Náčiní do začátku

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
tsed
Příspěvky: 5
Registrován: pon 2.7.2012 18:51

Náčiní do začátku

Příspěvek od tsed »

Zdravím ;)
Po x letech bych se rád znovu vrátil k vystřihovánkám (jak jsem si pročítal toto fórum, stává se z toho docela modelářské klišé :D ). Rád bych to však zkusil na trochu preciznější úrovni, než kdysi a rád bych se zeptal (či spíše ujistil) na pomůcky do začátku. Snažil jsem se pročíst předchozí témata, ale zkrátka nejsem ohledně některých věcí skálopevně přesvědčen. Předně - náčiní jsem se rozhodl koupit na vystrihovanky.cz, je to věrohodný obchod? Zdá se, že je z čeho vybírat, avšak je mi divné, že u žádného zboží jsem nenarazil na to, zda je vůbec na skladě. V košíku momentálně mám OLFA skalpel - prozatímně tam mám AK-1. Ale vůbec netuším, dle jakých kvalit se mám řídit (délka, počet a druh náhradních čepelí???). Podložku jsem zvolil RM-IC-C (rovněž OLFA) - netuším, v čem jsou ty dražší lepší (mimo plochy). Věci jako špejle, lepidla a čtvrtky se mi válí doma, takže to neřeším. Přehlédnul jsem něco? Ještě dodám, že jako svůj comeback model, jsem si zvolil Panther G od GPM, takže pokud by vás napadlo něco přímo v souvislosti s tímto modelem, zlobit se nebudu. Dík předem za veškeré odpovědi ;)
Honza S.

Re: Náčiní do začátku

Příspěvek od Honza S. »

Ahoj. Obchod vystrihovanky.cz je věrohodný. Nemusíš se bát objednávat. Skalpel AK-1 je podle okolních uživatelů bezvadný. Já osobně používám AK-4 a dělá se mi s ním bezvadně. Podložku mám taktéž OLFA velikosti A4. Ale dají se jinde sehnat i levnější ve stejné kvalitě. Např. Tamiya. Dobré je i vyřezávací kružítko, které usnadní hodně práce. Lepím skoro každý večer a kupuju skalpely taktéž OLFA v balení po 25ks a vydrží mi cca 6-8 měsíců. Ale to by jsi musel zkusit. Každý má jiný styl řezání. Používám čepelky KB a na detaily KB4-S/5.
Osobně objednávám na http://www.naradionline.cz/" onclick="window.open(this.href);return false; protože to tam mají levnější. Tyto věci se dají sehnat i na různých soutěžích a výstavách, kdy prodávající je zrovna pán z vystrihovanky.cz
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Náčiní do začátku

Příspěvek od AmatER »

Pořiď si taky ocelové pravítko, i když je podstatně dražší, tak se vyplatí. Ostré řezací nástroje z klasického plastového pravítka celkem rychle udělají křivítko, hliníkové pravítko se sice tak snadno nezničí, ale to, co mám už asi 6 let, je taky solidně poškozené.

Skalpel: lepší, než AK-1, je dle mých zkušeností AK-3, který není zase o tolik dražší, ale je odolněji konstruovaný (ty čelisti, co drží čepelku, jsou kovové, u AK-1 jsou plastové). Pokud při řezání budeš používat podložku, tak se čepelky tupí relativně pomalu, záleží ale hodně na materiálu, do kterého se řeže (tloušťka a typ papíru, plastové fólie apod.). Mě jedna čepelka vydrží i půl roku, dokud na ní neulomím špičku.

Jak naznačuje Honza S., práci s modely techniky hodně ulehčující nástroj je řezací kružítko. U většiny současných modelů se s jeho užitím počítá, u kruhových dílů jsou naznačené středy, takže se vyřezává rychle, přesně a pohodlně. (Jen bacha na pády - materiál jehly není zrovna nejlepší a špička jehly se ráda při nárazu na tvrdou podlahu ohne.)
spookii
Příspěvky: 28
Registrován: sob 3.3.2012 11:59
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Náčiní do začátku

Příspěvek od spookii »

jak je to s přesností vykružovátka? někde sem četl že rádo "utíká"....dají se do něj použít např lékařské škalpely(čepelky)?
tecka
Příspěvky: 17
Registrován: ned 5.2.2012 23:13

Re: Náčiní do začátku

Příspěvek od tecka »

ad Pravítko - na téma jaké kdo používá pravítko by byla zajímavá anketa, protože:

1.) kovové pravítko - je skoro pořád absolutně rovné ale není přes něj vidět (a alespoň mně se špatně nastavuje "rovina řezu")
2.) plastové pravítko se lépe usazuje na řez ale zase neopatrnými řezy ztrácí "rovinu"
3.) plastové pravítko s kovovou hranou (které jsem si v minulosti koupil od Olfy) je zase neuměrně tlusté (cca 5-6mm?)
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Náčiní do začátku

Příspěvek od ofeckin »

Na ocelové pravítko za pár šupů (z Kauflandu) se dá zvyknout. Kupoval jsem ho jako nouzovku, nemaje prachy na plastové s kovovou hranou. Narýsoval jsem toho rukou za studií nechutně hodně a měl jsem pocit, že pod ním nic neuvidím. Ale nečekaně rychle jsem si zvykl a nemám s tím žádný problém a o jiném pravítku ani neuvažuji. Kratší vzdálenosti složitě řezaných dílů stejně řízneš od ruky.

Do vykružovátka se dají použít čepelky pouze od Olfy, ale zase jich nespotřebuješ tolik, co ve skalpelu. Pokud na něj tlačíš tam kde máš (na jehle) a nesnažíš se to uříznout napoprvé, je to v pohodě. Akorát je potřeba přesně trefit střed a rozumně ho dotáhnout.

Co se týká samotného skalpelu, dal jsem na doporučení několika uživatelů (starého) fóra a krájím lékařským Medinem vel. 3 s výměnnou čepelkou 11. Zakoupeno v příjemném n-šopíku Honzíkovy vláčky.

Rozdíl mezi podložkami je vyjma rozměrů i v síle té měkké vrstvy. Ale RM-IC-C bohatě stačí.

Kup si ještě vodovky, kvalitní 5/0 štětec (kuní chlupy) a pinzetu bez vroubkování.

Přeji úspěšný návrat (a více času, než mám já) ...
tsed
Příspěvky: 5
Registrován: pon 2.7.2012 18:51

Re: Náčiní do začátku

Příspěvek od tsed »

Díky všem za odpovědi, nákupní košík nepříjemně bobtná :D. Přihodím tedy kružítko, s pravítkem zkusím štěstí s mým domácím plastovým, když tak později koupím kovové.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Náčiní do začátku

Příspěvek od Vojta Č. »

Hlavně z toho nedělejte větší vědu, než to je. Do začátku fakt stačej nůžky, malý nůžky a lepidlo. O úroveň výš jsou vodovky nebo tempery na retuš, nůž a podložka. O další úroveň výš je vykružovátko a podobný opičky ;) Hlavně je potřeba se do toho pustit, cestou přijdeš na to, bez čeho se obejdeš a bez čeho ne ;) Co kdyby tvůj příští příspěvek bylo založení vlákna se stavbou, ať se tu v tý teorii neuplácáte ;)
tsed
Příspěvky: 5
Registrován: pon 2.7.2012 18:51

Re: Náčiní do začátku

Příspěvek od tsed »

Pozdě, objednávka odeslána :D. Jen se nebojte, až zásilka dorazí, tak brzo začnu prudit s dotazy ohledně stavby :D
Pavlik99
Příspěvky: 144
Registrován: sob 21.1.2012 7:07
Bydliště: JM

Re: Náčiní do začátku

Příspěvek od Pavlik99 »

Taky jsem se po letech vrátil k lepení a odtud čerpám nesčetně nápadů a rad.
Zakoupil jsem skalpel Excel s čepelkami č. 5, včera jsem dokupoval druhý, abych nemusel pořád přehazovat čepelky
(když se mi nová otupí, vyměním ji a pak s ní řežu kartony na podlepování.)
Pravítko jsem koupil, když jsem jel kolem tohoto obchodu:
http://www.azvercajk.cz/10455-prumyslov ... 0mm/?run=0" onclick="window.open(this.href);return false;
a musím potvrdit již zde vyřčené - zvyknout se na to dá celkem rychle a je to lepší než mít podle plastového pravítka vlnobití :roll: :lol:

Zamlada jsem podlepování považoval za zbytečné zdržování (holt nedočkavé mládí), dneska na ně nedám dopustit a začínám přicházet na chuť i retuším (nad čímž bych si zamlada ťukal na čelo). Ještě zbývají terény, až se pomalu pustím do chaloupek.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“