Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:140

Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Dům čp. 64, soubor N

Obrázek

Na staveništi, které vzniklo sloučením minimálně dvou parcel po zbořených domech starší zástavby, vybudoval nový stavebník zajímavý hrázděný objekt se třemi štíty. Do něj byla pravděpodobně začleněna jedna část staršího objektu, který přiléhal k hradební zdi. Nová stavba má pravidelný rytmus štítů a jim odpovídající arkýře 1. patra uličního průčelí. V přízemí - na osách arkýřů - je umístěn vchod a dvě velká okna. Provedení stavby odpovídá pozdnímu středověku. Za domem je malý dvůr přiléhající k hradební zdi, částečně přemostěný přístavbou, která předstupuje před hradební zeď v 1. patře.

Jedna z nejsložitějších staveb celého 2. města, zejména co se týká přesnosti lepení a stavebního postupu. Tady doporučuju držet se návodu a začít od střechy, kterou je ale lepší dokončit zcela před lepením stěn - tedy včetně "příčné" vazby z dílů 40 a 45 - a důkladně vyztužit tvar. Potom už stačí jenom pečlivé lepení. Z fotek je zřejmý můj postup při lepení části stavby natupo - jenom na tloušťku kartonu. U tohoto domu jsem vyříznul "vzduch" na jednom z komínů a doplnil trámky i pod přístavbu v dvorní části. Určitě to trošku oživí.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Dům čp. 66, soubor P

Obrázek

Drobná stavba přiléhající k baště 4, se kterou je vnitřně propojena. Sloužila pravděpodobně jako strážnice. Charakterem průčelí odpovídá 19. století.

Už se mi ani nechce popisovat stavbu, prostě zase další krabička. Jenom upozorním na komín - hlídat jeho kolmost, není přesný, je potřeba nelepit přímo na chlopně z vystřihovánky, jinak je nakřivo ( a to docela dost i na MPR).

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Bašta č. 4, soubor P

Obrázek

Půlkruhová středověká stavba se střílnami, které mají gotické ostění. Vysoká střecha krytá šindelem dotváří vzhled charakteristický pro středověk. K baště přiléhá krátká hradební zeď s nezakrytým ochozem.

Opět jednoduchá stavba, jediným vylepšením je pomocné žebro z kartonu, které mi drží zevnitř správný tvar.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Dům čp. 68 a hřbitov, soubor P

Obrázek

Domek hrobníka, drobná stavba vzniklá na půdě hřbitova. Poslední úprava průčelí odpovídá 18. století.

Hřbitov: Na rozsáhlé parcele, která vznikla po zbourání části městských hradeb, vznikl židovský hřbitov. Shleuky náhrobků - stél a tumb (jakýchsi sarkofágů) - svým sochařským provedením překonávají časový úsek od pozdního středověku až do 19. století.


Stavba jednoduchá, náhrobky zatím nezakomponoju, budu čekat, až postavím MPR III, spojím obě města, usadím na terén a teprve potom osadím do trávy náhrobky. Na fotkách jsou zdi položené nasucho, proto ty obrovské mezery.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Dům čp. 67, soubor P

Obrázek

Renesanční stavba, která vznikla sloučením objektu městské fortifikace a přilehlého středověkého domu. Sloučené objekty vytvořily jeden dům opatřený převlakou renesančního sgrafita. Rovněž stavební prvky - ostění oken a dveří - svědčí o vzniku v duchu renesance. Přes tento sjednocující proces je v prostorovém členění a střechách patrný původní stav objektů.

Stavba opět nekomplikovaná až do doby, kdy jsem si (za celou dobu stavby jsem si na to dával extrémní pozor) nešťastnou náhodo mezi vyztřižené díly vylil vodu z retušovací misky. Kupodivu se mi je bez poškození podařilo vysušit všechny až na jeden - na fotce - kus střechy je mi podařilo natrhnout, proto jsem byl nucen ho částečně nahradit. Vidět to naštěstí skoro není. Tímto objektem uzavírám opevnění a poslední stavba, která ještě do MPR II zbývá, je synagoga, kterou patrně postavím až po sestavění města dohromady.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

ZAČÁTEK KOMPLETACE MĚSTA.

Musím se pochválit, že díky vyztužování mi sedí všechno TÉMĚŘ dokonale přesně a nikde nevznikají podstatné mezery. Samozřejmě se nedá vyhnout všemu, ale neprostá většina domů sedí, až se divím :D.

Připojuju fotky malé kašnypoblíž bašty č. 3:
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Synagoga, soubor S

Obrázek

Vznik této stavby odpovídá středověku, a to konci 13.století. Ústřední dvoulodní stavba obdélníkového půdorysu se dvěma mohutnými štíty je po stranách obestavěna nižšími přístavbami. Čtvrtá strana má jen malou přístavbu a nepatrný dvorek.

Pro mě osobně nejnáročnější stavba, která celý rok kvůli škole ležela rozestavěná, nicméně se mi ji teď o prázdninách konečně podařilo dokončit a spolu s ní i zároveň celou MPR II. Prozatím jsem se rozhodl nekompletovat celé město dohromady, ale slepil jsem jenom některé soubory do větších celků. Důvod = prostor (jako u každého modeláře) :D

Ke stavbě samotné: na tomto poměrně hezkém a členitém modelu příšerným způsobem razí strašlivá modrá barva ve štítu a vzhledem k mé filozofii při stavbě města "ANI KOUSEK MODRÉHO VZDUCHU" (což byl docela problém u vývěsních štítů :lol: ) jsem tento štít vykuchal a vytunil. Jak se mi to povedlo, posuďte sami. Částečně jsem použil původní díl z modelu (vrcholky "zubů") a částečně ´pásek papíru v podobné barvě z vrakoviště. Na závěr jsem doztracena přetřel hustou barvou a výsledek - na fotkách slabší, v reálu působivý (miluju skromnost :D ). Hlavní loď je tradičně mohutně vyztužena a malými trojúhelníčky i perfektně zúhlována (stejně jsem stavěl i kostel v Borgundu). Střecha lodě padla přesně, vikýře jsou lepeny až na plochu, ne do otvorů.

Poměrně náročná byla "obšívka" z přístaveb, protože střechy jsou nepravoúhlé a je trochu kumšt je dopasovat. Rozhodně doporučuju lepit po částech a pořádně vyztužovat, jinak někde nějaký milimetr tutově ulítné.

Jinak moc krásná stavba a i pěkný solitér. Zahrádka je z umělé trávy.


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

DOKONČENY KOMPLETNĚ VŠECHNY OBJEKTY !!!
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od 2BeerOrNot »

A PO DVOU A ČTVRT LETECH STAVBY DOKONČENO! KOCHACÍ FOTKY


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Laserované zábradlí od TEA :arrow: Poděkování

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

ZÁVĚREČNÉ ZHODNOCENÍ:
Kompletace byla bezkonkurenčně nejnáročnější částí celé stavby. Zjistil jsem, že podlepováním se nepatrně zvětší půdorys jednotlivých budov. Ve výsledku se to posčítá a terény nesedí přesně. Naštěstí jsou spíš větší, tím pádem se dají odřezávat. Co je horší problém - jak jsou budovy pevné a ne vždycky 100% pravoúhlé, papír nemá vůli a nedá se "natahovat" - čili jakýkoliv nedostatek v půdorysu domů se na terénech negativně projeví. Proto jsou všude možně záplaty, které ale raději přiznávám jiným materiálem (dlažba), než bych je zalepoval "placáky", ale bez návaznosti textury. Taky je lepší si velké terénní díly nařezat na menší a potom je znova spojit. Taková "dilatace", klidně i z jiného materiálu, zas až tak moc ve výsledku nevadí. Rozhodně by víc vadilo zvlnění důsledkem násilného dotvarovávání. Kolem celého města samozřejmě někdy přijde dodělat terén, takže nepřesnosti tam ani neretušuju. Jen pro pořádek :D

Čili... MPR II je dokončena. Chybí terén hřbitova, který ale budu dělat až...;)

TÍMTO POSTEM UZAVÍRÁM CELÉ TÉMA MPR II A BUDU SE TĚŠIT NA PŘEČTENOU U DALŠÍCH NÁROČNÝCH A DLOUHODOBÝCH PROJEKTŮ. DŮVĚRNĚ: NĚCO UŽ SE CHYSTÁ NA JIH OD MĚSTA...
Obrázek
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od stop_r »

Je to krása
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Městská památková rezervace II / VKV, R. Vyškovský / 1:1

Příspěvek od yvan »

Stavba pěkná, o tom žádná, ale mám dotaz mimo architekturu. Proč kopíruješ témata ze starého fóra, když v nich nic nového není :?:
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“