Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Štěpán
Příspěvky: 42
Registrován: sob 25.4.2020 17:56

Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43

Příspěvek od Štěpán »

Nějak jsem měl teď na jaře víc volného času, tak jsem se po snad dvaceti letech zkusil vrátit k vystřihovánkám
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Saskardin
Příspěvky: 116
Registrován: pát 24.4.2020 17:36

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43

Příspěvek od Saskardin »

Návrat, za ktorý sa rozhodne nemusíš hanbiť, práve naopak.
Štěpán
Příspěvky: 42
Registrován: sob 25.4.2020 17:56

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43

Příspěvek od Štěpán »

Co jsem řešil odlišně od autorské verze...

Po nalepení harmoniky na střední dělící díl mi přišlo, že přilepit ji k článkům autobusu když už se nedostanu rukama dovnitř bude složitý.
Tak jsem si radši nakopíroval pomocná čela (na prvním obrázku vlevo), na ně jsem vytvaroval a nalepil harmoniku a teprve pak, jako už tuhý celek, jsem to lepil na články autobusu.

Obrázek Obrázek Obrázek

Co pamatuju, dřív všechny modely měly otočná kola. A tak mě překvapilo, že u tohoto to tak není. Abych je otočná zachoval, udělal jsem poloosy z plastových tyček, jejichž konce jsem potvaroval pájkou do zarážek tak, aby se vešly za čepy řízení.

Obrázek Obrázek

Páky tlumičů na střeše jsem vyztužil smotaným papírem, aby v nich lépe držely čepy.
A na koncích tlumičů, tam kde se potkávají uprostřed harmoniky, zůstaly viditelné stočené pásky. Tak jsem je překryl kolečky pořízenými z náhradní plochy.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Štěpán
Příspěvky: 42
Registrován: sob 25.4.2020 17:56

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43

Příspěvek od Štěpán »

A na závěr ještě jeden obrázek, "Čekání na druhou virovou vlnu" :-)

Obrázek
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
Příspěvky: 205
Registrován: pát 16.6.2017 14:19
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43

Příspěvek od Jeňa Sova »

Když ono dělat točící se kolečka je zbytečné. Jezdit s tím po koberci nebudeš a ve vitríně když kolo otočíš, to taky nikdo nepozná. Já třeba dělám co se dá polohovatelné, ale kola lepím na pevno. Soustřeď se spíš na retušování hran a udržení geometrie modelu. Jasně, nepřijde to hned, sám na svých modelech pozoruji spoustu přešlapů, ale věř, že časem se budeš lepšit a samotného tě výsledek bude mnohem víc těšit. Jinak, taky jsem se k tomu vrátil po asi 15 letech a je to celkem mazec, kam se papírové modelářství za tu dobu dostalo, že? :lol:
Štěpán
Příspěvky: 42
Registrován: sob 25.4.2020 17:56

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43

Příspěvek od Štěpán »

Jo, posunulo. I když tohle je, kolik, osm let starý model?

Ale třeba ohledně toho retušování to ještě nemám za sebe úplně rozmyšlený.
Vím, že se to teď hodně dělá, ale mě na papírovém modelu přiznané hrany nijak nevadí.
Spíš mi přijde, možná ze zvyku, že to k tomu tak nějak patří. Když z toho ta geometrie tak trochu kouká.
Model dostává takový trochu "komiksový" vzhled, na úkor realističnosti, ale mě se to tak docela líbí.
Takže tady mám natřené jen boky střešních poklopů (jinak by měly barvu kartonu) a pak trochu kola a černé části podvozku.

S geometrií jsem problémy neměl, všechno vycházelo pěkně rovnoběžné a pravoúhlé. Autor asi ví co dělá :-)
Obrázek
Jediný drobný zádrhel jsem měl s ohyby čelní masky, kdy mi nebylo odnikud zřejmý, jak mají být ostré.
Takže jsem ji dvakrát přetvarovával než si to nějak sedlo.
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43

Příspěvek od AmatER »

Autor ví, co dělá, takže takhle složitě už by to dneska určitě nedělal :lol: Ale jde ti to celkem dobře, mě stačilo to postavit 2x + pár zkušebních vzorků různých podsestav, aby mě to přestalo bavit. Ale důležitější je, že publikum to baví i po těch už 9 letech od svýho vzniku :D
Schumy.0003
Příspěvky: 1232
Registrován: ned 29.1.2012 19:49

Re: Ikarus 280.10 / EasyWorks / 1:43

Příspěvek od Schumy.0003 »

Ahoj sleduji tvou stavba už přemýšlím o stavbě
Odpovědět

Zpět na „Autobusy“