M4A3 Sherman / GPM / 1:25 Hotovo

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Odpovědět
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od štefíno »

Tak ono to bude spíš dio než podložka ne? Aby se ti tam ten tank neztratil.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od Vojta Č. »

My zase budeme vypadat, že ti to diodrámo nepřejem, co?
Pár takovejch pocitů, co mě tahá za oči a co nenapsal Grim (holt jsem se jednou vyučil stavebním inženýrem :))
-> Myslím si, že ty hrany otvorů v přízemí a v patře by měly být stejně, aspoň ty vnější (ony tak vyjdou cihly, když začneš zdít z rohu). Anebo by měly být od sebe o kus, aby to vypadalo, že je to schválně. Takhle to vypadá, že ti to nevyšlo.
-> Myslím si, že typičtější krytina pro jih Francie je buď břidlice (pěknej opruz s mírně nepravidelnejma tvarama) nebo prejz (tuplovanej opruz) než bobrovka. Bobrovka na baráku pro bydlení by byla určitě dvojitě kladená, takhle je to tak na kůlničku nebo chlívek.
-> To široký okno, když už, tak bych cejtil jako klenutý, jestli to má bejt café, tak bych ho klidně viděl i jako výkladec (a máš po problému, kam vedou který dveře ;))
-> Ty horní okna bych cítil užší, tenhle poměr stran je spíš z nějakýho satelitního městečka.

Jedna osobní - proč myslíš, že vymyslíš všechno líp a nepodíváš se předtím na nějaký obrázky? I třeba na ten pitomej virtuální Carentan (všimni si - krytina, poměr oken, klenuté přízemí).
Obrázek
(vím, Normandie)

Co to vůbec má za příběh? Přiznejme si, jižní Francie si moc druhý světový války neužila, je tam nějaká krátká epizodka s odbojáři plus pak už jenom invaze a vymetení Němců v operaci Dragoon. Trochu mě to jako volba pozadí překvapuje, ale na druhou stranu je mi to sympatický, protože každej vidí boje ve Francii jenom jako Overlord a tak kolem ;)
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od ofeckin »

Souhlasím s Vojtou. Tyhle domy měly povětšinou nosné stěny rovnoběžně s ulicí, proto okna a dveře v jednom pásu tak, aby mezi nimi vznikl průběžný svislý nosný pilíř, který by neměl být oslabován nebo uskakován. Bylo to v Rakouských stavebních řádech a Frantíci museli mít podobná pravidla. Pokud chceš jít v tomhle měřítku úplně do detailu, tak stěna v prvním podlaží by měla mít o cihlu větší tloušťku, než v horních (odskok je v interiéru, fasáda většinou zůstává rovná, projeví se ti to zřejmě v osazení dveří). Nebránil bych se ani soklu v patě stěny, schůdek je téměř nutností.
Co se týká zaklenutí výkladce, je otázka, kdy vznikl. Ona okna a dveře mívají ploché klenby (tj. klenby s malým vzepětím), avšak na poměrně krátké délce (či spíše šířce) okna jsou tyto téměř přímé oblouky rovnány do vodorovna omítkou. Při rozponu výkladce už by takováto klenba měla být přiznaná. Jenže takovéto obchodní prostory mohly vznikat dodatečně a mohou být tedy nesené ocelovými profily (plochá klenba je do stávajícího nosného zdiva neproveditelná).
Velikost výkladce zvol mimo jiné i podle roznosu zatížení ve zdivu (tj. cca 60° a více od vodorovné) a pilíř mezi výkladcem a dveřmi nech poměrně masivní.

No a nakonec doporučuji nevrtat se v naší stavařské teorii, mrknout na Google Street View a obšlehnout nějaký stávající dům dané lokality.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2399
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Nazdar vy jste řešiči. :D

Tak příběh rozhodně nehrnu někam na jich k moři, spíš je to někde mezi střední a jižní Francii a víc si s tím nelámu hlavu. :) Prostě byla válka a mydlilo se to všude.
Šířka oken není ani jeden metr (myslím zdi). Navíc je úplně jedno jestli okna mají klenutí nebo jsou hranatý na fotkách jdou dohledat obě varianty.
Ve přízemí bude obchod jak bylo řečeno a velká výloha hold zmenší část nosné středové stěny, s tím se nedá nic dělat.
Břidlice jako střešní krytina by byla fajn, ale taky náročnější na udělání, myslím si že bobrovka je slušný kompromis. ;)

No a tady je nynější stav domu.

Obrázek
Roman V.
Příspěvky: 407
Registrován: pon 12.12.2011 21:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od Roman V. »

A opět je tu Brzdova klasika. Hezký model zazdí smyšlenou hrůzou, která i "nestavaře" mlátí do očí.
I přes rady místních lepičů si jede po svém, však jemu se to líbí...Chtěl bych vidět aspoň jednu fotografii z války, kde je podobný rádoby dům.
To co ti napsali kluci nade mnou, tak s tím se plně ztotožňuji, navíc tady mám pár dalších postřehů:
--má to být hospoda, viděl jsi hospodu se vstupem, kde jsou jednoduchý dveře?
--když už tam máš vitrínu, ukaž mi fotku baráku kde je hospoda s jednou vitrínou
--když už je tam vitrína, bylo zvykem, ji na noc zatahovat roletou, ty tu roletu dáš kam?
--když už je to hospoda, kde jsou sklepní okna, kudy se házelo uhlí do sklepa? Protože průjezd tam nikde nemáš...
A mohl bych pokračovat dále, ale s Tebou to nemá smysl.
Prosím Tě, až Tě zase popadne ptačí chřipka, nebo čím teď zrovna trpíš, dej takovouto stavbu do sci-fi, tam to totiž patří a neblbni tady ostatním hlavy. Radši stavěj pouze modely, na ty se dá dívat, ale od tohoto nás uchraň!
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Ondro, ono to bohužel není tak jednoduchý, zákony přírody si poroučet nedají a statika se jimi nemilosrdně řídí. Dneska jde vytvorit ledacos, ale v 19. století neměli takový materiály a tak kvalitní jako dneska (jsou i výjimky :D).
Proto věci co ti tu kolegové popsali, pouze respektují fyzikální zákony a nejde to okecat :wink:
Tehdy se pro výstavbu takovýchto domků používaly nejběžnější a nejdostupnější materiály - cihly, kámen, vápenná příp. vápenocementová malta, dřevo, ocel pouze zcela výjimečně, stejně tak betonu poskrovnu.
V přízemí většinou 45-60cm nosné stěny (nevím jak ve Francii, ale tam to bylo určitě podobný), 7-30cm příčky (30cm i jako nosná) na to povětšinou dřevěnej trámovej strop (nebo klenba to je ale záležitost ještě starších objektů), se záklopem, nebo polozapuštěným záklopem, případně ze spodu podbitý s rákosovou omítkou, na záklop škvára nebo otruby a plevy jako izolace, na tom prkenná podlaha na polštáře. Druhé patro zpravidla oslabené obvodové zdivo o jeden "modul" (tj 15cm) plné cihly.
Co se týká stropu, tak trámy se ukládají (a ukládaly) nejčastěji přes kratší rozměr cimry a v místě jejich uložení se naši předkové snažili vyvarovat jakýchkoli otvorů (tzn. okna bývala menší a právě v místech mezi trámy).
Překlady, když né klenuté, tak v naprosté většině kamenné nebo dřevěné (dřevěné opět opatřené zpravidla rákosovou omítkou).
Nad druhým (3. 4. 5....)patrem krov klasické konstrukce (ležatá nebo stojatá stolice), nebo hambalek (na menší rozpětí).
Podkroví neobývané, využívané jako skladovací prostory - na podlaže buď udusaná hlína někdy vylepšená o půdovky nebo opět škvára
Jak psal Vojta, když už bobrovky, tak dvojitě kladené, protože jednoduché jak známo propouštějí vodu. Ale spíš bych tam viděl tu břidlici, pálené tašky nebo klasicky šindel či došky.

Když se pokoukáš po netu, tak tam najdeš spoustu užitečných věcí a na tohle ti stačej povrchní základy
Uživatelský avatar
Michal Dostál
Příspěvky: 439
Registrován: sob 21.1.2012 12:14
Kontaktovat uživatele:

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od Michal Dostál »

Ondro,
než to vše spálíš, věř že některým stavařům to žíly netrhá :lol:
Hold další tvůj excelentní model, který budu řešit, jak jsi to udělal ne kde to je a kolik to ve skutečnosti bylo.
Modelařina je koníček kde má být spokojený hlavně tvůrce modelu, alespoň pro mě.
Ale už chápu proč na výstavách je tolik návštěvníku kteří stojí s otevřenou pusou u tvých modelů, určitě přemýšlí nad nereálností. :lol:
Uživatelský avatar
TomC2
Příspěvky: 378
Registrován: pát 20.1.2012 23:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od TomC2 »

No jako studujícího stavaře mě to taky zatahalo za oči. :? Zkusil bych s tím ještě něco udělat. Ale je to pouze doplněk k modelu tanku o který tu jde především a ten je excelentní. ;) Držím palce a těším se co z toho vysocháš ;)
Naposledy upravil(a) TomC2 dne čtv 25.4.2013 16:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od Vojta Č. »

"Byla válka a mydlilo se to všude"...
Tak jo, tím to asi končí.
Nevymýšlej baráky, vymýšlej příběhy. Pamatuješ si, co psal o diorámatech Praguemodels?
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od bernie »

Nemá to cenu řešit, ale zeptám se.
Proč každý kus techniky musí být nutně postavený u nějaké budovy. Jsou i jednodušší artefakty, kde to tolik nepřestřelíš.

Vojto, jako začátek příběhu to právě že vůbec není špatný.

Byla válka a všude se to mydlilo.....
:lol:
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2399
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Roman ... Tou předposlední větou jsi tomu dal fakt korunu, zase ukazuješ jakej seš ubožák. :!:
Nikde jsem nenapsal že je to nějaká putyka, těch asi moc ve Francii nenajdeš. Tam jsou kavárny.
Proč bych tam měl mít hned sklep na uhlí? A kdyby tam měl být, proč myslíš že by musel být vidět zepředu domu, může být i zboku. :roll:

Do googlu si napiš Francouzská kavárna a vyskočí ti spousty výkladů.

Grime ... přiznávám že ty okna v patře mohli bít o kousek blíž k sobě a bylo by to reálnější. Ale i tak jde najít nesouměrný starý stavby.
Kdybych tam dal dvojtou bobrovku co bych tím získal, krom nesmyslné práce na víc? to je jako by jsi řekl že nemám udělaný vodovodní trubky ve zdi. :lol: vždyť by to nebylo vidět a kdybych to nevyfotil ve stavu jak jsem to lepil a řekl vám že je dvojtá nepoznáte nic.

Michale díky, je vidět že to nehrneš nesmyslně do extrémů. :)

Tome předělat už to nejde smůla.

Vojto nepomatuju.
bernie píše: Proč každý kus techniky musí být nutně postavený u nějaké budovy.
No aby jste si mohli říkat jaký jste borci a já jakej jsem mazal. :roll: :D
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Brzdič píše: Kdybych tam dal dvojtou bobrovku co bych tím získal, krom nesmyslné práce na víc? to je jako by jsi řekl že nemám udělaný vodovodní trubky ve zdi. :lol: vždyť by to nebylo vidět a kdybych to nevyfotil ve stavu jak jsem to lepil a řekl vám že je dvojtá nepoznáte nic.
Vidíš Ondro, a v tom se právě pleteš :)
kdybys kouknul na net a něco málo si o tom zjistil, tak pochopíš o čem tady tak blbě plkáme :lol:

Tady je bobrovka kladená na jednoducho:
Obrázek

A tady na dvojito (korunová):
Obrázek

Už to vidíš?

U té jednoduché si taky povšimni spodní řady tašek u okapu
Roman V.
Příspěvky: 407
Registrován: pon 12.12.2011 21:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od Roman V. »

Ano, ve Francii jsou kavárny, ale nějak jsem nenašel kavárnu s jednou výlohou, bez rolety a bez dvojitých vchodových dveří. A ty co jsem našel, tak nebyly v tak úzkým baráku. Když se tak dívám na výšku Tvé "rádoby" kavárny, tak v přízemí byly o hodně vyšší. tam nebyly stropy vysoký 2,60 jako v současném bytě.
Ale nemá cenu se s Tebou o tom bavit. Jeď si po svým, ale myslím, že jsi opět narazil...
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od ofeckin »

Každý jsme v něčem trochu zběhlejší, tak se snažíme poradit ;). Hlavu ti nikdo trhat nebude, jeď si po své linii 8-).

Že se přitom štefíno dozví něco i o teplotě pálení vepřovic na slunečním svitu je už jen pouhou přidanou hodnotou :). A vzhledem k zásadní profesionální statické deformaci bych sice zkousl borovky, ale ostění dveří a okna nad prostě musí "střihat". Avšak i přesto nepřestanu vejrat nad perfektním provedení Shermana.

PS: Předělat jde všechno, od zítra na stavbě bourají dva fungl nové ŽB pilíře, papír je proti tomu prd :twisted:.
pet1972
Příspěvky: 18
Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Bydliště: Levice, Austrália

Re: M4A3 Sherman / GPM / 1:25

Příspěvek od pet1972 »

Ondro nerieš...naozaj nie každému stavbárovi to trhá oči....to akože mne :D ....ja v tom vidím zas jeden tvoj geniálny doplnok ešte geniálnejšie spracovaného modelu. Mimochodom keby si tak videl tie nezmysli, ktoré vedia pokresliť dnešný STAVEBNÝ INŽINIERI A ARCHITEKTI to by si sa čudoval. A tá ich hláška "veď papier znesie všetko" :lol: :lol: :lol: ...no ale to som už trochu odbočil.

Takýchtochto somarín mám dosť v práci každý deň, tu si chcem vychutnať niečo pre oko lahodiace a to tvoje modely a diorky určite sú.
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“