Odměrka na prací prášek / ABC

Slavíme a lepíme – velká paralelka modelů RV

Moderátor: Standa F.

Odpovědět
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Odměrka na prací prášek / ABC

Příspěvek od Medium »

Byl jeden horký letní večer, zrovna jsme na jedné z GAPovek seděli u stolu, naše čela horkem orosená stejně tak jako půllitry. Jak hovor plynul, Pepa JoK jen tak mimoděk poznamenal, že by rád někdy viděl slepenou Odměrku na prací prášek od pana Vyškovského. Najednou se rozhostilo ticho, bylo slyšet jen ruch z ulice, nikdo ani nedutal. Pochopil jsem, že já jsem ten, kdo musí vykonat něco velkého, že já jsem ten vyvolený. Sebral jsem hozenou rukavici a prolomil ticho se slovy "já bych se o to pokusil". Vzal jsem celou věc opravdu svědomitě. Kde máme doma pračku, to jsem tušil. Zjistil jsem si také i to, co že je to vlastně ten prací prášek. Po této odborné přípravě jsem si sehnal vystřihovánku a pustil se do práce.

Jedna stránka, relativně přiměřený počet 4 dílů. Nepočítal jsem s praktickým použitím slepeného výtvoru, přesto vzhledem k velkým plochám bylo vhodné díly podlepit alespoň kancelářským papírem. Čekal jsem nějakou záludnost, neboť Pepa již odměrku přeci jen viděl slepenou od jistého modeláře, ale ta nefungovala. Otázkou bylo, kde se stala chyba - u autora, či modeláře? Další lepení mělo tedy přinést rozuzlení této otázky a zároveň i případně správně sestavený model. Podlepené, vystříhané a předohýbané díly.

Obrázek


Následovalo sestavení jednotlivých dílů. Měl jsem trochu obavy z návaznosti celkem členitého a barevně pestrého ztvárnění povrchu odměrky, ale víceméně to k sobě celkem sedlo. Zároveň se ukázalo, že chyba se stala u mého předchůdce, který sestavoval odměrku. Na rub pláště si stavitelé měli přenést pomocnou rysku a dotyčný modelář k ní přilepil díl uzavírající prostor na odměření dávky pracího prášku. Což byl špatně pochopený účel rysky. Popravdě ta ryska tam byla opravdu trochu matoucí a vlastně zbytečná. Sestavení do celku bylo snadné, nenašla se žádná chyba ani v konstrukci, a snad ani u mé práce a výsledek je symetrický a určitě by i plnil svůj účel. Otázkou je, nakolik se změnila velikost dávky prostředků pro praní v dnešní době. Jen při retušování jsem si na pomoc pustil písničku od paní Hanky Zagorové a Petra Rezka Duhová víla - retuš pestrobarevného povrchu byla možná nejzdlouhavější práce na celém "modelu", mohu-li to o odměrce vůbec napsat.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JaKR
Příspěvky: 189
Registrován: sob 21.1.2012 10:15
Bydliště: Plzeň

Re: Odměrka na prací prášek / ABC

Příspěvek od JaKR »

Úžasný a napínavý report ze stavby.
halogen
Příspěvky: 28
Registrován: úte 2.10.2018 12:29
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg

Re: Odměrka na prací prášek / ABC

Příspěvek od halogen »

Fantastická slohová práce :!:
Akorát mi chybí rozuzlení, a sice: jak fungovala tato zde prezentovaná odměrka :?:
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Odměrka na prací prášek / ABC

Příspěvek od Kuba78 »

halogen píše:Fantastická slohová práce :!:
Akorát mi chybí rozuzlení, a sice: jak fungovala tato zde prezentovaná odměrka :?:
Na dnesni tekuty praci prasky asi dost blbe :-)
halogen
Příspěvky: 28
Registrován: úte 2.10.2018 12:29
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg

Re: Odměrka na prací prášek / ABC

Příspěvek od halogen »

Kuba78 píše:Na dnesni tekuty praci prasky asi dost blbe :-)
Ale i dneska se dají koupit klasické prací prášky, dokonce i s jelenem :D https://www.mall.cz/praci-prasky" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Odměrka na prací prášek / ABC

Příspěvek od Medium »

Ono tekuté prací prostředky by vyřešilo prolakování. To by asi chtělo i u sypkého prášku, neboť u praní je vždycky nějaká vlhkost a voda. Ale pokud jde o sypký prací prášek, tak jsem právě zjistil, že mi máme doma ten velký igelitový pytel a již né krabici, není tedy jak odměrku vyzkoušet.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odměrka na prací prášek / ABC

Příspěvek od Standa F. »

Ale jo, vyzkoušet by to šlo - jen si musíš krabici s práškem vyrobit 8-). Pár listů pevnějšího kartonu, slepit škatuli příslušné šířky (5 cm nebo tak nějak musí mít), nasypat do ní půlkilo prášku a šup-šup, video s testem! ;)
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Odměrka na prací prášek / ABC

Příspěvek od Kuba78 »

teda ne ze bych byl nejaky velky odbornik na prani, moje praci skills se omezuji na to ze vim kde mame pracku a susicku (u nas pere kouzelny skritek ktery mi vzdy v noci sebere ponozky u postele a za par dni je da vonave vyprane do skrine) ale co sem tak vypozoroval tak tekute praci prostredky jsou hustsi nez herkules, to sem zvedavej jak dlouho by ta odmerka vydrzela..

Nicmene, jak pise Standa, vzhuru do toho medium, pust se do dlouhodobeho zatezoveho testu :-)
Odpovědět

Zpět na „Richard Vyškovský - 90 let“