UDS 110p Detvan / R. Vyškovský, Déčka ABC 2 / 1:32 – HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

UDS 110p Detvan / R. Vyškovský, Déčka ABC 2 / 1:32 – HOTOVO

Příspěvek od Standa F. »

Název modelu: UDS 110p Detvan
Autor: Richard Vyškovský
Vydavatel: ABC č. 9 / roč. 24 (leden 1980), reedice: Déčka 2 (listopad 1986), ABC č. 4+5/44 (únor-březen 1999)
Stavba: z originálu, z Déček 2
Autorský kód: VY-1.17
Měřítko: 1:32
Rozsah: 3 str. A4
Počet dílů: 59 číslovaných / 77 fyzických papírových

Chce to trochu občanské statečnosti, frknout tady mezi všechny ty ripperovánky o tisíci dílech tuto hýbací retro-škatulku 8-) . Ale nebudeme se vlka bát a zkusíme to.
Univerzální dokončovací stroj arch. Vyškovského stojí na počátku oblíbené řady „žlutých“ stavebních strojů z ABC v měřítku 1:32 - inu, kdo z malých kluků by nechtěl být bagristou či popelářem, že.


Obrázek Obrázek
Obrázek

Poprvé v životě jsem rozšvácal sešit Déček. Trhalo mi to srdce, ba i stříhalo a ohýbalo (neretušovalo), ale toto vydání má prostě nejlepší tisk - a navíc je rub nepotištěný, což je velká výhoda. První vydání z ABC má tisk poněkud mdlý a světlý, naopak reedice ze 44. ročníku je barevně přepálená.

Model budu stavět jako čisté retro, žádný tuning či upgrade. Podobná harakiri nechávám mladým, dynamickým a flexibilním kaskadérům, jako je třeba Martin Č. z Brna, v jehož galeriích jsem zahlédl Vyškovského údéesku vystrojenou jak na oslavu narozenin dr. Bruthanse. Takto, přátelé, můj modýlek vypadat NEBUDE (... zajisté jste z mých slov vycítili záchvěv plačtivé závisti):

Obrázek

Nuže, vpřed. Pásy budou opravdu jen z jednoho jediného dílu, nikoli z deseti tisíc:

Obrázek Obrázek

Hranatou nástavbu podlepuji pevným papírem a špejlovými výztuhami, aby její výsledný tvar neprovokoval vaše antivirové programy. Dvacetigramové závaží v zádi jsem vyřešil pomocí šroubků a matiček M6:

Obrázek Obrázek

Hotový kvádřík:

Obrázek Obrázek

Pokračuji úchytem pracovního ramene a dvěma těžkými protibuldozerovými kulomety se čtverhrannou hlavní:

Obrázek Obrázek

Model se lepí bez potíží, je to vskutku typická a velmi pohodová vyškovánka, jak jsme zvyklí.
Trošku přemýšlení dá nosič 24, u kterého není úplně zřejmá grafika pro kompletaci dílu, nejsou správně označena místa pro slepení:

Obrázek

Hlavní pracovní rameno přidávám na model. Autor zvolil na rameni viditelné, vybarvované chlopně (na dílech 24 a 29), což mi nepřijde jako ideální řešení - návaznost povrchové grafiky je klopotná a místy nepřesná => nutno malinko doretušovat:

Obrázek Obrázek

Rameno se pohybuje relativně ztuha, jak praví i návod, ale tuším, že po přidání přední výsuvné části se lžicí bude rameno vpředu přetížené a nebude jen tak třením držet v libovolné poloze - budu muset nad tím pošpekulovat (přidat závaží do zadní části ramene?). Uvidíme. Pokračování, doufám, příště. 8-)
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: UDS 110p Detvan / R. Vyškovský, Déčka ABC 2 / 1:32

Příspěvek od Kuba78 »

Je to zluty ma to pasy a rejpa se to v zemi.. u me dobry. Ale to rozstrihani originalnich decek stando.. no nevim nevim. To je jak sezrat jezisovi posledni veceri a utrit si potom hubu do turinskeho platna. To se proste mezi vericimi nedela.
Nehlede na to ze ten papir po tech letech asi taky nebude dvakrat qualitni co? - shodou okolnosti prave smikam blaze buster (ano z originalu ale nastesti mam tri..) a to stari papiru je proste znat.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: UDS 110p Detvan / R. Vyškovský, Déčka ABC 2 / 1:32

Příspěvek od Standa F. »

No, byl to určitý rozhodovací proces, rozpižlat sešit Déček, ale nakonec... k tomu byl přece určen, že jo 8-) . Mám jich jistěže vícero, poslední archivní bych neničil.

Papír je naprosto v pohodě, netřepí se, solidní - vytiskli to tehdy kvalitně. Takže - naprostá spokojenost.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: UDS 110p Detvan / R. Vyškovský, Déčka ABC 2 / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Rozpižlat sešit déček ……. To já mám v plánu si slepit Pražský hrad z originálu , protože jsem to v dobách mého mládí nestihnul .


Jinak tuhle stavbu budu bedlivě sledovat . Málokdo lepí tak čistě jako Standa .
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: UDS 110p Detvan / R. Vyškovský, Déčka ABC 2 / 1:32

Příspěvek od mahdy »

V době kdy Déčka vyšly jsem Detvana lepil přímo z Déček a pak ještě jednou když jsem zjistil, že vyšel kdysi dávno i v ABC. To ten první už prošel ohněm.
Zbyňku jestli to budeš lepit z Albatrosky tak to si užiješ ( měl jsem ho v době kdy vyšel slepený 2x ). Je to jako tvarovat dílky z plechovek od piva - ten papír je hrozný.
No a debatovat tady o Standově modelářském umu je zbytečné ...
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 613
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: UDS 110p Detvan / R. Vyškovský, Déčka ABC 2 / 1:32

Příspěvek od Zrzek »

Staňo, vystačíš si bez závažíček.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: UDS 110p Detvan / R. Vyškovský, Déčka ABC 2 / 1:32

Příspěvek od Standa F. »

Pánové, šetřte komplimenty (ale děkuji Vám za ně 8-) ) - houby na to vidím, ruce se potí, už trochu i třepou... no, to jednou bude budoucnost a kvalita lepení! 8-)

Pražský hrad z Albatrosu - hmm, to je výzva. Chce to dvousetmetrový barák a stohektarovou zahradu, což pro Kyjovany nebude takový problém 8-) .

Zrzek se ozval po sto letech... :shock: ... Jardo, Ty žiješ?!? Příští středu svolává JoK pivko! ;)

Díky všem, pánové!
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: UDS 110p Detvan / R. Vyškovský, Déčka ABC 2 / 1:32

Příspěvek od yvan »

Hezký oldschool, ještě bych ho někde našel. Pokud si pamatuju, tak jsem na něm tehdy nic nepodlepoval a rameno drželo i třením pístů v kterékoliv poloze. Ovšem se zátěží vzadu to bylo horší a centrální osa se mírně vydřela, takže je to s ním už určitě nahnuté...

Ovšem čistě jako vždy Stano, paráda! ;)
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: UDS 110p Detvan / R. Vyškovský, Déčka ABC 2 / 1:32

Příspěvek od Standa F. »

Děkuji celé kyjovské klice špičkových lepičů za podporu a zkušenosti, jakož i dalším retro-fandům 8-) .

Zpracoval jsem lžíci - a děkuji též arch. Vyškovskému za velmi správnou poznámku v návodu, ať dáváme pozor na správnou orientaci lžíce na ose - jistěže jsem ji bohorovně nasadil nejprve špatně - naštěstí jsem si toho všiml ještě před zalepením... ;)

Obrázek Obrázek

A hračka je téměř připravena ke kompletaci. Ještě zbývá osadit pár „chlupů“ na povrchu a bude to:

Obrázek

Lžíci jsem již zkusil nasadit do hlavního ramene, jde to dobře, ale už vidím trablík, který jsem předvídal, v rozporu se zkušenostmi modelářů výše, a sice že lžíce převáží rameno dopředu. Tření v držáku ramene a v těch dvou pístech nebude stačit, aby rameno drželo v libovolné poloze. Budu muset zvážit varianty - buď nějak zvýšit tření v pístech, nebo dát protizávaží do zadní části pracovního ramene. Uf uff... :-|
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 613
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: UDS 110p Detvan / R. Vyškovský, Déčka ABC 2 / 1:32

Příspěvek od Zrzek »

Proužek papíru vlepený do pístnice temu tření pomóže Staníku. Lípnul bych po jednom 80g na horní a na dolní vnitřní plochu.
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: UDS 110p Detvan / R. Vyškovský, Déčka ABC 2 / 1:32

Příspěvek od Kuba78 »

zrovna dneska sem si rikal, jak pokracujes ze se musim podivat.. moc pekne. Mistrovy stavebni stroje ja moc rad.
zajimalo by me, jestli maji tyhle stare jednoduche vyskovskeho modely kouzlo i pro dnesni mlade modelare, kteri vubec nezazili dobu abicka - jestli je to zajima, nebo je povazuji za prekonane podradne.. vzdyz tohle ma tri stranky a nejakych 60 dilu a srovnatelna vec od ripper works (UDS 110p) ma 1100 dilku. sveho casu nejslozitejsi vec v ABC, PP27 ma 136 dilu. Doktorova PP27 jich ma 10x tolik.
ja, stejne jako standa a dalsi, proste vidim vyskovskeho modely zatizen optikou lidi kteri na nich vyrustali a chte-nechte se na ne vzdy divame s urcitou davkou nostalgie, ale zajimal by me pohled cloveka, ktery to vubec nezazil jak to vidi..
Uživatelský avatar
7_Rado_7
Příspěvky: 29
Registrován: sob 14.10.2017 19:28
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Re: UDS 110p Detvan / R. Vyškovský, Déčka ABC 2 / 1:32

Příspěvek od 7_Rado_7 »

krása, ABC vystrihovačky vo mne vždy vyvolajú spomienky na detstvo a toto je obzvlášť pekne pozliepané ;)
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: UDS 110p Detvan / R. Vyškovský, Déčka ABC 2 / 1:32

Příspěvek od Standa F. »

Děkuji všem, pánové!
*******
Kuba78: Myslím, že i dnešní mladí modeláři by se koukali na vyškovánky pozitivním okem, ovšem musel by jim je někdo strčit pod nos, museli by se k nim nějak dostat. Současné modely techniky a velkých strojů jsou dokonalejší, ovšem extrémně náročné na trpělivost - vyškovánky jsou v tomto smyslu daleko hravější.
RV už v ABC dávno nevychází, nic nového se od něj neobjevuje (i když v jeho pověstném šuplíku je naskládáno nejméně 10 velkých modelů a na dalších RV stále pracuje) - v době našeho dětství a mládí byl RV všudypřítomný. Jeho věci byly a jsou velmi koukatelné, tudíž na ně nutně vzpomínáme rádi (nikoli úplně všichni, zaznamenal jsem i zcela nenostalgické a velmi strohé hodnocení i od mých současníků - ovšem těchto hlasů je opravdu drobounká menšina).

Vyškovánky jsou dětmi své doby - a když vzpomínáš rád na své dětství, vzpomeneš rád i na všechny atributy, které ho vytvářely - včetně těchto vystřihovánek.
*******

Na model zbývá osadit pár „chlupů“ - tyče (jistěže poněkud nepoměrné a masivní, aby šly z papíru rozumně vyrobit), zpětné zrcátko a stěrače.

Jedna z tyčí (56) má vybarvenou spodní chlopeň hnědě, v duchu všech ostatních tyčí a návazné grafiky - soudím ale, že to je chyba, že má být žlutá. Do očí mne to udeřilo jistěže až po nalepení => zaretušováno, viz obr. níže. Zpětné zrcátko jsem jako vždy nepatrně apgrejdoval kouskem staniolu - slunce se v něm odráží 8-) :

Obrázek Obrázek

Nástavba je hotova:

Obrázek

A to je víceméně vše. Nyní ještě vše zkompletovat a osadit na centrální otáčivou osu:

Obrázek

Výše uvedený problém nízkého tření a dopředu převažující lžíce jsem vyřešil dvěma opatřeními: jedním páskem papíru vsunutým do obou pístnic a protizávažím vlepeným dovnitř, na opačný konec ramene (matička M6 zabalená do kousku papíru a vlípnutá dovnitř). Nyní se už rameno chová celkem korektně a drží v jakékoli poloze:

Obrázek

Obrázek

O některém z příštích víkendů ještě nafotím finální obrázky.
VaclavJirka
Příspěvky: 130
Registrován: pát 10.8.2012 20:10
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: UDS 110p Detvan / R. Vyškovský, Déčka ABC 2 / 1:32

Příspěvek od VaclavJirka »

Krásně a čistě slepená nostalgie. Díky. Taky jsem ho kdysi dělal, ta Déčka měl. Tak 30 let to bude. Ale ani dneska to ostudu nedělá.
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: UDS 110p Detvan / R. Vyškovský, Déčka ABC 2 / 1:32

Příspěvek od Medium »

Opravdu pěkně slepeno! Celkem by mě zajímal dojem tehdejších kluků, když vyšel tento první stavební stroj, popřípadě jaké byly reakce posílané do redakce ABC.
Nicméně jsem Stando slyšel, že právě na takovémto Detvanu kdysi brigádně pracovala i "Bižou-Bižou" z Lego Sparkiss Morning Clubu. Údajně chtěla práci, u které by mohla sedět a také aby byla pod střechou a nesvítilo na ni přímé slunce, aby ji nevysušovalo Niveu, že se nebude každou půl hodinu mazat, páč to není žádný levný krém. Máš o tom nějaké zprávy?
Odpovědět

Zpět na „Stavební stroje“