Waryński K-406 / GPM / 1:25 - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
OndraSej
Příspěvky: 12
Registrován: pát 21.5.2021 20:46

Waryński K-406 / GPM / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od OndraSej »

Ahoj,

pustil jsem se do dalšího "žlutého" modelu, tentokrát bagr Waryński K-406 od vydavatele GPM. Tentokrát to není úplný post-mortem, jen poloviční :) Postupuju "jak to autor nakreslil", bez větších modifikací. Návod k modelu je kreslený "ručně", dost schematicky a díly na něm chybí, takže některé modifikace jsou dané tím, že jsem návody prosě nepochopil...

Jako obvykle, žiju na hraně a stavím z originální (jediné) kopie.
Obrázek

Stavba začíná podvozkem. Návodné kresby nejsou moc výmluvné a textový návod tomu vůbec nepomáhá - umístění převodovky a kloubu mezi podvozkem a nástavbou není vyznačené na dílech, na které se lepí a není moc poznat ani z návodu (který je hodně schematický a proporce v něm neodpovídají), takže to tak nějak odhaduju a doufám, že to vyjde.
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

Přední a zadní náprava jsou v návodu popsané stejně špatně jako zbytek modelu, ale většina dílů sedí celkem přesně jen na jedno konkrétní místo, takže to netrvalo dlouho a byly hotové.
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

Hřídele a spojky mezi převodovkou a nápravami pro jistotu nejsou popsané ani v návodných kresbách, ale nějak jsem to odhadnul a po drobném přesunu převodovky víc na střed modelu, to vypadá docela pěkně.
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Model mám včetně laserem řezaných dílů, což zahrnuje jak kartonovou "kostru" kol, tak i bočnice řezané laserem z normální čtvrtky. Bohužel, bočnice mají laserem předříznutou hranu pro trojúhleníkový profil a bombírovat to skoro nejde. Sice jsem je mohl řezat z vystřihovány, ale jednak jsem si chtěl zkusit stavbu z těch laserových - a když už jsem za ně zaplatil... :)
Mezi kartonové boky jsem si nařezal žebra, abych se pak nemusel trápit s přesným napasováním obvodu kol.
A vzhledem k barevnému nesoulatu u laserových dílů pneumatiky natírám černou akrylovou barvou.
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Po nalepení ráfků tam prosvítá trocha té černé a působí to rušivě. Navíc disky se mají lepit ze dvou stejně velkých částí, takže tam vychází celkem velká díra, tak jsem nakonec akrylem přetřel i zbytek kola. Docela se mi to líbí, trochu mě mrzí, že jsem stejně nenatřel celý podvozek, ale už bych se štětcem nedostal ke všem částem.
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

Stavba nástavby probíhá standardně, bez větších překvapení nebo zádrhelů. Celé se to lepí na tupo a na hranách se setkává čtvrtka s čtvrtkou, tak si trochu pomáhám pásky z kartonu.
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

Interiér a stěny kabiny, opět víceméně bez problémů. Teď už lepím víceméně bez návodu, jen si občas podle návodných kreseb kontroluju, že to vypadá jako bagr :)
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) OndraSej dne čtv 14.10.2021 17:54, celkem upraveno 1 x.
Boďa81
Příspěvky: 189
Registrován: pon 8.1.2018 10:14

Re: Waryński K-406 / GPM / 1:25

Příspěvek od Boďa81 »

Máš to pěkné a určitě jsem rád, že nad návody netápu sám :D
Uživatelský avatar
OndraSej
Příspěvky: 12
Registrován: pát 21.5.2021 20:46

Re: Waryński K-406 / GPM / 1:25

Příspěvek od OndraSej »

@Boďa81: Díky :) Ty návodné kresby se fakt moc nepovedly. Nejhorší to je u ramene a lžíce, tam jsem to už bral vylučovací metodou a přijde mi, že část rámu u nástavby je tam nakreslená špatně - pokud máš referenční fotky skutečného bagru, máš nejlepší postupovat podle nich.

Sestavená kabinka, stěny a interiér jsem dohromady slepil vteřinovým lepidlem, Herkulesem by to asi trochu bolelo.
Obrázek Obrázek Obrázek

Kabinka nasazená na rám.
Obrázek Obrázek

Při hledání dalších dílu jsem si všimnul, že jsem minul jeden díl kloubu (plášť po obvodu), který v návodu nebyl moc dobře vyznačený. Naštěstí šel nalepit na rám i dodatečně. Na sucho jsem kabinu zkušebně nasadil na podvozek.
Obrázek Obrázek Obrázek

Lžíce bagru. Původní (šedá) barva se mi moc nelíbila, tak jsem to přetřel hliníkovou akrylovou barvou.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Rameno bagru. Návod je z bokorysu, nárysu a půdorysu a je skoro nečitelný, takže díly lepím dohromady vylučovací metodou od nejjednoznačnějších k těm méně jasným. Jak ramena, tak hydraulika jsou lepené na pevno (vteřiňákem).
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

Hotový model s kabinou a ramenem nalepenými na pevno. Podle návodu bych měl dolepit ještě rozvody hydrauliky - ale s mizernými navodnými kresbami (rozvody nejsou ani pořádně zakreslené) a bez referenčních fotek se mi do jejich výroby vůbec nechce, tak jsem model prohlásil za hotový tak, jak je.
Obrázek Obrázek Obrázek

A několik obligátních fotek venku.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 999
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Waryński K-406 / GPM / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od Tomáš S. »

Díky za prezentaci této stavby - ušetřil jsi mi pár zlotých! :) Protože za tento model by se měl autor skutečně stydět, něco tak hrozného už jsem dlouho neviděl. Už když jsem si to prohlížel ve 2D byl jsem velmi skeptický ... ale když vidím výsledek, tak jsem byl tehdy ještě optimista. To nemá proporčně společného s předlohou absolutně vůbec nic. Ten model snad před vydáním ani nikdo nestavěl, jinak by snad toto do tisku nemohlo vůbec projít.

Věrnost vůči předloze žádná, proporce úplně mimo, návod k ničemu, detailnost vůči měřítku neodpovídající ... polští kolegové nepřestávají udivovat :lol: .

Jinak tobě jako staviteli respekt za to, že jsi to nezahodil! Řemeslně to máš zpracované poměrně pěkně. Trošku by to chtělo možná zapracovat na čistotě hran (ostřejší skalpel, nevyřezávat na první dobrou, opatrnější manipulace) a preciznosti a odstínu retuše. Ale to jsou záležitosti, které se vyvíjí s každým dalším modelem. Jinak na pístnice bych ti doporučil stříbrnou instalatérskou pásku. Krom vzhledu je také její výhodou to, že je tenká a tím kolik člověk na píst namotá se dá trochu korigovat tuhost chodu pístnice.

(např. http://www.europack.cz/katalog/samolepi ... kova-paska" onclick="window.open(this.href);return false; )

Fotodokumentace stavby také podařená (kompozice fotek, ostrost). Občas to trochu sráží nevhodná teplota světla, ale s tím bojuje na fotkách od stolu snad úplně každý ;) .
Uživatelský avatar
OndraSej
Příspěvky: 12
Registrován: pát 21.5.2021 20:46

Re: Waryński K-406 / GPM / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od OndraSej »

Díky za feedback! A jsem rád, že ten report někomu pomohl, i když to bylo v rozhodnutí nekoupit si tenhle model :)

Jinak autor modelu je Mariusz Kita. Přijde mi, že tady na fóru je kvalitou své práce už docela známý :)

Díky za tip na pásku, objednám, vyzkouším. Za normálních okolností bych ty pístnice natřel stříbrnou/chromovou akrylovou barvou, což mi v minulosti fungovalo docela dobře. Ale když jsem je lepil tady, už jsem toho modelu měl tak akorát a chtěl jsem to dodělat co nejrychleji, bez dalšího zdržování.
vladaZ
Příspěvky: 206
Registrován: stř 11.7.2012 7:18
Bydliště: Žirovnice

Re: Waryński K-406 / GPM / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od vladaZ »

Ahoj, působí trochu divně. Není tam ten Warynski nádech. Stavba ale pěkná.

Kdysi jsem ho za jedno odpoledne nakreslil, teď jsem koukal že odkaz ještě funguje, je na Uložto. Nemá interier, ale snad neurazí. Je tam prostor pro tunning.

viewtopic.php?f=29&t=1816" onclick="window.open(this.href);return false;


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
OndraSej
Příspěvky: 12
Registrován: pát 21.5.2021 20:46

Re: Waryński K-406 / GPM / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od OndraSej »

@vladaZ: Pěkné. Na ten tvůj model jsem několikrát narazil, když jsem hledal (a nenašel) další stavby toho modelu od GPM, abych mohl opisovat.
Odpovědět

Zpět na „Stavební stroje“