TATRA 815 CAS32 - Policie / PMHT / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

TATRA 815 CAS32 - Policie / PMHT / 1:32

Příspěvek od IceZero »

Protože poslední dobou většina z nás sedí doma a nikam moc nemůže, dořešil jsem aspoň pár kostlivců ve skříni, který tam strašily delší dobu - no dobře přibyl mi i jeden další kde vymýšlím jak udělat malou podložku s terénem. Ale kdysi jsem si řekl, že nebudu mít rozlepený víc než dva modely a toho se držím.
A taky tou poslední dobou na jisté sociální síti jen slintám u toho co předvádí pan Mikulášek a jemu podobní pacienti. Našel jsem si u něj pár věcí, který se mi líbí a chtěl jsem je vyzkoušet taky. No a tomu zkoušení padl za za oběť zrovna tenhle model, který vydali pánové z PMHT už před delší dobou a ze stejné doby mám nejspíš i dezénky - nějak se mi ten archiv moc rozrůstá :D

K samotnému modelu snad jen pár písmen... základem je podvozek Tatry 815 6x6 s cisternovou nástavbou CAS32 upravená jako vozidlo policie pro potlačení demonstrací. Kde byla použita si asi většina z nás vybaví snadno. pár informací se dá najít třeba na stránce https://www.pozary.cz/clanek/3118-jsou- ... rny-dil-1/" onclick="window.open(this.href);return false;

Model jsem chtěl lepit jako čistostavbu z originálu, ale znám svý ruce a trošku horší oči, takže třeba podvozek mám celý přetřený černou Agamou. Vlastně postupuju podle návodu, jen přeskakuju jednotlivý komplety, podle toho na co mám zrovna náladu.

jen pro začátek fotka obálky s pár stránkama modelu jako důkaz že originál mám
Obrázek

Samotnou stavbu jsem začal podvozkem, do kterýho jsou vlepeny dřevěné profily pro zpevnění. než mi tenhle kousek proschnul, vrhl jsem se na nápravy a centrální trubku. Tady jsem u náprav nepoužil díl pro imitaci manžet - jenže se zavřenýma krámama jsem neměl kde sehnat pár přijatelných O-kroužků, takže nastalo namotání pár papírových pásků různých šířek, které manžetu docela dobře imitují. Dalšíma páskama jsem trošku zplastizoval zadní měchy, centrální trubka je motaná z pásku tak, že je vlastně plná. I když jsem dodržoval všechny délky dílů trubky nakonec mi, po nalepení náprav na vyznačený místa, asi 3mm chyběly - takže jsem domotával ještě jeden malý váleček. Ale dík přetření celýho podvozku tou černou barvou to vlastně není vůbec vidět, tak jsem přestal řešit jestli je to chybička nebo moje olšový ruce

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pokračoval jsem motorem, ale nějak nemůžu najít fotky, tak snad příště :D a pak ty moje neoblíbený kolečka. v obálce u modelu byly schovaný i dezénky (nejspíš ještě z dob kdy je vypaloval hodný strýček Teo). Na kolech není nic zvláštního, používám bočnice z milimetrový strojní lepenky a válcové kousky jsou nasílený páskem z kancelářskýho papíru, aby se líp lepily natupo. pak už jen následuje bombírování bočnic, který mi tedy moc nejde a stále vymýšlím nějakou fintu jak na to - tentokrát mám udělaný kopyto z plastu ve tvaru prohnutého boku a tím se dá tvar docela dobře srovnat , jen je problém s průměrama a na každý typ modelu by si člověk musel dělat kopyto :( a pak už jen přetřít Agamou v barvě pneumatik a snad se můžu vrhnout na další díly... tentokrát asi doplňky podvozku


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: TATRA 815 CAS32 - Policie / PMHT / 1:32

Příspěvek od IceZero »

pomalu pokračuju, usadil sem motor do rámu a zkusil udělat výfukový potrubí z plastový tyčinky, ale zrovna moc se nepovedlo. Příště snad budu šikovnější. Po radě od Ondry Mikuláška sem ještě ty původně červený svody od válců přetřel černou barvou - je fakt, že ta červená se úplně nehodí a v reálu by asi červený nebyly :D

Obrázek

Pokračovat jsem chtěl kabinou a interiérem. Napřed přišel na řadu interiér, ten se docela povedl. Trošku jsem zplastizoval volant a řadící páku udělal ze špendlíku (ale co tak koukám tak na fotkách není zrovna moc vidět)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A protože sem v zásobách sice našel folii na okna, ale po bližším pohledu byla docela poškrábaná, interiér sem schoval do krabičky a vrhl se na nástavbu. Spodní díl se žebrem sem si pro jistotou podlepil lepenkou, stejně jako výztužný žebro. Postupně dodělal na plášť nástavby blatníky a doplňky na zadní část. Pak nastalo to horší (aspoň pro mě) a asi pětihodinový trápení se s vodním dělem. Nakonec to nevypadá tak úplně zle, ale je to pro moje prsty nějaký malý. Nástupní plošinka s žebříkem je celkem v pohodě, ale rozhodl sem se ji nechat rozevřenou.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

celá nástavba s osazenými doplňky se docela povedla - aspoň já sem spokojen

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

kabinu snad příště, pokud se povede a model neskončí kaktusákovou metodou :D
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: TATRA 815 CAS32 - Policie / PMHT / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Byla by škoda ted použít metodu od nějakého blázna ;) .

Vypadá to hodně dobře . je to krásně čistý za mě dobrý . Ta pětihodinová práce na tom vodním děle se vyplatila , jako živý .
Odpovědět

Zpět na „Hasiči a vozidla veřejných (komunálních) služeb“