Praga S5T-3 SV-1 / Ripper Works / 1:32 / BETATEST - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Praga S5T-3 SV-1 / Ripper Works / 1:32 / BETATEST - HOTOVO

Příspěvek od martin1807 »

Ahoj chlapi. :P
Určite už väčšina z vás zaregistrovala novinku od Ripper Works. Tentokrát to nie je tatra ale Praga S5T-3 SV-1.
Ani neviete ako som sa tešil, kedy konečne budem môcť odprezentovať túto stavbu. Ako je o mne známe, Ripperov som už "pár" zlepil a tento štýl mi sedí. No dovolím si tvrdiť, že práve tento model bol jeden z najzaujímavejších modelov od Rippera, aké som lepil. 8-) Aj preto ma stavba mimoriadne bavila.
Obrázek
Niečo o predlohe:
Iba pár vlastných slov o predlohe. Nejedná sa o obyčajnú fekálnu cisternu, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Na svoju dobu je to mimoriadne vyspelé vozidlo. Vozidlo predstavovať nebudem. Podvozok je klasická konštrukcia Pragy S5T so zadnou hnacou nápravou. Motor je zase motor T912-3 od tatry.
Pod kapotou sa okrem motora nachádza vodné čerpadlo, výveva a ďalšia prídavná prevodovka na rozvody čerpadiel. Cisterna samotná je rozdelená do dvoch častí. V jednej časti je voda, ktorá je napojená jak na čerpadlo, tak na naviják vody s hadicou na ľavej strane vozidla. Druhá časť je určená na kal a táto časť je prepojená s vývevou, a so sacím ramenom. Sacie rameno má ponor do 4,5 metra pod povrch. Okrem ramena môže byť kal odsávaný aj pomocou hadice pripojenej k zadnému ventilu.Na pravej strane je aj malý žeriav, ktorý slúži na zdvíhanie kanálových poklopov. Cisterna je sklopná a zadné čelo je taktiež otváracie hydraulicky.
Obrázek Obrázek

No a teraz už sa presunieme k stavbe samotnej. ;)

Stavbu som začal motorom.
Ako som spomínal jedná sa o motor Tatra 912-3. Je to vlastne "polovica" motora z tatry 111. Tu si myslím,že nie je potrebný ďalší komentár, návodné kresby sú dostačujúce a motor je detailne spracovaný.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Podvozok:
Jedna z vecí, ktoré sa mi na tomto modely páčia je aj fakt, že podvozok je vo farbe vozidla a nie šedý. Takto vynikne nejeden detail viac ako na šedom podvozku. Odpruženie je riešené listovými perami. Ako som spomenul vyššie hnacia je zadná náprava.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Do rámu som vložil motor. Motor nie je usadený v robine, ale smerom dozadu motor padá.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Čerpadlá a potrubia:
Tu začala tá zaujímavejšia časť. Prídavné čerpadlo, výveva, prevodovka, ktoré sú umiestnené pred motorom pod kapotou.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
No a ďalej to bolo o potrubiach. Je ich dosť. Majú rôzne priemery, rôzne tvary a celkovo je to zdĺhavá robota. Ale výsledok stojí zato.:) Od vývevy smerujú dve potrubia k štvorcestnému ventilu, od vodného čerpadla k navijáku na hadicu, dve potrubia idú až dozadu na blatníky a jeden vývod je dopredu pod nárazník. Už si to presne nepamätám, ale všetko je podrobne popísané v návode. :P V tejto časti som lepil aj zadné blatníky a auto začalo dostávať prvé tvary.:)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kolesá:
Zlepil som kolesá a auto bolo autom.:)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Praga S5T-3 SV-1 / Ripper Works / 1:32 / BETATEST - HOTO

Příspěvek od martin1807 »

Nárazník a blatníky:
ďalej som sa pustil do detailov, ktoré sú na tomto vozidle snáď najvýraznejšie. Predný nárazník má jednoduchú konštrukciu a nenatrafil som tam na problém. Čo sa blatníkov týka, vymyslel som si menší zlepšovák. Po vyrezaní a zaretušovaní som riešil, ako dosiahnuť ideálny tvar jak pre samotné zahnutie blatníky tak hlavne pre bočnú hranu. Riešenie je jednoduchšie ako by sa zdalo ;) Použil som fľaštičku z malého herkulesa. jednak ten priemer je tak akurát a herkules je v spodnej časti zaoblený tak, že so pekne stačilo na vytvarovanie bočnej hrany. 8-) Čo sa týka zaoblenie predného lemu na maske, tak pri tejto S5T je to o niečo jednoduchšie ako v prípade valníka. Pri valníku je tento diel v celku sa preto sa aj horšie tvaruje. Tu je stredná časť masky vysunutá kvôli vybaveniu pred motorom a preto je jednoduchšia aj maska.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kabína a kapota:
Čo napísať ku kabíne. Po vydaní valníku dosť kontroverzná téma a nie každému sa páči. No ja si dovolím tvrdiť, že tvarovo je vierohodná a konštrukčne zvládnutelná. Po tom, ako som lepil kabínu na alfa stavbe na valníku, sa mi táto lepila už o niečo lepšie a myslím si, že s ďalšou to bude opäť lepšie. A to som ešte nelepil túto kabínu z ofsetu, kde by to malo byť ešte jednoduchšie ako v prípade laserovej bety :P Na kapote je spodná hrana čierna ( imitácia tesnenia, preto sa môže zdať, že na blatníky nedosadá správne, ale sedí tak ako má.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nástavba:

Samotná cisterna opäť nie je iba obyčajná bandaska. Na cisterne je hromada vývodov a potrubí. Ja som na znázornenie vodoznakov použil priesvitnú bužírku príslušného priemeru. Cisterna je sklopná, zadné čelo otvárateľné a rameno funkčné. :D

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Hotovo:
No a tu už máme finálne fotky vozidla, ktoré môžete vidieť aj na obálke.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A čo povedať na záver? Väčšinu som popísal vyššie. Ako som spomenul na začiatku, tento model považujem za jeden z najzaujímavejších predloh, aké som kedy lepil. Som veľmi rád, že za prvé dva dni od vydania som videl hromadu pozitívnych ohlasov na tento model. Veľmi ma to teší a svojím spôsobom motivuje do ďalšej práce. Myslím si, že pozitívne ohlasy tešia rovnako tak aj autora.:)
Stavba samotná prebiehala na jar 2021 zhruba dva a pol mesiaca. Dúfam, že tento report pomôže ďalším staviteľom. Vidíme sa pri ďalších stavbách. ;) 8-) :P
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Praga S5T-3 SV-1 / Ripper Works / 1:32 / BETATEST - HOTO

Příspěvek od VašekS »

Ahoj Martin.
Poklona vám oběma. Je to velmi zajímavý model, skvěle navržený a postavený. Je vidět, že jsi na Rippery odborník.
Jen si už nějakou dobu říkám, že má doktor asi něco proti dveřním klikám. Na modelu jsou velmi detailně zpracovaný kdejaký titěrný hejblátka, ale poměrně výrazný detail, jako vystouplé kliky na dveřích kabiny, jsou "jen" namalovaný. :? ;)
vladaZ
Příspěvky: 206
Registrován: stř 11.7.2012 7:18
Bydliště: Žirovnice

Re: Praga S5T-3 SV-1 / Ripper Works / 1:32 / BETATEST - HOTO

Příspěvek od vladaZ »

Krásný model. O výsledku rozhoduje to, jak se podaří zpracovat obliny na nádrži, blatnících, masce a střeše. A ty to máš perfektní.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Praga S5T-3 SV-1 / Ripper Works / 1:32 / BETATEST - HOTO

Příspěvek od yvan »

Ooooooo, kulatého něco, paráda :) Povedené pane, mě s navnadil.
thomaash
Příspěvky: 151
Registrován: úte 24.1.2012 13:52

Re: Praga S5T-3 SV-1 / Ripper Works / 1:32 / BETATEST - HOTO

Příspěvek od thomaash »

Pekný model :)

Možno je to mimo, ale zaujímalo ako je vzťah medzi kovovými modelmi a týmito papierovými, nedávno tento model vyšiel v kovovo/plastovom prevedení u Autocult v mierke 1:43 a predtým aj modrý valník.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 999
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Praga S5T-3 SV-1 / Ripper Works / 1:32 / BETATEST - HOTO

Příspěvek od Tomáš S. »

Thomaash: Vztah mezi prvním modelem S5T od RW (valník) a čímkoliv jiným v 1:43 žádný není. Autocult prodává sklápěčku.
U sacího vozu je to bohužel jinak... Autocult se bez mého vědomí dostal ke stejné dokumentaci, kterou jsem pro tento vůz vytvořil a posháněl. A jelikož jsem ty podklady vytvořil já (vím co je potřeba pro vytvoření modelu), tak se jim jejich resinový model tvořil snadno. Všechny potřebné materiály dostali naservírované na stříbrném podnosu, bez toho aniž by pro to museli cokoliv udělat...a tak vznikl sací vůz, jako druhý model S5T od Autocultu. :roll: Jen dodám, že příprava podkladů pro tento model sacího vozu začala z mojí strany na začátku roku 2019.

První Praga S5T-3 (valník) u RW byla vydána 8. 11. 2018. První představení Autocult Pragy S5T-3 S3 proběhlo v dubnu 2020.

Mimochodem je poměrně běžná praxe, že řada kovových / plastových / resinových a 3D tiskem vytvořených modelů má podstatnou inspiraci v některých papírových modelech. Takovému tvůrci stačí objednat za pár korun vystřihovánku a má kompletní dokumentaci pro svůj model. Nemusí nikam jezdit fotit či měřit skutečnou předlohu, nemusí shánět výkresy a jinou dokumentaci stroje... :roll:

VašekS: A jak by sis takovou kliku představoval, aby byla součástí vystřihovánky? (za mě jedině nabarvený zabroušený ohnutý drát vhodného průměru) Nebo to mám chápat tak (vzhledem k tvé tvorbě), že ti spíše vadí kresba na dílu dveří - tedy, že pokud bys chtěl model vylepšit o kliku, tak ti tam bude vadit ta kresba, pokud neuděláš celé nové dveře z nějaké barevné plochy (ta by zde u tohoto modelu snad šla najít na cisterně například). Nechci mluvit za doktora, mě samotného tato připomínka zaujala, protože osobně kliky nevnímám jako "výrazný" detail. Na strojích řeším úplně jiné prvky.
Uživatelský avatar
Alda C.
Příspěvky: 47
Registrován: sob 21.1.2012 8:31
Bydliště: Brno 21

Re: Praga S5T-3 SV-1 / Ripper Works / 1:32 / BETATEST - HOTO

Příspěvek od Alda C. »

Tomáš S. píše:... Autocult se bez mého vědomí dostal ke stejné dokumentaci, kterou jsem pro tento vůz vytvořil a posháněl. A jelikož jsem ty podklady vytvořil já...
Takže model dělali podle tvé dokumentace? A podařilo se ti zjistit jak k ní přišli?
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 999
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Praga S5T-3 SV-1 / Ripper Works / 1:32 / BETATEST - HOTO

Příspěvek od Tomáš S. »

Ano podařilo, poskytnul je majitel skutečného vozu, celý tento "příběh" jsem poslepoval poté, co jsem zmerčil vydání modelu od Autocultu a pojal jisté "podezření". Majitel vozu vyšel vstříc mě, při zajišťování podkladů, já jsem vyšel vstříc jemu při dokumentaci jeho vozu. No a pár let poté už jsem pouze trošku zaskřípal zuby. :roll:
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Praga S5T-3 SV-1 / Ripper Works / 1:32 / BETATEST - HOTO

Příspěvek od kaktusak »

Martine máš můj velký respekt . Tak strašně " kulaté " auto a tak pěkně slepené . To bych tak nikdy nedal a věř , že vím co říkám .
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 639
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Praga S5T-3 SV-1 / Ripper Works / 1:32 / BETATEST - HOTO

Příspěvek od Vojta S »

Super předloha i stavba, určitě pořídím do archivu.
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Praga S5T-3 SV-1 / Ripper Works / 1:32 / BETATEST - HOTO

Příspěvek od martin1807 »

Ahoj chlapi.:)

Ďakujem všetkým za pozitívne reakcie na tento projekt.:) Teší ma, že sa model páči.
thomaash píše:Pekný model :)

Možno je to mimo, ale zaujímalo ako je vzťah medzi kovovými modelmi a týmito papierovými, nedávno tento model vyšiel v kovovo/plastovom prevedení u Autocult v mierke 1:43 a predtým aj modrý valník.
Čo sa tohoto týka, tak nevím. Tomáš asi zodpovedal čo bolo potrebné.:) Tento model sa dostal mne do ruky okolo marca 2021 a dokončený bol v máji. Ten kovový model som registroval niekedy v lete.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Praga S5T-3 SV-1 / Ripper Works / 1:32 / BETATEST - HOTO

Příspěvek od VašekS »

Tomáš S. píše:VašekS: A jak by sis takovou kliku představoval, aby byla součástí vystřihovánky? (za mě jedině nabarvený zabroušený ohnutý drát vhodného průměru) Nebo to mám chápat tak (vzhledem k tvé tvorbě), že ti spíše vadí kresba na dílu dveří - tedy, že pokud bys chtěl model vylepšit o kliku, tak ti tam bude vadit ta kresba, pokud neuděláš celé nové dveře z nějaké barevné plochy (ta by zde u tohoto modelu snad šla najít na cisterně například). Nechci mluvit za doktora, mě samotného tato připomínka zaujala, protože osobně kliky nevnímám jako "výrazný" detail. Na strojích řeším úplně jiné prvky.
No, já myslím, že by z papíru nevypadala hloupě. Z půdorysného pohledu, dvě půlky k sobě, a je to :D ;) .
Ale každý to vidíme trochu jinak. To já samozřejmě chápu a respektuju. A neber to, prosím, jako nějakou výtku nebo hledání much za každou cenu. To byla jen taková úvaha do éteru :) .

O mě opravdu nejde. Já když chci, tak si nějak poradím ;) .
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Praga S5T-3 SV-1 / Ripper Works / 1:32 / BETATEST - HOTO

Příspěvek od kaktusak »

VašekS píše:
No, já myslím, že by z papíru nevypadala hloupě. Z půdorysného pohledu, dvě půlky k sobě, a je to :D ;) .
Ale každý to vidíme trochu jinak. To já samozřejmě chápu a respektuju. A neber to, prosím, jako nějakou výtku nebo hledání much za každou cenu. To byla jen taková úvaha do éteru :) .

;) .
No já to vidím stejně jako Vašek . Podle mě je to docela dobrý nápad .
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Praga S5T-3 SV-1 / Ripper Works / 1:32 / BETATEST - HOTO

Příspěvek od vojta78 »

Neskutečně povedený kousek. Kabina je celkem složitá, zvládl jsi ji na 1. Hodně zajímavá předloha. Už se těším, až prolistuji sešitem.
Odpovědět

Zpět na „Hasiči a vozidla veřejných (komunálních) služeb“