IFA Multicar 25 / Firebox / 1:32 - paralelka šesti nástaveb

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: IFA Multicar 25 / Firebox / 1:32 - paralelka šesti násta

Příspěvek od Krejcak »

Ahoj,

chvilku jsem se nehlásil, ale na modelech aktivně pracuji. Jednou z nevýhod je i to, že vzhledem k většímu množství dílků vše déle trvá a progres není tak rychlý. Na rýmy jsem připevnil nárazníky včetně SPZ (tam, kde jsou na rámu), tím jsem si ulehčil práci ohledně prohození rámů a modelů.

Obrázek

Dále jsem pokračoval držáky pérování a tlumičů. Zdě opět není vždy počítáno s lepením rub-líc a některé dílky je třeba upravit. Trochu mi na modelech vadí zbytečné bílé linky na černých dílech, které jsou navíc někdy dost široké, ale zase ne natolik, aby je šlo na rovné ploše dobře zaretušovat. Ohledně značení ohybů na rub a na líc pomocí šipek (prázdná a plná) bylo již napsáno i v jiných vláknech. Občas je to proházené a člověk vždy musí přemýšlet a i podle návodu sledovat, jak vlastně dílek patří. Každopádně rámy začínají dostávat "závaží"...

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Zajímavé je sledovat vývoj u jednotlivých modelů. Některé díly, které se lepí rub-líc, jsou novějších vozidel upraven vnitřní díl tak, aby nebyl z jednoho kusu a je tak počítáno s tím, že u ohybu je vnitřní dílek kratší.

Nyní mě čekají péra, tlumiče a nápravy.

Obrázek


Aby mi následně "nehráblo", tak již začnu s přípravou kol. nyní jednoduchá matematika: Každý model má 6 kol + 1 rezerva, každé kolo má 2 bočnice a modelů stavím 6. Bude to parádní trénink v bombírování, ale až budu mít všech 84 bočnic hotových, tak to bude dobrý pneuservis. Na kola přijdou laserové dezény.

Obrázek Obrázek


Veliksot modelu je parádní, a mohu je mít takto uskladněné v plastových organizátorech.
Obrázek


Objevená chyba: Návodná kresba nesedí k modelu!
Poměrně závažný problém jsem objevil u "červeného" modelu, tedy nosič kontejnerů. Dle mého názoru je zde ponechána návodná kresba z jiného modelu, ale bohužel to neodpovídá dílkům ve vystřihovánce. Dle mého názoru došlo k zanechání návodných kreseb z modelu třístranný sklápěč ze stejného roku. Konkrétně jde o dílky d21, d22 a a46. Podle návodné kresby to jsou světla, SPZ a zadní zástěrky. Ve vystřihovánce a v návodu jsou u těchto čísel uvedeny úplně jiné dílky (řetízek, písty) SPZ je zde navíc hranatá a s úplně jiným číslem. Světla jsou navíc ve vystřihovánce kulatá a nejsou hranatá.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


Pro porovnání dílky z modelu třístranného sklápěče, které odpovídají návodném kresbě u obou těchto modelů.

Obrázek

Není to nic s čím by si člověk neporadil, ale méně zkušené modeláře to určitě může překvapit.

To je pro dnešek vše a věřím, že příští report nebude zase za měsíc a půl.
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 630
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: IFA Multicar 25 / Firebox / 1:32 - paralelka šesti násta

Příspěvek od Vojta S »

Když jsem nedávno bombíroval 48 ks bočnic na kola k DT- 30,myslel jsem že mě nikdo jen tak netrumfne a našel se :D , jinak to máš super,ať se daří.
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: IFA Multicar 25 / Firebox / 1:32 - paralelka šesti násta

Příspěvek od Krejcak »

Ahoj,

práce jde nyní trochu pomaleji, ale stále přidám další a další dílky na rámy. Detailů a různých držáků a konzolí je na těchto rámech poměrně dost. Velký problém nastává u ideálního umístění dílku, kdy návodné kresby nejsou úplně detailní a některé dílky člověk musí hledat na fotkách reálných vozů, ale i i to se dá. Tady je trochu výhoda v tom, že stavím všech 6 vozů současně, protože na některém rámu je místo pro dílek označené a na jiném už zase není a mě to tak usnadňuje práci, že nemusím složitě hledat, kam přesně dílek přijde přilepit.

Dodělal jsem držáky a listová pera a snad bude vše dobře sedět po přidání náprav.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


Dále pokračuji akumulátorem, nádrží a začínám montovat blatníky. Jsem přibližně v polovině číslo vání dílků a, které tvoří rám vozidla. Rámy jsou v drtivé většině dílků identické a stále tak stavím vozi najednou. Každý vůz má svou "garáž"

Obrázek Obrázek

Obrázek

Protože mě čeká hooodně kol, tak na nich pracuji v mezičase. Aktuálně mám všechny bočnice vyřezané. Byl to dobrý trénink na používání kružítka.

Obrázek Obrázek


To je pro dnešek vše, příště už možná s kompletním rámem.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: IFA Multicar 25 / Firebox / 1:32 - paralelka šesti násta

Příspěvek od kaktusak »

Já bych měl strach z jedné věci . Že když nalepím něco špatně tak to bude špatně u všech šesti aut . Máš tuto " možnost " nějak ošéfovanou ? Třeba že opisuješ od nějaké jiné stavby . A nebo to řešíš tím jak popisuješ , že porovnáváš jednotlivé modely tak že někde je vyznačené místo pro přilepení a někde není ?
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: IFA Multicar 25 / Firebox / 1:32 - paralelka šesti násta

Příspěvek od Krejcak »

Ahoj,

z toho mám strach také. Zatím mám napevno přilepené pouze díly, u kterých jsem si z 99,99% jist jejich umístěním. Jinak i tento problém je jeden z faktorů, proč jde stavba pomaleji, než jsem čekal (byl jsem rozmazlen RW).

Každopádně můj postup je ten, že si vezmu nějaký dílek (celek) - podívám se na všechny návodné kresby u všech 6 modelů (některé jsou stejné, ale občas se tam najdou odlišné pohledy), dále se podívám na všechny rámy a když na některém vidím označení pro přilepení, tak jsem blíže k finálnímu přilepení. Dále využívám galerii autora modelu https://firebox.rajce.idnes.cz/" onclick="window.open(this.href);return false; , fotky zde sice nejsou moc přehledné, hlavně ty rámy, kde se černé díly dost překrývají, projdu si nějaké stavby zde a na SVK foru a když stále nemám 100% jistotu, tak googlím fotky reálného auta, katalogy náhradních dílů atd...

Ono to samé neplatí pouze pro místa k přilepení, ale i samotné tvarování dílků, které je někdy dost divoce značené a když jich porovnám 6, tak dostanu představu, jak mají ohybové hrany být. Někdy nejsou vyznačené vůbec, někde je slabá bílá čára, někde je skoro 1 mm silná čára (stejný dílek u různých aut). Samozřejmě jsme mohl stavět auta jedno po druhém, ale tady když potom dostanu u nějakého dílku jistotu tvaru tak to rovnou aplikuji na všechny modely.

Člověk cvičí představivost a trochu musí vždy myslet o pár kroků dopředu. Každopádně nikde není řečeno, že to nedopadne špatně, na druhou stranu si myslím, že to mám lehčí než stavět jedno auto, kde třeba nebudou místa označená.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: IFA Multicar 25 / Firebox / 1:32 - paralelka šesti násta

Příspěvek od kaktusak »

Děkuji za vysvětlení . V každém případě je taková paralelka neobvyklá a jak jsem psal už dřív , víc mě zajímá způsob lepení a organizace práce než samotný výsledek . Je to parádní počin . A nejvíce se těším na kabinu . Jestli se ta povede tak to bude super .
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: IFA Multicar 25 / Firebox / 1:32 - paralelka šesti násta

Příspěvek od Krejcak »

Ahoj, skoro po půl roce oživím toto téma.

Multikáry stále stavím, jenom nyní bylo velmi málo času a aby toho nebylo málo, tak jsem ještě přišel o fotky ze stavby kvůli nečitelné SD kartě.

Každopádně v jaké fázi se nyní nacházím. Mám hotových všech 6 podvozků tak cca 70%. Čekají mě zde ještě držák rezervy, stupačky a pak také nápravy. Zde šla stavba dobře, vše dobře pasovalo a ani jsem nenarazil na větší množství chyb v návodech.

U motoru, který má také tak ze 70%, nyní mě čeká převodovka a potrubí, je situace trochu horší. Úplně zde nesedí označení na jednotlivých částech s realitou a návodnou kresbou. Situace mi přijde, jako že bylo udělané nějaké číslování a to následně ještě předělané, ale na některých částech zůstalo to původní. Jak mám všech 6 modelů, tak to mohu mezi sebou porovnávat. Zatím vždy seděla návodná kresba. Jeden příklad, na olejové vaně je bílý půlkruh s číslem b21, což je ale lopatka ventilátoru, který ej na druhé straně motoru a má jinou velikost i tvar. Těchto nesrovnalostí zde pár je. Někdy zase bílá plocha na dané dílku nese číslo samotného dílku a ne části, ke které se má přilepit. Každopádně, podle návodné kresby lze motor postavit.

Trochu problém je u dílků b8 a b10, které jsou u někde prohozené, někde se právě podle popisků na samotném dílku mají lepit na stejné místo. Bude zde tedy třeba "zatřít" pár bílých ploch. CO je však hlavní ej to, že motel lze sestavit, ale toto může méně zkušenému modeláři pořádně zamotat hlavu, na druhou stranu jde o obtížnost 4/5.

No a nyní již několik fotografiích hotových celků. věřím, že nyní opět budu progres dávat častěji, než za půl roku.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Dovolte mi také, vám popřát klidné a pohodové prožití vánočních svátků a vše dobré v roce 2021.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: IFA Multicar 25 / Firebox / 1:32 - paralelka šesti násta

Příspěvek od kaktusak »

Hurá žije !!!! Už jsem se leknul , že jsi to zabalil . Jsem rád , že jsem se zmýlil . Vypadá to moc hezky . Krásná čistá práce .
míša kulička
Příspěvky: 264
Registrován: pát 20.1.2012 22:45

Re: IFA Multicar 25 / Firebox / 1:32 - paralelka šesti násta

Příspěvek od míša kulička »

Kdyby jsi tolik nehrál hry, tak lepíš rychleji :)
Schroub
Příspěvky: 66
Registrován: úte 24.1.2012 10:11

Re: IFA Multicar 25 / Firebox / 1:32 - paralelka šesti násta

Příspěvek od Schroub »

míša kulička píše:Kdyby jsi tolik nehrál hry, tak lepíš rychleji :)
Na to m něco bude :D
Uživatelský avatar
digiart
Příspěvky: 31
Registrován: pon 7.5.2012 11:21
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: IFA Multicar 25 / Firebox / 1:32 - paralelka šesti násta

Příspěvek od digiart »

Ahoj Krejcaku sleduji také tvou stavbu, jsi opravdu odvážný, také jsem si pořídil tyto modely jen na pozdější dobu mám teď rozdělanou Tatru 816-vwn9T 43 612 8x8.IR od Spidy no taky mazec. Ale k tvým modelům moc se mi líbí a těším se na další postup. Nebudeš náhodou dělat video na youtube ze zasklívání kabin? Držím ti palečky ať se dílo daří.
Odpovědět

Zpět na „Hasiči a vozidla veřejných (komunálních) služeb“