Tatra Jamal QUEEN 69/Dody Creations (Spida)/ 1:32/ HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Tatra Jamal QUEEN 69/Dody Creations (Spida)/ 1:32/ HOTOVO

Příspěvek od martin1807 »

Ahoj chlapi.
Obrázek
Už je to skoro tri roky čo som dokončil nejaký model dakarky. No a na tento model sa už dlho chystám. Model nakreslil Dody a bol vydaný Spidom. Ešte hneď po vydaní som dodymu sľúbil, že ho niekedy zlepím, tak asi nastal ten správny čas aby som sľub splnil :twisted: :P . K modelu mám aj comfort pack, ktorý použijem.
Obrázek


Tento model mi od začiatku učaroval svojou farebnou kombináciou a fakt sa mi páči. Mám trochu rešpekt pred zložitým rámom nadstavby ale snaď sa to nejak podarí.

Motor: Včera som si model prelistoval a začal som. Postupujem podľa písaného návodu a tak som začal motorom.Nič som neupravoval lebo motor vyzerá dobre a ani neviem čo by som upravoval. :P Lepí sa to dobre, predsalen som už niečo od Dodyho zlepil a zhruba viem ako je čo riešené. :wink:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Je možné, že stavba nebude postupovať úplne najrýchlejšie a popri tom budem praccovať aj na iných projektoch ;)
Naposledy upravil(a) martin1807 dne pon 16.12.2019 23:19, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Tatra Jamal QUEEN 69/ Dody Creations ( Spida models)/ 1:

Příspěvek od martin1807 »

Ahoj

Rám: ďalšou prácou podľa návodu bol rám. Vo vystrihovačke sú nosníky riešené ako duté, čo takto lepím nerád a tak som jednotlivé nosníky podlepil 1,5 mm kartónom a oblepil ostatnými dielmi.:) Na tomto modely sa mi veľmi páči riešenie držiakov motora. keď jedna časť je na ráme, druhá na motore a motor sa iba jednoducho prilepí na tieto nosníky na ráme. Je to presné a dobre sa to robí. Na diely číslo 12 a 13 ( ochranná mriežka pod chladičom a "sieť" pod rezervy) som použil z comfort packu laserom pálené diely.
Súčasťou rámu je aj chladič. Tu sa mi podarilo urobiť chybu, ktorá mala za následok ďalších pár nutných úprav ..
Tip: Je dôležité postrážiť si orientáciu chladiča, keďže to nieje nikde úplne presne znázornené ako to má byť. Celý chladič pozostáva z štyroch častí. Prvá je jasná je to kryt vrtule a tam sa nemá čo pokaziť. Ďalej nasleduje "veľký chladič", ktorý som ja nalepil opačne. Dobrou orientáciou tu je umiestnenie vývodu na potrubie, ktoré má smerovať dozadu. Ja ho mám otočený dopredu. Nasleduje spojovací diel, ktorý je zošikla s smerom dopredu klesá. No a potom predný chladič.

Tým, že som ja veľký chladič otočil opačne sa stalo, že predný chladič som mal príliš nízko a bránil spodnému krytu.
Obrázek
Preto som predný chladič zrezal došikma a tak nalepil ochranný kryt.
Obrázek
Okrem toho som mal aj diely č.7 príliš vysoké. tam som ich vrch zrezal dostratena tak aby to nebolo vidieť.
Všetky jednotlivé komponenty som poskladal do jedného celku.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

No a ešte som aj motor vlepil do rámu. 8-) Nejaký strohý základ auta je teda hotový :P
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Tatra Jamal QUEEN 69/ Dody Creations ( Spida models)/ 1:

Příspěvek od martin1807 »

Podvozok: Ďalšou časťou je podvozok. Spracoval som nápravy a časti rúry. Pri prednej náprave som časti ktoré sú pohyblivé vystužil podlepením aby mi náprava nekľakla. Všetko sedí tak ako má a pekne to rastie. Len sa priznám, že som čakal, že bude model väčší. :lol:
Obrázek Obrázek Obrázek

No a podvozok som prilepil na rám:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Tatra Jamal QUEEN 69/ Dody Creations ( Spida models)/ 1:

Příspěvek od martin1807 »

Ahoj chlapi
Po nejakom čase som si našiel čas aj na pokračovanie tohto modelu. Rozhodol som sa pustiť do kolies. Použil som laserové dezény, zložitejší variant diskov aj naznačenie ráfkov.
Obrázek Obrázek Obrázek

Kolesá som nasadil na podvozok a pre dnešok asi toľko :P ;)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Tatra Jamal QUEEN 69/ Dody Creations ( Spida models)/ 1:

Příspěvek od martin1807 »

Ahoj chlapi,
Pokročil som zase o malý kúsok ďalej. Pridal som tlmiče, predné a zadné stabilizátory, nádrže, potrubia k motoru a výfukové potrubie. ;) :)
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Tatra Jamal QUEEN 69/ Dody Creations ( Spida models)/ 1:

Příspěvek od haageeman »

Dobrá práce. Lehce po očku sleduji ;) .
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Tatra Jamal QUEEN 69/ Dody Creations ( Spida models)/ 1:

Příspěvek od martin1807 »

Díki.;)

Zase malý pokrok. Predné blatníky, narazník a kryty nádrží. ;)
Obrázek Obrázek Obrázek

Následne všetko nasadené na zvyšku auta
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Tatra Jamal QUEEN 69/ Dody Creations ( Spida models)/ 1:

Příspěvek od MatesHK »

Vypadá to dobře... jen tak dál ať mám na co koukat až do ní střihnu.
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Tatra Jamal QUEEN 69 / Dody Creations(Spida models) / 1:

Příspěvek od martin1807 »

Ahoj chlapi.;)
Uff. už viem prečo nelepím modely z dakaru tak často... Tie rámy mi teda dávajú zabrať. No pár večerov stačilo nato aby som rám do nástavby dal zdárne ako tak dokopy. Nebola to žiadna sranda, najväčší problém som mal hlavne s spojením jednotlivých dielov do jedného celku a o to viac dostať na miesto rebríky nad zadnými blatníkmi. Ako materiál som použil plastové profily 1,5 a 1mm a na tie diely nad blatníkom drot 0,8mm
Tu je pár fotiek:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ďalej som si pomedzi to ešte spracoval diely filtrov a nasávania, ktoré vo finále budú umiestnené v nastavbe a nebudú vo finále vôbec vidieť. :lol: :lol:
Obrázek

No a samotný rám už je napevno na podvozku...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tak zas nabudúce.;)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Tatra Jamal QUEEN 69 / Dody Creations(Spida models) / 1:

Příspěvek od kaktusak »

Až ted jsem si všimnul co to tady roste . Ta drátenčina to je teda masakr . Budu sledovat . Vypadá to moc dobře .
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Tatra Jamal QUEEN 69 / Dody Creations(Spida models) / 1:

Příspěvek od MatesHK »

Rám je i pro mě důvodem proč nestavím modely z Dakaru tak často... ale zvládl jsi velmi dobře :D Palec nahoru. Další záludnosti u téhle královny bude přední kapota... teda myslim :shock:
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Tatra Jamal QUEEN 69 / Dody Creations(Spida models) / 1:

Příspěvek od martin1807 »

Ahoj.:)
Mal som tak trochu tvoriacu krízu keďže sa mi nechcelo do ďalších drôtených dielov. Uvažoval som aj, že si od tohto modelu dám pauzu a pustím sa do niečoho iného no nakoniec som to prekonal a pokračoval. Dorobil som 8 zostávajúcich drôtov do rámu nastavby a do vnútra som nalepil vopred spracované diely. No a potom začala sranda. Dorobil som blatníky, a išlo sa zakrývať. no a podľa predpokladov by plachta nesedela dobre a tak som ju musel rozrezať a vypliesť. Nebolo to až tak zlé ako by som čakal a celkom dobre to vyznelo. Keďže už ani rám nebol úplne rovnomerný tak ani oplechovanie nevyznie úplne presne. No v rámci možností som s tým spokojný. Ešte ostáva na strechu pridať jeden diel v predu, ktorý ma trochu zložitejší tvar ale to až nabudúce. :P ;)
No a tu sú fotky:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Sandokan
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 28.11.2019 14:40

Re: Tatra Jamal QUEEN 69 / Dody Creations(Spida models) / 1:

Příspěvek od Sandokan »

Kouknu sem a slintám si na klvesnici :-)
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Tatra Jamal QUEEN 69 / Dody Creations(Spida models) / 1:

Příspěvek od martin1807 »

díki Sandokan.;)

Ahoj vospolok. :P
Tak tu mám ďalší postup. Ďalším postupom bolo pustiť sa do kabíny. No a čo je jej základ? Ďalší rám. :evil: :twisted: . Takže prvý krok bol samotný rám.
Obrázek Obrázek Obrázek

ďalej som spracoval samotný skelet kabíny a dorobil som do neho interiér.
Obrázek Obrázek Obrázek

Samotný rám vložit do kabíny
Obrázek

Pridať predné okno, strechu, drobnosti na kabínu a takto to vyzerá. :o :o :P
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

No a nedalo mi to a skusmo som priložil kabínu na celok :P Budem ale musieť premiestniť výfuk, lebo mi zavadza pod kabínou.
Obrázek

Tak zatiaľ takto, už "iba" kapota... ;)
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Tatra Jamal QUEEN 69 / Dody Creations(Spida models) / 1:

Příspěvek od martin1807 »

Zdravím všetkých :P :P

Poslednou prácou bolo nasadiť kabínu na miesto a dorobiť kapotu a pár drobností na kabínu. Pri kabíne som musel posunúť výfuk, lebo pred tým mi zavadzal a kabína sadla pekne.
Ďalej som sa pustil do kapoty. Postupoval som podobne ako postupoval Uwe pri betastavbe a celkom to šlo. Je trochu náročné dostať ten potrebný tvar ale myslím si, že sa mi to celkom podarilo. Na sieťku v maske som použil mriežku zo starého televízora. Pár hodín som bojoval s tým ako správne nasadiť a dotvarovať kapotu. Nakoniec som sa rozhodol, že kapota nebude napevno na modele ale bude odnímateľná. Preto na fotkách kapota úplne nedosadá ku kabíne. To by som docielil iba ak by som ju celú nalepil na pevno ku kabíne a blatníkom a to som nechcel. Do jeho zadnej časti som si vyrobil niečo ako rebro aby mi kapota pri kabíne nelietala a držala správny tvar. ;)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Potom som dokončil spätné zrkadlá a svetlá no a začal som model fotiť s tým, že je hotový.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

No a potom som si uvedomil, že som ešte nedorobil stierače :twisted: :lol: :lol: Tak som dorobil stierače a fotenie prebehlo ešte raz a tu sú už fotky aj s kapotou. ;)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Týmto by som tento model považoval za dokončený.
Keby som ho mal zhodnotiť tak je to veľmi pekne spracovaný model ešte krajšej predlohy.Hneď od začiatku ma zaujala táto farebná kombinácia a kvôli tomu som sa rozhodol, že tento model budem lepiť. Nakoľko dakarky niesu úplne moja šálka kávy tak som mal pred týmto modelom rešpekt a to oprávnený. Jak šiel čas a postupne som lepil, tak som zistil, že sa nieje čoho báť. Od Dodyho som už pár modelov lepil, sú presné, konštrukčne dobre riešené a vo finále to stojí zato. ;) :P

Keby som mal hodnotiť svoju prácu tak je škoda, niektorých vecí. S kabínou, podvozkom, kolesami som spokojný Kapota tiež újde aj keď nieje napevno. Trochu ale škoda nadstavby. Až s odstupom času vidím, že ono tomu rámu nestačí byť iba zlepený ale mal by byť aj presný. Pár trubiek som tam presne nedal a dôsledky sa prejavili po poskladaní do celku. Celá nástavba padá ako keby dopredu čo je vidieť na napojení kabíny na nástavbu. Tiež predná stena nástavby nieje v rovine a teda medzera za kabínou tiež nieje rovnomerná.
Každopádne mi tento model zase dal niečo viac a čo to ma naučil. Niektoré veci by som druhýkrát už lepil inak ale chybami sa človek učí. Niekto hold na cudzích no ja na svojích. :twisted: :lol: :lol:

Tak sa vidíme zase pri nejakom ďalšom projekte ;)
Odpovědět

Zpět na „Sport a Dakar“