F 117A Shadowhawk / ABC / 1:72

Slavíme a lepíme – velká paralelka modelů RV

Moderátor: Standa F.

Odpovědět
Václav Paluzga
Příspěvky: 25
Registrován: pon 10.9.2012 9:18

F 117A Shadowhawk / ABC / 1:72

Příspěvek od Václav Paluzga »

Při úklidu archivu jsem narazil na model, který byl dlouho na seznamu "tohle jednou slepím". Navíc se to sešlo s balíčky, jejichž obsahem byly nové skalpely a pár dalších nástrojů a materiálů.
Stavbu jsem proto pojal značně experimentálně s vědomím, že model nejspíše poletí nedokončený do koše. Proto jsem použil i celkem nekvalitní výtisk z ABC.

Ale průběh stavby nakonec rozhodl jinak a v silvestrovský podvečer jsem model bez větších problému a chyb dokončil.

Celou stavbu jsem bytelně vyztužil kartonem, některé díly kartonu jsou ohýbané, což prakticky vylučuje možnost prohnutí při lepení.
SOP jsem vyztužil polysterenem. Původně jsme chtěl využít materiál Sculpture Block (žlutý kvádr na fotce), ale ten není na tyto díly nejlepší volbou.
Sculpture Block je pevná polyuretanová pěna, velmi dobře se řeže a brousí. Proti polystyrenu vůbec nemění objem, co si uřežete, to máte.
Ovšem při řezání a broušení "drobí" ostrý prach, který může poškrábat kresbu na líci dílů. Na stole je tedy třeba pečlivě uklízet. Na vyplnění mezer mezi žebry bude perfektní.
Inspiraci pro použití jsem našel na foru kartonwork.pl u modelu Fw-190: FW-190 A-8 K.A. 2004 Waloryzowany

Obrázek Obrázek

Při konstrukci žeber křídel jsem udělal chybu a nevyztužil spodní stranu přechodu křídlo-trup. Časem tedy dojde k ohnutí křídel dolů.
Spodní strana trupu je jinak bezvadně rovná (na rozdíl od předlohy).

Obrázek Obrázek

Hotový model.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Richard Vyškovský - 90 let“