Zetor 8011 / GPM / 1:25 / HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

VaclavJirka
Příspěvky: 130
Registrován: pát 10.8.2012 20:10
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Zetor 8011 / GPM / 1:25 / HOTOVO

Příspěvek od VaclavJirka »

Ale tak jo. Chodil jsem okolo toho jako kolem horké kaše a přemýšlel, jestli si tenhle model nemám nechat jenom do archivu na občasné koukání a očima stavění, ale nakonec jsem se rozhodl, že tuhle legendu musím zkusit. Ale je to teda divočina. Vyškovského škola to není. Bude to běh na dlouhou trať. Můj druhý polský model, přičemž vojenský Ursus A před mnoha lety byl ale o mnoho jednodušší a bude to první model, kde se budu učit používat laserovánky a kola s kostrou. Možná si i něco zjednoduším, protože bych to rád dostavěl před důchodem.

Mimochodem pro zajímavost přidávám unikátní fotku, kde o něco novější typ Crystala z 80tek poveze na pole nejnovější autonomní polní robot. Docela zajímavé spojení epoch.

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) VaclavJirka dne ned 4.4.2021 15:09, celkem upraveno 1 x.
VaclavJirka
Příspěvky: 130
Registrován: pát 10.8.2012 20:10
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: Zetor 8011 / GPM / 1:25

Příspěvek od VaclavJirka »

Při zevrubné prohlídce návodu jsem zjistil, že přestože se vystřihovánka nazývá Zetor 8011, tak ale stavím Zetor 8045, protože tenhle model má hnanou přední nápravu a velká přední kola!

Jinak si zvykám na značení dílů podle jednotlivých celků, na zvláštní značení dílů, které se mají lepit na sebe apod. Nevěděl jsem, kterým celkem začít. Nakonec jsem zvolil zadní nápravu, protože to se zdálo pro začátek nejjednodušší. Nicméně přilepení jednotlivých portálů asi budu muset nechat až na závěrečné sestavení traktoru, protože na rozvodovce není vyznačeno, kam přesně se mají umístit.

Také jak koukám asi bude nutné celý podvozek přebarvit. Jednak kvůli retuši a také kvůli rozdílnosti odstínů tištěných a laserových dílů.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Zetor 8011 / GPM / 1:25

Příspěvek od JoskaM »

Myslím, že budeš mít hodně sledovatelů, ale asi jsou všichni na dovolené...nebo to nechtějí přiznat.
S tou nápravou máš pravdu, 11 je označení nehnané nápravy a 45 hnané (a jestli se nepletu i 55).

Jeď celky ono to nějak dopadne.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Zetor 8011 / GPM / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Neboj sledovatelů je dost :) Pokud vyladíš , vychytáš retuš tak podle mě není přebarvování nutné . Co mě zajímá jsou laserové díly . Jestli budou sedět .
Guxx
Příspěvky: 35
Registrován: pát 20.1.2012 23:27

Re: Zetor 8011 / GPM / 1:25

Příspěvek od Guxx »

Držím palce a jsem zvědav, jak to bude sedět, stavím od téhož koumáka Stalince a důvod rozhazovat superlativy skutečně nemám:-) Konkrétně si dej bacha na díly typu "U" a "L" profil, kde (alespoň u mne) se asi předpokládala síla papíru v minimálně celých milimetrech. Značení po skupinách dílu mne taky nenadchlo. Konstrukční celky typu válec, kladky atd. jsem všude dělal navíjením a nepoužíval jsem původní provedení... Žádné díly nechyběly.
Lasery byly celkem OK - ale byla tam půlka toho, co by dávalo smysl pálit (u mne ozubená kola např.) a naopak byly obsaženy naprosté nesmysly, které vyřízneš levou zadní..
Značení míst pro lepení a návaznosti velkých konstrukčních celků ovšem nic moc - prostě pasování a zkoušení, ořezávání...;-)
Poslední poznatek - šrouby, nýty atd byly naznačeny i tam kde vadí kompletaci celku:-)

Ale třeba tohle konstruoval v lepším rozpoložení a budeš nadšený!;-)
Boďa81
Příspěvky: 189
Registrován: pon 8.1.2018 10:14

Re: Zetor 8011 / GPM / 1:25

Příspěvek od Boďa81 »

Také sleduji, model jsem měl možnost si prohlédnout, ale zpracování vystřihovánky na to měřítko mě tedy vůbec nenadchlo. I tak jsem zvědavý na celou stavbu a výsledek. Držím palce a přesný skalpel ;-)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Zetor 8011 / GPM / 1:25

Příspěvek od JoskaM »

Jako zetor lesácký 7745 od TOMa v pětadvacetině byla bomba - ale to byl autorský model.
Mám pár modelů zetorů zakázkově zvětšených na 1:25 a zatím se mi také do té stavby nechce, je to spíše jako "šablona" jak velké to udělat.....

Ale nekažme Václavovi radost a hup hup Jirko, těšíme na pokrok ve stavbě!
VaclavJirka
Příspěvky: 130
Registrován: pát 10.8.2012 20:10
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: Zetor 8011 / GPM / 1:25

Příspěvek od VaclavJirka »

Původně jsem sem chtěl dát až fotku hotového celku, ale chtěl jsem poděkovat za slova podpory, tak aspoň malý pokrok. Nakonec jsem to musel risknout a portály přilepit, protože jinak bych asi nedal dohromady zadní hydrauliku. Tak snad to pak při sestavování vyjde. Zatím těch pár použitých laserových dílů sedělo dobře, akorát ta rozdílnost tloušťky papíru je veliká. A odstíny také. Proto jsem přestal retušovat a bude to zároveň můj první přebarvovaný model.

Zdá se mi, že některé díly moc neodpovídají měřítku. Určitě ne ty tloušťky. Za mě jediný vydaný model Zetoru, který ve mně zatím vzbuzoval stejné "charisma" jako skutečný stroj, byl Zetor 160 45 od pana architekta Vyškovského. Ale u papíru úplně nelpím na detailní správnosti. Vystřihovánku postavím tak, jak je a jsem rád, že ji mám. Pro mě je hlavní radost ze stavění a to určitě nejsem sám. Takže díky a budu se snažit o co nejlepší (a nejrychlejší-v rámci možností) pokoukání.

Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Zetor 8011 / GPM / 1:25

Příspěvek od JoskaM »

zkus přebarvit jen šasí a kastli nechat tak...čím retušuješ?
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Zetor 8011 / GPM / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

No jen tipuji , ale myslím si že model na obálce je taky přebarvovaný . Jsem rád , že ty lasery sedí , pokud to tohoto modelu půjdu tak jedině s lasery .
VaclavJirka
Příspěvky: 130
Registrován: pát 10.8.2012 20:10
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: Zetor 8011 / GPM / 1:25

Příspěvek od VaclavJirka »

Myslím, že na obálce je dokonce jenom obrázek z CADu. Přebarvovat plánuju jenom podvozek a motor. Ale nechám to asi v barvě vystřihovánky. Jen se ta barva sjednotí. Na umělecké ztvárnění dle skutečnosti nebo dokonce patiny nemám výtvarné vlohy, i když by to byla nádhera. Kabina a kapotáž doufám nebudou přebarvovat potřeba.
VaclavJirka
Příspěvky: 130
Registrován: pát 10.8.2012 20:10
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: Zetor 8011 / GPM / 1:25

Příspěvek od VaclavJirka »

Dokončil jsem celek rozvodovky a zadní hydrauliky! První takto složitý celek polské vystřihovánky v mé letité kariéře. Pouhých 54 číslovaných dílků, nepočítám dvojité. Musím říct, že vše sedělo, jak mělo. Ač si člověk musí skutečně zvykat na určitou jinou logiku stavby a skládání některých dílů, než je v kraji zvykem. Pouze vyznačení umístění podcelků je problém. To chybí a jsem zvědavý, jak jsem to trefil. Jsem rád, že jsem pořídil laserovánky, neboť to značně urychluje stavbu. Modelovou věrnost nehodnotím. Počítám, že těchto Zetorů bylo více variant a typů. Navíc si myslím, že v tomto případě jde pouze o jinou barevnou variantu původní vystřihovánky licenčního Ursusu, který měl asi některé detaily jinak, než náš Crystal.

Obrázek Obrázek Obrázek
VaclavJirka
Příspěvky: 130
Registrován: pát 10.8.2012 20:10
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: Zetor 8011 / GPM / 1:25

Příspěvek od VaclavJirka »

Zdravím zase po chvíli a zatím se nic moc záživného neděje. Pokračuju směrem dopředu převodovkou a motorem. Nastal první maličkatý zádrhel, kdy jsem si musel dodělat díl s1, protože mu chyběla jedna strana. Naštěstí šlo jen o úzkou obšívku napojení převodovky na most zadní nápravy. Napojení převodovky a motoru jsem musel v horní části vypodložit, aby to vyšlo rovně. Ale tam šlo také o nepřesnost tvarování těch kulatých dílů. Jinak to zatím jde. Akorát chybí čas...

Obrázek
VaclavJirka
Příspěvky: 130
Registrován: pát 10.8.2012 20:10
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: Zetor 8011 / GPM / 1:25

Příspěvek od VaclavJirka »

Blok motoru je v hrubém stavu hotov. Musel jsem si sám vyrobit startér, protože na návodových kresbách není popsán čísly dílů a ani mezi díly jsem nenašel nic, co by mu mohlo odpovídat.

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Zetor 8011 / GPM / 1:25

Příspěvek od PeGo »

Zaujímavý model vydaný pod GPM, verím, že ten chýbajúci štartér bola posledná vec čo chýbala.
Odpovědět

Zpět na „Zemědělská a lesnická technika“