Tatra 815 VT - zbarvení v ČSLA?

Podkladové materiály, fotky, plány ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Alto
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24.1.2012 16:17
Bydliště: Elbeteinitz

Tatra 815 VT - zbarvení v ČSLA?

Příspěvek od Alto »

Ve vlákně s Brzdičovou VT dotaz zaniknul, tak se ptám tady:
Ví někdo z odborníků/pamětníků, kdy se na podvozku VT objevil světle šedý nátěr? Jde mi o to, jestli je to původní zbarvení ČSLA, nebo jestli je to výmysl až AČR (a původně byly podvozky černé?). Na webu je dost fotek T815 VT ze současnosti, ale z 80. let jsem žádné nenašel. Díky.
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Tatra 815 VT - zbarvení v ČSLA?

Příspěvek od jbb »

Pokud jsem to dobře pochopil při konstrukci, tak původní T815VT měly černý spodek a malé deflektory (takové, jako jsem později měl u VVN), zatímco T2-815VT měly šedý spodek a velké deflektory. Takže záměrem bylo nakreslit tento pozdější typ. A teď už jen počkáme, až se tu objeví Hynek - jak ho znám, tak vysype z rukávu nejen rok, ale i měsíc, kdy se začaly dodávat T2 ;-)
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Tatra 815 VT - zbarvení v ČSLA?

Příspěvek od JoseFxx »

Nejsem sice odborník ani pamětnîk, ale pokud vim tak se ČSLA používali hlavně černé podvozky. Šedé by měli být některé kusy po generalní opravě už za dob A

posílal jsem z mobilu a neodešlo vše
Naposledy upravil(a) JoseFxx dne stř 11.4.2012 13:29, celkem upraveno 1 x.
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Tatra 815 VT - zbarvení v ČSLA?

Příspěvek od jbb »

Jak říkám, nedokážu říci, jesti T2-815 dostávala ještě ČSLA, nebo až federační armáda. Ale model zachycuje nové auto, ne auto po generálce.
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Tatra 815 VT - zbarvení v ČSLA?

Příspěvek od JoseFxx »

Myslím že všechna vozidla ČSLA měla černý podvozek. Šedá je výmysl AČR
Uživatelský avatar
Vrbka
Příspěvky: 54
Registrován: ned 22.1.2012 8:26
Bydliště: Žatec

Re: Tatra 815 VT - zbarvení v ČSLA?

Příspěvek od Vrbka »

Ptal jsem se kolegy z roboty.Slouží od roku 1987 a řekl následující:...Šedá se začala objevovat od roku 1993 a jako první byla používaná na tehdy novém typu T-815 4x4 VN a nově vyrobených T-815 VT 8x8.Nikdy však na 6x6 a 8x8 VN tam byla kombinace jen černá a khaki.Navíc v papírech je uvedena barva zelená khaki a nikoli žádná kombinace.Barva byla originál z Kopřivnice,žádnej armádní přestřik či dodělávka.
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 614
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: Tatra 815 VT - zbarvení v ČSLA?

Příspěvek od Zrzek »

Pánové, Ripper ví, co kreslí. :roll: :roll: :roll:

Už to tady proběhlo několikrát - pokud kreslí model, vždy si vybere typické vozidlo, tzn. standardní provedení používané v dané době. Vždy se snaží sehnat co nejvíce podkladových materiálů, aby model byl co nejblíže typické předloze. Tak je tomu i v případě VTčka.

P.S. Zajisté jste si všimli, že T 815 VVN 6x6 a 8x8 mají podvozky ČERNÉ.
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Tatra 815 VT - zbarvení v ČSLA?

Příspěvek od JoseFxx »

Jistě, ale také jsem si všiml, že VT mají jak černé tak i šedé podvozky. Kolega tu řeší jestli byli šedé i za dob ČSLA.
Uživatelský avatar
Vrbka
Příspěvky: 54
Registrován: ned 22.1.2012 8:26
Bydliště: Žatec

Re: Tatra 815 VT - zbarvení v ČSLA?

Příspěvek od Vrbka »

Zrzku řekl bych že tvůj příspěvek je mimo mísu.Netýká se konkrétního modelu ať už od jbb nebo někoho jiného.Tudíž jsem na otázku "kdy se objevila šedá na podvozku T-815 VT" vcelku logicky a pochopitelně odpověděl.Nevařím z vody,ale předávám to co kolega "pamětník" ČSLA řekl.Já sloužím od roku 1999 a nějakou tu Tatru už jsem také zahlídnul.
Pokud jsem se dotkl tvého moderátorského ega tak se omlouvám,ale nějak mě nedalo nereagovat.
Uživatelský avatar
Alto
Příspěvky: 26
Registrován: úte 24.1.2012 16:17
Bydliště: Elbeteinitz

Re: Tatra 815 VT - zbarvení v ČSLA?

Příspěvek od Alto »

Zrzek píše:Pánové, Ripper ví, co kreslí.
O tom nepochybuju ani v nejmenším...
Můj dotaz motivoval nedostatek podkladů ke strojům v ČSLA. Myslel jsem, že k armádním T815 bude nějaká monografie, ale žádnou jsem nenašel.
O tom, že existují 2 verze VT, jsem se dozvěděl až tady. A taky mi díky odpovědím došlo, že tohle je ta první verze:

Kód: Vybrat vše

http://forum.valka.cz/attachments/1058/Bokorys__T_815_VT_8x8.jpg
Bylo by fajn, kdyby se takové info o předloze modelu objevily přímo jako součást návodu ("víme, co stavíme"). Ale chápu, že by to model prodražilo. A takhle pátrat po podkladech má taky něco do sebe.
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Tatra 815 VT - zbarvení v ČSLA?

Příspěvek od jbb »

... což o to, prodražilo (záleželo by, kolik by se přidávalo stránek) - spíš bych musel splašit někoho, kdo to vždy napíše (zas tak encyklopedické znalosti nemám), pak kde vzít fotky v tiskové kvalitě a nakonec by se ty nejzajímavější informace objevily až po vydání... Takže to nechme takhle - sám jsem občas překvapen, co se tu dozvím ;-)
Odpovědět

Zpět na „Podklady ke stavbě“