Corel: Jak na rozložení komolého kuželu...

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 1000
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Corel: Jak na rozložení komolého kuželu...

Příspěvek od Tomáš S. »

Ahojte
Prosím vás lidičky neví někdo jak v Corelu zjistit obvod kruhu nebo oblouku? :( Hlavně teda toho oblouku, kruh si ještě zvládnu vypočítat. Mám verzi Corel DRAW X5. A bez tohodle se asi nehnu dál... :cry: :( Předem díky-snad se někdo najde... :|
Pěknej večer...
Naposledy upravil(a) Tomáš S. dne úte 21.2.2012 21:39, celkem upraveno 1 x.
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Pomoc s Corelem...

Příspěvek od jbb »

No, tohle jsem řešil v Illustratoru... A vyřešil jsem to tím, že křivky kreslím v Rhinoceru, kde funguje úžasný příkaz _length
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 1000
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Pomoc s Corelem...

Příspěvek od Tomáš S. »

Jenže Rhino nemám... :roll: Ledaže... :twisted: ale vážně: Nevíte aspoň někdo jak se to dá vypočítat (znám jen celkovou šířku)...? :cry: :|
Nebo jak se to dá udělat v Zoner Callistu? :idea:
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Pomoc s Corelem...

Příspěvek od Pavel Pejša »

Hele já oblouky počítám, tak, že mi program řekne jaký úhel svírá ten oblouk a pak s si dosadím ještě poloměr. No a pak postupuju podle vzorce na výpočet kruhové výseče. Je to krkolomné, ale pro mě jediá možnost.
Jirka
Příspěvky: 153
Registrován: sob 21.1.2012 20:29
Bydliště: Pacov

Re: Pomoc s Corelem...

Příspěvek od Jirka »

Doufám, že znáš aspoň ještě rádius :D

Výpočet je takovýto (snad jsem neudělal chybu :) ):
l=(2*pí*arcsin(t/2r))/180, kde l je délka oblouku, t je délka tětivy a r rádius oblouku
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Pomoc s Corelem...

Příspěvek od Waszek »

Ahoj,

s corelem neumím, ale pokud znáš průměr kruhu, spočítáš obvod, pokud znáš úhel výseče (předpokládám, že tvůj oblouk je výseč kruhu), pak snadno spočítáš jeho délku (1 stupeň je 1/360tina celkového obvodu, na to stačí trojčlenka).

Jestli jsem tedy dobře pochopil dotaz.

W
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Pomoc s Corelem...

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tady je výborná stránka s vzorcema a jen dosazuješ veličiny a ono to počítá. Fakt super pomocník.
http://jurasnet.wz.cz/skolak/vysec.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Minor
Příspěvky: 71
Registrován: stř 25.1.2012 3:48
Bydliště: Kyjov

Re: Pomoc s Corelem...

Příspěvek od Minor »

pokud není možné zjistit poloměr asi bych to řešil pomocí nástroje na tvarování objektů a vkládáním uzlů ( vkládají se doprostřed křivky ) nejmenší křivku bych převedl na úsečku změřil a zpěrně vynásobil kolikátá je to vlastně polovina poloviny ...

Obrázek
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 1000
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Pomoc s Corelem...

Příspěvek od Tomáš S. »

Všem vám tady děkuju, dneska to budu počítat...Odborně se tomu, jak jsem zjistil, říká rozložení komolého kužele...uff...držte mě palce pak napíšu jak to dopadlo... :) ;) :twisted:
PS: Je to díl asi 5x3 mm takže bez něj opravdu nehnu dál... :lol: :P Už jsem si říkal že se na něj vy... vykašlu, ale tak lehce mě Corel nedostane... 8-)
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 1000
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Pomoc s Corelem...

Příspěvek od Tomáš S. »

Tak jsem tu s výsledkem...
Fotka toho co jsem chtěl udělat:

Obrázek

Pak nastalo potýkání se s problémem jak to mám rozložit... Na počátku jsem si to představoval asi takto:

Obrázek

Brzy se ale ukázalo že tudy cesta nevede, protože Corel jakkoli odmítá zjistit mě jak velká má být mezera (znám jen výšku objektu, průměr horního otvoru a dolního otvoru)... Tehdy nastalo hrůzné počítání a hledání na netu jak na rozložení "Komolého kožele" :) . Naštěstí mě při mém trápení nachytal taťka...A výsledek? Udělal mi ?aplikaci? v Excelu do ,které doplňujete údaje ,které znáte a ono to samo (po zmáčknutí Entru) vypočítá hledaný úhel (mezeru)-za to mu i tady ještě jednou děkuju. O Excelu kolují různé zvěsti, buť že je to program na ho... a ,nebo ho jeho uživatelé pozdvihují do nebes. Musím dát za pravdu těm druhým, protože když víte jak, dají se v Excelu dělat divy... :) 8-) TADY jsem to se souhlasem taťky uvolnil, tak do vás vkládám důvěru že to nebude nijak zneužívat a tak podobně (kdyby to nešlo stáhnout tak napište)... ;) :idea:
Takto nějak to vypadá:

Obrázek

S výsledným úhlem si už Corel poradí... ;) :idea:

Obrázek

Tak doufám že vám to k něčemu bude...Díky za pozornost a naschle u dalšího problému... :lol: ;)

*Změnil jsem i název vlákna ať se to příštím hledačům lépe hledá... :idea:
Azaret
Příspěvky: 113
Registrován: pát 20.1.2012 21:37
Bydliště: Troubky

Re: Corel: Jak na rozložení komolého kuželu...

Příspěvek od Azaret »

Na tohle mám prográmek tuším od kolegů ze slovenska. a navíc umí spočítat i bombírung na pneumatiky.
Zde si dovoluji přiložit odkaz na vlákno u kolegů http://www.papermodelers.sk/viewtopic.php?f=89&t=1542" onclick="window.open(this.href);return false;.
Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Corel: Jak na rozložení komolého kuželu...

Příspěvek od Asiolo »

Tak takovéto oběkty jsme se učili rozkládat na učňáku. Jakožto klempíři jsme museli umět zkonstruhovat všeljaké patvary , průniky těles atd. a jejich rozvyny. A následně je udělat z plechu.
Podotýkám že se všechno rýsovalo ručně na papír - do teď tyto jednoduché tvary dělám ručně na papír...
Uživatelský avatar
djpavel
Příspěvky: 298
Registrován: pát 20.1.2012 23:16
Bydliště: Klatovy

Re: Corel: Jak na rozložení komolého kuželu...

Příspěvek od djpavel »

Tady se dají stáhnout prográmky na výpočty http://papergallery.ic.cz/download.php?slozka=programy
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“