Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Sázení trávy
Obrázek Obrázek Obrázek

1. vrstva mikro molitanová drť, jemně nanesená jen místy jako podklad, po dokonalém zaschnutí následovalo 2 finální vrstva z různých materiálů

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

Následovat bude zdlouhavější operace - finální ladění terénu - drobné keříky, úprava skal apod. 8-)
Kluci v akci
Příspěvky: 60
Registrován: ned 6.1.2013 13:59

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Kluci v akci »

Když to tu tak vidím, tak musím říc, že model je zpracován dobře a nemám k tomu co říct. To samé, ale nemůžu říct o terenu. Ten se mi opravdu nelíbí. Zbytečně moc fleků a hlavně barevně uplně mimo. Ta zem, je tam hnědá až černá. Nikoliv oranžová až červená jako v okolí Žatce a Rakovnicka. Skalky se také lesknou jako psí kulky, což nechápu proč. Co se týče trávy, je to mimo měřítko a většinou to vypadá jako chlupy. Ten model je malém měřítku a určitě by mu slušelo něco jiného. Jak říká Vojta. Méně je někdy více....
Spěch škodí modelům.
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Vítej Knoxi zpět pod novým nickem 8-)
Vše je věc názoru, citu modeláře a podkladů které při tvorbě modelů používá ;)
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Michal Traj »

Jak psal Knox, mě se zdá že terén pro tenhle model by si zasloužil rozhodně víc. Jestliže si myslíš,
že kvůli tomu, že je model kreslený "jednoduše" tak že si zaslouží i jednoduché stromky, tak jsi na
omylu. Kdyby sis vyhrál víc s posypem a rozmístěním vypadá to rozhodně jinak. Ne že vezmu lepidlo,
zamatlám celou plochu a posypu to pilinama. Hodně to ten model celkově shazuje dolů. Hodně
modelářů chce postupy na výrobu krajiny, když jsem to už předváděl u svojí zříceniny, tak to stejně
ostatní dělají pořád stejně jako předtím. Osobně si myslím že zrovna pro Vyškovánky je NOCH ideální
i co se týče stromečků a i když to není úplně nejlevnější investice, ten model si to určitě zaslouží.

Než jsem si rozklikl fotku se skálami první co jsem viděl bylo toto:

Obrázek Obrázek

Ty skály by si tudíž zasloužily taky daleko lepší zpracování a už z dálky bijou do očí.

Kolem hradu ta tráva taky určitě všude nerostla, takže jsi mohl místy vynechat zelený kapradí a
nanést nějaký prach, nebo hlínu. Zkus s tím ještě něco udělat, určitě se to vyplatí a stojí to za to ;)
gogo2009
Příspěvky: 19
Registrován: pát 20.1.2012 23:01
Bydliště: Kousek od Chrudimi

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od gogo2009 »

Pokud mohu přispět svoji troškou do mlýna k tomu jak to vypadá/vypadalo tak co se týče barbakánu, je tam jakýs takýs náznak příkopu, ale zdaleka není zřejmé, jestli se jedná opravdu o příkop, nebo jestli vznikl až recentně při vyklízení trosek na začátku minulého století členy KČT a následně při "brontosaurovnách" a při budování současné přístupové cesty k hradu. Na půdorysech dle paní Menclové a pana Durdíka, na základě archeo výzkumů snad byla kolem barbakánu ještě další VYZDĚNÁ hradba (nikoli palisáda jak má Zdeněk na modelu a dost jsme to spolu probírali přes SZ a mail). Pokud někdo máte bližší info ohledně tohoto příkopu, rád se přiučím. Předem díky.

Také palisáda kolem celého hradu mi nepřijde ulítlá, protože s největší pravděpodobností se to v době kdy vznikl třetí příkop "tak dělalo" - bylo by dost nelogické kdyby ne. Diskutabilní je to až v pozdějších dobách s rozvojem dělostřelby, kdy první zásah by palisádu rozhodil jak mikádo, pokud by se povedlo do ní střílet přímo (soukromý, ničím nepodložený názor).

V nejjižnějším místě hradu (proti štítové zdi) je val na koruně výrazně rozšířen, bylo zde zřízeno palebné postavení dělostřelby proti jedinému místu, ze kterého by se nechal hrad účiněji ostřelovat (také si toto místo na protějším návrší vybrali sirotci pro své polní velitelství a jsou zde zbytky tábora obléhatelů se stanovištěm polního velitelství – zajímavost pro případné návštěvníky). Jak bylo probíráno dříve v této diskuzi, byl zde pravděpodobně dřevěný mostek/lávka pro zavážení dělostřelby, nicméně v mistrově modelu, stejně jako po úpravách KČT není v parkánu branka a s touhle připomínkou ke Zdeňkově modelu jsem přišel, až když byl vlastní model hradu hotový, proto ji Zdenda nerealizoval.
Naposledy upravil(a) gogo2009 dne stř 3.4.2013 13:15, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Aki »

tak jsem to tu proběhnul s mopem a krapet poklidil, snad jsem nesmazal nic podstatnýho... podnětný příspěvky jsem se snažil uchovat...
a buďte na sebe hodný, jo? když jsou ty vánoce... :)
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Každý asi znáte ten nádherný pocit, kdy po několika měsících dokončíte své veledílo a můžete si říci, že máte další model hotov.
Stejně jako já dnes 8-)

Do modelu jsme se pustil téměř ihned po jeho vydání o Vánocích 2011, takže celkový čas je 1,4 roku.

Posledními úpravami bylo dodělání keřů, porostů, doladění retuše, osazení vlaječek a lan k padacím mostům a také kopky různých dřevěných profilů - kulatina, hranol desky apod. které sloužily k opravám a údržbě hradu

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Závěrem už snad jen poděkovat Všem co se spolupodíleli na projektu a veřejně či soukromě mi pomáhali dílko zdárně dokončit 8-)
Již nyní mám vybrán další velký projekt v architektuře jeho postupná realizace ovšem bude započata nejdříve na podzim, do té doby si dávám " hradební pauzu" 8-)
Uživatelský avatar
Gábi
Příspěvky: 5
Registrován: stř 3.4.2013 23:15
Bydliště: Praha

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Gábi »

jo jo tak to je paráda... :P strašně se mi líbí i ten vymazlený terén, to se budu muset ještě naučit...a někde na fóru vyčíst, jak děláte všichni tu úžasnou trávu a všechno to kolem :lol: Gábi
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Makr »

Taktéž gratul k dokončení.
Neni to sranda se něčemu věnovat tak dlouho. Vim o čem mluvim :-))
Hazmburk sem matlal skoro tři roky ,-)
Ale musim si trošku Zdendo "píchnout".
Nevim, jestli to dělá foťák, ale zelená křovisek je hodně brutální.
Možná by stálo za to, to ještě "přemáchnout" míchanicí žluté a černé. Vyjde z toho taková "hezká" přirozenější olivová.
Ta signální zelená je hrozně umělá, až kýčovitá a u skal použít spíš odstíny šedé, než hnědý.
To sem spíš viděl skaliska bílý,černý, žlutý,zelený a i do fialova, ale takhle hnědý ještě ne. Nehodí se to tam...
Do ostatního rejpat nebudu. Beru to jako "rukopis" každého modeláře a je důležité,
aby jsi Ty měl ze svého díla radost. Pokud jí máš, pak model svůj účel splnil a to Ti,
vlastně všem, přeju. Aby z modelaření měli radost, ať dílo dopadne jakkoli.
Krásný zbytek soboty přeju.
Martin
Naposledy upravil(a) Makr dne sob 6.4.2013 20:38, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Supermuf
Příspěvky: 35
Registrován: sob 21.1.2012 17:22
Bydliště: Dobrovice

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Supermuf »

Zdeňku, za mě vztyčený prst. Pochopitelně palec ;) Avšak ty vyčnívající skály v barvě shiting brown a křiklavě zelenomodrozelené roztroušené keříčky, či co to je, jsou vysloveně žalující. Osobně bych volil u kamení odstíny šedé, černé apod. a u těch porostů mdlejší zelenou, aby vše korespondovalo s ostatním, které je celkově vyprahlého a vyschlého rázu. Ale jinak velká parádička a silná událost na velké podestě.
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Děkuji všem za pěkné reakce.

Mno fotil mi to tatík jeho foťákem a na rozdíl od mích fotek je tohle focenu venku. 8-)
Co mě osobně ale hodně zarazilo je barva palisád, jen si povšimněte rozdílu mezi jejich barvou - nijak jsem palisády neupravoval.

Jinak keříčky jsou v barvě tak jak jsem je zakoupil a máš pravdu, asi to ještě krapet poladím aby tak moc "nekřičely"

Supermuf
- mno skály jsou tam tmavě hnědé, na yotube jsem našel pár videí a nechal se jimi inspirovat :oops:
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak si to tak proklikávám a tiše se kochám.
<hnidopišení>
A pak přijde čtyřletý synek a prohlásí "hele, králíček". A myslel tím to menší divnokřoví na nádvoří. Takhle v celkovym dojmu ty divný stromiska uvnitř fakt nevypadaj dobře. To větší vypadá jako neměřítkově přerostlá túje, pod kterou je to focený (co to vlastně má být za strom? Nemá žádný kmen a je stejně vyšší než sousedící cca čtyřpatrová brána?!) a to menší rozložitější fakt vypadá jako králíček. Pokácej to, nemá to tam co dělat ;)
Pak teda chápu to trámoví a kulatinky v rámci toho, aby byl ten model "chlupatější", ale proč tam jsou? Kde jsou ta místa, co se budou opravovat? A jestli tam nejsou a maj to tam do zásoby, proč si to hodili takhle do cesty?

</hnidopišení>
Pah, dosti hnidopišení. Závidím ti pocit z úspěšně dokončeného modelu a jdu se zase kochat. Umíš, ne že ne.
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Mno když jsem ten stromeček kupoval byla u něj cedulka - topol 8-)

Když tak na to koukám, asi ho o patro skutečně zaříznu, aby nebyl tak vzrostlý :idea:

A to sem si dnes říkal, že mám "hotovo" :oops: :roll: Ale vytrhávat ho nehodlám, prostě se mi tak libí mno :geek:
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Aki »

mno, nevím... upřímně - myslím, že už jsi dal do kupy i hezčí terény... na mě je to až moc strakatý a skály volaaký nepřirozený... ale jinak gratuluju k dokončení, koukatelný to určitě je :)
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Martin Č. »

Za mě krása! Kam se hrabe Bitner, to se nedá srovnat :-) *citát, víc v tom nehledejte
Kdybych uměl z půlky takový terén, klidně bych ho dělal stejně, jenže neumím. Tak se nad tím krásným kýčem kochám.
Takhle kvalitně zpracovaný model si zaslouží být vystaven na očích. Knoxův přímo na pokladně v Lichnici je (pokud tam stále je) třeba super věc!
Pokud vy, kteří to takto dovedete, obohatíte občas i jiné památky podobnými supermodely, musí to být pro laické návštěvníky fajn věc!
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“