Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32 / HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od Tomáš S. »

Podle mě to děláš zbytečně předimenzované - přeci jen model bude stát na poličce, ne?

Osobně nemám rád vyřezávání těch kartonových obručí kružítkem z tvrdého kartonu, proto bych je vůbec nepoužil. Tyto obruče mohou mít význam u některých kol, kde se běhoun nahrazuje laserem páleným vzorkem či v případě, že mají kola složitější konstrukci, u tohoto modelu se mi zdají opravdu zbytečné. Zvášť když se asi nechystáš kola přebrušovat a barvit (?).

Můj postup - slepit si běhoun kola - smotat do něj několik otáček papíru a hezky to v něm rozvinout pro kulatost a pevnost - když mi to vytvoří hranu tak cca milimetr, tak to bohatě stačí. To samé udělám s nábojem kola, pouze s tím rozdílem, že tam namotávám na vnější stranu. Vybombíruješ bočnice a ty lepíš na nasílené hrany běhounu a poté doplníš náboj, z druhé strany pak uzavřeš druhou bočnicí (přirozeně tou, která nepůjde na modelu moc vidět, pro jistotu). Celou operaci můžeš na jedné straně (té co půjde vidět) korigovat hezky z obou stran což je z mého pohledu ideální (snažím se vyhýbat situacím, kdy je potřeba vzít nějaký natvarovaný díl a plácnout ho najednou na rovnou plochu, bez možnosti korekce z vnitřní strany, nebo bez možnosti lepit ho tam postupně - tak to však budeš muset udělat ty s těmi bombýrovanými bočnicemi. Kolo je i bez kartonových mezikruží opravdu pevné dostatečně. Tady nějaké obrázky:

http://www.papermanie.cz/kurz-lepeni/ku ... lepeni-kol" onclick="window.open(this.href);return false;

Co se týče propadání přední nápravy, to je způsobeno velmi často tím, že modelář chce zatáčení funkční a kloub neudělá dostatečně pevný (má tam velké vůle). Ten se pak po čase vahou modelu podlamuje. Občas je toto umocněno ještě tím, že modelář udělá kola mírně podseklé podle reality (Tatrovky nebo i tvůj traktor), ale kloub už nezpevní, kolo je pak nuceno stát z části jen na své hraně a nezpevněný kloub to neudrží. Nejjednodušší je prostě zalepit zatáčení na pevno a měl bys po problému. Pokud chceš ale zatáčení funkční, musíš nápravu něčím vyplnit a nejlépe napustit vteřiňákem a až poté oblepit takto vzniklý vnitřek dílem z modelu.

VašekS to provedl naprosto příkladně zde: http://www.papirove-modely.cz/velkynahled/191112" onclick="window.open(this.href);return false;

Jiank máš model krásně čistý - radost pohledět a i report je moc fajn - rád se vždycky mrknu! ;)
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Děkuji za reakci.

Ohledně barvení stále nejsem rozhodnut - stále se mi nabízí varianta zaretušovat pouze vzorek, ale nejspíš k přebarvení kol dojde.

Jinak děkuji za radu a tip na jiný možný postup stavby kol. Stránku jsem přečetl a určitě také vyzkouším - asi ale až u jiného modelu (nebo u předních kol). Člověk se stále učí a vše beru také jako "experimentování" a hledání postupu, který mi bude nejlépe sedět. Přece jenom jde o můj teprve druhý model a stále se učím - člověk si potřebuje vše vyzkoušet, to je nejlepší škola.

Super, děkuji za vysvětlení ohledně přední nápravy. Vzhledem k tomu, že model bude opravdu stát na poličce, tak přední nápravu slepím napevno, abych předešel možný problémům. Jediné so nechám pohyblivé, bude náklon přední nápravy.
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od yvan »

Pokud nechceš přebarvovat, tak se připrav na to, že na zadních kolech je většina bočních prvků zrcadlově převrácených.
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od bedatruhlar »

yvan píše:Pokud nechceš přebarvovat, tak se připrav na to, že na zadních kolech je většina bočních prvků zrcadlově převrácených.
To se mě snad ani nechce věřit :D
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Povedlo se mi úspěšně zvládnout základ kol a přední blatníky. Nápravy jsou zatím sestaveny nasucho, pouze nasunuté na osičkách - jejich natočení není definitivní.

Stavba kol byla bez problémů, menší problémy jsme měl s předními blatníky, kdy bylo potřeba držáky mírně upravit, aby horní a svislá plocha blatníku svíraly pravý úhel.

Nyní bude následovat vyřezání dezénu a přestříkání kol. Přední kola budou slepena napevno a plánuji udělat také mírný náklon předních kol.

Obrázek



Následně mi chybí již pouze pár detailů jako jsou přední světla či zrcátka. Také jsem si všiml odstávajícího stěrače, takže ho budu upravovat.
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Ahoj,
tak hlásím další menší postup ve stavbě modelu.

Dodělal jsem všechna 4 kola (ještě chybí dodělat vnější část ráfků).

Všechna kola mají již hotový dezén a také jsem je přebarvil. Při finišování kol nenastal žádný vážnější problém kromě již zmíněného otočení bočních částí dezénu.

Boční části dezénu jsem mírně zabrousil do "ztracena", aby nevznikl na přechodu na plášť velký skok. Kola včetně celé přední nápravy jsou zatím pouze nasucho sestaveny. Na první fotografii jsou různé fáze při lepení dezénu.

Obrázek Obrázek Obrázek

Ještě mi chybí:

:arrow: Dodělat ráfky kol a kola pevně přilepit
:arrow: Připevnit již hotové schůdky
:arrow: Udělat přední světla
:arrow: Připevnit zpětná zrcátka


Také jsem v archivu hledal co za traktor budu připojovat a nakonec jsem se rozhodl pro UNHZ 750 od Agromodels (16/2014) (druhá možnost byl Kamzík)
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od Krejcak »

Hlásím hotovo.

Model jsem po půl roce zdárně dotáhl do cíle a dnes přilepil i poslední dílek. S modelem jsem spokojen, ale nyní bych pár věcí udělal jinak (respektive lépe). Ale jak se říká: "Kdo nic nedělá, nic nezkazí!" a praxi musí člověk nabrat cvikem.
Stavba probíhala bez větších problémů. Ze začátku jsem si nemohl zvyknout na větší gramáž papíru, ale postupem stavby jsem to naopak viděl jako výhodu - vše je o zvyku. Na modelu není použita jediná chlopeň a vše je lepeno natupo. Retuš jsem dělal pomocí vodovek a foťák ji někde nepřirozeně vytáhl.

Tunning, který jsem při stavbě použil:

Vnitřní část pístů jsem polepil hliníkovou páskou.
Mřížky chladiče jsem vyřezal a nahradil částí pytlíku do čaje
Dodělal jsem dezén kol (dezén jsem podlepil kartonem 1 mm a boční figury čtvrtkou)
Znázornění skla na zpětných zrcátkách pomocí hliníkové pásky

Kromě výkyvu přední nápravy, je vše přilepeno natvrdo (kola se netočí ani nezatáčí). U přední nápravy jsem také zkusil udělat menší podseknutí kol. Až se umoudří počasí tak plánuji několik fotek z exteriéru.

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Stavbu jsem si užil a již se těším na další model, ale to asi až po Vánocích. Nyní musím uklidit stůl, vše umýt a připravit pracovní místo na další dílo ...
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od Shagrath »

Tak za mě velká gratulace. Model vypadá parádně. Kola jako živá. Stavbu jsem bedlivě pozoroval od začátku. Těším se u dalšího modelu.

Pavel
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od Krejcak »

Přestalo pršet a tak jsem mohl udělat několik venkovních fotografií (další až na jaře, až vše začne růst...)

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od St. Louis »

Krasavec. Gratuluji. :)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od kaktusak »

Luxusně slepeno .
Acespace
Příspěvky: 116
Registrován: sob 21.1.2012 8:30
Bydliště: Valečov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od Acespace »

No nato jakou má za sebou brázdu je docela čistý :lol: :lol: :lol:
Jináč velká paráda.
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32 / HOTOVO

Příspěvek od Krejcak »

Děkuji všem.

Na zašpinění modelů si zatím netroufnu a navíc musím přiznat, že se mi více líbí čisté modely, i když to někdy působí nereálně jako po vyjetí z výrobní linky, ale třeba se časem také dopracuji k povrchové úpravě celého modelu a ne jenom kol.
Odpovědět

Zpět na „Zemědělská a lesnická technika“