Škoda 706 RTO LUX / Mega Graphic, M. Antonický / 1:43

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Škoda 706 RTO LUX / Mega Graphic, M. Antonický / 1:43

Příspěvek od Jarda F. »

O dalším modelu jsem měl již delší dobu rozhodnuto, do nedávna to byl poslední autobus který mi v archivu od Pana Antonického a vydavatelství Mega Graphic zbýval...A tím nebylo nic jiného, než Škoda 706 RTO v provedení LUX ;)

Náhled na obálku...
Obrázek Obrázek

Pohled na originál a první várku dílů, ze kterých by mělo vzniknout závěsné zařízení... ;)
Obrázek Obrázek

A po chvíli toho lepení, ohýbání a barvení i něco takového vzniklo. Vše sedělo naprosto perfektně...
Obrázek Obrázek

Pokračoval jsem podvozkem a přípravou žeber podlepených jako u předchozích modelů 1mm kartonem...
Obrázek Obrázek

Průběžně jsem si připravil kola a dle návodu podlepil patřičné díly pro karoserii...
Obrázek Obrázek

Po té jsem si připravil samotný plášť karoserie a dolepil na něj všechny plastické díly...
Obrázek Obrázek

Tak, to je pro dnešek vše, pokračování příště... ;)


Upraven název vlákna. moderátor Zrzek
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda 706 RTO LUX / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:

Příspěvek od Jarda F. »

Tak jsem dnes něco málo přidělal...

Doplnil jsem kolečka o retuš, zadní spojil do tupláků a dokončil obě nápravy...Kola a ,,nápravnice,,mám zatím na sucho, dolepím je až budu mít hotovou karoserii pro případ, že by bylo potřeba něco doladit ;)
Obrázek Obrázek

To by bylo co se podvozku týče asi vše, hurá zpět ke karoserii. Na stropní díl jsem doplnil poslední drobnosti a celý jej nalepil na své místo.
Obrázek Obrázek

Pokračovat budu asi něčím okolo, tvarování karoserie si chci nechat na ,,až nato budu mít klid,, ;)
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: Škoda 706 RTO LUX / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:

Příspěvek od Tomys »

BUSy ve Tvém podání jsou ukázkou špičkové práce. Radost pohledět.
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda 706 RTO LUX / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:

Příspěvek od Jarda F. »

:arrow: Tomys: Díky, to mne moc těší ;)

Ač to nebylo moc v plánu, pokročil jsem dnes na karoserii.

Do skeletu jsem zalepil žebra a dal mu tak základní tvar...
Obrázek Obrázek

U předního žebra jsem odřízl část ze spodních dvou chlopní, aby mi nepřekáželi v přilepení stupačky řidiče. (Ta by dle návodu již měla být na svém místě, já si ji ale nechal na později) ;)
Obrázek Obrázek

Tak, to by byla ta jednodušší část, teď se vrhnu na čela ;)
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Škoda 706 RTO LUX / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:

Příspěvek od Venca 21 »

Pěkně to roste. Z čel a kulatých částí jsem měl taky trochu obavu, ale při samotném lepení jsem byl nadšen z toho, jak vše nádherně sedí. Tenhle model byl radost stavět. :)
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Škoda 706 RTO LUX / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:

Příspěvek od Waclaf »

Podělíš se s námi o způsob, jak lepíš žebra do karoserie? Mám to na mysli z toho hlediska, aby se žebro neprotlačilo / nepromáčelo na lícovou stranu.
Někteří borci radí lepit žebro jen na několika málo místech, se zcela minimálním množstvím lepidla. Na první fotografii ve tvém předchozím příspěvku to vypadá, že máš žebra ke kastli přilepena "celoplošně" (je to opravdu tak??).
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda 706 RTO LUX / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:

Příspěvek od Jarda F. »

:arrow: Venca 21: Díky...Já měl největší obavu z přechodů do střechy, ale jak píšeš, vše sedí naprosto perfektně...

:arrow: Waclaf: Trochu později, ale klidně a rád se podělím. Žebra mám ke karoserii přilepena opravdu ,,celoplošně,, ;) Postupuji tak, že nejprve žebro k plášti přilepím středovou chlopní na osu pláště (S). To nechám zaschnout a následně plášť (předem již lehce natvarovaný) opatrně obtočím podle tvaru žebra a přilepím jej na dlouhou boční chlopeň, na které mám nalepenu oboustrannou lepicí pásku. Tím se zafixuje rádius střechy a stejný postup aplikuji i u druhého žebra. Když mám přilepeny obě horní poloviny žeber, dolepím k plášti spodní chlopně. K lepení používám malé množství hodně odstátého Herkulesu. Stejně hustým lepidlem (opět velice malé množství) pak dolepím i chlopně v oblouku kde bok přechází do střechy.Tímto postupem dokončím nejprve jednu stranu, nechám proschnout a po té úplně stejně lepím protější bok. Zde je práce o něco složitější, jelikož je k ní už trochu omezenější přístup, ale není v tom žádný problém. Pak dolepím i zbývající dvě menší žebra. Co se týče toho, aby se žebra neprotlačila na lícovou stranu pláště, je nutné při lepení na žebra tlačit jen minimálně. Ale jelikož bez trochy toho nátlaku se neobejdeme, tak chlopně k plášti přitlačuji plochým koncem pinzety, opět jen co nejjemněji a tlačím proti pevné podložce. Když to budeš dělat proti ruce nebo i řezací podložce, tak se ti žebro protlačí, jelikož je pevnější než plášť který se tak vymáčkne okolo něj. Když přitlačuješ na tvrdý povrch, tak žebro nemá kam by plášť zatlačilo a pak tolik nevyleze ;) .

Tak doufám že je to alespoň trochu srozumitelné a že to někomu pomůže ;)

Se stavbou jsem měl zase delší přestávku, práce, příprava před svátky atd. lepení moc nepřály, ale konečně jsem se zase dokopal ke stolu a něco málo slepil, snad to do konce roku stihnu...

Takže hurá na přední čelo...Slepení masky a čelního skla je naprostá pohoda, stejně tak vlepení do karoserie. Vše sedí naprosto perfektně...Malé doporučení, v tuto chvíli ještě v karoserii oproti návodu nemám zalepené první přední žebro (díl č.3). Měl jsem tak mnohem lepší přístup ze vnitř při tvarování a lepení přechodu střechy nad čelním sklem, žebro by tam dost překáželo :idea: ;)
Obrázek Obrázek

A fáze, tedy alespoň pro mne, nejobávanější...oblouk nad oknem...
Obrázek Obrázek

Nejvíc zabrat mi dali poslední části oblouku...
Obrázek Obrázek

A tady už hotová přední část...
Obrázek Obrázek

No a teď hurá na druhý konec,..brzy na shledanou ;)
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Škoda 706 RTO LUX / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:

Příspěvek od JoseFxx »

Pěkná práce. Moc dobře ti to jde od ruky.
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda 706 RTO LUX / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:

Příspěvek od Jarda F. »

:arrow: JoseFxx: Díky...

Tak jsem zase poposkočil o kousek dále a dodal jsem tvar zadní části autobusu.
Obrázek Obrázek

A tady už hotovo. Chce to opravdu hodně a pečlivě tvarovat. Díly sedí přesně, nikde nebyl žádný problém. Kromě vlastních rukou samozřejmě ;) V těchto místech (jak zde, tak v předu) bych měl dost co vylepšovat :?
Obrázek Obrázek

Jdu se vrhnout na nějakou drobotinu... ;)
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Škoda 706 RTO LUX / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:

Příspěvek od Waclaf »

Paráda :!: Tvoji práci je radost sledovat.
Nejradši bych se na něj taky vrhnul, ale zatím mám z těch zaoblených tvarů trochu obavy... :oops:

Jo, a díky za ten postup lepení žeber. Na to, že se musí tlačit tvrdé proti tvrdému jsem přišel taky, při stavbě Karosy. Není nad vlastní výzkum&vývoj. :lol: Jsem rád, že jsi mi výsledky mého "bádání" potvrdil. ;)
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda 706 RTO LUX / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:

Příspěvek od Jarda F. »

Nemáš zač, není v tom nic světoborného, hlavně že to funguje ;) ...Jinak bych se nebál, můžu jen potvrdit to co psal dříve Venca 21, opravdu se to staví samo, čela to je pohodička. Nejtěžší pro mne bylo dopasování střechy, hlavně ty poslední krajní části. Držet se návodu, nepospíchat a opravdu pečlivě tvarovat na sucho a je to bez problému... ;) (dokud to bylo placatý, taky jsem tomu nevěřil :D )

Jinak jsem dnes aktivně využil volna a popohnal Erťase zase o kousek dál...

Po dokončení zadní části karoserie jsem u ní ještě zůstal a doplnil ji o světla. Nejprve v rozsypu a pak už na svém místě...
Obrázek Obrázek

Pokračoval jsem velice výživnou nano-činností, a sice čtveřicí blinkrů na předek vozu :) Když bylo vše slepeno a zaretušováno, doplnil jsem je na svá místa stejně jako znak, stěrače, nápis Karosa z pozůstatků z Š-11tky a konečně také stupačku řidiče a první žebro... ;)
Obrázek Obrázek

Já to letos možná stihnu :lol:
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Škoda 706 RTO LUX / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:

Příspěvek od Lukáš »

Moc pěkně zvládnuté obliny, líbí se mi to.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda 706 RTO LUX / Mega Graphic / Michal Antonický / 1:

Příspěvek od Raven »

tak jsem koukal na fotky, a v tom rozvinu bych těm oblinám taky moc nevěřil...ale zvládl jsi to na jedničku...vypadá to perfektně... ;)
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Škoda 706 RTO LUX / Mega Graphic, M. Antonický / 1:43

Příspěvek od JoseFxx »

Když bych model neznal myslel bych si že některé díly jsou z jednoho kusu jak sedí přechody.
Moc to neuspěchej ať si to nepokazíš.
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda 706 RTO LUX / Mega Graphic, M. Antonický / 1:43

Příspěvek od Jarda F. »

Díky, snažím se co mi síly stačí. Spěchat rozhodně nebudu, ale mám teď chvíli volnější tempo, tak mám i víc příležitostí a času k lepení ;)

Doplnil jsem drobnosti na střechu...ventilace a poklopy (zahrádku na zavazadla si nechám na konec aby nepřišla k úrazu) ;)
Obrázek Obrázek

Pak jsem se podíval na žebřík. Držáčky které ho budou držet na karoserii jsou láhůdka :)
Obrázek Obrázek

U žebříku jsem objevil drobnou chybu v označení pro přilepení dílů č.94 (háčky pro uchycení žebříku ke karoserii), na dílu 93 je chybně označena pozice 95 (označeno v kroužku) Naštěstí nic závažného... ;)
Obrázek

To by bylo prozatím vše, já si půjdu ještě něco užmoulat ;)
Odpovědět

Zpět na „Autobusy“