Avia - transportní vůz (A30N) / ŠOK, ABC / 1:32 - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Avia - transportní vůz (A30N) / ŠOK, ABC / 1:32 - HOTOVO

Příspěvek od Standa F. »

Smutná zpráva o úmrtí Václava Šorela (12. 9. 2020) mne zastihla při stavbě této jeho vystřihovánky. Přál bych si, aby v té chvíli věděl, že jsme na jeho papírové modely nezapomněli a že s k nim budeme vracet...

Název modelu: Avia - transportní vůz (A30N)
Autoři: Václav Šorel a František Kobík / ŠOK
Vydavatel: ABC č. 11 / roč. 25 (vyšlo 5. 2. 1981)
Měřítko: 1:32 (neuvedeno)
Rozsah: 2,9 str. A4
Počet dílů: 21 číslovaných / 38 fyzických

Tuto skříňovou transportní Avii lepím vůbec poprvé, její vydání v roce 1981 mne minulo, jelikož jsem tehdy coby středoškolák již ábíčko neodebíral a zabýval se jinými koníčky. Vystřihovánku jsem tak objevil až po letech a zjistil, že navazuje na vozy Avia téže autorské dvojice z minulosti - na pojízdnou prodejnu potravin A30 z ABC č. 5/19 a na modrý valník A15 z č. 21/18:

Obrázek

Stejnou přepravní Avii A30L zpracoval o deset let později Michal Antonický v měřítku 1:43 pro ABC č. 18/35 (květen 1991) a lze do ní naložit formuli Easter Avia AE-3F, která vyšla jako vlepovaná příloha v témže ábíčku (stavba modelu: Michal Kavalier, foto: -StF-):

Obrázek

Nuže, jdeme na to, lepím z originálu. Návod je napsán na rubu hned prvního vystřihovaného dílu (šasi), ale není složitý - lepí se prostě podle čísel a logiky věci. Pár drobných doplňkových návodných kreseb je pro úsporu místa namalováno přímo na dílu šasi.
K lepení láká barevná návodná kresba, vlastně ilustrace hotového modelu, poznávací to znak a styl vystřihovánek z dílny ŠOK:

Obrázek Obrázek

Dlouhé a ploché šasi hrozí zkroucením => konstrukci zpevňuji kostrou z kartonu:

Obrázek Obrázek

Rovněž kabina si zasluhuje dobré podlepení a zpevnění, ať se neprolamuje:

Obrázek

Kabinu možno posadit na šasi. Červený proužek na kabině jsem obtáhl vodovou barvou, jelikož tisk červené nedopadl moc dobře, i celkový soutisk barev je jen-tak-tak:

Obrázek Obrázek Obrázek

Následuje velké dilema – zda udělat skříň otevírací či nikoli. Návod připouští otevírání zadních dveří skříně a stejně tak to přímo naznačuje návodná kresba. Jsem si vědom komplikací, které při tomto řešení nastanou, jelikož konstrukční řešení je až příliš jednoduché, nijak neřeší podobu interiéru a nutnost podlepení velké skříně.
Nakonec se rozhoduji pro skříň otevírací - když už je tak namalována na návodné kresbě, nemohu přece couvnout, že 8-) - a snažím se řešit jeden problém za druhým:

:arrow: Co prosklení oken? Když se dostanu do skříně, je blbé nechat okna papírová... když je prosklím, bude na modelu rozpor: kabina s okny papírovými a skříní prosklenou... nakonec se rozhoduji pro tuto kombinaci, u které nevím, jak esteticky nakonec dopadne - čili skříň bude prosklená, kabina šoféra však nikoli.
:arrow: Co interiér skříně? Jdu cestou minimalismu - skříň uvnitř podlepuji bílým kartonem, nic dalšího uvnitř nebude. Pozor je třeba již dávat na otevírací dveře, které musí být rovněž podlepeny - čili jaké vůle kde budou, jak se vlastně dveře mají dovřít.
:arrow: Co boční dveře skříně na jejím pravém boku? Udělat je také otevírací? Nakonec ne, nechávám je v původním znění bez titulků, zavřené. Pouze je naznačuji i uvnitř - domaloval jsem je i ve skříni.

Nakonec jsem skříň jakýmsi způsobem zkrotil. Dveře jdou jemně dovřít s lehounce sametovým KLAP-KLAP 8-) :

Obrázek Obrázek Obrázek

Všechny červené a většinu modrých pruhů na kabině i skříni jsem přemaloval červenou a modrou vodovkou, jelikož kvalita tisku mne neuspokojila. Na pravém boku skříně jsem modře přebarvil i nápis AVIA TEAM.

Proužky na bocích skříně na sebe nenavazují ideálně a po usazení na šasi není červený a modrý proužek ve stejné výšce jako pruhy na kabině - na modelu M. Antonického proužky na kabině a skříni navazují na sebe lépe. Rovněž dle návodné kresby by pruhy navazovat měly:

Obrázek

Následovat budou práce na podvozku.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Avia - transportní vůz / ŠOK, ABC / 1:32

Příspěvek od Standa F. »

Pokračuji na podvozku:
Zespodu skříně přijdou nalepit dvě černé skříňky 19 – jsou obě stejně velké, ovšem jedna, ta přední, se nevejde do prostoru, kam má být nalepena – je příliš široká. Nezbylo mi než vyrobit novou užší skříňku, z černého papíru. Dále nalepen přední nárazník, rezervní kolo, zástěrky u zadních kol, držáky zadních světel a kola (jsou otáčivá):

Obrázek Obrázek Obrázek

Na podvozku jsem provedl jedno drobné optické zplastičtění – konec výfuku, který je jen namalován na spodku šasi, jsem vyrobil z trubičky papíru a přilepil na kresbu. Zpod boku šasi tak vykukuje „skutečný“ výfuk.

Avia už stojí na všech čtyřech, zbývá pár drobností na kabině řidiče:

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Avia - transportní vůz / ŠOK, ABC / 1:32

Příspěvek od Standa F. »

Blížím se k cíli, příště už finální fotky:

Obrázek
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Avia - transportní vůz / ŠOK, ABC / 1:32

Příspěvek od mahdy »

Ty chlopně na zrcátkách jsou brutální :shock: .... vykopávka ve Standově provedení jak jinak než pecka ;)
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Avia - transportní vůz / ŠOK, ABC / 1:32

Příspěvek od Standa F. »

Díky, Davide! ;)
*******

Model je dokončen, dlužím tady finální fotky. Sklejnuta drobná krabička, aby ávie měla kde přes zimu garážovat 8-) :
Obrázek Obrázek
Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek

Podrobný stavební report je na webu Papírové archeologie zde.

Díky za pozornost a zdravím! ;)
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Avia - transportní vůz (A30N) / ŠOK, ABC / 1:32 - HOTOVO

Příspěvek od haageeman »

Parádní nostalgie!
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“