Liebherr LTM 11200 / 1:100

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

fifelo33
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 28.1.2016 13:20

Liebherr LTM 11200 / 1:100

Příspěvek od fifelo33 »

Zdvih 1200 tun.. co říct, majestátní stroj!
Technické parametry nemá cenu vypisovat, jsou tu už od Vaška. Stavím stejný model jako on, měřítko 1:100, autor Ander74.
Tohle je můj první příspěvek na fóru, prosím za shovívavost při chybách editace, budu rád za objektivní kritiku formátování.

Jsem vcelku perfekcionista 8-) , rád bych přidal tomuhle kousku do vínku pár krásných detailů, které Ander v originálu nemá (ne, že by to byla chyba, jsem jen místy až moc náročný ;) ). Uvidíme, jak moc mě to chytne. Jeden jeřáb už jsem skládal - Tatra 815 AD 28 Firebox (foto na papirove-modely.cz). Vcelku se mi povedl a z chyb jsem se doufám řádně poučil, abych slepil Libherr aspoň trochu funkčně.
Prvním cílem je obohacení o příhradovou konstrukci, jsem zvědavý, co mi papír dovolí :ugeek:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) fifelo33 dne stř 15.6.2016 12:18, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Liebherr LTM 11200 / 1:100

Příspěvek od kaktusak »

Držím palce a budu sledovat . Tohle jsou famózní stroje .
Uživatelský avatar
Petr Velecký
Příspěvky: 151
Registrován: sob 24.3.2012 23:15
Bydliště: Bocanovice

Re: Liebherr LTM 11200 / 1:100

Příspěvek od Petr Velecký »

Ahoj,
nebuď až tak moc skromný, stavíš hezké modely. Upřímně, čekal jsem že první prezentovaná stavba od tebe, tu bude dříve. Já určitě usedám do prvních řad a bedlivě sleduji...

Petr
fifelo33
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 28.1.2016 13:20

Re: Liebherr LTM 11200 / 1:100

Příspěvek od fifelo33 »

Stavba pokračuje, patlámos kabínos.. šílenství začíná. Ach, jak já zbožňuju interiéry :geek: ! Pár drobností jsem si přidal podle vlastního gusta: hasičák (na fotkách není vidět, snad později), stěrače, plastičtější nárazník a tažný element či jak to nazvat.
Během stavby řidičovej bůdky mi docvaklo, že bude nejlepší ji přilepit až nakonec, nebo minimálně až po kompletaci celého podvozku. Jsem zvědavý na retuš, až ji uvidím za denního světla. Minule mě pěkně převezla, byť jsem ji dělal pod žlutým světlem.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
fifelo33
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 28.1.2016 13:20

Re: Liebherr LTM 11200 / 1:100

Příspěvek od fifelo33 »

Další foto ze stavby... Zatím mě asi nejvíc vypekl mechanizmus, co polohuje kabinu jeřábníka. Stačilo mít jeden z pístů (resp. spojnici dvou dílů) o 1mm kratší a problém byl na světě - kabina byla naklopená o úhel, který působil hodně nevzhledně, viz foto mechanismu. Oprava naštěstí nebylo peklo.
Stále váhám nad příhradovou konstrukcí. Není problém ji slepit, otázka je: z čeho. Máte nějaký tip na materiál? Potřebuju drátky o průměru cca 2mm lehké jako balza (přinejlepším). Přinejhorším dřevěné špejle, nevím ale, kde sehnat takové, aby v tomto průměru měly aspoň 20cm na délku. Budu rád za rady.

Úplně bombastické by bylo, kdyby se mi povedlo dosáhnout něčeho takového: https://www.google.cz/search?q=ltm+1120 ... HOO56JM%3A
V tom případě bych musel vyrobit třetí naviják a pár dalších vychytávek, které jsou součástí této verze stroje.

Bojím se ale, že skončím spíš u tohoto (jestli vůbec): https://www.google.cz/search?q=ltm+1120 ... -HL0IgM%3A

Kola jsem musel vyrobit "plné", duté by váhu modelu neunesly. Pozorné oko si jistě všimne zrcadlově texturovaných dezénů.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kabina jeřábníka:
Obrázek Obrázek Obrázek

Ona osudná spojnice.. Ten drátek nahoře má mít 30mm, a ne 29, jak se píše v návodu (aspoň mně to tak vychází)
Obrázek Obrázek

Tohle všechno by mělo být v jedné rovině
Obrázek
Asi takto
Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

A teď vzhůru na zbytek! 8-) Prosím o rady na tu příhradovou konstrukci, shrnutí: lehké trubičky o d= cca 2mm.
Dino D.
Příspěvky: 60
Registrován: ned 26.6.2016 17:14

Re: Liebherr LTM 11200 / 1:100

Příspěvek od Dino D. »

Ahoj,

Plastikový modeláři používají plastikové profily - 2 mm bez problému seženeš , asi 8 ks cca 85,- kč , mají v každém lepším modelářství .

Dino D.
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Liebherr LTM 11200 / 1:100

Příspěvek od Jarda F. »

Než plast bych raději zvolil uhlík ;)... Tyčky o délce cca 1 m se dají sehnat v prodejnách s RC modely...řezat a lepit se bez potíží dají a jejich pevnost, myslím, zde bude velké plus ;)
Uživatelský avatar
Ozzy CZ
Příspěvky: 220
Registrován: pát 24.2.2012 12:01
Bydliště: Cheb

Re: Liebherr LTM 11200 / 1:100

Příspěvek od Ozzy CZ »

Taky bych ti radil ten CARBON
tady: http://www.mgmodel.eshop-zdarma.cz/inde ... uct&id=288" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
djpavel
Příspěvky: 297
Registrován: pát 20.1.2012 23:16
Bydliště: Klatovy

Re: Liebherr LTM 11200 / 1:100

Příspěvek od djpavel »

Jedině uhlík. ;)

Obrázek
fifelo33
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 28.1.2016 13:20

Re: Liebherr LTM 11200 / 1:100

Příspěvek od fifelo33 »

Díky za tipy. Jak se tak dívám, tak u toho uhlíku asi skončím, i když mě bude trochu bolet dávat za to tak hříšné peníze..
djpavel - WOW! Nádhera sama, fakt že jo. Netušil jsem, že existuje taková nástavba na tatrovku. Hlavně tvoje konstrukce na fotkách mě přesvědčili jít do toho. Rád bych od tebe dostal pár rad, jak na to (lepení - čím, ohyb, řezání - čím). Pokud s tím máte zkušenosti ostatní, budu rád i za vaše rady - čemu se vyhnout při zpracování uhlíku apod. Kolik váží ta tvoje konstrukce, příp. jakou gramáž má metrová tyčka cca? U plastu jsem se dozvěděl, že je to zhruba 3,6g/m. Zvážil bys to pro mě? Dost mi to pomůže, děkuju
Uživatelský avatar
djpavel
Příspěvky: 297
Registrován: pát 20.1.2012 23:16
Bydliště: Klatovy

Re: Liebherr LTM 11200 / 1:100

Příspěvek od djpavel »

Koukni tady:http://papirovemodelarstvi.cz/forum/vie ... c&start=90

Řezal sem to skalpelem.Na podložce sem skelpelem jakoby válel tyčku sem a tam a tak se pěkně oddělila.
Lepený je to vteřiňákem.
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Liebherr LTM 11200 / 1:100

Příspěvek od Tapan »

Dodal bych, že uhlíkové profily se skvěle brousí jemným smirkem, když jsem z toho něco málo dělal, říznul jsem si vždy o kousek delší a na hodinářskou přesnost (ehm :-) ) jsem profil zabrousíl. Dají se tak dělat velmi přesně i různé zkosené řezy nebo i mírný radius (to jsem využil). Někde jsem četl, že uhlík se hůř lepí, protože je mírně mastný, ale nevím, co přesně z toho vyplývá :-) Lepil jsem gelovým vteřiňákem a drží to (cca. rok).
fifelo33
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 28.1.2016 13:20

Re: Liebherr LTM 11200 / 1:100

Příspěvek od fifelo33 »

No, už se nemůžu dočkat, až okusím vůni carbonu.. :) Díky za všechny tipy, mezitím postup na gondole... Přidal jsem ji pár výztuh, které ve vystřihovánce nejsou. Čím víc pokračuju, tím víc detailů se mi tam chce narvat. Ale nesnáším lepení drátků do všemožných tvarů :D při dnešním prvním pokusu o zábradlí jsem se krutopřísně naštval. V luftě viselo pár nadávek, které někde dopadly, naštěstí ne však na model. Měděný drátek jsem zavrhl hned, ten nešel natvarovat do nedeformovaných patvarů. Ocelový už byl lepší, práce se sekunďákem mě pak sice trochu odradila od cíle, ale co bych to byl za patlala, kdyby se jen tak vzdal, že ano :twisted:
Hydraulika - trochu oříšek, jak to dotáhnout k pěknosti v tak malém měřítku a aby barva nepopraskala při potřebné manipulaci s písty. Uvidím, jak se na modelování budou tvářit různé matroše. První na řadu přijde teta měď.
Hlavní pístnice jsem si trochu vylepšil. Ještě přilepím zmíněné zábradlí, výfuk pár doplňku a pak hurá na tu slávu s výložníkem, jehož špička hvězd se bude dotýkat!

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
fifelo33
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 28.1.2016 13:20

Re: Liebherr LTM 11200 / 1:100

Příspěvek od fifelo33 »

I když zábradlí není to pravé ořechové, jsem s ním vcelku spokojen. První 4 kousky dopadly obstojně, takže pokračujeme.. S hydraulikou to vypadá bídně, nechce se mi do toho :cry: Práce na otočné věži de facto míří do konce, teď čeká na slepení hlavního dílu výložníku a jeho uchycení, pak přibudou další serepetičky. Což mi připomíná první negativní zkušenosti s tímto modelem - základová plošina, na kterou přijde závaží, mě před slepením překvapila svou geometrií.. ostatně porovnejte sami:
Obrázek
Další věc, kterou bych vytkl, je nedořešené lanoví. Nevadí mi absence návodu vedení tažného lana z navijáku přes kladky k háku, to se dá přinejhorším okoukat z fotek, ale jiné je to s pomocnými rameny, které umožňují zvýšit maximální zdvih (takové ty do véčka). Tady chybí ukotvení lan, které vedou z ramen ke špičce výložníku (nejen návod, ale i "bubny", z kterých se postupně odmotává, když se výložník vysunuje) a také ukotvení i samotný díl kotvících lan, které přenáší zátěž zpět do hlavního výložníku. Celé si to musím vymyslet.

Abych ale model jen neshazoval, tak na drobné nedostatky (které jsou však podle mého zmíněné především kvůli mému perfekcionismu) se model lepí velmi pěkně. Díly do sebe zapadají na jedničku a stavba se dá ukočírovat tak, aby geometrie nebyla nijak pokroucená. Uchycení pohyblivých částí dosud taky nezklamalo, především pevnostně. Na fotkách je kamufláž modelu bohužel zkreslena bílím světlem, pod kterým jsem nucen fotit, ve skutečnosti je ale barva příjemná na okuk, sytá žlutá s nádechem oranžové.. Ze mě ještě bude romanopisec :D Už jen dodám, že za včerejšek jsem si na Liebherru vylámal zuby.. teda, čepele, a hned 3! Od Excelu! Asi nějaká špatná várka či co.
Pár nových detailů...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
vašekh
Příspěvky: 754
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Liebherr LTM 11200 / 1:100

Příspěvek od vašekh »

Ahoj tak nějak mě Tvoje stavba utekla. Vypadá to velmi pěkně. S platem na závaží jsem měl také problém, přesně jako ty. Ještě Tě musím upozornit na hlavní pístnice ramene. Jsou moc dlouhé a budeš je muset zkrátit. Jinak ti nepůjde položit rameno rovně. Jinak výfuk na nástavbě máš asi moc dlouhý. Je kratší, musí tam být volný průchod kolem. Ohledně příhradu. Nevím, jak ti to půjde postavit a zda to má význam dělat. Bude to dost složité aby fungoval tak jak má. Co se týká ramen, pracuj pomalu a hlavně v klidu. Pasují do sebe dobře a bez větších problémů. Na co si dávej pozor tak to je přední zesílení kolem ramen. Doporučuji podlepit, aby drželi tvar ramena a nekroutily se.
Přeji hodně zdaru a těším se na další report.
Odpovědět

Zpět na „Stavební stroje“