Yakovlev Yak-1 / Betexa / 1:35

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Marson
Příspěvky: 128
Registrován: čtv 26.1.2012 10:18
Bydliště: Velké Karlovice

Yakovlev Yak-1 / Betexa / 1:35

Příspěvek od Marson »

Zdravím osazenstvo,
Chtěl bych se s vámi podělit o stavbu tohoto modelu ze série Váleční soupeři. Model není nijak upravovaný.
To, že zveřejním tento model, jsem si řekl až po delší době stavby, takže nemám fotky ze začátku. Návod jsem si mírně upravil, aby se mi lépe pasoval kokpit do trupu letadla.
Konec slov. Fotky mají větší výřečnou hodnotu. :)

Obrázek Obrázek Obrázek

Lepím z originálu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Retuš křídla dodělám, až ho přilepím k trupu, protože když si na retuš světlejší zelené míchám barvu, tak se nikdy dvakrát netrefím do stejného odstínu. Takže radši všechno najednou. :D
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Yakovlev Yak-1 / Betexa / 1:35

Příspěvek od Vojta Č. »

Moc hezký.
Na těhle modelech od Betexy mě fascinuje ta konstrukce trupu z jednoho dílu. Výslednej tvar je perfektní, ale jak se to lepí, jestli máš srovnání s "klasikou"?
Jinak se těším, až to bude pohromadě.
Marson
Příspěvky: 128
Registrován: čtv 26.1.2012 10:18
Bydliště: Velké Karlovice

Re: Yakovlev Yak-1 / Betexa / 1:35

Příspěvek od Marson »

Tak lepit se to nelepí zase tak špatně, jenom to chce poustříhat jejich chlopně a dodělat si svoje, protože potom tam jsou takové nevzhledné schodky. To se mi vymstilo u toho messerschmitta. Je ale lepší to udělat tak, že se bočnice kokpitu nalepí rovnou do draku letadla a potom se to postupně skládá. Teda mě se to takhle osvědčilo.
A srovnání s klasikou mám tak akorát se Spitfirem od architekta Vyškovského. A za mě můžu říct, že mi tento systém připadá lepší.
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Yakovlev Yak-1 / Betexa / 1:35

Příspěvek od old_Mr_Grim »

já jsem zvědavej, jak "dobře" se ti bude osazovat trup na křídla. Já osobně bych nalepil přechody křídlo-trup až po sesazení křídel s trupem. Takhle sis na sebe udělal takovou malou pastičku :D
Držím palce
Stuler
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 26.1.2012 9:51

Re: Yakovlev Yak-1 / Betexa / 1:35

Příspěvek od Stuler »

Tieto informacie ocenujem, tiez som si zakupil tento dvojmodel a lamem si hlavu nad tym, ako ho budem lepit, takze sledujem.
Marson
Příspěvky: 128
Registrován: čtv 26.1.2012 10:18
Bydliště: Velké Karlovice

Re: Yakovlev Yak-1 / Betexa / 1:35

Příspěvek od Marson »

Ten přechod trup -> křídlo je udělaný hodně na těsno, aspon co jsem si to zkoušel na sucho. Ale jsem sám zvědavý jak se s tím porvu no. :D
Marson
Příspěvky: 128
Registrován: čtv 26.1.2012 10:18
Bydliště: Velké Karlovice

Re: Yakovlev Yak-1 / Betexa / 1:35

Příspěvek od Marson »

Zdravím osazenstvo
potřeboval bych poradit. Překreslil jsem si na folii tvar překrytu kabiny, ale když ji chci zformovat do tvaru, tak je ta folie taková "tupá". Prostě se nechce tvarovat a drží si svůj placatý tvar. Chtěl bych se zeptat, jaký postup používáte na takové tvarování?
Díky za jakýkoliv názor
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Yakovlev Yak-1 / Betexa / 1:35

Příspěvek od Vojta Č. »

Buď potřebuješ měkčí fólii, nebo ti nezbyde než to udělat zatepla. Není to úplně tak velká věda, jak to vypadá, takový hodně jednoduchý řešení jsem předváděl tady:
viewtopic.php?f=18&t=948&start=15" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Dolly
Příspěvky: 113
Registrován: pon 21.1.2013 17:49
Bydliště: Praha 5 - Zličín

Re: Yakovlev Yak-1 / Betexa / 1:35

Příspěvek od Dolly »

Nevím, jaký má ta kabina střih, zkusil bych to chvíli žmoulat v prstech a namotávat na kulatinu menšího průměru, než je žádané zakřivení. Pak bych zkusil to chvíli žmoulat pod kohoutkem s horkou vodou a holt to chvíli vydržet. Takhle jsem si zformoval - ovšem pouze jednoduché štíty.

Obrázek

Kdysi jsem zkoušel za tepla tvářet kabinu na kopytě, ale vychladlo to vždy dříve, než jsem to přenesl na kopyto.Prostě to neumím. Kapkovitou kabinu bych dnes asi poslepoval z destiček plexiskla, vybrousil do žádaného tvaru a vyleštil kotoučkem s leštící pastou do průhledna. Funguje i zubní pasta. Ale jsou to dva dny práce :| .
Uživatelský avatar
kiwiisek
Příspěvky: 176
Registrován: úte 24.1.2012 13:25

Re: Yakovlev Yak-1 / Betexa / 1:35

Příspěvek od kiwiisek »

fór je v tom , že pokud folii v rámečku ohříváš třeba v troubě , je dobrý , když s ní ohříváš společně i kopyto..
pak máš na tvarování víc času..
Marson
Příspěvky: 128
Registrován: čtv 26.1.2012 10:18
Bydliště: Velké Karlovice

Re: Yakovlev Yak-1 / Betexa / 1:35

Příspěvek od Marson »

Zdravím místní osazenstvo,
tak nějaký postup na modelu je znát, žádná dokonalost, ale snažil jsem se. :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Zbývá dodělat jenom nějaké detaily a je hotovo.
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Yakovlev Yak-1 / Betexa / 1:35

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Tyjo, na možnosti modelu to vypadá dost dobře :) Čekal jsem větší problémy s napojením křídel k trupu.
Marson
Příspěvky: 128
Registrován: čtv 26.1.2012 10:18
Bydliště: Velké Karlovice

Re: Yakovlev Yak-1 / Betexa / 1:35

Příspěvek od Marson »

Zdravím místní osazenstvo,
po třech měsících, během nichž jsem stihnul odstátnicovat, pobavit se a zažít odpor k modelu, jsem ho konečně dokončil. Překryt kabiny jsem dělal asi pětkrát. Model je udělaný pěkně, ale již zmíněný překryt jsem musel udělat jinak než je ve vystřihovánce, ale nejspíš je to rukama.
Výsledek je zde.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Některé díly jsem upravoval vyřezáním vzduchu, hlavně u dílu na podvozkových nohách.
S modelem jsem spokojeny a až budu mít víc zkušeností s letadly, tak si ho zkusím postavit znovu a snad bude lepší. :)
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Yakovlev Yak-1 / Betexa / 1:35

Příspěvek od štefíno »

Abych řekl pravdu, tak na to že je to betexa, tak solidní výkon =)
Uživatelský avatar
Rohlos
Příspěvky: 67
Registrován: sob 28.1.2012 12:22
Bydliště: Poříčany, Hamburg

Re: Yakovlev Yak-1 / Betexa / 1:35

Příspěvek od Rohlos »

Je parádní. Pěkně čistá práce. Mě se líbí moc. ;)

Jinak, kdyby to nebylo trikolorované letadlo francouzských dobrovolníků Normandie - Niemen (to jsou ti, co při zahájení druhé světové války neměli v povinné výbavě každého vojáka bílý prapor), tak by číslo 23 a barva odpovídala spolu s kamufláží osobnímu letadlu nejlepší ženské stíhací pilotce všech dob Lydii Vladimirovně Litvjakové... Jen taková zajímavost.

To Stefino: já si nemyslím, že poletuchy od betexy ze série váleční soupeři jsou tak špatní (třeba spit mě šel od ruky skoro sám). Když vezmeš, že graficky je to krásný a jeden model vlastně stojí něco přes pade.... Mě se to líbí. :D
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“