Agrostroj TK-4K-14 / RW / 1:32 / Test / Hotovo

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Agrostroj TK-4K-14 / RW / 1:32 / Test / Hotovo

Příspěvek od yvan »

Malotraktor TZ-4K-14 byl vyvrcholením typové řady kloubových malotraktorů s jednoválcovým vzduchem chlazeným vznětovým motorem. Tento typ byl poprvé představen v roce 1973 na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně a o rok později se dostal do sériové výroby. Malotraktory se těšily velké oblibě, a proto byly průběžně modernizovány (typicky se za základní označení přidávaly různá písmena) Prvním vyráběným byl T-4K-10, pokračovatelem řady byl T-4K-12 po němž již následoval TZ-4K-14. Poslední dvojčíslí představovalo výkon motoru v koních. Výrobcem motoru s označením 1D 90 TA byl závod Slavia Napajedla. Výroba typu TZ-4K-14 skončila v roce 1992. Celkem bylo vyrobeno přibližně 53 000 malotraktorů všech zmíněných typů.

Tento snad téměř legendární červený traktůrek, kterých i já jako zemědělstvím nijak nedotčený jedinec pamatuju ze své rodné ulice několik, vydal před nedávnem Ripper Works. Autorem je Tomáš Straňák, který jeho 3D modely představoval už na starém fóru, což je tak dávno, že už ani nevím, jak dlouho to bylo (ale přes osum let určitě). Model představuje modernizovanou verzi TZ-4K-14 z let 1989-90, která se dá jednoduše rozlišit podle hranatých světel (nicméně model obsahuje i starší kulatá světla). K malotraktoru bylo k dispozici velké množství různého příslušenství – to nejrozšířenější je součástí modelu. Konkrétně se jedná o sklápěcí návěs NSN-10-2-B pro přepravu nejrůznějšího materiálu do hmotnosti 1000 kg, jednoradličný obracecí pluh PoN-25-A, rotační kypřič KYR-100-A pro přípravu půdy před setím, nesený pětihrotý kypřič 5-KN-85 pro hloubkové kypření, radlice ARS-103 pro vyhrnování hnoje, půdy či sněhu, žací stroj ŽT-152 a zametací kartáč AZM-101 například pro údržbu městských komunikací. Na webu vydavatele by také měla být ke stažení podložka, jako retro rekonstrukce tehdejší výstavní plochy z BVV (autorem té na obálce je Tomáš sám).

V dobách, kdy ještě model nebyl zdaleka dokončený, jsme se bavili na nějaké soutěži s Tomem o postupu prací a tak mě napadlo říct, že jestli tohle někdy dokreslí, tak mu to otestuju. Zemědělskou techniku sice nijak zvlášť nevyhledávám, ale sdílím spolu s autorem nadšení pro modely "bez hluchých míst" a tady opravdu asi žádné nebude. Byť je model opravdu malý, je hodně detailně zpracovaný a vidím v něm celkem dobrou příležitost, jak si můžou blázni od minimodelů slepit něco v normálním měřítku a přitom nevyjít ze cviku. Nějaké miniatury jsem dřív lepil, ale tohle je oproti tomu trochu jiný level. Takže jsem se těšil 8-)

Po skoro deseti letech tak zase něco přidám do zemědělské techniky. Tentokrát bude report trochu jiný, než bývá obvyklé, protože zatímco u jiných reportů píšu, jak co dělám, tady je můj postup popsaný v sešitě v podobě návodu, takže nemá smysl ho tu opisovat. Dodám jenom stručnější komentáře a hromádku fotek. Traktůrek sám má 17 opísmenkovaných čísel dílů, tak se to bude jednodušeji fázovat.

Obrázek
Naposledy upravil(a) yvan dne ned 20.2.2022 19:26, celkem upraveno 1 x.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Agrostroj TK-4K-14 / RW / 1:32 / Test

Příspěvek od yvan »

Začneme velice zlehka a to sekcí 1. Jde o základ zadní nápravy se zadní deskou k připojení příslušenství. Na jí je tedy osa prodloužení kardanu (pro poháněné příslušenství) a tři čepy, na které se případné příslušenství v reálu kotví. Samozřejmě sem trefil úhel, kde se ten třetí s osou překrývá.

Obrázek Obrázek

Zatím je to sice mrňavá, ale technicky nijak složitá práce. Tisk pochopitelně laserový, takže s ofsetem ze sešitu asi ty hrany tolik nepolezou. Podložka je centimetrová.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Agrostroj TK-4K-14 / RW / 1:32 / Test

Příspěvek od yvan »

Sekce 2 je základ zadních ramen, přilepený k zadní desce, schránky po stranách a pístnice. Píst bude buď takto, nebo se napojí na příslušenství, které se připojuje na náhon na desce a zároveň se zvedá nahoru a dolů pístem. Fotky jsou trochu přepálené na okolí, ale zase je tam lépe vidět hrany a plochy ve změti černé, tak bych řekl, že je to tak lepší.

Obrázek Obrázek
Obrázek

Sekce 3 jsou pak portály zadní nápravy, čili prvky od středového dílu nápravy až po osy kol. Stranou je alternativní díl pro volitelný široký rozchod. Je to popsáno i v návodu, ale model počítá s možností tří rozchodů kol - z kombinace dvou šířek nápravy a dvou pozic kol - diskem dovnitř, nebo diskem ven. Z delšího dílu (na fotce stranou) s diskem ven uděláte střední rozchod, z téhož a z diskem dovnitř široký a z užšího s diskem ven pak úzký rozchod (snad jsem se trefil a není to jinak). Na testovacím modelu bude úzký rozchod. Střední rozchod se používá pro rotační kypřič nebo pro užší verzi radlice, široký rozchod pro širší verzi radlice a žací lištu a ostatní příslušenství je použitelné se kterýmkoli rozchodem. Na bílá místa na portálech přijdou později nalepit blatníky.

Obrázek Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) yvan dne ned 30.1.2022 10:56, celkem upraveno 1 x.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Agrostroj TK-4K-14 / RW / 1:32 / Test

Příspěvek od yvan »

Sekce 4 jsou plechy pod nohy, pedály a část kloubu. Je tam trochu drátování, ale nic zásadního.

Obrázek Obrázek

Sekce 5 je druhá část kloubu a pár drobností kolem. Spojeno s částí sekce 4 osou kloubu. Původně měl být spoj jako u předlohy realizován dvěma krátkými čepy, aby středem mohl jít kardan s křížkem, ale po zralé úvaze si ho můžete případně dodělat ;)

Obrázek Obrázek

Po spojení kloubu už lze připojit drobnosti sekce 5 a přidat zbylou část sekce 4.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Agrostroj TK-4K-14 / RW / 1:32 / Test

Příspěvek od martin1807 »

:o :o
Nooo, ako celok je to parádne, ale keď to vidím takto postupne je to ešte lepšie ;)
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2391
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Agrostroj TK-4K-14 / RW / 1:32 / Test

Příspěvek od Brzdič »

A já si myslím že se to lepí na pohodu, nikde s tím nemusíš šermovat, atd. Jen ti to nesmí padnout na koberec. :D
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Agrostroj TK-4K-14 / RW / 1:32 / Test

Příspěvek od yvan »

Dík Martine. Pravda oproti yamatu je to lahoda, stačí ti na to na podložce 20x20 cm :lol:

Sekce 6 je motor. Tím přišla trocha oblinek.

Obrázek Obrázek
Obrázek

Sekce 7 jsou pak drobnosti k motoru. Výfuk, trubky, řemenice a tak podobně.

Obrázek

Sekce 8 je vzduchový filtr s trubkou a držákem.

Obrázek

A tyto tři sekce spojené dohromady.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek

Kryt řemenice můžete buď nepoužít, nebo osadit napevno. Případně udělat sundávací.
Minor
Příspěvky: 71
Registrován: stř 25.1.2012 3:48
Bydliště: Kyjov

Re: Agrostroj TK-4K-14 / RW / 1:32 / Test

Příspěvek od Minor »

Máš to pěkný, ale mě neoblafneš! Stejně na to nakonec plácneš startovní číslo a bude to závodnička... :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=WwRJfUfROec
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Agrostroj TK-4K-14 / RW / 1:32 / Test

Příspěvek od JoskaM »

Pole na označení tam bývalo.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Agrostroj TK-4K-14 / RW / 1:32 / Test

Příspěvek od yvan »

:lol: :lol: :lol: Cha, to je dobrý, to mě nenapadlo :D

Nicméně před chvilkou už byla i modrá, tak už to nebude tak monobarevné. Sekce následující, tedy devítka, je základ přední nápravy:

Obrázek Obrázek
Obrázek

Ten je sice černý, ale sekce 10 už jsou páky a nádrž, kde už je šedá.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

A pak se to dá opět spojit s předešlým.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Základ konstrukce pak uzavírá sekce 11, což jsou portály přední nápravy. Netřeba asi zdůrazňovat, že tady jako i na zadní nápravě následně hodně záleží na poloze, protože jsou u traktoru potom natočené pod úhlem. Jsou tam na to rysky, tak asi lépe je zatřít případně až po kompletaci. A pochopitelně i tady dojde na alternativní díly podle rozchodu, které ovšem na fotce nemám.

Obrázek

Pak už můžeme připojit ke kloubu a máme traktůrek bez kapotáže ;)

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Agrostroj TK-4K-14 / RW / 1:32 / Test

Příspěvek od Markulin »

Dneska jsem tím prckem listoval u kamaráda a jaksi pořád nemůžu pochopit, jak se z té drobotiny v sešitu dá postavit něco tak parádního....... Takže moje hluboká poklona Ivane
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Agrostroj TK-4K-14 / RW / 1:32 / Test

Příspěvek od yvan »

Je to jednodušší než se zdá. Navíc je to dobrý trénink na lepení natupo, protože chlopní tam opravdu moc není a hrany jsou celkem krátké. Když sem to viděl poprvé tak mě to taky vyděsilo, ale od začátku do konce mě to bavilo. Zkus, byť to není zelené 8-)

Sekce 12 jsou zadní ramena. Jak poznamenává návod, je to dosti křehký celek, který se nedoporučuje dělat funkční. Jde to, ale může to být hodně o nervy. Zadní ramena se nepoužívají pro některá příslušenství, jmenovitě rotační kypřič, smeták a žací lišta. Pokud se tedy rozhodnete napevno připojit některý z těchto tří, nemusíte se tímto celkem vůbec zabývat. Co do lepení, technicky to není nic složitého, jenom tvarované, slepené a zdrátované oboustranné plošky. Vepředu se připojí k osám za zadní deskou a nahoře uprostřed přes držáky pístu k desce nahoře.

Obrázek Obrázek
Obrázek

A osazeno na traktoru takto. Asi je praktičtější to dělat před sedačkou a před koly, aby tam toho zavazelo co nejmíň.
Obrázek Obrázek

Sekce 13 je kapotáž. Červená, konečně ;-) Konkrétně varianta s hranatými světly.

Obrázek Obrázek
Obrázek

Sekce 14 jsou pak alternativní díly pro kapotu s kulatými světly. Před přilepením hranatých jsem ještě vyzkoušel, jak to bude vypadat.

Obrázek Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Ruhla
Příspěvky: 16
Registrován: pát 3.2.2012 11:06

Re: Agrostroj TK-4K-14 / RW / 1:32 / Test

Příspěvek od Ruhla »

To je asi ten "velký malotraktor" od MIG 21, ne? :D
Vypadá to parádně, nanotechnologie v praxi...
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Agrostroj TK-4K-14 / RW / 1:32 / Test

Příspěvek od JoskaM »

Ne ti jeli na MT8 dvouválci..
Yvane jeď je to paráda sledovat, už se na něj těším..
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Agrostroj TK-4K-14 / RW / 1:32 / Test

Příspěvek od yvan »

Jedu, jedu, sekce 15.

Tedy sedadlo, volant, panel s páčkou... Sedadlo mimochodem je parádně tvarované a někteří si určitě všimnou, že volant je z drátu i v mém případě.

Obrázek Obrázek

Sekce 16 jsou blatníky, tedy zase něco trochu hranatějšího.

Obrázek

Tím zbývají už jenom kola, tedy sekce 17. Tady mám rozfocenu i moji cestu ke vzorku. Jako první tedy podlepení běhounové sekce vzorku.
Obrázek

Vyřezávání začalo taktéž uprostřed, nejdřív rovné části a pak konce.
Obrázek Obrázek
Obrázek

Následně vnitřky bočních sekcí.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Rozděleno a odděleno, zaretušováno.
Obrázek Obrázek
Obrázek

Na hotovém kole mám pak vyškrábané pozice pro vzorek (laser tisk) a jako první jdou prvky na běhoun.
Obrázek

Zakončím obvod celý a nechám proschnout.
Obrázek

Následně odřežu pomocný pásek a zaretušuju krátké hrany.
Obrázek

Přilepím na boky, zaretušuju a stejně i na druhé straně. Kolo je hotové a už jenom třikrát.
Obrázek Obrázek
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Zemědělská a lesnická technika“