samotným fotkám modelu, které snad by mohli být již v příštím týdnu dovolím si pár obrázků z jakých podkladů jsem vycházel při jeho tvorbě

Obrázek

Ale především jsem čerpal z tohohle internetového odkazu přímo ze stránek města Třemošnice
http://www.tremosnice.cz/cz/his-lichnice.php

Všem budoucím stavitelům hradu doporučuji navštívit stránky, je zde popsána i krásně histrorie hradu, stejně tak jako na obálce samotné vystřihovánky.

Při porovnání velikosti příkopu jsem se inspiroval následujícím odkazem, jsou zde vidět i zbytky skály, které se pokusím u okolního terénu také ztvárnit.
http://www.youtube.com/watch?v=bcsjuD0Y0XU

Podkladů máme tedy dostatek tak můžeme jít "do boje"
Makr
Příspěvky: 311
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Makr »

Ahoj Zdeňku.
Ta rekonstrukce co máš v příspěvku, je jiná, než na stránce. Ta je tam někde taky?
Video dobrý, takhle člověkl hned vidí, že je to docela slušnej kopec. To se bude hodit.
Tak ať Ti to jde pěkně od ruky. A budu sledovat ,-)
Martin
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Ta rekonstrukce, kterou mám v příspěvku je stažena z jiných stránek, http://muzeum.mineral.cz/vapenictvi/zel ... ske-vapno/
Ale vesměs jsou si podobné, zajímá mě především okolní terén a také palisády z kůlů které jsou na obraném valu...

Ovšem co se samotného hradu týče, tak obě rekonstrukce se značně liší v drobných věžičkách apod. Ale to už byl "boj" mistra R.V. který model vytvořil, do toho už zasahovat nebudu.

Jinak ano, video z yotube, je velice poučné, proto jsme ho sem umístil pro případné další patlaly, tak aby měli dostatek podkladů pro svou tvorbu, já jsme si vše musel poctivě vyhledat na netu. 8-)
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Lopata, rýč a krumpáč, můžeme jít na výkop...

Základ příkopu tvoří polystyren opracovaný trafopájkou, poté vše potaženo papírovými ručníky nainpregnováno řídkým herkulesem a na to vše přišla 1. vrstva modelářské hmoty
Obrázek

Papírové ručníky s řídkým herkulesem
Obrázek Obrázek

Po 1. vrstvě modelářské hmoty
Obrázek Obrázek

Opracováno - zbavení se nepěkných vlnek, odříznutím a částečně zapraveno další vrstvou modelářské hmoty
Obrázek Obrázek

Letecký pohled
Obrázek

Tolik prozatím vše,
nadále budu pokračovat v tvorbě terénu a nakonec vše sjednotím finální vrstvou modelářské hmoty, nabarvím vodovkou a zasadím "anglický trávníček" :lol: 8-)
gogo2009
Příspěvky: 19
Registrován: pát 20.1.2012 23:01
Bydliště: Kousek od Chrudimi

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od gogo2009 »

No roste Ti ten "hrádek" pěkně, jen co je pravda. Už se těším na finální terén.

Pokud budeš chtít načerpat nějaké další informace o Lichnici, vyšla před nějakým časem v nakladatelství Beatris 35-ti stránková publikace "Lichnice - zřícenina hradu východně od Čáslavi". Je v ní perfektně zpracován historický vývoj hradu (podle mého laického úsudku), poměrně dost fotografií současného stavu, ale hlavně obsahuje dvě luxusní perovky a to jak předpokládaného vzhledu před požárem v r. 1610 (přímo podle mistra RV) tak i pro Tebe asi důležitějšího půdorysu s vyznačním obranného příkopu a valu včetně zakreslených skalisek. Půdorys vychází ze současného stavu a zaměření, není na něm vyznačen předpokládaný příkop před barbakánem a ne úplně věrně je zakreslena severní strana okolí hradu. Bohužel si nejsem jistý, jestli je publikace ještě k sehnání, stánky nakladatele mi přijdou již delší čas "mrtvé". Případně se mi ozvi na SZ.

Případně se podívej ještě sem - http://www.beatris.cz/images/pohlednice ... 450-hr.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; - je to sice taková malůvka, ale dřevěné palisády, které zmiňuješ výše, jsou zde také pěkně vidět a to nejen na valech, ale i okolo přístupové cesty (možná ne úplně logicky) k barbakánu.

PS: jako spoluautor stranek http://muzeum.mineral.cz" onclick="window.open(this.href);return false; děkuji za citování zdroje obrázku
Naposledy upravil(a) gogo2009 dne pon 4.3.2013 16:07, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Ahoj,
ano tu pohlednici jsem shlédl také při shánění podkladů

Ovšem kolem barbakánu byl také částěčné příkop, co jsme tak vysledoval, který na pohlednici bohužel už chybí.
Mohl bych tedy palisády dotáhnout k onu příkopu a tam ho zakončit

Pokud máš o tomhle nějaké další informace, budu za ně rád.
gogo2009
Příspěvky: 19
Registrován: pát 20.1.2012 23:01
Bydliště: Kousek od Chrudimi

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od gogo2009 »

Problém je, že prostor před barbakánem, rsp. jeho východní strana je dnes zcela setřena přístupovou cestou a hned pod ní stojí voliéra s exotickým ptactvem a občasné občerstvení. V případě, že by i zde existoval příkop s valem, je pravděpodobné, že i zde by byl val ukončen palisádou - opět píši, dle mého skromného úsudku, nerad bych rozpoutal zuřivou diskuzi na téma ano/ne :D . Když mi vyjde čas a nezapomenu (což se mi dost často stává), projdu odpoledne těch pár chytrých knih, brožur a výtahů co mám doma o hradech a mrknu, případně projdu fotografie jestli něco nenajdu.
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Mno, mohl bych tedy obehat celý barbakán palisádami a zakončit palisády dle pohlednice tak aby bránily přístupovou cestu...

Počkám ještě na podklady pokud něco najdeš, budu moc rád
Díky
gogo2009
Příspěvky: 19
Registrován: pát 20.1.2012 23:01
Bydliště: Kousek od Chrudimi

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od gogo2009 »

Ještě si neodpustím malé doplnění.

Jak praví jedna z chytrých publikací, dle vojenského mapování před rokem 1780 byly příkopy a valy celkem tři, z toho jeden procházel dnešní vsí Podhradí a jeho zbytky jsou ještě patrné, druhý kdesi pod barbakánem, ale nejsem si jistý, jestli je to přímo ten o kterém se bavíme, protože podle terénního náčrtu obíhal celou východní stranu hradu a třetí je přímo to V kolem hradu. Třetí val, tedy to V-éčko, měl být údajně v jižní části, tedy ve špičce V-éčka rozšířen pro palebné postavení a archeologické výzkumy v tomto místě prokázaly břit před štítovou zdí (byla to zeď nebo věž???).

K palebnému postavení:

V knížce Zříceniny hradů, zámků a tvrzí - východní Čechy od T. Durdíka je v kapitole o Lichnici psáno: "Hlavní tíže dělostřelecké obrany obrany se zjevně přesunula na širší korunu valu před okružním příkopem. Její zavážení děly umožňoval i můstek vedený přes příkop z jižního nároží hradu"

Konečně mám tedy skoro jasno, k čemu sloužily dva pilířky po obou stranách příkopu :D - viz. http://mapy.cz/#x=15.587193&y=49.878517 ... %3F%3F&u=u" onclick="window.open(this.href);return false;

Dále jsou na modelu pouze dvě vstupní brány a to čtvrtá vstupní do vlastního hradu a třetí v barbakánu. Další brána byla v místě prvního příkopu a valu stejně jako první brána v místě přístupu od pekelské rokle u Žižkova dubu.

V tom případě by jsi ale mohl udělat hrad i s husitským obléhacím opevněním (ploty a bašty včetně brány na východ od hradu ze směru od dnešních Prachovic) jaké je zakresleno právě na výše zmiňovaných vojenských mapách a to už by byl pěkný macek :D (a zároveň pěkný nesmysl, protože barbakán a minimálně první příkop, který snad vznikl až jako součást obrany obce Podhradí jsou přibližně o jedno století mladší než obléhací záležitosti východočeských Sirotků).

Ještě k valu před barbakánem - teď se mi v hlavě vybavilo, že jsem někde viděl i perovku se zděnými hradbami na koruně valu kolem barbakánu, ale to už spekuluji a vzpomínám, vzpomínám.
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Týdenní práci jsem nyní věnoval tvorbě "palisád", jako základní materiál jsem použil kulatá párátka neboli napichovátka

Obrázek

Obrázek Obrázek

Další prací byl barbakán, zde mi hodně pomohl kolega gogo2009, zasláním různých podkladů, z nich jsme načerpal následující informace
Obrázek Obrázek Obrázek

Čili z kreseb vidno, že pod barbakánem byla ještě jedna obranná zeď, bohužel R.V. ji do svého projektu už nezapracoval...
Jelikož mě se tenhle celek zamlouval vytvořil jsme ho alespoň z palisád. Netvrdím, že to tak bylo i v dávných dobách, ale jsem ruka tvořivá a když jsem byl v tvorbě "párátek" na opevnění valu, bylo jednoduché jich nadělat o pár více...
Obrázek

Obrázek Obrázek

A nyní nastává otázka, mám dát na začátek palisád před barbakánem, nějakou branku, nebo palisády jen tak nechat aby začínali "z ničeho nic"? Prosím o rady a doporučení Vás odborníků
Celkový počet párátek cca 250 8-)

Na závěr jedna "z letadla"
Obrázek

Dalším zajímavým prvkem byl most mezi opevněním a valem, jelikož bohužel R.V. s touto variantou opět nepočítal, neudělal branku v opevnění. Jak jsem pochytil od svého rádce, sloužil k převozu děl mezi hradem a 1. valem
Obrázek

Ještě jednou tedy děkuji gogo, za krásné podklady, dodalo mi to spoustu nových informací. Zároveň prosím o radu ohledně brány před barbakánem.
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“