Staroměstská radnice v Praze (Betexa) 1:160

Odpovědět
Radek Bartošák
Příspěvky: 9
Registrován: úte 14.2.2012 19:03

Staroměstská radnice v Praze (Betexa) 1:160

Příspěvek od Radek Bartošák »

Dobrý den chtěl bych zde prezentovat .Model Staroměstské radnice v Praze.



Staroměstská radnice v Praze



Založení radnice
Historicky prvním domem je nárožní raně gotický dům z konce 13. století, který měšťané získali z majetku bohatého kupce Wolfina od Kamene. Dominantou Wolflinova domu je mohutná hranolovitá věž, zvýšená v roce 1364. V této věži vybudovala roku 1381 stavební huť Petra Parléře gotickou radniční kapli. Na počátku 15. století stejná huť připojila k jižní stěně věže stavbu Staroměstského orloje




rozšiřovani radnice

Po roce 1360 byl na západní straně prvního domu přistavěn druhý dům, ve kterém byla zřízena radní síň. Tato síň s dřevěným gotickým stropem dodnes slouží jako oblíbené místo svatebních obřadů. V roce 1458 se jižní křídlo rozrostlo o další dům, dům Mikšův vystavěný na románských základech, který radnici odkázala vdova po kožešníku Mikšovi Kačka.[1][2]
V letech 1805–1807 byly na vrchol věže umístěny nové hodiny a přistavěn ochoz.
Další dům na jižní straně, „U Kohouta“, byl zakoupen obcí a k radnici připojen v roce 1835. V tomto období bylo k radnici připojeno i východní křídlo sloužící radnici postupně již od 14. století. Domy východního křídla však byly záhy zbourány a na jejich místě v letech 1838–1848 vystavěli vídeňští architekti Petr Nobile a Pavel Sprenger neogotické křídlo. Roku 1880 byl architektem Baumem novorenesančně přestavěn Mikšův dům.


Dějiny radnice

Slohově velmi rozmanitá budova Staroměstské radnice patří k vůbec nejvýznamnějším stavbám v naší zemi, a to nejen z hlediska čistě architektonického, ale i národně-kulturního a politického. Byla svědkem volby Jiřího z Poděbrad za českého krále v roce 1458, přihlížela popravě sedmadvaceti českých pánů v roce 1621, stala se centrem protinacistického odboje v roce 1945. A to je jen stručný výčet důležitých událostí z velmi bohaté historie Staroměstské radnice v Praze, kterou se zabývá tato sekce.




Požár radnice
Za Pražského povstání na konci 2. světové války v květnu 1945 sloužila Staroměstská radnice jako jedno z ústředí protifašistického odboje. V jejím bezprostředním okolí probíhaly boje mezi povstalci a německou armádou, což vedlo k velkým škodám. Požár zničil její novogotické křídlo natolik, že zůstaly stát jen obvodové zdi. Těžké škody utrpěla při požáru také věž a Staroměstský orloj.
V roce 1947 se uskutečnila architektonická soutěž, která měla rozhodnout co s obvodovými zdmi novogotického křídla udělat. Nakonec bylo rozhodnuto zdi strhnout a ponechat jen jedno krajní pole, které bylo nezbytné pro statické zajištění radniční věže.[3]


Vice zde:wikipedia




Obrázek
Radek Bartošák
Příspěvky: 9
Registrován: úte 14.2.2012 19:03

Re: Staroměstská radnice v Praze (Betexa) 1:160

Příspěvek od Radek Bartošák »

první zed skoro hotová vlepeny výlohy


Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Staroměstská radnice v Praze (Betexa) 1:160

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Ježiš čím to stříháš? Čím to řežeš?
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1739
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Staroměstská radnice v Praze (Betexa) 1:160

Příspěvek od Aki »

mno, člověče... myslím, že sis měl pro začátek vybrat nějakou jednoduchou chaloupku od Vyškovskýho, tohle se ti nevyvedlo už hned na startu...
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1295
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Staroměstská radnice v Praze (Betexa) 1:160

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Ale no tak mistři střihu....Nechejte jej, aby mohl lepení dokončit a ukázat celek a ne jen začátek. Sice má některé hrany střižené - řezané - trošku okousané, ale co Vy víte jestli to není jeho prvotina. Nemusí to mít všichni tak v ruce, jako třeba Ty Aki.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1739
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Staroměstská radnice v Praze (Betexa) 1:160

Příspěvek od Aki »

TEO: oooo, to je mi poklona a navíc od pana mistra :) však já ho nehaním, jen jsem mu doporučil něco jednoduššího na rozjezd, každej jsme nějak začínali... nejen ve střihu, ale i v lepení má evidentně ještě trochu mezírky...
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Staroměstská radnice v Praze (Betexa) 1:160

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Mně vůbec nevadí, když někdo něco zatím neumí, začínali jsme všichni, ale spíš mně vadí, jak v dnešní době zaplavené internetem takoví poprvé střihnou do papíru a hned se musí prezentovat někde na modelářském fóru. Proč? Výsledek je většinou takový, že je pár lidí setře, protože, nebudem si nic nalhávat, model většinou za moc nestojí. Tak je to často odradí od další práce, protože to jsou většinou děcka školou povinná, kterým když v pondělí nepůjde modelaření, v úterý začnou klidně budovat akvárium nebo stříkat graffiti...
Já jsem bez internetové napodobeniny lidského kontaktu (kterou je beze sporu i modelářské fórum) prožil většinu života a nepřipadám si nějak méněcenný. Nikdo mně s ničím neradil, většinu svých postupů jsem si musel vymyslet sám a zkušenosti získat pokusem a omylem a v podstatě vždycky jsem měl při lepení pocit, že moje modely už lepší být nemůžou (a stejně ten další lepší byl). Neměl jsem hned od začátku před sebou perfektní, čistě slepené, dokonale vyretušované, prostě vymazlené modely (jako třeba TEOvy formulky ;) ), které by mně vyloženě deptaly. Jenomže když dneska modelář - level 0 přijde sem, tady jsou modeláři - level 8-10, okamžitě čeká, že mu někdo dá instantní recept, jak přeskočit level 2-7. Ale ono to i při nejlepší vůli nejde; nevidí, že k levelu 10 vede třeba 15 let intenzivního získávání zkušeností. Nebo zná někdo způsob, jak člověku neznalému věci vysvětlit, jak vyříznout do papíru otvor bez otřepaných hran? Jde nějakým číslem popsat poměr ostrosti skalpelu, tloušťky a jemnosti papíru a tlaku ruky?
Sorry za slohovku, ale muselo to ven... :lol:
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Staroměstská radnice v Praze (Betexa) 1:160

Příspěvek od bedatruhlar »

Kefalín.rada Vacátko,Radek Bartošák nevím proč ale mám pocit že se stále jedná o jednoho a toho samého člověka.Pokud jsem mimo program poprosím smazat.
Radek Bartošák
Příspěvky: 9
Registrován: úte 14.2.2012 19:03

Re: Staroměstská radnice v Praze (Betexa) 1:160

Příspěvek od Radek Bartošák »

bedo teprve začinam nikdy jsem tu na foru neprezentoval. prezentuji zde poprvé nevim ani ok oho jde
ale svami se rovnat ještě nemůžu snad za par let.
Tomáš 10
Příspěvky: 79
Registrován: pon 30.1.2012 18:24

Re: Staroměstská radnice v Praze (Betexa) 1:160

Příspěvek od Tomáš 10 »

Chlape,
za ty nedostatky při stavbě Tě nikdo tepat nebude,ale dej dokupy ten podivný jazyk,podobný češtině,kterým jsi napsal minulý příspěvek.
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Staroměstská radnice v Praze (Betexa) 1:160

Příspěvek od 2BeerOrNot »

>> A je to tu zase. Znova vznáším dotaz, jestli by součástí registrace do fóra nemohlo být schválení moderátory na základě alespoň jednoho smysluplného příspěvku napsaného SPISOVNĚ a bez HRUBÝCH gramatických a stylistických chyb. Nejsme tu češtináři, ale číst každou větu 3x, abych si domyslel, kde asi měly být háčky, tečky a čárky... Modelaření máme sice všichni rádi, ale Radkovi by určitě místo trávení času u počítače víc prospělo dělat poctivě úkoly do češtiny.
Radek Bartošák
Příspěvky: 9
Registrován: úte 14.2.2012 19:03

Re: Staroměstská radnice v Praze (Betexa) 1:160

Příspěvek od Radek Bartošák »

Hotová římsa a doplněny ornamenty na fasádě.

Obrázek
Bitterson
Příspěvky: 98
Registrován: sob 7.1.2012 11:19
Bydliště: na Jihu

Re: Staroměstská radnice v Praze (Betexa) 1:160

Příspěvek od Bitterson »

Radek Bartošák píše:bedo teprve začinam nikdy jsem tu na foru neprezentoval. prezentuji zde poprvé nevim ani ok oho jde
ale svami se rovnat ještě nemůžu snad za par let.
:roll: To je zajímavé, máte stejný vkus na pozadí :lol:
http://papirovemodelarstvi.cz/forum/vie ... ht=kefalin" onclick="window.open(this.href);return false;
http://papirovemodelarstvi.cz/forum/vie ... +vac%E1tko" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Staroměstská radnice v Praze (Betexa) 1:160

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Na internetu neutajíš nic. Pravda vítězí (v tomto státě ne, ale na tomhle fóru určitě)

http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... ile&u=3487" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.google.com/search?q=radek+b ... =firefox-a" onclick="window.open(this.href);return false;

Tím bych debatu nad Radou Vacátkem, kefalinem a Radkem uzavřel
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“