Rozmetadlo hnoje RMA-8 / AGROMODELS + vlastní úpravy / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Boďa81
Příspěvky: 189
Registrován: pon 8.1.2018 10:14

Rozmetadlo hnoje RMA-8 / AGROMODELS + vlastní úpravy / 1:32

Příspěvek od Boďa81 »

Rozmetadlo RMA-8 trocha historie
Konstrukce tohoto stroje navazuje na rozmetadla RU-5 a RUR-5. Rozmetadlo je univerzální stroj pro rozhoz hnoje, hlinitých kompostů, upravených statkových hnojiv a podobných materiálů. Stroj se skládá ze samonosné korby, která je k rámu automobilu připevněna pomocí čtyř čepů. Rozmetací ústrojí se skládá z horizontálních válců a rozmetacích lopat. Přísun materiálu obstarává posuvný dopravní řetěz jehož rychlost je volitelná řadící pákou. Délka nástavby s automobilem je 7 585 mm. Výška nástavby 2 300 mm. Celková hmotnost 9 300 kg. Užitečná hmotnost nákladu 6,7 až 7,6 tun. Pracovní rychlost do 20 km/h.

K modelu.
Předlohou mě je skutečný stroj ze ZOD Zálší - Svatý Jiří. S rozmetadlem jsem měl možnost jezdit v soupravě se Zetor Crystal 16145. Na stroji je znát zub času, ale dost věcí mechanici udržují v dobrém stavu. Toto jsem se i na modelu snažil znázornit. Ve finále bude do korby naložena 1 lopata hnoje z ŠT180N ( také model z produkce AGROMODELS ) Na samotném modelu opět zkouším nové postupy patinování a úprav. Model nakresli Jiří Bouška - Agromodels ( tímto mu moc děkuji ) a já ho jen trochu poupravil dle předlohy.

Foto předlohy

Obrázek Obrázek Obrázek

Zde postup stavby rozmetadla

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Rozmetadlo hnoje RMA-8 / 1:32 / AGROMODELS + vlastní úpr

Příspěvek od Nafe_CZ »

Moc pěkné!
jenčik
Příspěvky: 326
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Rozmetadlo hnoje RMA-8 / 1:32 / AGROMODELS + vlastní úpr

Příspěvek od jenčik »

Dost dobrý! :shock:
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Rozmetadlo hnoje RMA-8 / AGROMODELS + vlastní úpravy / 1

Příspěvek od Shagrath »

Tohle bych jednou chtěl také umět. Parádní
Boďa81
Příspěvky: 189
Registrován: pon 8.1.2018 10:14

Re: Rozmetadlo hnoje RMA-8 / AGROMODELS + vlastní úpravy / 1

Příspěvek od Boďa81 »

Shagrath píše:Tohle bych jednou chtěl také umět. Parádní
na tom opravdu nic moc těžkého není, koukal jsem na videa a na akcích plasťáků na workshopy a pak už jen zkoušel a zkoušel a stále zkouším a učím se ;)
Postup pro vytvoření několika vrstev je opravdu snadný. Jako základ je potřeba najít předlohu nebo mít konkrétní představu, jak by měl model vypadat. Pokud máš možnost, tak si předlohu pořádně prohlédnout osobně a pokoumat, jak je co orezlé a podobně a jak působí zemská přitažlivost i na stékající rez.
Na modelu se toto snažíš už jen napodobovat ( stále se snažím to taky správně trefit )

Postup v kostce:
Rozhodně neslepit celý model a pak se snažit něco vytvořit. Nechat jen celky, které pujdou dobře barvit nebo jsou montážně navazující ( např kolo - disk a pneu barvit zvlášť a nakonec složit v celek, v případě toho, že by sis to slepil hnedka celé, tak se ti nepodaří nabarvit disk, aby nebyla šmouhatá pneu a opačně nenabarvíš pneu, aby si nezačernil disk )
osobně začínám nástřikem plniče ( třeba od prima nebo jiná značka z drogerie nebo márketu) pozor na nanesení tenké vrstvičky aby sis nezalil nějaké detaily, raději 2-3 vrstvy ale postupné jinak toho hodně pokazíš hned na startu. Nechám plnič zaschnout, vytáhne chloupky papíru, které lehce jemným šmirkem přebrousíš a případně naneseš ještě jednu vrstvu plniče.
Následuje nástřik první vrstvy barvy podle toho, jak chci aby model vypadal.
Rez je třeba jen Tamiya XF-9 Hull Red nebo mix XF-9 a X-9 ( hnědá ) nebo dle potřeby něco mixnu z několika barev ( žlutá, hnědá, červená, písková ..) Nechám pořádně zaschnout a dál podle dalšího postupu prací na povrch nanesu vodu a zasolím do míst, kde chci mít rez vidět nebo stříknu lakem na vlasy ( náhrada roztoku na chipping). Nechám zaschnout a nanesu další vrstvu barvy dle toho, jak má povrch vypadat ( vrchní nebo meziodstín ) a případně celý postup se solí nebo lakem opakuji ( obě metody jdou i spojit mám odzkoušeno ) V případě soli po zaschnutí vezmu tvrdý kartáček na zuby nebo mám jemný oceláček a sůl začnu kártáčovat abych jí odstranil. Vzniknou tím přechody neurčitého tvaru jako když se odlupuje barva. V případě použití laku si do vody kápnu trochu ředidla na danou barvu ( v mém případě kápnu líh ) a štětečkem začnu místa odření pomalu smývat vrchní barvu případně párátkem,jehlou do navlhčené vrchní barvy nadělám škrábance a pak vymývám barvu. Je toho spousta na netu jak toto provádět.
Jako finále mám nastrouhaný suchý pastel různých barev. Ten nanesu štětcem a dle potřeby "rozetřu" jako když žena sjednocuje mejkap. Při všech pracech používám gumové rukavice, abych na modelu zanechal co nejméně otisků prstů, ruce se stále nepatrně potí.
A takto stále dokola na dalším a dalším modelu až se to snad jednou naučím :lol: :roll: :lol:

Dále pak nanést zablácení případně jiné zamazání, ale to je další kapitola :D :D
DDM Vetrnik
Příspěvky: 139
Registrován: sob 11.2.2012 23:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozmetadlo hnoje RMA-8 / AGROMODELS + vlastní úpravy / 1

Příspěvek od DDM Vetrnik »

Díky za Tvůj postup, určitě to pomůže mnoha z nás. :D
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Rozmetadlo hnoje RMA-8 / AGROMODELS + vlastní úpravy / 1

Příspěvek od Nafe_CZ »

Určitě jo, já už jsem si ho bez dovolení okopíroval do poznamek. a večer v klidu prostuduju.
Díky
Boďa81
Příspěvky: 189
Registrován: pon 8.1.2018 10:14

Re: Rozmetadlo hnoje RMA-8 / AGROMODELS + vlastní úpravy / 1

Příspěvek od Boďa81 »

nemáte zač, od toho tu přece forum je aby jsme nejen prezentovali svoji tvorbu, ale i si poradili, případně mě můžete najít i na fb a napsat nebo zavolat rád poradím co budu vědět
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Rozmetadlo hnoje RMA-8 / AGROMODELS + vlastní úpravy / 1

Příspěvek od JoskaM »

To je ale hnojník! To se nedá jinak nazvat pane Morávku! :-)
Boďa81
Příspěvky: 189
Registrován: pon 8.1.2018 10:14

Re: Rozmetadlo hnoje RMA-8 / AGROMODELS + vlastní úpravy / 1

Příspěvek od Boďa81 »

JoskaM píše:To je ale hnojník! To se nedá jinak nazvat pane Morávku! :-)
Pane Mašku to teprve bude hnojník, to bude smrdět už jen z fotky :lol: :lol:
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Rozmetadlo hnoje RMA-8 / AGROMODELS + vlastní úpravy / 1

Příspěvek od JoskaM »

Takový model už tu byl, co k němu lidi čuchali....
Odpovědět

Zpět na „Zemědělská a lesnická technika“