Městská radnice Dobrovice / O. Hejl / 1:150 - HOTOVO

Uživatelský avatar
katondre
Příspěvky: 104
Registrován: ned 22.1.2012 19:41
Bydliště: Hlušice

Re: Městská radnice Dobrovice/Ondřej Hejl/1:150

Příspěvek od katondre »

Vojtik: tak tj taky dobrý nápad. zkusit bych to mohla, jen to lepení natupo mi jde a nejde a moc tomu nevěřím, že to neupadne :D ale kdybych byla šikovná, tak ty komínky můžu i normalně přilepit přes chlopně, jelikož se dospod střechy dostanu i po přilepení střechy. ale díky :)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1740
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská radnice Dobrovice/Ondřej Hejl/1:150

Příspěvek od Aki »

Vojtik píše:Já teda komínky lepím až ve chvíli, kdy mám střechu pevně usazenou na zbytku budovy, protože pak je mohu rovnat tak, aby se nekácely. Ale tohle bude mít asi Ondra Hejl "ošéfované" - já jsem cvičený z modelů Richarda Vyškovského, kde i při nalepení komínu přesně dle čar je tento po přilepení střechy fest nakřivo. Takže komínky si vystřihnu, zaretušuji, slepím a spodní chlopně neohýbám - po usazení střechy na model je teprve zasunu do připravených výřezů, natupo přilepím a vyrovnám případné kácení.
a nejsou ty díry ve střeše zbytečný? já je tam nedělám a komíny lepím přímo na střechu na tupo bez chlopní...
Uživatelský avatar
katondre
Příspěvky: 104
Registrován: ned 22.1.2012 19:41
Bydliště: Hlušice

Re: Městská radnice Dobrovice/Ondřej Hejl/1:150

Příspěvek od katondre »

Aki: tak to má větší logiku :) ale asi záleží na každým, jak se mu to dělá lépe. je fakt, že jsem taky párkrát vyřízla díru a zasadila a někdy jsem rovnou nalepila, jen nechápu, že mě to opět nenapadlo :-/ já jsem stále ten začátečník, který se řídí podle návodu, co je psáno, to je dáno :D
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Městská radnice Dobrovice/Ondřej Hejl/1:150

Příspěvek od Vojta Č. »

V díře ve střeše snáz ukoriguješ ten komín, abys ho měl nakolmo. Když bys to lepil na plochu, musel bys v případě nějaký nepřesnosti přiřezávat spodek komína a znáš to:
"Pane mistr, ať to řežu, jak to řežu, furt je to moc krátký!"
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1740
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská radnice Dobrovice/Ondřej Hejl/1:150

Příspěvek od Aki »

Vojta: myslím, že 3 tahy skalpelem nejsou nikterak náročnej počin :) a určitě je ten spoj čistší, než když máš cpát komín do díry :) navíc bez děr pro komíny a vikýře je pevnější střecha... ale samozřejmě je na každým, jak mu to vyhovuje...
Tomáš 10
Příspěvky: 79
Registrován: pon 30.1.2012 18:24

Re: Městská radnice Dobrovice/Ondřej Hejl/1:150

Příspěvek od Tomáš 10 »

Já teda komínky lepím až ve chvíli, kdy mám střechu pevně usazenou na zbytku budovy, protože pak je mohu rovnat tak, aby se nekácely. Ale tohle bude mít asi Ondra Hejl "ošéfované" - já jsem cvičený z modelů Richarda Vyškovského, kde i při nalepení komínu přesně dle čar je tento po přilepení střechy fest nakřivo. Takže komínky si vystřihnu, zaretušuji, slepím a spodní chlopně neohýbám - po usazení střechy na model je teprve zasunu do připravených výřezů, natupo přilepím a vyrovnám případné kácení.
Lépe bych to nenapsal,dělám to naprosto stejně.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská radnice Dobrovice/Ondřej Hejl/1:150

Příspěvek od Standa F. »

Když už tady máme kominářskou debatu ... díry do střechy kvůli "výfukům" nedělám. I když jsem si vědom pravidla českých strojních inženýrů, a sice že vhodně volený systém děr může zpevnit celek, viz např. toaletní papír, který se rve mimo perforaci, přesto bych takto nehazardoval s tuhostí střešní plochy.

Viz Aki - komínky na to bacím až nakonec - a jejich kolmost se dá vychytat celkem bezbolestně.
Obrázek
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Městská radnice Dobrovice/Ondřej Hejl/1:150

Příspěvek od Vojtik »

Je pravda, že problémy s pevností střechy jsem zatím nepozoroval - na modelech v MPR jsem zatím narážel pouze na relativně malé plochy, které nejevily snahu se bortit. Ale je pravda, že u větších celků to riziko opravdu je. Zkusím tedy u dalších domečků lepit komíny bez děr v krytině, přímo na plochu, díky za radu. Proto sem na fórum chodím - sledovat, číst, učit se a zkoušet nové postupy :-)

Lepení natupo se není třeba bát, naopak je to mnohdy pohodlnější a při silnějším papíru to drží dost pevně. Já teď začal natupo lepit ozdobné štíty domů - stěnu štítu si podlepím kartonem 220g/m2 (používám obecně na podlepování domečků), ze "síly zdi" odříznu chlopně, zaretušuji a lepím to natupo. Výsledek je o několik řádů lepší, než při lepení s chlopněmi - s nimi se mi ta síla zdi všelijak kroutila, nebyl jsem schopný to napasovat přesně do obrysu... Však to půjde vidět na domu č.p.5 z MPRI, až si konečně někde ukradnu foťák.
Uživatelský avatar
katondre
Příspěvky: 104
Registrován: ned 22.1.2012 19:41
Bydliště: Hlušice

Re: Městská radnice Dobrovice/Ondřej Hejl/1:150

Příspěvek od katondre »

tak bohužel, jsem nepodlepovala. chtěla jsem, ale oboustranku nemám a neměla jsem možnost si ji někde koupit. tak tedy příště.

zde je můj pokrok. ale ta střecha byla fuj. někde mi ty římsy ani nesedí u sebe, prostě mi to netvoří hezkou hranu a u tý věže mám z obou stran díru. nevím zda to je nedomyšlené, nebo já jsem levá, ale to je asi pravděpodobnější :D a ten výkus za věží (mezi věží a střechou), ten mi tam prostě nechtěl vlíst, tak jak jsem chtěla, takže to mám opatlaný všude kolem :(

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
katondre
Příspěvky: 104
Registrován: ned 22.1.2012 19:41
Bydliště: Hlušice

Re: Městská radnice Dobrovice/Ondřej Hejl/1:150

Příspěvek od katondre »

A konečně jsem dolepila radnici. Přispívám poslední fota. U každého modelu mám něco povedeného a něco naopak, ale snad to časem dopiluju.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

a tohle mi zbylo :-D
Obrázek
Uživatelský avatar
katondre
Příspěvky: 104
Registrován: ned 22.1.2012 19:41
Bydliště: Hlušice

Re: Městská radnice Dobrovice/Ondřej Hejl/1:150 - HOTOVO

Příspěvek od katondre »

a to pak musím nakoupit ty korálky a dodělat ten vrchol věže, at to trochu vypadá :-)
Uživatelský avatar
katondre
Příspěvky: 104
Registrován: ned 22.1.2012 19:41
Bydliště: Hlušice

Re: Městská radnice Dobrovice/Ondřej Hejl/1:150 - HOTOVO

Příspěvek od katondre »

ale jsem si vědoma, že jsem měla některý díly podlepit. hlavně na tý věži ty vystříhané díly, ty sloupky jsou hrozně křehký a rády se mi polámaly a jsou zvlněné. si připadám, jako bych byla sama proti sobě a nedala si říct, nedala na vaše rady
Uživatelský avatar
hromadko.s
Příspěvky: 496
Registrován: sob 21.1.2012 9:56
Bydliště: Hlinsko v Čechách

Re: Městská radnice Dobrovice/Ondřej Hejl/1:150 - HOTOVO

Příspěvek od hromadko.s »

To je dobře, že si uvědomuješ co zlepšit.
Ale soudě podle těch vyřezaných archů z Tebe bude skvělá modelářka :D
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Městská radnice Dobrovice/Ondřej Hejl/1:150 - HOTOVO

Příspěvek od IceZero »

ty vyřezaný zbytky sou šílený :D ale celkově to vypadá slušně, když příště podlepíš ty velký díly - třeba na štítu aby se nezvlnil - bude to určitě v pohodě.
JanO
Příspěvky: 523
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Městská radnice Dobrovice/Ondřej Hejl/1:150 - HOTOVO

Příspěvek od JanO »

katondre píše:ale jsem si vědoma, že jsem měla některý díly podlepit. hlavně na tý věži ty vystříhané díly, ty sloupky jsou hrozně křehký a rády se mi polámaly a jsou zvlněné.
Sloupky jsou křehké, to jo, ani pád plechové cedule na věž nesnesou :twisted: . Z toho plyne, že teď jenom závidím hotový model.
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“