SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od haageeman »

Moc pěkná prácička!
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Krásná malá část velkého díla. ;)
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Markulin »

To má ještě pokračování? To není celý model? Super Pavle ;)
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Hezké odpoledne všem.

Tak já se také hlásím se svou troškou do mlýna.

Borci děkuji za slova chvály.

Vojta 78 - směle do toho. A rovnou se do něj můžeš také pustit ;)


Já jsem celkem výrazně pokročil. Nějak jsem v průběhu zapomněl fotit, tak to teď shrneme celé dohromady. Úspěšně hlásím zaplnění celého vnitřního prostoru rámu. Vymyslet nějaký postup, aby se to tam nějak poskládalo a dalo se to kloudně slepit byl celkem nadlidský úkol. Nakonec jsem zvolil následující postup.

Rám byl celou dobu spojený pouze díly 9. Poté jsem na zmíněné díly 9 nainstaloval diferenciály, které jsem spojil kardany. Až poté jsem celý rám spojil hlavními příčníky 8. Konečně rám dostal požadovanou tuhost. Následně jsem se pustil do soustavy řízení náprav. To bylo celkem nepřehledně značené, chvíli mi trvalo, než jsem se v tom vyznal ale nakonec i to se zdárně povedlo. Původně jsem plánoval, že bude celé ústrojí funkční a zatáčení bude fungovat, ale jen co jsem se do této akce pustil, rychle jsem od ní zase upustil. Udělat to vše funkční a na sebe vázané by byl nemožný úkol. Každá náprava je spojená celkem osmi osičkami, které jsou pouze 1 mm dlouhé. Představa, že bych jedno kolo zatočil a dalších 5 kol ( zatáčení kol je řešeno tak, že jsou první tři nápravy otočné, další dvě nápravy pevné a poslední tři nápravy opět otočné) zatočilo stejným směrem, je naprosto zcestná. Proto jsem se rozhodl vše zalepit napevno a Topol nám pojede rovně. Jestli tohle někdo udělá plně funkční, tak má můj nejhlubší respekt. Pak už zbývalo osadit do rámu obě převodovky a následně dolepit zbývající kardany. Dále jsem osadil dva vzduchojemy a přední příčníky, na kterých bude osazen motor. Jak místa ubývalo, moje nervozita neustále stoupala, Připojit poslední dva kardany pod převodovkou se mi povedlo snad za dvě hodiny.

Myslím ale, že výsledek stojí za to, už to není ta strohá kolejnice, prostor je pěkně zaplněný a už to začíná vypadat jako nějaké vozidlo. Posuďte sami

Zde ukázka kardanů, kterých je na hnacím ústrojí celkem 11 a dohromady včetně onýtování čítají něco kolem 500 dílů:

Obrázek

Velké plus celého modelu je také to, že kromě malých osiček a táhel řízení jsou všechny díly zatím papírové, i celé kardany jsou stočený papír.
A na to, jak nepřesný byl celý rám, musím nakonec autorovi vysmeknout velkou poklonu. Vše sedí až naprosto přesně, nikde nic nechybí, většinou spíše přebývá. Doufám, že to nezakřiknu :lol:

A zde už celkový výsledek mého snažení. Finální retuš ještě proběhne, neustále se něco odírá a prosvítá. Nějak kloudně to vyfotit je pro mě taky zatím nadlidský úkon. :oops:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek


Celkový počet všech dílů je zatím 3819

Jsem rád, že mám jednu etapu za sebou, nicméně jsem si jí neuvěřitelně užil. Teď ale končí veškerá sranda a přesouvám se na etapu další - a to zavěšení kol. Zde jen pro ilustraci, co mě čeká:

Obrázek

Toto všechno celkem 16x, takže mi to určitě nějaký čas potrvá. Snad se přihlásím dříve, než za dva roky :D :D

Mějte se a patlu zdar!
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od vojta78 »

Neskutečná práce. Obdivuji přesnost a čistotu.
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od haageeman »

Moc hezky zpracovaná výplň "kolejnic". Některé části mi "něco" připomínají :) ;) :).
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Taky dovol, abych se Ti hluboce poklonil.
Velká porce práce je za tebou, a velmi precizní. To, co Tě čeká teď, je fakt výzva. ;)
Vašek
Askhael
Příspěvky: 130
Registrován: ned 10.5.2015 18:23
Bydliště: Moravskoslezsko

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Askhael »

Tak toto je masakr, smekám a tiše závidím tvou zručnost..
Saskardin
Příspěvky: 116
Registrován: pát 24.4.2020 17:36

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Saskardin »

Ech... na toto vlastne niet čo povedať. Hodinárska práca s papierom. Stále ma moja myseľ presviedča, že niečo také nie je možné... ale oči hovoria opak. :shock: Klobúk dolu!
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Moc pěkné !
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Sakra to je pořádný kus perfektní práce ;)
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Hezké úterní odpoledne přeji všem modelářům

Hlásím se s dalším malým postupem.

Borci. Děkuji všem za podporu. Je radost si takové řádky číst, neskutečně to nakopne do další práce. Ale já bych to tak nepřeceňoval. Těch mých chyb a nepřesností je tam již značná spousta.

Nicméně jak jsem již zmiňoval naposledka, pustil jsem se směle do zavěšení kol. Tohle bude asi opravdu na delší čas. Už se s tím morduji tři týdny a mám hotové tři číslované celky.... :evil:

Začal jsem základním rámem zavěšení a sice celkem 11. Samé válečky, díry... po čtrnácti dnech se mi z tohoto:

Obrázek

Podařilo poskládat 16x toto:

Obrázek Obrázek

Ač se to nezdá. Má to celkem dohromady 304 dílků.

Následovala snad ještě horší práce, a to zhotovení ramen, čísla 12 a 13 Dvakrát přelomené z jednoho dílu.

Dohromady ze 128 kusů:

Obrázek

A tady tady pro představu jak bude celé zavěšení vypadat:

Obrázek Obrázek

Jenom poskládat to vše dohromady mi bude trvat století :D V každém zavěšení bude celkem 9 osiček.Vše se mrská jak psovi ocas..

Teď mě čeká zatáčecí mechanismus. Uvidíme jak tohle půjde..

Tak zatím
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Toptop »

No... to je mazec! Z toho by mi asi brzy hráblo :)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Super práce !!!
míša kulička
Příspěvky: 264
Registrován: pát 20.1.2012 22:45

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od míša kulička »

Máš to pěkné. Nevím proč mě pak vždycky přestane modelaření bavit když se podívám na ty výtvory pod svoje ruce.
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“